aA
Šiuo metu Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakultete mokosi daugiau kaip 1200 studentų iš visos Lietuvos ir užsienio šalių. Nors sėkmingos penkerių metų vienpakopės studijos užtikrina magistro diplomą, tačiau trokštamo darbo vien mokymasis universiteto auditorijose tikrai negarantuoja. Teisės mokslų daktarė, VU Teisės fakulteto docentė Vigita Vėbraitė sako, kad tik papildomos savirealizacijos formos, praktika ir projektai teisės studentams gali suteikti visokeriopą išsilavinimą ir užtikrinti didesnę paklausą darbo rinkoje.
VU studentai
© Organizatorių nuotr.

Teisės klinikoje – darbas su interesantais

„Visi žinome, kad studijų metu studentams būtina atlikti praktiką. Vietas, kuriose nori atlikti praktiką, studentai gali rinktis savo nuožiūra, tačiau, jei nori praktikuotis advokatų kontoroje, teisme ar prokuratūroje, universitetas visada pasiruošęs jiems padėti paieškose. VU kartu su advokatų kontora „Ellex Valiunas“ yra įsteigęs Teisės kliniką, kurioje studentai taip pat gali atlikti praktiką“, – pasakoja doc. V. Vėbraitė.

Praktikos Teisės klinikoje metu III–IV kurso studentai kartu su profesionaliais teisininkais, šalyje žinomais advokatais ir dėstytojais padeda spręsti teisines problemas žmonėms, kurie neturi finansinių galimybių pasisamdyti advokatą.

„Teisės klinikoje besipraktikuojančio studento dienotvarkę sudaro fizinių asmenų, verslo kūrėjų, nevyriausybinių organizacijų atstovų konsultavimas, teisinių dokumentų rengimas, asmenų lydėjimas į neteisminių ginčų nagrinėjimo posėdžius. Tokia praktika studentams leidžia sukaupti tarpdisciplininės teisinio darbo patirties, spręsti civilinės (pavyzdžiui, šeimos, darbo), administracinės teisės klausimus, suteikia galimybę prisidėti prie startuolių įkūrimo ir dažnai padeda apsispręsti, kurioje srityje studentai nori specializuotis ateityje“, – teigia doc. V. Vėbraitė.

Pasak jos, tai tikriausiai yra viena iš nedaugelio praktikos vietų, kurioje studentai gali tiesiogiai bendrauti su interesantais ir savarankiškai dirbti su teisiniais projektais. Patys studentai sako, kad tai – geriausia praktikos vieta, kuri atveria daugybę galimybių.

Studentai mokosi simuliuodami teismo procesus

Viena mėgstamiausių studentų veiklų studijų metu yra teismo inscenizacijos. Jos labai populiarios užsienyje, pamažu atkeliauja ir į Lietuvą. „Teismo inscenizacijose sprendžiamos hipotetinės bylos, kurios parengtos atsižvelgus į realiu metu tarptautinėje erdvėje aktualius tarptautinius ginčus. Studentai pasiskirsto vaidmenimis – tampa ginčo šalių atstovais (advokatais), kaltinimą palaikančiais prokurorais, savarankiškai ieško kilusio ginčo teisinių sprendimų ir gina savo teisinę nuomonę simuliaciniame teismo procese“, – aiškina doc. V. Vėbraitė.

Pasak VU Teisės fakulteto atstovės, taip studentai mokosi viešo kalbėjimo, gilina savo teorines ir praktines žinias. Besirungiančių komandų pasirodymus vertina specialistai – ne vieną dešimtį metų bylas nagrinėjantys teisėjai, advokatai, vadovėlius rašantys teisės studijų profesoriai.

Doc. Vigita Vėbraitė (E. Kurausko nuotr.)
Doc. Vigita Vėbraitė (E. Kurausko nuotr.)

Inscenizuoti teismai rengiami tiek tarptautiniu, tiek nacionaliniu mastu. Pastarieji vyksta Lietuvoje, lietuvių kalba, Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, Konstituciniame Teisme ir kituose teismuose, o tarptautiniai – anglų kalba, su kitų šalių studentais. VU teisės studentams yra tekę važiuoti į Vieną, Vašingtoną, Liuksemburgą ir ten atstovauti savo šaliai teismo inscenizacijose.

Be šių savirealizacijos veiklų, VU Teisės fakultete veikiančios Studentų atstovybė ir Europos teisės studentų asociacija (ELSA) kiekvienais metais organizuoja profesinius renginius – Konstitucijos dieną, Teisininkų dieną, įvairius konkursus, temines konferencijas, muges. „Veiklos fakultete tikrai netrūksta“, – priduria pašnekovė.

Mokėsi iš pasaulio geriausiųjų

VU Teisės fakultetas – vienintelė aukštoji teisės mokymo įstaiga Rytų ir Centrinėje Europoje, dalyvaujanti tarptautiniame projekte „Law Without Walls“ (LWOW), kuriame įvairių pasaulio universitetų studentai sprendžia teisines problemas pasitelkdami technologijas. Šiais metais garbė atstovauti Lietuvai teko trečiakursiam teisės studentui Arnoldui Gritei. Jis šią patirtį įvertino kaip neįkainojamą.

„Projektas prasidėjo sausio mėnesį Ispanijoje. Ten buvome paskirstyti į komandas, sužinojome rėmėjus ir temą, prie kurios teks dirbti artimiausius mėnesius. Mano komandą sudarė vaikinas iš Majamio universiteto (JAV) ir jau teisės mokslus baigusi studentė iš Anglijos. Komandą rėmė muzikos klausymosi internete programėlė „Spotify“, kuriai nusprendėme sukurti patrauklų įrankį, skirtą teisininkams paprastai ir efektyviai reklamuoti savo teisines paslaugas, kuriant vadinamąsias tinklalaides (angl. podcast)“, – pasakoja studentas.

Projektas vyko 4 mėnesius, o per šį laiką Arnoldas turėjo galimybę dirbti su geriausiais savo srities specialistais.

„Nuotoliniu būdu internetinių seminarų (angl. webinar) metu dirbome su „Spotify“ Teisės departamento darbuotojais, žinomais tinklalaidžių vedėjais, teisės ekspertais, dėstytojais bei mentoriais. Man kaip lietuviui buvo sudėtinga, nes apie 90 proc. darbo dėl laiko skirtumo tekdavo atlikti naktimis. Tačiau tokia patirtis atpirko visas bemieges naktis, o projekto finišą vainikavo įsimintina kelionė į Majamį. Ten visos komandos pristatė savo verslo idėjų modelius ir problemų sprendimus“, – prisimena projekto dalyvis.

Arnoldas Gritė (E. Kurausko nuotr.)
Arnoldas Gritė (E. Kurausko nuotr.)

Studentas sako, kad per visą šį laiką labiausiai jį sužavėjo galimybė susipažinti ir pabendrauti su pasaulinių įmonių atstovais, garsiais teisininkais.

„Neabejotinai naudingas buvo profesinių pažinčių rato plėtimas. Susipažįsti su daugybe žmonių, gali iš jų nemažai išmokti ir tobulėti. Naujos pažintys užsimezgė ne tik su specialistais, bet ir su dalyvavusių komandų nariais. Nereikia pamiršti ir naujų žinių, kurių per šį projektą įgavau tikrai nemažai“, – mintimis dalijasi Arnoldas.

Pasak jo, tokie ir panašūs projektai ne tik leidžia visapusiškai tobulėti kaip specialistui, bet ir atveria kur kas platesnes galimybes darbo paieškose.

„Ne paslaptis, kad teisininkų rinkoje yra labai daug, todėl norint ją „užkariauti“ reikia kuo nors išsiskirti. Daugelis nori patekti į geriausias įmones, o į jas priimami tik gabiausi studentai. Tad manau, kad galvojant apie tolimesnę karjerą jau studijų metais reikia siekti daugiau, dalyvauti įvairiuose projektuose, nes juose įgyta išskirtinė patirtis leidžia tikėtis didesnio darbdavių susidomėjimo“, – būsimiems teisės studentams pataria Arnoldas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (232)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (242)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (52)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (51)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (3)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (37)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (36)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (75)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (3)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...