aA
Lapkričio 22 dieną TV3 televizija rodys nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“. „Visus galime nuraminti: faktas, kad tai įvyks, o koks bus „Sidabrinių gervių“ nusileidimo takas – pamatysite televizijos eteryje“, – sako organizatoriai.
Sidabrinė gervė
Sidabrinė gervė
© Marius Žičius

Šių prestižinių apdovanojimų amžininkai prisimena ir daugiau faktų – tiek smagių, tiek jau istorinių, iš visų ankstesnių apdovanojimų, kurie AVAKA iniciatyva imti rengti dar 2008 metais.

– Pirmieji apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ įvyko Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Ceremonijos vedėjais tapo fantastiški aktoriai – Nelė Savičenko ir Vladas Bagdonas. Šių metų „Sidabrinės gervės“ organizatoriai užsimena, kad šis duetas vėl gali susitikti ant scenos.

– Iš viso iki šių metų buvo įteiktos 153 „Sidabrinės gervės“ statulėlės, 10 „Sidabrinės gervės kiaušinių“, skiriamų už geriausius studentų darbus ir 13 „Auksinių gervių“, teikiamų už viso gyvenimo nuopelnus lietuviškam kinui.

– 2008 metais „Auksine gerve“ buvo apdovanoti iškart net trys lietuviško kino metrai. Vienas jų – „Herkaus Manto“ ir daugelio kitų nepamirštamų filmų režisierius Marijonas Giedrys. 2011 metais jis iškeliavo Anapilin, o režisieriaus laidotuvės įvyko tą pačią dieną, kaip ir lietuviško kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2011“ ceremonija.

– Šviesaus atminimo „Auksinės gervės“ laureatė Gražina Balandytė yra pati vedusi „Sidabrinės gervės“ ceremoniją, drauge su jaunesniuoju kolega Ramūnu Rudoku. Tai vyko sostinės Teatro arenoje (dabar – gyvenamųjų namų kvartalas) 2010 metais. Tuomet 72-ejų G. Balandytė buvo vyriausia „Sidabrinės gervės“ vedėja ir viena smagiausių.

– Kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė“ yra sukurtas specialus himnas. Žodžių autorius – Marijonas Mikutavičius, kompozitorius – Andrius Borisevičius. Šis himnas skamba kasmet, bet vis kita forma. Jį yra atlikęs žinomų aktorių sikstetas, „Ąžuoliuko“ choras su solistais Edmundu Seiliumi ir Kristina Zmailaite priešaky, Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, Saulius Petreikis himną sugrojo airiška fleita.

– Maestro Donatas Katkus pateko į „gervių“ istoriją ir dėl netikėto akibrokšto – 2017 metų ceremonijoje jis pasirodė ant scenos, vilkėdamas kino epopėjos „Žvaigždžių karai“ personažo Darto Veiderio kostiumą ir šalmą, o orkestrui dirigavo šviečiančiu kardu.

– Iškilmingos kino apdovanojimų ceremonijos teikėju yra buvęs ir Jo Ekscelencija Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Tuometinis finansų analitikas 2011 metais teikė „Sidabrinę gervę“ kino dailininkui Galiui Kličiui. „Kūryba negailestinga: talento ir meistriškumo reikalauja besąlygiškai, kaip mokesčių inspekcija“, – ant scenos kalbėjo G. Nausėda.

– Viena įspūdingiausių visų laikų „Sidabrinės gervės“ laureatų padėkos kalbų buvo pasakyta geriausio 2011 metų aktoriaus Andriaus Bialobžeskio. Jis sakė: „Kino akademijos balsuotojų dėka pakylėtas iki šventojo Pranciškaus, glausdamas prie širdies šį vilties paukštį, visų pirma norėčiau pasveikinti visus Lietuvos kino kūrėjus, kurie nepaisant totalaus Lietuvos kultūros genocido, savo vėliavą laiko aukštai, oriai ir garbingai, ir lieka ištikimi savo pašaukimui – kurti kiną. (...) Ir kaip esu pratęs tokiais atvejais, norėčiau pasiųsti į dangų dėžę ekskliuzyvinio šampano Kazimierai Kymantaitei. Debesyse gyvena daug man artimų žmonių, o baba Kazė žinos, ką pasikviesti į puotą.“

– „Sidabrinės gervės“ statulėlė ir pati yra „vaidinusi“ kine. Pirmą kartą plačiajame ekrane ji buvo parodyta režisieriaus Emilio Vėlyvio filme „Zero II“ – epizode, kuriame nušaunamas a.a. Vytauto Šapranausko personažas. Vėlyvis „gervę“ tuomet pasiskolino iš savo kolegos.

– „Sidabrinės gervės“ evoliuciją gerai iliustruoja jaunosios kartos menininkė Marija Kavtaradzė: ji yra gavusi du „Sidabrinės gervės kiaušinius“ – vieną už filmą „Man dvim keli“, kitą – už „Paskutinis žmogus, su kuriuo aš kalbėjau“ (kartu su Marija Stonyte). Vėliau M. Kavtaradzė apdovanota „gerve“ už filmo „Šventasis“ scenarijų (kartu su Tekle Kavtaradze ir Andriumi Blaževičiumi), o šiemet net 8-iose „Sidabrinės gervės“ nominacijose varžosi jos režisuotas ilgametražis vaidybinis filmas „Išgyventi vasarą“.

– Šiais metais prestižinės statulėlės bus teikiamos už 2019-2020 metų kino darbus. Daugiausiai nominacijų pelnę filmai: 12 – „Nova Lituania“ (rež. Karolis Kaupinis), 9 – „Nematoma“ (rež. Ignas Jonynas), po 8 – „Išgyventi vasarą“ (rež. Marija Kavtaradzė) ir „Izaokas“ (rež. Jurgis Matulevičius), po 5 – „Sutemose“ (rež. Šarūnas Bartas) ir „Širdys“ (rež. Justinas Krisiūnas).

Šiuo metu vyksta II-asis balsavimo etapas, kuriame dalyvauja daugiau nei 100 lietuvių kino industrijos profesionalų. Balsavimą prižiūri „Grant Thornton Baltic“. „Sidabrinės gervės“ tradiciją sugrąžino asociacija „AVAKA“, šiemet ją transliuos TV3 žiniasklaidos grupė. Apdovanojimų globėjas – LR Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Papasakojo, kuo skiriasi omikron atmaina nuo kitų: ar turimi skiepai išliks veiksmingi?

Pasaulyje kyla nerimas dėl koronaviruso omikron atmainos ir kol kas nepakanka duomenų daryti...

D+Roma Macijauskaitė

Modelių agentūra tiems, kam per 60 – patirtis ir išmintis meta iššūkį jaunuoliams

„Tokio dalyko pas mus dar nebuvo“, – šypsosi prieš kelerius metus unikalų projektą „60+”...

D+John Follain, Suzi Ring

COVID-19 šmėkla vėl smogė visu pajėgumu: laukia dar daugiau nemalonių „siurprizų“

Lapkričio 22 d. ryte beveik devyni milijonai Austrijos gyventojų pabudo karantino gniaužtuose. Po...

Pasienyje – vienas už kitą įžūlesni bandymai gadinti koncertiną: apie vieną incidentą paliudijo patys migrantai (20)

Pasienyje – vis daugiau bandymų gadinti koncertiną, ją prakerpant specialiomis žirklėmis. Nors...

D+Agnė Kulitaitė

Agnė Kulitaitė: kodėl gyvenimas taip dažnai smirdi š...?

„Gaila, kad savo gyvenime nieko taip ir nepasiekiau“, – įpusėjusi trečią taurę vyno...

Kavos barą atidariusi Eskedar Tihalun: kažkada aš buvau pabėgėlė, dabar pabėgėliai ateina pas mane (77)

Vilniuje, Pilies gatvėje, duris atvėrė naujas kavos baras. Jo šeimininkė – iš Etiopijos kilusi...

Psichoterapeutė išdėstė, apie kokį iš savo žmonų patiriamą smurtą pasakoja vyrai: kontroliuoja dėl pinigų, išnaudoja seksualiai (15)

Statistika rodo, kad smurtą artimoje aplinkoje dauguma atvejų patiria moterys. Vis dėlto dalis...

Ekspertai paaiškino, kaip rinktis baldus ir stalviršį: šios klaidos vėliau gerokai patuština piniginę (1)

Planuojant naujus arba atnaujinant esamus namus, nemažai laiko ir nervų kainuoja baldų rinkimasis....

D+Siddharth Philip

Nauji apribojimai dėl omikron kelia oro kelionių sumaištį: kokių sprendimų ėmėsi šalys

Oro linijų bendrovėms, keleiviams ir įmonėms teko reaguoti į kelionių apribojimų potvynį,...

Tai sau leisti gali ne visi: kodėl už perdirbtas prekes tenka pakloti daug daugiau nei už nešvarų šlamštą?

Pirkdami baldus, drabužius, buitinę techniką dažniausiai atsižvelgiame į pirkinių kainą ir...