Skaitmeninės technologijos, robotizacija ir dirbtinis intelektas keičia ir dar gerokai keis darbo rinką. Galvojantys apie ateities profesijas skuba rinktis ir ugdyti robotikos, nanotechnologijų, 3D spaudos, biotechnologijų, virtualios realybės ir kitoms sritims reikalingus techninius įgūdžius. Tačiau darbdaviai primena nepamiršti ir kiek kitokių gebėjimų: didžiausio į profesinę industriją orientuoto socialinio tinklo „LinkedIn“ duomenimis, 57 proc. verslo lyderių teigia, kad vadinamieji „minkštieji“ įgūdžiai (angl. soft skills) jiems yra svarbesni.
Studentai
© Organizatorių nuotr.

Tarp labiausiai pageidaujamų „minkštųjų“ įgūdžių išsiskiriama lyderystė, projektų valdymas, gebėjimas komunikuoti bei dirbti komandoje, valdyti laiką, priimti strateginius sprendimus. Šie gebėjimai dažniausiai ugdomi ruošiant marketingo, pardavimų, verslo, vadybos, strateginio bei organizacijų valdymo ir panašių profesijų specialistus. Kodėl ketvirtosios pramonės revoliucijos ir technologijų amžiuje taip reikalingi šie specialistai ir kodėl jie išliks geidžiamiausių darbuotojų viršūnėje?

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto (VVF) dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė paaiškina – kol automatizuotos mašinos ir robotai perima didžiąją dalį fizinių ir rutininių darbų, užduotys, kurios paliekamos žmonėms, daugiausiai remiasi „minkštaisiai“ įgūdžiais. „Studijuojant verslo programas daug dėmesio skiriama socialinių įgūdžių lavinimui. Tokie gebėjimai kaip darbas komandoje, viešasis kalbėjimas, lyderystės, projektų valdymo, kritinio mąstymo, problemų sprendimo, planavimo ir laiko valdymo gebėjimai kartu su ekonominių ir finansinių procesų supratimu tinkami įvairiose pramonės šakose, todėl lengviau prisitaikoma prie ateities pokyčių, paprasčiau pereinama iš vieno verslo sektoriaus į kitą“, – sako J. Stankevičienė.

Technologijų įsigalėjimas beveik visose srityse sukūrė daug naujų darbo vietų ir jos nėra vien tik susijusios su techninėmis specialybėmis. „Technologijų bumo padariniai – spartus darbo vietų, susijusių su klientų aptarnavimu, marketingu, pardavimais, augimas. Klientų radimas, tikslingas pasiekimas, sėkmingas sandorio sudarymas, ryšių išlaikymas bei vartotojo pasitenkinimo užtikrinimas yra esminiai sėkmingo verslo aspektai. Be vadybinės grandies šie procesai neįsivaizduojami. Bet kuri nauja technologija ar inovacija pati savaime bus bevertė, jei nebus komercializuota, tinkamai pateikta, pristatyta investuotojui ar vartotojui. Reikalingi žmonės, kurie tarpininkautų tarp technologijų kūrėjų ir jų naudotojų, supažindintų su vykstančiomis ir artėjančiomis naujovėmis, permainomis“, – akcentuoja VVF dekanė.

VGTU Verslo vadybos fakulteto (VVF) dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė
VGTU Verslo vadybos fakulteto (VVF) dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė
© Organizatorių nuotr.

Vis daugiau su technologijų plėtra ir inovacijomis susijusių įmonių suvokia, kad patys kūrėjai negali tinkamai atlikti „minkštųjų“ įgūdžių reikalaujančių darbų ir valdyti procesų. O tiems, anot J. Stankevičienės, kurie dar to nesupranta, dažniausiai tenka skaudžiai pasimokyti: „Per daug dažnai dideli ir svarbūs projektai žlunga vien dėl netinkamos vadybos, menkų lyderystės įgūdžių ar prasto komunikacijos tarp komandos narių valdymo. Laimi tos įmonės, kurios investuoja į gerus ir tinkamai pasirengusius vadybininkus, projektų vadovus ir kitus specialistus.“

Pasaulio ekonomikos forumo prognozės rodo, kad ateinančiasi dešimtmečiais darbo vietų skaičius labiausiai augs verslo ir finansų bei valdymo ir pardavimų srityse. „LinkedIn“ 2018 m. sudarytas labiausiai reikalingų profesijų sąrašas taip pat skelbia, kad šalia technologinių profesijų populiarumo viršūnėje išlieka ir į bendravimą su klientais orientuotos profesijos – marketingas, pardavimai, vadyba, strateginis valdymas.

„Visame pasaulyje FAME (finansų, apskaitos, vadybos ir ekonomikos; angl. finance, accounting, management and economics) grupės studijų programos yra vienos populiariausių. FAME grupės studijų programos apima ekonomiką, finansų valdymą, žmogiškųjų išteklių valdymą, rinkodarą ir marketingą, verslininkystę, verslo analitiką, verslo logistiką, strateginį valdymą ir kt. Į šiais programas išlieka didžiausi stojimo konkursai. Pagrindinės to priežastys – verslo studijos paliečia visas gyvenimo ir darbo sritis, atveria itin plačias galimybes ir įvairius karjeros kelius, šių profesijų atstovai visada yra geriausiai apmokamų profesijų sąraše“, – užtvirtina VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (95)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (7)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (74)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (20)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (19)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (3)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Prasidėjęs festivalis Karklėje jaunimui žada pramogas, o kaime gyvenantiems „buožėms“ – nepatogumus (29)

Pajūryje prasidėjęs festivalis „Karklė live music beach 2018“ jaunimui žada tris paras...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (632)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...

Tragedija Kupiškio rajone: į kelią išbėgus stirnai automobilis apvirto, žuvo 21 metų mergina (11)

Penktadienio vakarą, apie 20.45 val., Kupiškio r., ties Naivių kaimu, kelyje Rokiškis-Panevėžys,...

Susistumdymą su Valančiūnu atsiminęs Monroe: mieliau žaisiu su tokiu vyruku, nei su bailiu (6)

Artėjančiam sezonui besiruošiantis Toronto „Raptors“ klubas šių metų pirmenybėse...