Sprendimas, kuria linkme pasukti būsimą ar esamą karjerą – nelengvas. Norisi kuo greičiau užčiuopti tą tiesiausią kelią į asmeninę sėkmę, į geriausio savęs versiją ir nešvaistyti veltui energijos ar laiko.
Raimonda Alonderienė
© Organizatorių nuotr.

Tam, kad netaptumėte eiliniu plaukiku pasroviui, bejėgiškai priklausomu nuo įvairių aplinkybių, bet tvirtai eitumėte savo keliu, „Devbridge Group“ Žmonių ir organizacijos vystymo direktorė bei ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto docentė Raimonda Alonderienė įvardina tris esminius žingsnius, kurie veda į tinkamą to pradžią.

Pažintis su savimi

Populiariausių profesijų TOP 10, brangiausiai apmokamos specialybės, iš kartos į kartą einančios pareigybės ir t.t. Paspauskit visam šiam triukšmui stop ir žvilgtelkit į save. Tai – pirmas žingsnis į sėkmingą karjerą. Vis tik, „pasikalbėti su savimi“ nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti.

„Pažinti save, reiškia suprasti save, kaip asmenybę, identifikuoti pomėgius, vertybes, veiklas, kurios „veža“ bei turimas kompetencijas. Visos mažos detalės yra svarbios. Pavyzdžiui, užčiuoptas pastabumas detalėms galėtų būti kelio, kad ir į programinės įrangos testavimą pradžia“, – pastebi R. Alonderienė.

Internete yra galybė testų asmenybės tipui identifikuoti. Vieni dažniausiai naudojamų – MBTI ar „Big 5“. Svarbu atsakyti į klausimus visiškai nuoširdžiai. Atlikę testus, šalia jūsų asmenybės tipo rasite ir visą sąrašą galimų profesijų.

Pavyzdžiui nustatote savo asmenybės tipą ir matote, kad jūsų geriausiai jums tinka šios profesijos: programuotojas, bibliotekininkas ir dantistas (ISTJ asmenybės tipui). Ką pasirinkti? Žengiame antrąjį žingsnį.

Galimybių apžvalga

Darbo rinka veikia panašiai, kaip ir bet kokia kita rinka, pvz. nekilnojamojo turto. Yra pasiūla ir paklausa. Jei priklausote tai profesijai, kurios atstovų darbo rinkoje labai daug (pasiūla), o darbo vietų yra mažai (paklausa), teks stipriai konkuruoti, ieškant darbo ir, tikėtina, kad atlyginimas nebus didelis.

„Pažiūrėkite darbo skelbimus. Kokia programuotojų, bibliotekininkų ir dantistų darbo pasiūla? O kokia bus ateityje? Žinant dabartines rinkos tendencijas, matyt neverta rinktis profesijos, kur darbas bus, pavyzdžiui, automatizuotas. Svarbu įsigilinti į ilgalaikes svarstomų profesijų perspektyvas“, – akcentuoja specialistė.

Sprendimas veikti

Įvertinus pirmųjų dviejų žingsnių rezultatus, taigi, nusistačius kryptį, lieka nei daug, nei mažai – įgyti reikiamas kompetencijas, rasti patrauklius darbdavius ir galimybes pabendrauti su pasirinktos profesijos atstovais.

Pastaroji – bene svarbiausia. Gera žinia ta, kad susitikti ir gyvai pabendrauti su pasirinktos profesijos autoritetais nėra taip sudėtinga. Egzistuoja daugybė įvairių profesinių renginių, mentorystės, praktikos ar kitų mokymosi programų, kurios leidžia pažvelgti į potencialią darbovietę iš vidaus ir įsivertinti, ar jums pakeliui.

Kaip pavyzdį, R. Alonderienė pateikia JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ vidines akademijas „Sourcery for Developers“ ir „Sourcery for Testers“.

„Šios programos leidžia tvirtai žengti į technologijų industriją. Abi akademijos yra nemokamos, į jas patenka geriausiai atrankos užduotis įveikę kandidatai. Patekę į programą, jie ne tik įgauna naujausių žinių, bet ir realaus darbo specialistų komandoje įgūdžių“, – „Sourcery“ programas pristato specialistė.

Pasak R. Alonderienės, žengiant šį, trečiąjį, žingsnį, reikėtų pasitikėti labiau savo instinktais ir atsargiai vertinti kai kur dar vyraujančius stereotipus. Ypač, esą vienos profesijos yra labiau tinkamos „mergaitėms“, kitos – „berniukams“.

„Bene labiausiai mitais apipinta yra IT industrija. Dažnas programuotojus „nurašo“ “vyriškai profesijai“. Tai – absurdas. Pastebėta, kad tiek mergaitės, tiek berniukai vienodai mėgsta techninius, tiksliuosius mokslus ir jiems yra vienodai gabūs. Deja, situacija pradeda keistis, kai aplinka ima ir „suorientuoja“ mergaites prie „mergaitiškų“ užsiėmimų ir profesijų“, – sako R. Alonderienė.

Pabaigai, kai viskas aplink taip sparčiai kinta, svarbu šalia profesinių kompetencijų ugdyti bendrąsias kompetencijas, savo asmeninius „kozirius“: kritinio mąstymo, kūrybiškumo, darbo su žmonėmis, emocinio intelekto ir, svarbiausia, gebėjimo mokytis visą gyvenimą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Maldeikienė: iš Dalios Grybauskaitės šito nesitikėjau (250)

Prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniai pranešimai – lėkšti, o viešai skelbtas jos galimas...

Strazdauskaitės byla keliauja į teismą: teisėsauga patvirtino, kaip buvo nužudyta mergina (174)

Teisėsauga baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame penki asmenys kaltinami jaunos plungiškės Ievos...

Trečiadienį apie tai sužinosime visi: įtaka politikams buvo labai rafinuota (40)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ( NSGK ) deda paskutinius štrichus ant savo išvadų...

Šaro „Žalgiris“ Kaukėnui primena ypatingą Lietuvos rinktinės savybę (4)

Rimantas Kaukėnas nėra retas svečias gimtinėje, tačiau jo vizitai pastaruoju metu nebuvo...

Kuršių nerijoje vėl griaunama, gyventojai su siaubu laukia buldozerių (299)

Mažai kas beprisimena, kaip prasidėjo vadinamoji nelegalių statybų Kuršių nerijoje istorija....

Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje – vis dar pirma, sveikatos politikai žada kitokį vaizdą (43)

Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma. Tai konstatuota Ekonominio...

Naujoji asmens duomenų apsaugos tvarka: kaip iš to gauti daugiausiai naudos

Įsigaliojus naujosioms Europos Sąjungos duomenų apsaugos taisyklėms - Bendrajam duomenų apsaugos...

Daina „Juoda orchidėja“ išgarsėjusi grupė papasakojo tikrąją savo hito istoriją: viskas, ką girdėjote iki šiol, tėra mitas (50)

Lietuvoje be dainos „Juoda orchidėja“ nepraeina nei vienas balius, o vestuvėse ši daina gali...

Skelbia apie proveržį karinėse operacijose: tai žaidimo eigą keičiantis veiksnys (198)

Amerikiečių gamybos „ F-35 “ naikintuvas su „stealth“ technologija dalyvavo pirmoje kovoje...