aA
Slenkantys plaukai, pageltę dantys, lūžinėjantys nagai, pajuodę paakiai, energijos trūkumas, nugaros, kaklo skausmai bei nepaaiškinamos nuotaikos kaitos. Šiais simptomais besiskundžiančių žmonių amžius vis jaunėja, o gydytojai dėl to linkę kaltinti vieną dalyką - stresą.
© K. Cemnolonskio nuotr.

XXI a. keiksmažodžiu neretai vadinamas stresas neapleidžia nė vieno. Specialistų teigimu, naivu tikėtis, kad pavyks įveikti ar valdyti stresą, nes tai tik išvargins. Daug svarbiau išmokti su juo gyventi.

Stresą patiriame dar negimę

Streso ligų skyriaus vedėjas gydytojas psichiatras Saulius Liutkus atvirauja, kad jį labai neramina dabartiniam XXI amžiaus žmogui teikiamos užduotys. Specialisto teigimu, stresą mums perduoda dar mūsų mamos, tad su šiuo jausmu susiduriame prieš gimstant.

„Yra sukurtos tam tikros legendos, kad moterys privalo turėti vaikų, o pastojusios būti devintame laimės rate. Deja, realybė yra kiek kitokia. Jei moteris yra atvira ir nebijo apie tai kalbėti, dažniausiai į klausimą, ką pajuto supratusi, kad yra nėščia, atsako – išgąstį. Pirmieji jausmai yra išgąstis, nerimas ir pasimetimas. Tai visiškai natūralu, tačiau smerktina mūsų visuomenėje“, - pasakojo S. Liutkus.

Jis tikina pastebintys ir kitą visuomenės spaudimo elementą. Vos gimęs mažylis anksčiau būdavo iš karto atskiriamas nuo mamos, dabar – iš karto patikimas mamai, dedamas ant jos.

„Anksčiau tam tikrą stresą patirdavo naujagimis, dabar – mamos. Joms neleidžiama atsipūsti, iš karto užkraunamas didelis rūpestis, neleidžiama apsiprasti su mintimi, kad jų gyvenime įvyko toks pasikeitimas“, - pasakoja specialistas teigdamas, kad vėliau tą mamos stresą jaučia ir vaikai.

Su stresu siūlo susigyventi

Pasak S. Liutkaus, nuo streso pabėgti nepavyks kaip ir su juo kovoti ar jį valdyti.

Žmogus, išgyvendamas didelę vidinę krizę, būdavo gydomas vaistais, kurie užslopindavo jo jausmus. Bet jausmai niekur nedingsta. Po kurio laiko jie pasireiškia pačiais įvairiausiais nemaloniais fiziniais pojūčiais. Todėl labai svarbu juos teigiamai priimti ir su jais susigyventi, tuomet pagerės nuotaika ir savijauta.
S. Liutkus

„Kai girdžiu sakant, kad su stresu reikia kovoti ar mokant jį valdyti, iš karto įsivaizduoju amžiną karą. Nelabai žinau karų, kurie nebūtų palikę ilgalaikių traumų ir pakenkę žmonių psichikai. Blogai tai, kad šie jausmai persiduoda keletui kartų. Vietoj kovos ir valdymo reikėtų vartoti žodžius suprasti, išjausti ir išgyventi. Jeigu žmogus vadovausis šia nuostata, išgyvens kitimą, kas ir yra viena iš mūsų siekiamybių“, - pasakojo specialistas.

Pasak jo, negalima kalbėti ir vien apie pozityvų mąstymą ar pozityvius jausmus. Nes jei žmogus patirs tik pasitenkinimą ir džiaugsmą, jis bus labai sutrikęs.

„Labai svarbu, kad nuo minčių nebėgtume, galėtume jas priimti ir su jomis išbūti. Lietuvoje psichologinė pagalba dar nėra tinkamai pritaikyta tokiems žmonėms. Žmogus, išgyvendamas didelę vidinę krizę, būdavo gydomas vaistais, kurie užslopindavo jo jausmus. Bet jausmai niekur nedingsta. Po kurio laiko jie pasireiškia pačiais įvairiausiais nemaloniais fiziniais pojūčiais. Todėl labai svarbu juos teigiamai priimti ir su jais susigyventi, tuomet pagerės nuotaika ir savijauta“, - patarė specialistas.

Stresą suvaldyti padės sportas

„Pirmieji streso požymiai yra nervingumas, žmogaus nestabilumas, kai jis negali greitai apsispręsti ir dažnai keičia savo nuomonę. Fiziniai simptomai - tokie kaip slenkantys plaukai ar lūžinėjantys nagai - jau yra ženklas signalizuojantis apie nervinės sistemos išsekimą. Tai rezultatas, kuris parodo, kad reikia susiimti ir pradėti savimi rūpintis“, - apie streso požymius, kuriuos patiria suaugęs žmogus, pasakojo asmeninis treneris Mantas Petrulis.

M. Petrulis
M. Petrulis
© Asm. archyvo nuotr.

Pasak jo, vienas iš veiksmingiausių streso pašalinimo būdų yra sportas. Tiesa, savąją sporto kryptį jis patarė rinktis itin atsakingai – sportas neturi sukelti papildomo streso.

„Sportas turi būti ta vieta, kur žmogus ateina su šypsena ir mintys apie tai, kad po darbo galės pasportuoti, žmogui turi teikti džiaugsmą. Nebūtina iš karto kibti į sunkias treniruotes, galima rinktis ir jogą ar kalanetiką, patarimo paprašyti kolegos, kuris atrodo aktyvesnis ir gyvybingesnis. Tačiau labai svarbu atrasti savo sportą. Pavyzdžiui, dabar labai daug žmonių bėgioja, tačiau ne visiems šis sportas tinka – kiti bėga sukąstais dantimis. Treniruotė turi būti vienas didžiausių dienos malonumų“, - patikino M. Petrulis.

Jauniau jaustis padės sveikas maistas ir pasivaikščiojimas

Pasak jo, gelbėtis nuo streso galima ne tik sporto salėje, bet ir darbo metu. Pavyzdžiui, pusvalandį pietų pertraukos paskirti pasivaikščiojimui gryname ore.

„Jeigu darbe yra labai ilgai sėdima, galima atlikti ir tempimo pratimus, pritūpimus ar įvairius patogius ir patinkančius veiksmus. Bet svarbiausias dalykas būtų pasivaikščiojimas, nes tai ne tik naudinga, bet ir malonu“, - pasakojo asmeninis treneris.

Norintiems išsigelbėti nuo sendinančio streso ir jaustis jauniems jis patarė ne tik sportuoti, bet ir sveikai maitintis. Pasak M. Petrulio, tai sudaro bene 60 proc. geros savijautos pojūčio.

„Kaip mašinai benzinas taip ir žmogui maistas turi tikti. Kuo geresnį, mažiau perdirbtą ir apdorotą maistą mes valgome, tuo daugiau energijos turime. Kitaip mūsų organizmui reikia skirti jėgų ir laiko maistui apdirbti, o tai atima daug energijos. Labai svarbu ir vengti greitojo maisto.

Norintiems jaustis geriau ir jauniau taip pat patarčiau pagal galimybes pasivaikščioti arba pabėgioti bent 15-20 minučių, tuomet diena bus visiškai kitokia ir energijos užkaupsime nuo pat ryto“, - patikino asmeninis treneris.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (55)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (209)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (23)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (53)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...

Konservatoriai kandidate į prezidentus patvirtino Šimonytę (289)

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ( TS-LKD ) šeštadienį tarybos...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (153)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Neįtikėtina sėkmė: gaisras nusiaubė viską aplink, išskyrus garsaus aktoriaus namus (12)

Kalifornijos miškus nusiaubę gaisrai visiškai nepakenkė jų kelyje buvusiems aktoriaus Anthony...

Žiniasklaida: CŽV nustatė, kad Saudo Arabijos princas suorganizavo Khashoggi nužudymą (33)

Jungtinių Valstijų Centrinė žvalgybos valdyba ( CŽV ) padarė išvadą, kad įtakingas Saudo...

Naminiai kukuliai: kam eiti į „Ikea“, jei gali paruošti namuose (50)

Tradicinis švedų patiekalas yra beveik tokia pat legenda, kaip cepelinai Lietuvoje, tik labiau...