Vilniaus TV bokštas (I): aukščiausio statinio Lietuvoje statybos

 (51)
Aukščiausiam statiniui šalyje Vilniaus televizijos bokštui jau 31 metai. 326,5 metrų aukščio bokšto statybos vyko septynerius metus. Jos prasidėjo 1974 metų rugsėjo 30 dieną, o 1980 metų gruodžio 30 d. buvo pasiraštas Valstybinės komisijos priėmimo eksploatuoti aktas. Lietuvos TSR Ministrų Taryba šį aktą patvirtino kitų metų sausio 30 dieną.
Vilniaus televizijos bokšto statybos
© Asmeninio archyvo nuotr.

Iš Vilniaus TV bokšto sostinės regiono gyventojams yra siunčiamos radijo ir televizijos programos, čia jos yra skirstomos ir į kitas siuntimo stotis, per kurias pasiekia visus šalies žmones. Be to, pastaraisias metais itin išaugo duomenų perdavimo paslaugos poreikis.

Turistus ir Lietuvos gyventojus ypač traukia 165 metrų aukštyje įrengtas restoranas-apžvalgos aikštelė „Paukščių takas“ iš kurio atsiveria įspūdinga sostinės panorama

TV bokštas yra ir kovos dėl nepriklausomybės išsaugojimo simbolis. 1991 metų sausio 13 dieną gindami strateginį objektą nuo sovietų desantininkų žuvo 12 laisvės gynėjų. Kruvinuosius įvykius mena čia pat įrengtas muziejus ir laisvės gynėjų garbei pastatyta skulptūra „Aukojimas“.

Pirmoje vaizdo reportažo dalyje apie bokšto istoriją papasakos nuo 1987 metų čia dirbantis ir šiuo metu Eksploatacijos skyriaus viršininko pareigas einantis Algis Šalkauskas.

Siužete buvo panaudota AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ archyvinė medžiaga bei www.fotoskrydis.lt užfiksuoti vaizdai.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Televizijos retrospektyva

Kaip pažinčių svetainės pakeitė kaimo šokius (19)

2012 spalio mėn. 26 d. 11:03
Nomofobija – taip psichologų pavadinta naujųjų laikų baimė namuose pamiršti mobilųjį telefoną. Nors jais Lietuvoje pradėta naudotis prieš mažiau nei dvidešimtmetį, daugelis žmonių be šio aparato savo gyvenimo nebeįsivaizduoja. Tą patį galima pasakyti ir apie televizorių, kompiuterį, internetą ar muzikos grotuvą. Kaip keitėsi mūsų gyvenimo būdas šioms technologijoms įžengus į mūsų gyvenimą?

Kultinės TV laidos „Videokaukas“ kūrimo užkulisiai (126)

2012 spalio mėn. 25 d. 15:21
Videokauko akimirkos (R. Maskoliūno archyvas)
LRT televizijos programų direktoriaus, Biologijos mokslų daktaro Rolando Maskoliūno karjera tuometinėje LTV prasidėjo 1992 metais, kai jis ėmė rengti ir vesti laidą apie fantastinį kiną „Videokaukas“. „Mūsų tikslas buvo parodyti žiūrovams geriausius mokslinius, fantastinius ir siaubo filmus.

Prieš pat analoginės TV išjungimą žmonės suskubo pereiti prie skaitmeninių paslaugų (20)

2012 spalio mėn. 25 d. 10:29
Iki analoginės antžeminės televizijos išjungimo dienos likus mažiau nei savaitei, įsirengti skaitmeninę televiziją suskubo perpus daugiau vartotojų nei rugsėjo pabaigoje. Per pastarąsias dvi savaites „Teo“ klientų aptarnavimo skyriuose ir telefonu kasdien užregistruojama 43 proc. daugiau klientų, norinčių įsigyti skaitmeninės televizijos paslaugų, palyginti su atitinkamų rugsėjo savaičių duomenimis.

Operatoriaus darbas XX a. televizijoje: karštis, įtampa ir važinėjimo ypatumai studijoje (3)

2012 spalio mėn. 24 d. 12:00
DELFI.TV apsilankė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos istorijos muziejuje. Ekskursijos vadovas – daugiau nei 40 metų operatoriaus patirtį turintis Jonas Gurskas, kurio darbo biografijoje mirga daugelis žinomų ekranizuotų spektaklių, Lietuvos televizijoje kurtų videofilmų, laidų ir serialų. Jonas Gurskas supažindins, kaip kito technologijos ir operatoriaus darbo pobūdis nuo Lietuvos televizijos ištakų iki nepriklausomybės.

Žiūrėti televizoriaus – su išmaniuoju telefonu (8)

2012 spalio mėn. 24 d. 10:56
Vienoje rankoje televizoriaus pultelis, kitoje – išmanusis telefonas. Tokia situacija daugelio Baltijos ir Šiaurės šalių gyventojų namuose tampa vis dažnesnė. Telekomunikacijų bendrovės „TeliaSonera“ tarptautinė apklausa atskleidė, kad aštuoni iš dešimties Baltijos ir Šiaurės šalių gyventojų, žiūrėdami TV programas, tuo pačiu metu apie jas ieško įvairios informacijos.

Išskirtinio dizaino televizorius – kaimyno pavydui sukelti (13)

2012 spalio mėn. 25 d. 14:48
Išskirtinio dizaino "Kuba Komet" televizorius (gamintas nuo 1957 metų) į akis krito labiau nei bet kuris kitas televizorius ir buvo daugiau dizaino elementas, nei elektronikos įrenginys (The Invisible Agent nuotr.)
Geras televizorius – ne tik nebrangus ir funkcionalus, bet ir gražus daiktas. Pasak pardavėjų, rinkdamiesi naują televizorių, Lietuvoje pirkėjai iš tiesų kreipia dėmesį ne tik į kainą, bet ir į dizainą. Vis dėlto, daugelis žmonių dar neieško išskirtinių daiktų – jiems svarbiausia, jog televizorius būtų didesnis ir išmanesnis nei jų kaimynų.

Ar televizija diktuoja drabužių madas? (11)

2012 spalio mėn. 23 d. 16:34
Televizijos laidų vedėjai neretai tampa sektinu pavyzdžiu eiliniam žmogui – visuomet pasitempę, gražiai apsirengę, tvarkingomis šukuosenomis, šviečiančiomis šypsenomis. Tačiau ar mada į televizijas atkeliauja iš gatvės ar iš tiesų televizija diktuoja, kaip gatvėje matysime apsirengusius žmones? Apie tai ir kokių klaidų neturėtų daryti televizijos laidų stilistai su DELFI kalbėjo dizainerė Audronė Bunikienė.

Ateityje internetas ir televizija bus neatskiriami (19)

2012 spalio mėn. 22 d. 17:35
Vienas iš IT dėsnių skelbia, jog interneto greitis mažiau nei kas du metus padvigubėja. Šiandien interneto sparta yra tokia aukšta, kad kartais įprasti variniai laidai ar radijo ryšys jau nebetinka didelių duomenų perdavimui. Jų vietą užima šio amžiaus mokslo vaikai – šviesolaidžiai ir lazeriai. Būtent šios technologijos yra naujos kartos optinio interneto pagrindas.

Prieš 15 metų internetas buvo nemokamas (59)

2012 spalio mėn. 19 d. 16:38
Ar žinojote, kad ilgą laiką internetas Lietuvoje buvo nemokamas? Pirmieji internautai mūsų šalyje galėjo naršyti po pasaulinio tinklo platybes kiek širdis geidžia. Tiesa, tas naršymas buvo labai jau varganas dėl mažų greičių. Apie kitus pirmojo interneto ypatumus, ir kaip kito jo greitis bei kainos Lietuvoje, skaitykite šiame straipsnyje.

Užkandžiavimo prie televizoriaus kaina – keli kilogramai per mėnesį (33)

2012 spalio mėn. 16 d. 16:28
Televizorius – kasdienis palydovas ne vienam lietuviui. Vis dėlto, ne kiekvienas žino, kad jo žiūrėjimas padeda ne tik atsipalaiduoti ar daugiau sužinoti apie tai, kas vyksta pasaulyje, bet ir sustorėti. Pasak DELFI kalbintų dietologų, dėl to kaltas ne pats įtaisas, bet nenumaldomas noras užkandžiauti žiūrint televizorių bei distancinis pultelis, sulaikantis žiūrovą prie sofos.

Žmonės technologiniams pokyčiams priešinasi dėl blogos nuomones apie save (31)

2012 spalio mėn. 15 d. 15:50
Technologiniai pokyčiai veikia ne tik gyvenimo kokybę, bet ir žmonių savijautą, teigia psichologai. Likus mažiau nei mėnesiui iki skaitmeninės televizijos eros pradžios Lietuvoje, specialistai teigia, kad pasikeitimus reiks priimti neišvengiamai, o būdas jiems pasiruošti – geriau galvoti apie save. Jau ne pirmą kartą visuomenę gąsdinančios inovacijos pozityviai bus priimtos tik tuomet, kai žmonės tokius pokyčius laikys natūraliu procesu.

Skaitmeninė TV iš arti: „Teo“ operatyvaus valdymo skyrius (65)

2012 spalio mėn. 12 d. 14:38
Darius Didžgalvis
Stopkadras/DELFI.TV
55-erius metus trukusi lietuviškos analoginės antžeminės televizijos istorija skaičiuoja paskutines gyvavimo dienas. Spalio 29 dieną bus išjungti jos siųstuvai ir šalies TV eteryje liks tik skaitmeniniai signalai. Delfi.TV apsilankė viename iš bendrovės „Teo“ centrų, pasidomėjo internetinės skaitmeninės TV galimybėmis bei susipažino su operatyvaus valdymo skyriaus veikla.

Interneto istorija Lietuvoje: kodėl mes turime greičiausią internetą (100)

2012 spalio mėn. 11 d. 13:00
Televizija ir internetas tampa vis artimesniais ryšiais saistomais partneriais: vienos kokybiškiausių televizijos paslaugų yra teikiamos būtent internetu. Pageidautina – optiniu. O kur dar vaizdo turinio peržiūra per „Youtube“ ir kitus šaltinius... Ir nors lietuviškam internetui yra vos daugiau nei 20 metų, nepaisant jaunyvo amžiaus mūsų šalyje jis išvystytas bene geriausiai lyginant su visu pasauliu.

Kuri televizija yra kokybiškiausia? (115)

2012 spalio mėn. 9 d. 17:52
Analoginės ir skaitmeninės televizijos kokybės palyginimas ("Teo" nuotr.)
Daugumoje skaitmeninės televizijos reklamų yra teigiama, kad ši TV yra kokybiškesnė už analoginę. Ar tai tiesa? Ir jei taip, tai kuri iš skaitmeninės televizijos rūšių rodo geriausią vaizdą: antžeminė, kabelinė, palydovinė ar internetinė?

Teletekstas: tyliai į nebūtį grimztanti TV paslauga (30)

2012 spalio mėn. 8 d. 14:35
Pirmąją teleteksto sistemą „Ceefax“ sukūrė BBC televizija 1974 metais. Ji buvo sustabdyta tik šiais metais, kuomet Didžiojoje Britanijoje buvo išjungti analogtinės TV siųstuvai (teakdoor.com)
Ar žinote, kas yra teletekstas? Jei nežinote atsakymo į šį klausimą, nepergyvenkite – net geriausiais savo laikais teletekstas tebuvo papildoma TV paslauga, savotiška egzotika, kurią naudojo toli gražu ne kiekvienas žiūrovas. Šiandien teletekstas yra dar gyvas, bet iš jo mažai kas beliko.

Daugiausia analoginės TV žiūrovų liko kaimiškose vietovėse (43)

2012 spalio mėn. 5 d. 13:07
Iki analoginės antžeminės televizijos išjungimo Lietuvoje likus mažiau nei mėnesiui ją dar tebežiūri daugiau nei 200 tūkst. šeimų. Daugiausia skaitmeninės televizijos nepasirinkusių šeimų gyvena kaimo vietovėse, o pusė analoginę televiziją žiūrinčių gyventojų nėra apsisprendę, kada įsidiegs skaitmeninę televiziją. Ekspertų nuomone, spalio 29 dieną be televizijos signalo rizikuoja likti dešimtys tūkstančių šeimų.

Analoginės antžeminės televizijos išjungimas pastorins TV transliuotojų pinigines (24)

2012 spalio mėn. 5 d. 13:04
Analoginės antžeminės televizijos išjungimas pastorins TV transliuotojų pinigines
Bendrovės nuotr.
Šiuo metu antžeminė televizija transliuojama, taip pat ir siunčiama, dviem formatais – ir analoginiu, ir skaitmeniniu, tačiau po šių metų spalio 29-osios TV transliuotojams nebereikės mokėti už analoginės antžeminės televizijos siuntimą – jie automatiškai sutaupys milijonus litų.

Televizorių raida (II dalis): ekranuose įsigalėjo skystieji kristalai ir plazma (86)

2012 spalio mėn. 5 d. 10:27
Beveik visi dabar parduodami nauji televizoriai yra dviejų tipų: skystųjų kristalų (LCD) arba plazminiai, nors visai neseniai, prie dešimt metų lentynose karaliavo kineskopiniai ir projekciniai TV. Per kelis metus televizorių rinka pasikeitė neatpažįstamai. Bet svarbiausia, jog kaita nesibaigė – į duris jau beldžiasi naujos technologijos.

Televizorių raida (I dalis): kodėl „miršta“ šimtametis kineskopas (64)

2012 spalio mėn. 3 d. 16:59
Televizorių istorija yra neatsiejama nuo kineskopų. Šis įrenginys buvo sukurtas XIX-XX amžiaus sandūroje ir kaip koks diktatorius viešpatavo namuose daugelį dešimtmečių. Jį galima sutikti ir dabar, nors jam sukako jau šimtas metų.

Kiek laiko tarnaus jūsų televizorius? (47)

2012 spalio mėn. 2 d. 14:42
Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo kelių dalykų: televizoriaus tipo, gamintojo, kaip jūs jį naudosite ir... jūsų pakantumo.

Kodėl negalima palikti veikti analoginės televizijos? (93)

2012 spalio mėn. 1 d. 11:06
55 metai su trupučiu. Tiek truks lietuviškos analoginės antžeminės televizijos istorija. Šių metų spalio 29 dieną bus išjungti jos siųstuvai ir šalies TV eteryje liks tik skaitmeniniai signalai. Kodėl Lietuva pereina prie naujo tipo televizijos? Ir kodėl negalima palikti veikti analoginės TV?

Reklama amerikiečius įtikino pirkti Hitleriui sukurtą automobilį (5)

2012 rugsėjo mėn. 28 d. 13:21
Jungtinėje Karalystėje uždrausta "Levis" džinsų reklama
Stopkadras/Youtube.com
Televizijos reklama neatsiejama kasdienybės dalis – mes ją matome kiekvieną dieną, tačiau ar kada nors susimąstėme, kaip ji atėjo į mūsų namus? Anot, Pauliaus Senūtos, reklamos agentūros „Not Perfect“ direktoriaus ir didžiausios reklamos konferencijos Takeme.lt pranešėjo, televizijos reklama pasirodė netrukus po pačios televizijos atsiradimo ir tai, ką matome šiandien, gerokai skiriasi nuo pirmųjų reklamų žydruosiuose ekranuose.

Kodėl mes pereiname prie skaitmeninės televizijos? (84)

2012 rugsėjo mėn. 27 d. 12:57
Televizijos „skaitmenizacija“ yra neišvengiamas reiškinys. Stebuklas, kad televizija taip ilgai laikosi senų technologijų, nors mes visi jau gyvename skaitmeniniame amžiuje. Telefonai, fotoaparatai, vaizdo kameros, netgi televizoriai tapo skaitmeniniais dar prieš dešimt metų. Dabar atėjo eilė ir pačiai televizijai.

Vilniaus TV bokštas (II): siųstuvų salė ir „Paukščių takas” (11)

2012 rugsėjo mėn. 26 d. 11:26
Tęsiame pasakojimą apie aukščiausią statinį šalyje Vilniaus televizijos bokštą, kuriam jau daugiau nei 30 metų. Antroje vaizdo reportažo dalyje kviečiame į bokšto širdį – siųstuvų salę. Apie čia esančius įrenginius ir jų paskirtį plačiau mums papasakos nuo 1987 metų čia dirbantis ir šiuo metu Eksploatacijos skyriaus viršininko pareigas einantis Algis Šalkauskas. Jo teigimu, 326,5 metrų aukščio statinio paskirtis besivystant naujoms technologijoms pamažu keičiasi, tačiau TV bokštas bus reikalingas visais laikais.

Palydovinė televizija: 3000 kanalų, piratavimas ir „lėkštės“ (56)

2012 rugsėjo mėn. 25 d. 11:12
Į XXI amžių palydovinė televizija įžengė aukštai iškėlusi galvą. Ji vienintelė galėjo pasiūlyti tūkstančius nemokamų kanalų ir puikią vaizdo bei garso kokybę. Šiandien kosmoso eros kūdikio blizgesys ne toks ryškus, bet jis vis dar turi ką pasiūlyti ištikimiems savo gerbėjams.

Kadaise „Panoramoje“ būdavo ir dviejų dienų senumo naujienų (24)

2012 rugsėjo mėn. 24 d. 08:53
Šiandieninis televizijos žiūrovas, įsijungęs žinias ir išvydęs prieš porą dienų nutikusio įvykio vaizdus, tikriausiai to kanalo jungtis ilgai nenorėtų. Tačiau prieš kelis dešimtmečius, kai tik užgimė televizija, žiūrovams teko stebėti ir kelių dienų senumo reportažus informacinėse laidose.

Kabelinės televizijos žiūrovai spalio 29 d. laukia be baimės (48)

2012 rugsėjo mėn. 21 d. 13:23
Šiuo metu kabelinė televizija yra pati populiariausia Lietuvoje. Didžiausias jos privalumas – gera kokybė ir didelis kanalų pasirinkimas už santykinai mažą kainą.

Kauno Ryšių istorijos muziejus: ryšių raida nuo 16 a. iki naujausių laikų (6)

2012 rugsėjo mėn. 19 d. 16:44
Kauno Ryšių istorijos muziejus: ryšių raida nuo 16 a. iki naujausių laikų
L.Kasimov nuotr.
1994 metais Kaune įkurtame Ryšių istorijos muziejuje sukaupta jau daugiau nei 14 tūkst. eksponatų. Tarp įvairiausių ryšių priemonių galima išvysti pačių seniausių ir dar netolimą praeitį menančių eksponatų. Muziejuje kaupiami apie Lietuvos ir kitų pasaulio šalių ryšių raidą pasakojantys pašto, radijo, telegrafo, telefono, informatikos eksponatai, dokumentai, nuotraukos. Čia nuolat eksponuojami pašto ženklų rinkiniai.

Vilniaus TV bokštas (I): aukščiausio statinio Lietuvoje statybos (51)

2012 rugsėjo mėn. 18 d. 15:41
Vilniaus televizijos bokšto statybos
Asmeninio archyvo nuotr.
Aukščiausiam statiniui šalyje Vilniaus televizijos bokštui jau 31 metai. 326,5 metrų aukščio bokšto statybos vyko septynerius metus. Jos prasidėjo 1974 metų rugsėjo 30 dieną, o 1980 metų gruodžio 30 d. buvo pasiraštas Valstybinės komisijos priėmimo eksploatuoti aktas. Lietuvos TSR Ministrų Taryba šį aktą patvirtino kitų metų sausio 30 dieną.

Nuotolinio valdymo pulteliams gresia dinozaurų likimas? (11)

2012 rugsėjo mėn. 18 d. 10:04
Televizoriaus valdymas "Zenith Flash-Matic" pulteliu
AP/Scanpix
Nuotolinio valdymo pultelis yra vienas iš kelių dalykų, kurį galima rasti beveik bet kuriuose namuose (kaip ir televizorių). Prietaisas pakeitė daugelio namų gyventojų kasdienybę – muzikos klausymosi, televizijos ir namų kino peržiūrų įpročius. Jau daugiau nei 62 metus pasaulio televizijos žiūrovams nuotolinio valdymo pultelis leidžia nesivarginti ir nesikelti nuo sofos perjungiant kanalą. Tiesa, šie prietaisai prieš penkiasdešimtmetį atrodė visiškai kitaip, o šiandien jiems gresia išnykimas. Kas pasikeitė?

Pirmųjų televizorių ekranai – mažesni nei dabartinių išmaniųjų telefonų (14)

2012 rugsėjo mėn. 17 d. 15:22
Vienas iš pirmųjų televizorių pasauyje (educationscotland.gov.uk nuotr.)
Lietuvoje įprasta sieti televizijos ir televizorių istorijos pradžią su pokario laikotarpiu. Šis stereotipas susiformavo dėl to, kad mūsų šalyje televizija atsirado tik 1957 metais. Iš tiesų, TV istorija prasidėjo gerokai anksčiau, tarpukario metais.

N.Baužytė: šiandieninės televizijos žiūrovas – morališkai ištvirkintas (113)

2012 rugsėjo mėn. 14 d. 14:39
Nuo 1960 m. lietuviškos televizijos virtuvėje gyvenanti laidų redaktorė, žurnalistė, dokumentinių filmų kūrėja Nijolė Baužytė savo akimis galėjo stebėti, kaip keitėsi ir evoliucionavo televizija. Ilgametė Lietuvos televizijos darbuotoja teigia, kad nesupranta komercinių kanalų politikos, ir tikisi, kad televizijos dugnas jau pasiektas.

Ar jums reikia TV priedėlio? (50)

2012 rugsėjo mėn. 14 d. 10:12
Spalio 29 dieną Lietuvoje bus išjungta analoginė televizija. Ar tai reiškia, kad jūs negalėsite žiūrėti televizoriaus? Greičiausiai ne. Bet jei turite seną, prie antenos prijungtą televizorių, pats laikas pradėti dairytis skaitmeninės TV priedėlio.

Anteninė televizija: vis dar gyva (7)

2012 rugsėjo mėn. 14 d. 10:12
Anteninė TV yra visų televizijų mama ir močiutė. Bet nežiūrint garbaus amžiaus ji nesiruošia trauktis nuo scenos. Nes turi galingą kozirį – žiūrovams ji yra nemokama.

Televizijos istorija: nuo ko viskas prasidėjo (5)

2012 rugsėjo mėn. 14 d. 10:28
Vienas iš pirmųjų televizorių
Televiziją žiūri beveik visi: kompanijos TNS LT duomenimis, 98 proc. mūsų šalies gyventojų. Bet retas iš mūsų, įsijungę žydruosius ekranus, žino, kad televizija jau gyvuoja daugiau nei 80 metų. Žinoma, per tą laiką ji smarkiai patobulėjo, tačiau jos esmė išliko nepakitusi – tai pigi arba visiškai nemokama, galinga, plačioms masėms skirta žiniasklaidos priemonė.