aA
Darbo paieškų naujokai dažnai suka galvas, kaip padaryti įspūdį darbdaviams. Keblumų kyla vos tik pradėjus pildyti savo CV. Ką gudraus galima įrašyti, jeigu išsilavinimo ragauta, tačiau darbo patirtis – pernelyg kukli? Personalo ekspertai jaunimui turi patarimų.
KTU studentai
© Organizatorių nuotr.

Su Kauno technologijos universitetu (KTU) bendradarbiaujantys personalo ekspertai pataria jaunimui ne tik mokytis, tačiau ir dalyvauti papildomose veiklose. Čia įgyjamą patirtį bei kompetencijas darbdaviai ima vertinti vis labiau.

„Darbdavių dėmesį galite labai efektyviai atkreipti įrašę, kad esate alaus gėrimo čempionas“, – juokauja įmonės FITIN personalo verslo partnerė Rūta Klimašauskienė, konsultuojanti įmones strateginio žmogiškųjų išteklių vystymo klausimais.

Kalbėdama rimtai KTU absolventė pabrėžia, kad už trumpalaikį dėmesio pritraukimą yra svarbesnis kitas klausimas – koks būtų tokio dėmesio rezultatas – kokią nuomonę tokį įrašą skaitydamas apie kandidatą susidarys vadovas?

Ko dairosi darbdaviai?

Rūta Klimašauskienė
Rūta Klimašauskienė
© Organizatorių nuotr.


Pasak R. Klimašauskienės, pagrindiniai, universalūs reikalavimai kandidatams į darbo vietas nesikeičia: svarbus gebėjimas prisiimti atsakomybę, problemų sprendimo įgūdžiai, komunikabilumas, adekvatus pasitikėjimas savimi, dalykinės žinios.

R. Klimašauskienė įžvelgia tendenciją – vis daugiau dėmesio įmonės skiria asmeninių kandidato savybių ir vertybių bei jų suderinamumo su įmonėje vyraujančia kultūra vertinimui.

„Neretai šie „minkštieji“ dalykai nusveria techninius gebėjimus ir žinias, tampa lemiamu kandidato pasirinkimo arba nepasirinkimo kriterijumi“, – sako R. Klimašauskienė, gilinanti žinias psichologijos, neuromokslo, psichodinaminės organizacinės ir grupių terapijos srityse.

„Manau, kuo toliau, tuo labiau tampa svarbesnės kandidato asmeninės savybės, požiūris į gyvenimą, darbą, menksta jo žinių ar iškaltų formulių svarba. Vis svarbesne tampa gyvenimiška patirtis. Svarbu, kad jaunuolis nebeskraidytų padebesiais, adekvačiai vertintų situaciją“, – panašiomis įžvalgomis dalijasi personalo paieškos kompanijos „Alliance for Recruitment“ partneris, Švedijos prekybos rūmų valdybos pirmininkas Andrius Francas.

Andrius Francas
Andrius Francas
© Organizatorių nuotr.

Techninių žinių nebepakanka

Įmonės „Littelfuse“ talentų valdymo vadovė Kristina Keršienė, atsakinga už darbuotojų ugdymo strategijas ir procesus visuose korporacijos regionuose, teigia – šiais laikais nebepakanka tik techninių įgūdžių, nors šie ir būtini kandidatams į inžinerines pozicijas.

Pasak personalo ekspertės, šiuolaikiniams specialistams svarbūs užsienio kalbos, projektų valdymo įgūdžiai, gebėjimas dirbti komandoje, greitas mokymasis, motyvacija. Darbdaviai vertina platesnes kompetencijas – verslo procesų išmanymą, efektyvaus bendravimo gebėjimus, žingeidumą ir lankstumą.

Kristina Keršienė
Kristina Keršienė
© Organizatorių nuotr.

A. Franco manymu, „plikų“ techninių žinių pakakdavo tik praeityje, o šiandien tenka daug bendrauti ne tik gimtąja, tačiau ir užsienio kalbomis.

„Vos prieš dešimtmetį anglų kalbos žinios buvo vienas iš privalumų, stiprinančių konkurencingumą darbo rinkoje. Šiandien – tai būtinybė. Pastaruoju metu aktyviai ieškome darbuotojų, gebančių sklandžiai bendrauti ir kitomis kalbomis, pavyzdžiui, vokiečių“, – pritaria ir K. Keršienė.

„Tiesa, darbdaviai akcentuoja dar du dalykus: motyvaciją ir „degančias akis“. Kitaip tariant, jiems svarbu, kad asmuo būtų iniciatyvus, norėtų ir gebėtų dirbti“, – papildo R. Klimašauskienė.

Darbdaviui svarbu pamatyti, suprasti, kad kandidatas pasiryžęs siekti tikslo ir veikti. Ne mažiau svarbu įsitikinti, kad kandidatas jau kažką daro savo tikslui pasiekti ir realiai veikia, o ne tik apie tai pasakoja“.

Išeitis – neformalus mokymasis

KTU studentai
KTU studentai
© Organizatorių nuotr.


Personalo ekspertų manymu, tobulinti reikiamas savybes ir įgūdžius, rinkti vertingus CV įrašus padeda tarpdisciplininis mokymas, dalyvavimas neformalaus mokymosi veiklose.

„Įrašai jūsų CV apie neformalias veiklas parodo esminį dalyką – kad esate aktyvus žmogus ir nesėdite sudėjęs rankų laukdamas, kol kas nors ką nors pasiūlys ir „atneš ant lėkštutės“, – sako R. Klimašauskienė.

„Dar geriau, jei jūsų neformali veikla yra kryptinga, nuosekli, nevienadienė – tai rodo jūsų gebėjimą nuosekliai siekti tikslo. O jei dar ir susijusi su jūsų profesine sritimi – tik patvirtina, kad sritį pasirinkote ne todėl, kad „mama liepė“ ar dėl to, kad „jie visi gerai uždirba“, bet todėl, kad patinka ir yra įdomu jums pačiam.“

„Užsienyje labai populiari savanorystė, dalyvavimas įvairių nevyriausybinių organizacijų veikloje. Jų yra daug – nuo studentų atstovybių iki „Big Brother“ programos, Maltiečių ordino, skautų“, – vardija A. Francas, taip pat pabrėždamas veiklos nuoseklumo svarbą.

K. Keršienės teigimu, praktiką reikėtų pradėti jau nuo pirmo kurso, dalyvauti įvairiose mentorystės programose, akademijose, neapsiriboti vien studijomis.

KTU studentai
KTU studentai
© Organizatorių nuotr.

„Natūralu, jog neseniai studijas baigęs žmogus negali pasigirti didelę darbinę patirtį liudijančiu gyvenimo aprašymu. Vis dėlto, jei studijų metu jis yra aktyvus papildomoje veikloje, dalyvauja įvairiose savanorystės programose, jau tarsi siunčia signalą, kad prieš mus – žingeidus, darbštus, įvairiomis sritimis besidomintis jaunas žmogus“, – sako „Littelfuse“ talentų valdymo vadovė.

„Pirmiausia, visos šios veiklos padeda išplėsti pažinčių ir kontaktų ratą. Antra, padeda jaunam žmogui atskleisti save, parodyti stipriąsias puses, gebėjimus“, – įsitikinusi R. Klimašauskienė.

Anot pašnekovės, tai puiki proga išmėginti save ir pamatyti, ar tikrai yra taip, kaip įsivaizdavome. Net ir neformalios veiklos įpareigoja, moko atsakomybės, žodžio laikymosi, bendravimo subtilybių, konfliktinių situacijų sprendimo.

Asmenybėms ugdyti – išskirtinės programos

Neformalaus mokymosi galimas naudas akcentuoja ne tik savo įžvalgomis pasidaliję KTU absolventai R. Klimašauskienė, A. Francas ir K. Keršienė, bet ir absolventus vienijanti KTU alumnų asociacija, studentams įsteigusi skatinamąją stipendiją už aktyvų įsitraukimą į KTU neformalaus ugdymo programų veiklas.

KTU studentams siūlomo net 6 programos, skirtas svarbioms asmenybės kompetencijoms lavinti.

Besirūpinantiems karjera KTU studentams skirta karjeros kompetencijų ugdymo programa „WANTed“. Karjeros renginiai, seminarų ciklai, individualios konsultacijos padeda suvokti naujausias darbo rinkos tendencijas, formuoti įvairiapusišką savo karjeros matymą, efektyviau planuoti studijas, lavinti asmenines kompetencijas.

Mentorystės programa „GUIDed“ suteikia studentams galimybę turėti savo asmeninį mokytoją bei autoritetą, kuriam bus svarbūs jaunuolio pasiekimai, kuris išklausys, patars, išmokys studentą veiksmingiau mokytis, kritiškai ir kūrybiškai mąstyti, ugdys karjerai reikalingas kompetencijas.

Programa „GIFTed“ orientuota į talentingus ir motyvuotus studentus, kurie nori tobulėti ir realizuoti savo gebėjimus mokslo ir verslo srityse. „GIFTed“ dalyviams studijos vyksta pagal sudarytą verslo ar mokslo krypties planą, jie turi galimybę studijuoti papildomus modulius sustiprintu lygiu, dalyvauti inovacijų kūrimo projektuose, atlikti praktiką konkurencingiausiose Lietuvos ir tarptautinėse verslo įmonėse.

Tiems, kurie nori turiningo laisvalaikio bendraminčių rate, sukurta programa „UNITed“. Nuo marketingo laboratorijos, investuotojų ar debatų klubų iki žygeivių, viduramžių mėgėjų ar skaitmeninių technologijų aistruolių sambūrių – programa vienija įvairių interesų studentus.

„INSPIRed“ programa jungia meninių polinkių KTU studentus. Universitete veikia 6 meno kolektyvai, kuriuose studentai leidžia laisvalaikį, mokosi ar tobulina šokio, dainavimo, fotografijos ir kitus gebėjimus. Fiziškai aktyvius studentus universitete buria „ACTIVATed“ veiklos.

Neformalaus mokymosi pasiekimų – fiksuojami

Norintieji darbdaviams parodyti neformalaus mokymosi metu ugdytas kompetencijas neretai susiduria su iššūkiu – neturi dalyvavimo ir pasiekimų tokiose veiklose liudijančių sertifikatų ar pažymėjimų. Nes jie dažniausiai nėra išduodami, arba laikui bėgant paprasčiausiai pametami.

Studentų neformalaus ugdymo pasiekimų fiksavimui KTU įdiegė skaitmeninę naujovę – tapo pirmuoju universitetu Lietuvoje, naudojančiu skaitmeninius ženkliukus kaip sertifikatų atitiktis.

Įdiegta skaitmeninių ženkliukų technologija leidžia studentui susikurti kompetencijų aplanką ir kaupti skaitmeninius ženkliukus, liudijančius įsitraukimą į neformalaus mokymo ir savanorystės veiklas. Atsiradus poreikiui, studentas gali lengvai pademonstruoti darbdaviui neformalaus mokymosi universitete aktyvumą bei vystytas kompetencijas.

Skaitmeninių ženkliukų technologija itin paprasta – tereikia parsisiųsti mobiliąją programėlę telefonui ar prisijungti internete. Dalyvaudamas įvairiose veiklose studentas turi susirasti QR kodą ir jį nuskenuoti bei atlikti užduotis, patvirtinančias dalyvavimą konkrečiose veiklose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / Išbandymas Vokietijoje: „Bayern“ – „Žalgiris“ (77)

Kauno „Žalgiris“ (5/6) penktadienio vakarą laiko svarbų egzaminą Vokietijoje. Žalgiriečiai...

14 brangiausiai atsiėjusių klaidų per visą žmonijos istoriją (37)

Nė vienas nesame tobulas, todėl natūralu, kad kartkartėmis darome klaidų, dėl kurių vėliau...

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (93)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (105)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (65)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Vyras nuovadoje prisipažino, kad jam pabodo valgyti žmogieną nepatikėjo, kol šis iš maišo neištraukė rankos ir kojos (20)

Kai pernai vienas tipinis Pietų Afrikos hileris įžengė į policijos nuovadą ir pranešė, kad...

Po visų negandų – Elle ir Žilvinas Grigaičiai švyti drauge: prasitarė apie ateities planus (45)

Penktadienio vakarą būrys pramogų pasaulio garsenybių traukė į Vilniuje trankiai paminėtą...

Kaip lietuviai įsivaizduoja tobulą būstą: prieš dešimtmetį buvo kuklesni (1)

Tobulas lietuvio butas 2018 metais – 3 kambarių su didele virtuve, vonia, drabužine ir terasa,...

Paplitęs mitas apie bananus, kuriuo daugelis vis dar tiki (1)

Animaciniuose filmuose beždžionės dažnai vaizduojamos su bananais rankose. Jos švelniai lupa...

Profesionalus fotografas į policijos automobilius žvilgtelėjo kitaip – tokių jų dar nematėte (54)

Policijos tarnybinius automobilius matome kasdien. Tačiau ne kasdien pro savo fotoaparato ieškiklį...