aA
Į DELFI kreipėsi emigrantė Lina, kuri papasakojo, ką patyrė, kai sugrįžusi į Lietuvą atostogų čia pabandė paieškoti ir darbo.
Anglija, Peterboras
© DELFI (R.Lukaitytės nuotr.)

Prieš bene 19-metų ji įgijo anglų kalbos mokytojos specialybę, po to ilgus metus praleido stažuotėse Prancūzijoje, Anglijoje, Belgijoje ir Kanadoje, tad neslėpė besitikėjusi, kad įsidarbinti sunku nebus. Tiesa, realybė vis dėlto pakirto kojas.

Savo ruožtu Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius Saulius Zybartas DELFI aiškino norintis, kad tokių situacijų nebūtų ir kad mokytojai gautų adekvačius atlyginimus. Mokytojų darbo sąlygų gerinimas, įskaitant ir finansinį aspektą, yra vienas iš Švietimo ir mokslo ministerijos prioritetų, tikino jis.

Ėmėsi eksperimento

„Esu Lina. Viena iš daugelio linų, išvažiavusių laimes ieškoti svetur. Ne dėl to, kad nemyliu Lietuvos. Ir ne dėl to, kad esu tėvynės išdavikė, tinginė, neišsilavinusi, bijanti kovoti už save ir savo ateitį. Tokiais žodžiais mane ir panašius žmones vadina“, – savo istorija pradėjo pasakoti mergina.

Po nuotykių ir patirčių svetur ji pasakojo nusprendusi trumpam grįžti į Lietuvą – atostogų, ir su mama pabūti.

„Nusprendžiau ir pasižiūrinėti čia darbo. Kaip rusai sako, dėl sportinio intereso“, – eksperimentą pristatė Lina.

Vieni nesileido į kalbas, kiti įvertino 426 eurais prieš mokesčius

„Darbo biržos puslapyje ir viename darbo skelbimų portale radau porą skelbimų, kad ieškoma anglų kalbos mokytoja. Skambinu į vieną progimnaziją. Pakelia raštinė: „Klausau“. Aš: „Laba diena. Skambinu dėl mokytojos darbo. Gal galėčiau sužinoti daugiau informacijos?“ Raštinė: „Visa informacija skelbime!“ Aš: „Na, aš, tiesą sakant, norėjau pasiteirauti sąlygų (klasių, mokinių skaičiaus ir pan.). Ir dar, nežinau, ar Lietuvoje dera teirautis dėl atlyginimo, bet būtų įdomu sužinoti, kiek apytiksliai galima tikėtis uždirbti?“. Raštinė: „Visi mokytojai turi savo koeficientą, nes jie eina per mokyklas ir žino, kiek uždirbs“. Pyyp pyyp pyyp...

Paskambinau dar dviem mokykloms. Vienos jų atstovai, išgirdę, kad esu grįžusi iš užsienio, iškart mane pakvietė į pokalbį dėl darbo (vėl neatskleidė darbo užmokesčio!) Direktorius malonus, supažindino mane su kolegomis kaip su jau dirbančia pas juos mokytoja (!?). Šnekėjo gražiai, žadėjo daug, šypsosi maloniai. Tačiau pagaliau paklausus apie algą, buhalterė man paskaičiavo, kad priklausys 426 eurų prieš mokesčius už 18 kontaktinių valandų.

Mano reakciją jie suprato. Taip žlugo mano optimizmas grįžti namo. Ir net privačios kompanijos jo nebeprikels. Nes net ir kursai Vilniuje siūlo, nesumeluosiu ir pavadinimo neskelbsiu, 7 eurus už privačias pamokas (už valandą) įmonėse“, – su kuo susiduria darbo ieškantys mokytojai, pasakojo Lina.

Užsienyje uždirba daugiau nei 2 tūkst. eurų, čia pasiūlė 400 eurų

Ji aiškino norinti kreiptis į valdančiuosius ir raginti atsakyti į klausimą, kas priverčia žmones palikti savus, artimus ir su ašaromis iškeliauti į svetimus kraštus, kur už pinigus esą jie parduoda save.

„Deja, priežastis – ne godumas, o kitos logiškos išeities nebuvimas. Ir nesakykite, kad ir Lietuvoje paprasti žmonės gyvena gerai. Aukštos kainos, skurdas, neviltis, nepasitenkinimas, pyktis ir daug linksmų šou per televiziją, kad žmonės užsimiršti galėtų? Jei kartis nenoriu, nenoriu dirbti pagal specialybę už 400 eurų, jei turiu galimybę uždirbti arti 2339 eurų per mėnesį Anglijoje, ką Jūs pasirinktumėte, mielieji?“, – klausė mergina.

Jos teigimu, kol Lietuvoje situacija nepasikeis kardinaliai, nereikia manyti, kad emigrantai sugrįš. Ji perspėjo – kasdien išvykusius vis mažiau kažkas sieja su namais.

Kritikavo kainas ir politiką

„Žmonės mielieji, ne tam aš ir kiti universitetuose mokslus graužėm, kad uždirbtume tokias algas Lietuvoje! Ne tam mūsų tėvai dirbo mus išlaikydami, kad mes ne tik jų, bet net savo šeimų neišmaitintume senatvėje“, – piktinosi Lina.

Jos teigimu, Lietuva – graži, bet politika čia – nekokia, o kainos – neadekvačios uždarbiams.

„Gražus Vilnius, „Akropolis“, „Europa“, „Ozas“ ir dar tūkstantis ir viena prekybine vieta, kur parduotuvės vilioja išleisti sunkiai uždirbtus pinigėlius, kur „Adidas“ sportinės kelnės kainuoja 99 eurus (su nuolaida!) vietoj to paties stiliaus 57 eurų Didžiojoje Britanijoje! Gražus ir lietuviškas
„Lidl“, kur kai kurios kainos taipogi didesnės nei užsienyje!

Graži tu mūsų, Lietuva tėvyne. Tik politika čia – nekokia“, – konstatavo mergina.

Mokytojų algų vidurkis – 842 iki mokesčių

Tuo metu S. Zybartas pripažino, kad jei mokytojas neturi darbo stažo ir kvalifikacinės kategorijos, jo atlyginimas iš tiesų yra mažas.

„Tad mokykloms pritraukti jaunus specialistus nėra lengva, kaip parodė ir ši situacija. Vėliau, mokytojui dirbant ir įgyjant kvalifikacines kategorijas, darbo užmokestis kyla. Mokytojų atlyginimų vidurkis 2016 m. III ketv. buvo 842 eurų iki mokesčių“, – informavo jis.

Pasak ŠMM atstovo, pedagogų algoms didinti 2017 m. Vyriausybė papildomai surado 17 mln. eurų. Atlyginimai padidės tiems mokytojams, kuriems jie skaičiuojami pagal mažiausius koeficientus, iš viso apie 40 procentų visų šalies pedagogų.

Saulius Zybartas
Saulius Zybartas
© DELFI / Tomas Vinickas

Įvardijo, kaip atrodys nauja apmokėjimo tvarka

„Mokytojų darbo apmokėjimo sąlygas pagerins dabar rengiamas naujas – etatinio mokytojų darbo apmokėjimo – modelis. Jo projektas bus baigtas per artimiausius mėnesius. Bus mokama ne tik už pamokų vedimą ir sąsiuvinių taisymą, bet ir kitus darbus, kurie yra neatskiriama ugdymo proceso dalis, o darbo užmokestis nesvyruos priklausomai nuo kiekvienos pamokos.

Projektuojama, kad etatą sudarys tam tikras kontaktinių valandų (pamokų) skaičius ir aiškiai įvardyti kiti darbai, atitinkantys mokytojo kvalifikaciją ir kompetencijas. Pavyzdžiui, aukščiausios kvalifikacijos mokytojai galėtų būti įtraukti į pedagogų rengimo procesą, mentorytę, ekspertinę veiklą, ugdymo priemonių rengimą, vertinimą, išbandymą, jauni mokytojai turėtų daugiau pamokų.

Naujas, daugiau stabilumo ir saugumo suteikiantis mokytojų darbo apmokėjimo modelis yra dalis bendrų darbų siekiant didesnio mokytojų profesijos patrauklumo ir geresnių sąlygų mokytojams“, – įsitikinęs S. Zybartas.

Stebimas mokytojų perteklius, bet po 5 metų situacija pasikeis

Jo teigimu, ministerija neturi duomenų, kad šiuo metu mokytų stigtų. Esą yra atvirkščiai – stebimas jų perteklius.

„Naujausiais Lietuvos darbo biržos duomenimis, dabar Lietuvoje yra 114 darbo ieškančių anglų kalbos mokytojų ir tik 4 laisvos darbo vietos.

Tiesa, po penkerių metų, kai dabar dirbantys mokytojai išeis į pensiją, prognozuojamas anglų kalbos mokytojų poreikis: 70 Lietuvoje, iš jų Vilniuje – 20“, – prognozėmis pasidalijo S. Zybartas.

Per šventes į Lietuvą sugrįžo ne vienas svetur gyvenantis tautietis – kelioms dienoms ar ilgesnėms atostogoms užsienyje gyvenimą kuriantys lietuviai parvyko kartu su artimaisiais paminėti svarbiausių žiemos progų. Vis dėlto, kai vieniems progų grįžti į tėvynę ieškoti nereikia, kiti čia atvyksta vos kartą per kelis metus. Klausiame Jūsų – į ką atkreipėte dėmesį grįžę į tėvynę? Kas, jūsų manymu, pasikeitė?

Jūsų anonimiškumą garantuojame, o už atvirumą dviem skaitytojams pažadame prizą – po I. Liutkevičienės knygą „15 metų su Galina Dauguvietyte“.

Laimėti galite savo istoriją siųsdami dviem būdais – arba spausdami pilką mygtuką čia arba rašydami laišką el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Svetur“ Jūsų anonimiškumą garantuojame.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kuo baigėsi Jakeliūno „pažintis“ su Žalimu: sako, tokių precedentų nėra buvę

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas teigė tik...

Sunku tuo ir patikėti: Seimas vienu klausimu sutaria bene vieningai atnaujinta 16.56 (88)

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pateikė Notariato įstatymo ir...

Žiauri avarija Trakuose: nuo viaduko nukrito „Toyota“, baisiai sumaitotame automobilyje žuvo žmogus (37)

Antradienį, 14.40 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Olandai atėjo gelbėti Klaipėdos: „įdarbino“ celiuliozę ir krakmolą

Vasarą kilus pasipiktinimo bangai dėl pajuodusios Klaipėdos, jūrų krovinių kompanijai „ Klasco...

Įtariamieji Skripalių apnuodijimu pripasakojo tiek neįtikėtinų dalykų, kad Rusijai teko skubiai reaguoti (188)

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pamėgino diskredituoti nepriklausomą tyrėjų konsorciumą...

Gražulis apie Žmogaus teisių komitetą: jei manęs prašys, aš nesitrauksiu (60)

„Esu tinkamas dirbti Žmogaus teisių komitete“, – sako Seimo narys Petras Gražulis, nors net...

Rusija širsta dėl numušto lėktuvo, grasina imtis atsakomųjų veiksmų pasisakė ir Putinas (308)

Dėl incidento, per kurį virš Sirijos buvo numuštas Rusijos lėktuvas , Rusija antradienį...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi: joje nubudo harpija (2)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Kasmetės mugės Vilniuje lankytojai laimikius tempia maišais: tą patį daiktą čia įsigijo dešimt kartų pigiau (1)

Vilniaus „Gariūnų“ verslo centre šurmuliuoja kasmetė „ Mamų mugė “. Šiandien...

LRT tyrimo komisija artėja prie išvadų: VPT nustatė rimtų pažeidimų papildyta (40)

Viešųjų pirkimų tarnybai nustačius pažeidimus dėl LRT vykdyto robotizuotų kamerų vežimėlių...