aA
Praėjus pusei metų nuo mokslų baigimo, absolventų atlyginimai svyruoja nuo 370 iki pusantro tūkstančio eurų, rodo naujausias tyrimas.
Tyrimo Lietuvoje rezultatai: populiariausios specialybės nebūtinai garantuoja aukštą darbo užmokestį
© DELFI / Karolina Pansevič

Tačiau besirenkantieji populiariausias studijas - teisės, verslo, psichologijos ar kitas, nebūtinai turėtų tikėtis didžiausių uždarbių.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) atliktame tyrime teigiama, kad praėjus pusmečiui nuo studijų baigimo universitete šešių studijų krypčių absolventai gauna daugiau nei tūkstančio eurų atlyginimą.

Tirti abiturientų studijų pasirinkimai, 2017 metų absolventų pajamos ir įsidarbinimas į aukštos kvalifikacijos darbus praėjus šešiems mėnesiams po studijų pabaigos.

Didžiausias pajamas gauna programų sistemų (vidutiniškai 1455 eurai), gamtos išteklių technologijų (1198 eurai), informacijos sistemų (1153 eurai), informatikos (1152 eurai), suaugusiųjų pedagogikos (1065 eurai) ir visuomenės saugumo (1061 euras) studijas baigusių studentų.

„Iš visų didžiausias pajamas gaunančių krypčių galima išskirti informacinių technologijų studijų kryptis, kurių absolventai ne tik gauna aukštas vidutines pajamas netrukus po studijų baigimo, tačiau ir įsidarbina į aukštos kvalifikacijos reikalaujančius darbus. Tuo metu inžinerijos studijų absolventai, nors praėjus pusmečiui nuo studijų baigimo ir uždirba didesnes pajamas nei šalies vidurkis, tačiau rečiau dirba darbuose, kuriems reikia aukštojo išsilavinimo“, – sakė MOSTA Studijų politikos ir karjeros analizės skyriaus vadovas Gintautas Jakštas.

Jo manymu taip yra todėl, kad pramonėje trūksta kvalifikuotų darbininkų, kuriuos turėtų ruošti profesinės mokyklos. Tai tampa problema, nes darbuotojai negali realizuoti savo žinių, o darbdaviai turi juos specialiai apmokyti.

Populiariausios universitetinių studijų kryptys yra teisė, verslas, programų sistemos, filologija, statybos inžinerija, psichologija, informatikos inžinerija, komunikacija, ekonomika ir pedagogika. Jas baigusių absolventų atlyginimai svyruoja nuo 595 iki 1455 eurų.

Mažiausiai uždirba psichologai – vidutiniškai 595 eurus, o teisę baigusieji startuoja nuo vidutiniškai 852 eurų uždarbio.

Universitetų ir kolegijų absolventų pirmieji uždarbiai - panašūs

MOSTA tyrimas rodo, kad universitetą baigę absolventai gauna nuo 370 iki pusantro tūkstančio eurų, o kolegijų absolventų atlyginimai svyruoja nuo mažiau nei 400 iki 1300 eurų.

Populiariausių kolegijų studijų atlyginimai svyruoja nuo 519 iki 844 eurų. Populiariausias, verslo, studijas baigę absolventai uždirba vidutiniškai apie 690 eurų, socialinį darbą baigusieji – 610 eurų.

Tarp kolegijų absolventų didesnes nei tūkstančio eurų pajamas gauna keturių studijų krypčių absolventai: programų sistemų (vidutiniškai 1358 eurai), mechanikos inžinerijos (1055 eurai), jūrų inžinerijos (1004 eurai) ir energetikos inžinerijos (1000 eurų).

Tačiau tik trijų iš dešimties didžiausias pajamas gaunančių absolventų studijų krypčių patenka tarp dešimties populiariausių - tai statybos inžinerija, elektronikos ir elektros inžinerija bei informatikos inžinerija.

Populiariausios studijų kryptys kolegijose yra verslas, slauga ir akušerija, vadyba, statybos inžinerija, elektronikos ir elektros inžinerija, transporto inžinerija, socialinis darbas, informatikos inžinerija, reabilitacija ir pedagogika.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Ekonomistas įspėja: aštrėjant santykiams su Kinija, prekių, kurias esame įpratę pirkti, gali nelikti (36)

Lietuvoje lankosi Taivano politikų ir verslininkų delegacija. Ekonomikos ir inovacijų ministrė...

Seime – naujas siūlymas didinti pensijas: kiek svarbus būtų turimas stažas (295)

Siūloma senatvės pensijas visiems didinti vienodu tempu, darbo stažo įtaką panaikinti ne iš...

D+Kalbino Dalia Vaitkutė-Šiaulienė, parengė Roma Macijauskaitė, laida „Delfi rytas“

Lietuva patraukli darbuotojams ir iš ES šalių – dėl ko konkuruoja su Vokietija bei Prancūzija ir kodėl pralaimi kovą su Lenkija

Darbdaviai skundžiasi, jog darbuotojų, ypač tam tikrose srityse, itin trūksta, todėl tai...

Nausėda: EVT „pasiektas persilaužimas“ vertinant Baltarusijos veiksmus (50)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad teiginiai, jog Europos Sąjunga (ES) neskirs lėšų...

Nelengva Kuršių marių dalia – atlikdamos savo funkciją kenčia pačios, pasekmės matomos net iš kosmoso (1)

Antrąjį šio šimtmečio dešimtmetį lietuvių vertinamos, bet, kaip atskleidė istorijos pamokos,...

Landsbergis: esu maloniai nustebintas pasikeitusios prezidento pozicijos dėl Karoblio (18)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako esąs „maloniai nustebintas“...

D+Pranas Šarpnickis

1931-ųjų Kauno potvynis: pradžioje ledonešiu kauniečiai džiaugėsi it vaikai, kol pramogas užtemdė siaubas ir aimanos I dalis

1931-ais metais Kauną potvynis užklupo netikėtai. Ledinio vandens košmaras daugiausia baimės ir...

Avokadas: kas jį labiausiai apsaugo nuo pajuodavimo? Su kuo jo nelaikyti ir kodėl jam į poras labiausiai tinka svogūnas?

Tikriausiai daugelis žinote, kad avokadas yra nepaprastai naudingas mūsų sveikatai. Dažnai jį...

Fondų valdytojai užčiuopia naują bumą

Tarp didžiųjų finansų institucijų, bandančių pasiūlyti klientams didesnį pasirinkimą ESG...