aA
Truputį detektyvas, truputį psichologas, truputį teisininkas – ir dar ištvermingas fiziškai. Tokį pasieniečio portretą būtų galima sudaryti įvertinant, kad šios profesijos atstovams tenka kovoti su alkoholio ir tabako kontrabanda, žaibiškai atpažinti ieškomus asmenis ar pastebėti vogtus automobilius.
© VSAT

Pasieniečių bei ugniagesių rengėjų atstovai teigia, kad šių specialybių žmonėms ypač svarbi vidinė motyvacija. Nors pasieniečiais ar ugniagesiais tapti pasiryžusį jaunimą dažniausiai ir atsijoja sveikatos filtras, tai gali būti pataisoma, sakoma pranešime spaudai.

Būsimam pasieniečiui – reputacijos testas

Politikų ir aukštų pareigūnų kasdienybės dalimi tapusių teisėsaugos institucijų pažymos svorį gali išbandyti ir pasieniečiu ketinantis tapti žmogus.

„Jaunimas domisi, kreipiasi, sulaukiame nemažai skambučių, dalyvių per atvirų durų dienas, bet pati atrankos procedūra – sveikatos ir fizinio pasirengimo tikrinimai, specialūs teisėsaugos institucijų patikros dėl nepriekaištingos reputacijos – juos neramina kur kas labiau“,– pasakoja Pasieniečių mokyklos viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Dangutė Kivilšienė.

Būsimieji pasieniečiai privalo baigti Pasieniečių mokyklą, kur lavinamas ne tik fizinis pasirengimas, bet ir suteikiamos darbui reikalingos teisinės žinios.

Ekspertai pastebi, kad susidomėjimas pasienio tarnyba blėsta. Nors 2009-aisiais stojančiųjų buvo net 1025, pernai šis skaičius tesiekė 279.

Tuo tarpu Ugniagesių gelbėtojų mokykla su tokia problema teigia nesusidurianti. Pasak mokyklos viršininko pavaduotojo Nerijaus Statkaus, ateinančių mokytis bei dirbti skaičius kasmet didėja.

„Jaunimo domėjimasis ugniagesio gelbėtojo profesija visuomet buvo ir yra pakankamai didelis. Kelią įgyvendinti savo vaikystės svajonę daugeliui užkerta nebent aukšti sveikatai keliami reikalavimai“, – teigia pareigūnas.

Į tarnybą atveda ir kilnūs idealai, ir karjeros siekiai

Abi mokyklos didžiausio susidomėjimo sulaukia iš jaunimo, jau apsisprendusio, jog nori dirbti būtent šį darbą.

„Pastebime, kad Pasieniečių mokykloje studijuoti dažniau pasiryžę pasienio rajone augę žmonės. Jiems tai ne tik įdomi tarnyba, ginant Lietuvos sienas, bet dažnai ir neblogai pažįstama sritis, kurioje jie save mato“, – sako D. Kivilšienė.

Pasieniečių mokyklos kursantas Gedvinas Baravykas sako, kad studijos yra įvairialypės.

„Fizinis pasiruošimas, žygiai, šaudyba – tai tik viena mokslų dalis. Kiti dalykai – psichologija, teisė, anglų, rusų kalbos net ir žinios apie tai, kaip tinkamai patikrinti dokumentus, atpažinti klastotes. Tarkime, esame specialiai apmokomi pažinti, kada žmogus meluoja, kokie ženklai jį išduoda, nes jei žmogus nusižengęs, tereikia išmokti tai pastebėti“,– pasakoja kursantas G. Baravykas.

Fizinis pasirengimas – įveikiama problema

Visų tarnybų pabrėžiami aukšti sveikatos reikalavimai toli gražu nereiškia, jog vien silpnas fizinis pasirengimas būtinai neleis įstoti.

„Mažiau sportavusiems įstoti į Ugniagesių gelbėtojų mokyklą nėra lengva, tačiau priėmimo komisijos nariai stengiasi kandidatus vertinti kompleksiškai, atsižvelgti į jų motyvaciją, bendražmogiškąsias savybes, teorines žinias. Vienas atsispaudimas ar pora, viena sekundė ar kelios, tai tikrai nelemia pretendento tinkamumo“, - aiškina N. Statkus, priduriantis, jog jei jaunuolis neturi sveikatos problemų, fizinį pasirengimą galima pastebimai pagerinti pačių mokslų metu.

Nepaisant to, reikalavimus įvykdo toli gražu ne visi. Štai Pasieniečių mokyklos duomenimis, pernai iš 279 pretendentų teigiamą Centrinės medicinos ekspertizės komisijos išvadą gavo vos 138, arba pusė (49,5 proc.). Tokius griežtus reikalavimus stojantysis turi atitikti todėl, jog pačios darbo sąlygos tolimesnėje karjeroje pareikalauja užgrūdinto organizmo.

„Pasieniečio darbui reikalinga ir fizinė ištvermė, ir gebėjimas dirbti sudėtingomis gamtinėmis sąlygomis, ir nemažas teisinių žinių bagažas. Darbas pamaininis, todėl tenka dirbti ir naktį, ir išeiginėmis bei šventinėmis dienomis. Nors darbas ir įdomus, jis labai sunkus“, - aiškina D. Kivilšienė.

Daugiau informacijos apie profesines studijas bei kitas alternatyvas mokyklas baigiantiems abiturientams bus galima sužinoti vasario 2-4 d Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje parodoje „Studijos“. Svarbiausias metų švietimo ir išsilavinimo renginys šiemet lankytojus pasitinka su šūkiu „Laisvė rinktis!“ ir siekia jaunimą supažindinti su kuo įmanoma didesne išsilavinimo galimybių įvairove, tarp jų – galimybe mokytis VRM tarnybų mokyklose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Kiek tau skauda, kad Lietuvoje išžudyti žydai? (253)

Popiežius Lietuvoje viešėjo ir tą dieną, kai buvo minimas Vilniaus geto likvidavimo 75-metis....

Kreivus žvilgsnius į lietuvį pasaulio vicečempionų šalyje keičia septynženkliai pasiūlymai specialiai DELFI iš Zagrebo (4)

Užėjęs į kavinę išgerti puodelio espresso , Mindaugas Nikoličius gali nekrapštyti iš...

Draudikai perspėja: sukčių taikiniu tapo vairuotojai žiedinėse sankryžose – įkliūti gali kiekvienas (41)

Tyčia sukelti eismo įvykiai siekiant pasipelnyti – neretas sukčiavimo būdas užsienyje, tačiau...

Siurprizas Guogai: „valstietis“ yra pasirengęs įrodyti, kad jis geresnis (36)

Valstietis – žaliasis parlamentaras Tomas Tomilinas yra pasiruošęs įrodyti bendrapartiečiams,...

Gyventojų skaičiumi susirūpinusi Vyriausybė galvoja apie naują mokesčio lengvatą (53)

Demografijos, migracijos ir integracijos politikos strategijos įgyvendinimo planą rengiančioje...

Dėl Abramovičiaus Šveicarija skambina pavojaus varpais (3)

Rusų milijardieriui Romanui Abramovičiui nedavė leidimo apsigyventi Šveicarijoje, nes policija...

Siaubas Molėtuose: medikai konstatavo dešimtmetės mirtį (21)

Molėtuose mirė 10 metų mergaitė, jos mirties priežastis tiriama.

„Apple“ tvirtino, kad tai yra tvirčiausias stiklas išmaniųjų istorijoje: pirmieji „iPhone XS Max“ bandymai rodo ką kita

„ iPhone XS Max“ ir „iPhone XS“ pradeda savo žygį per pasaulį. Juos jau gavo kai kurie...

Sveikos ir dailios lūpos: paaiškino, kaip jomis pasirūpinti atvėsus orams

Atvėsęs ir drėgnas oras greitai paveikia mūsų odą, ypač lūpas, todėl rudeniop, pajutus...

Ar žinojote, kad kaimynų amžius gali lemti jūsų būsto vertę?

Jei jūs – 20–64 metų turintis asmuo, veikiausiai gyvenate teritorijoje, kurioje įsikūrę tai...