Statistika rodo, kad per dieną vidutiniškai išsiunčiama 500 milijonų elektroninių žinučių. Elektroninį paštą naudojantis žmogus vidutiniškai per dieną sulaukia 88 laiškų ir išsiunčia 34, o tai iš viso sudaro daugiau nei 200 milijardų elektroninių laiškų per dieną.
Asociatyvi nuotr.
© Organizatorių nuotr.

Analitikai prognozuoja, kad iki 2020 metų apie kiekvieną planetos žmogų bus sukaupta 5 200 gigabaitų informacijos. Ekspertai pastebi, kad kiekvieną dieną bendras visų egzistuojančių duomenų kiekis pasipildo dar 2,5 trilijono gigabaitų. Prognozuojama, kad dėl nuolatinio elektroninių prietaisų naudojimo šis skaičius tik augs ir verslo įmonės dar didesniu mastu skaitmenizuos savo veiklą.

Nenuostabu, kad informacijos kiekiams augant tokiais mastais atsiranda poreikis šiuos duomenis suvaldyti bei analizuoti. Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto Verslo analitikos studijų programos vadovo prof. dr. Kęstučio Peleckio, ypač tai daryti būtina verslo įmonėms.

„Didelių duomenų valdymas ir analizė leidžia įmonėms suprasti klientų elgseną bei jų poveikį verslo rezultatams, numatyti naujų ir esamų produktų rinkos plėtros galimybes. Tad duomenų analizės įžvalgos ir priimti sprendimai neabejotinai turi įtakos įmonės pelnui. Sėkmingai valdydamos duomenis įmonės daug operatyviau reaguoja į kintančius veiklos procesus. Be to, nauji diegiami sprendimai ateityje sudarys sąlygas analizuoti duomenis įvairius poreikius turintiems ekspertams: ekonominės analizės, pardavimų, rinkodaros, pirkimų bei kitiems specialistams“, – teigia K. Peleckis.

Spartus duomenų kiekio augimas ir jo vertės vertinimas skatina pasaulinę verslo analitikų paklausą. Kas tai per profesija, apie kurią prieš keletą metų dar net nebuvo kalbama? Pasak VGTU profesoriaus, verslo analitikai konsultuoja įmones apie tai, kaip inicijuoti pokyčius, kurie garantuotų finansinę sėkmę. „Verslo analitikų veikla įvairiose įmonėse gali skirtis. Kai kur jie gali atlikti techninę rolę neturėdami daug verslo žinių, o kitose, priešingai – turi platų supratimą apie verslą neturėdami daug IT ir kitų techninių žinių. Verslo analitikų karjeros kelias turi būti suplanuotas taip, kad jie geriausiai įvykdytų deleguotas užduotis“, – pasakoja K. Peleckis.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Organizatorių nuotr.

Tačiau net ir didžiosios globalios įmonės, tokios kaip „British Airways“, pripažįsta, jog verslo analitikų veikla produktyvesnė ir sukuria didesnę vertę verslui, kai specialistai dirba komandose. „Siekdama sukurti labiau individualizuotą požiūrį į klientą, „British Airways“ yra subūrusi ekspertų-analitikų komandą tam, kad gautų gilesnes įžvalgas apie klientų poreikius ir išplėtotų naujas iniciatyvas. Šioje komandoje pardavimų analitikai, ekspertai iš operacijų tyrimų komandos, duomenų žvalgybos komanda ir kai kurie išorės analitikai dirba kartu“, – atkreipia dėmesį VGTU Verslo vadybos fakulteto profesorius. Jis akcentuoja, kad didėjant verslo analitikų komandoms, atitinkamai auga ir šių specialistų poreikis. Anot jo, dėl verslo analitikų trūkumo, kai kurie įmonių vadovai juos net vadina „vienaragiais“.

Lietuvos didžiosios įmonės taip pat jau nebeįsivaizduoja savo kasdienybės be verslo analitikų, gebančių valdyti didžiuosius duomenis. UAB „Biovela group“ vadovo Audriaus Kantausko teigimu, modernius verslo analitikos sprendimus prieš 5 metus pradėjusi diegti įmonė naudą pajuto iškart. „Šiandien reikiamą informaciją galime gauti ne tada, kai paruošiame ataskaitas, o bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje – tai leidžia priimti operatyvius ir teisingus sprendimus dinamiškoje verslo aplinkoje“, – tvirtina įmonės vadovas.

Anot jo, pasitelkdama verslo analitikos specialistus įmonė suvaldė nuostolingas veiklas, išgrynino tikslinius segmentus, pašalino vertę griaunančius procesus, pagreitino ir atpigino pačios informacijos surinkimą bei paruošimą. „Dabar realiu laiku žinome kaip sekasi įmonei, todėl galime iš karto reaguoti į bet kokius pasikeitimus ar nukrypimus nuo suplanuoto rezultato. Didelės konkurencijos aplinkoje negalime sustoti vietoje – turime ieškoti vis naujesnių ir efektyvesnių informacijos analizės bei valdymo būdų“, – teigia A. Kantauskas.

Augantys verslo poreikiai kelia būtinumą ruošti universitetinį išsilavinimą turinčius verslo analitikus. Tokią studijų programą, anot K. Peleckio, siūlo ir VGTU: „Verslo analitikos studijų programa skirta rengti specialistus, gebančius analizuoti ir tirti rinką, taikyti ekonomikos ir vadybos žinias ieškant praktinių sprendimų įmonės veiklai analizuoti, vertinti ir prognozuoti atsižvelgiant į išorinės bei vidinės aplinkos pokyčius ir perspektyvas. Verslo analitikas – tarsi įmonės gydytojas. Jis nuolat seka įmonės būklę, jaučia jos pulsą, todėl gali užkirsti kelią krizei ar rasti būdų įmonei sustiprinti“. VGTU profesoriaus teigimu, verslo analitika yra viena sparčiausiai pasaulyje besiplėtojančių mokslo ir studijų krypčių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (7)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Kroatų treneris po finalo: leiskite man pasakyti vieną sakinį teisėjui Deschampsas: ar mes – gražūs čempionai? (333)

Kroatijos rinktinei nepavyko tapti devintąja pasaulio čempione istorijoje – išrinktųjų klube...

Dar viena Šaro pergalė: White'as lieka „Žalgiryje“ Toupane'o ateitis paaiškės greitu metu (7)

Amerikietis Aaronas White'as ir toliau rungtyniaus Kauno „Žalgirio“ komandoje. Praėjusią...

Oskaras Koršunovas Prancūzijos pergalę čempionate sutinka mylimosios šalyje: aplink tik džiaugsmas ir euforija (15)

Šiuo metu teatro festivalyje Pietų Prancūzijoje dalyvaujantys režisierius Oskaras Koršunovas ir...

Nežabota Kremliaus fantazija: NATO pajėgas Baltijos šalyse palygino su naciais (430)

Adažių poligone, Latvijoje, įsikurs tarptautinė NATO divizija „Šiaurė“, – tokia žinute...

Automobilių baterijų ateitis: ką naudosim ir kiek važiuosim? (13)

Pastarąjį dešimtmetį elektriniai automobiliai nebūtų galėję taip sparčiai tobulėti, jei...

Grenlandijoje mokslininkams pavyko užfiksuoti įspūdingą reginį (2)

Rytų Grenlandijoje mokslininkai vaizdo įraše užfiksavo neįtikėtiną įvykį: akimirką, kai...

Prinokę ir žali bananai turi skirtingą poveikį sveikatai: ką reikia žinoti? (19)

Vieni žmonės mėgsta pusžalius bananus, kiti – prinokusius iki rudumo. Tačiau ar tarp tokių...

Macronas šėlo VIP ložėje, Kroatijos prezidentė neatsiliko – dalijo bučinius ranką spaudė Putinas (164)

Pasaulio čempionato finale laimėjusios Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nevaldė...

Kaip Izraelis per 3 minutes numušė 5 sovietų „MiG'us“ (348)

1970 metų liepos 30 dieną Izraelio karinės oro pajėgos iš dangaus nubloškė penkis sovietų...