aA
Kelių eismo taisykles privalo mokėti kiekvienas eismo dalyvis, tačiau galima pastebėti, kad vairuotojai dažnai yra geriau su jomis susipažinę, nei pėstieji. Nors taisyklės galioja ir jiems, keliuose vis dar esama pėsčiųjų, kurie taisyklių nepaiso, taip ne tik keldami eismo įvykio riziką, bet ir „prisiprašydami“ baudos. Dalinamės svarbiausiomis taisyklėmis, kurias privalo žinoti kiekvienas pėsčiasis – pasitikrinkite, kaip jums sekasi jų laikytis.
Mobiliaus telefono naudojimas pėsčiųjų perėjoje
Mobiliaus telefono naudojimas pėsčiųjų perėjoje
© DELFI / Karolina Pansevič

Kelių eismo taisykles privalu žinoti visiems eismo dalyviams

Kaip pabrėžia Lietuvos kelių policijos tarnybos vyresnioji specialistė Aušra Banytė, pirmiausia svarbu suprasti, kad pėsčiasis yra toks pat viešo eismo dalyvis kaip ir transporto priemonės vairuotojas.

Anot jos, visiems viešo eismo dalyviams yra privalu mokėti kelių eismo taisykles, nes jos numatytos ne tik transporto priemonių vairuotojams, be ir dviratininkams, pėstiesiems.

„Kiekvienam eismo dalyviui privalu žinoti, kurioje vietoje saugu pereiti kelią ir kaip tai daryti einant per šviesoforo signalu reguliuojamą ar nereguliuojamą pėsčiųjų perėją. Taip pat svarbu žinoti, kaip elgtis tamsiu paros metu, kuria kelio puse eiti užmiestyje, kokias priemones naudoti esant tamsiam paros metui ar esant blogam matomumui, kad būtume geriau matomi kelyje. Visa tai yra pagrindiniai dalykai, į kuriuos pėsčiasis turi atkreipti dėmesį“, – įvardija ji.

Atšvaitai
Atšvaitai
© Lietuvos kelių policijos tarnybos nuotr.


Pasak A. Banytės, pirmoji žmogaus pažintis su saugiu dalyvavimu prasideda šeimoje, tad tėvai turi atsakingai pažiūrėti į pirmąją vaiko pažintį su eismo taisyklėmis ir rodyti jiems tinkamą pavyzdį.

„Viskas prasideda nuo teisingo auklėjimo šeimoje, todėl tėvai nuo mažens turi atkreipti vaikų dėmesį į svarbius dalykus. Išvažiavę į miestą, pirmiausia jie turėtų vaikui paaiškinti, kur galima pereiti kelią, kad tam yra skirtos vietos – pėsčiųjų perėjos, kad visada reikia įsitikinti, ar pereiti yra saugu, ar neartėja transporto priemonė, įvertinti atstumą iki jos.

Svarbu paaiškinti, kad negalima bėgti per kelią ir negalima eiti per kelią tose vietose, kurias mes blogai matome, kur yra kelio posūkiai, vingiai, nes mes nesame tikri, ar už to vingio neatvažiuos transporto priemonė. Tai visuma dalykų, apie kuriuos pirmiausia turėtų pasikalbėti tėvai su vaikais, kad išvengtume skaudžių nelaimių“, – pabrėžia A. Banytė.

Taisyklių nesilaikantiems pėstiesiems tenka paploninti piniginę

Kaip minėta, atsakingas kelių eismo taisyklių laikymasis leidžia keliuose išvengti skaudžių nelaimių. Taisyklių nesilaikantys pėstieji gali būti sudrausminti – kaip numatoma Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 428 straipsnyje, važiuojamosios kelio dalies perėjimas arba ėjimas ja ten, kur draudžiama, nepaklusimas eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų ir eismo tvarkos nesilaikymas, elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymas užtraukia 20–40 eurų baudą.

Pėstieji
Pėstieji
© Shutterstock


Tiek pat teks susimokėti pėstiesiems, kurie eidami per perėją kalbės telefonu ar užsiims kita dėmesį blaškančia veikla, pavyzdžiui, klausysis muzikos. Jei asmuo anksčiau nėra baustas, gali būti skirta pusė minimalios baudos – 10 eurų.

Svarbiausios taisyklės, kurias būtina žinoti pėstiesiems:

1. Ėjimo vieta. Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse.

2. Ėjimo kryptis. Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi judėti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį.

3. Priemonės tamsiuoju paros metu. Einant tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privaloma turėti atšvaitą, šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę.

4. Važiuojamosios dalies kirtimas. Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, įsitikinus, kad eiti saugu.

5. Šviesoforo signalų laikymasis. Vietose, kur eismas reguliuojamas, pėstieji privalo vadovautis šviesoforais su pėsčiųjų simboliu, o kai jų nėra – transporto šviesoforų signalais. Užsidegus geltonam šviesoforo signalui, pėstieji, atsižvelgdami į tai, kurioje važiuojamojoje dalyje jie yra, privalo baigti pereiti ją arba sustoti saugumo salelėje.

Lietus Vilniuje
Lietus Vilniuje
© DELFI / Karolina Pansevič


Pėstiesiems draudžiama:

1. Eiti per važiuojamąją dalį tose vietose, kur yra transporto ar pėsčiųjų atitvarai, o gyvenvietėse – ir ten, kur yra skiriamoji juosta (išskyrus pėsčiųjų perėjas ir sankryžas);

2. Eiti automagistrale ar greitkeliu;

3. Eiti skiriamąja juosta arba greta jos važiuojamosios dalies pakraščiu;

4. Išeiti iš už stovinčios transporto priemonės ar kitos kliūties, trukdančios apžvelgti vietą, neįsitikinus, kad nėra artėjančių transporto priemonių;

5. Eiti dviračių takais;

6. Pasišalinti iš eismo įvykio vietos, jeigu pėstieji yra susiję su juo;

7. Važiuoti riedučiais, riedlentėmis, paspirtukais važiuojamąja dalimi.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Top naujienos

Ukrainos pasienyje – ženkliai pasikeitusi situacija: kitas Rusijos žingsnis gali būti lemiamas (8)

Augant įtampai aplink Ukrainos sienas, politikai Lietuvoje svarsto, kad šiuo atveju yra tikimybė,...

Dulkys nurodė, kada būtų galima kalbėti apie karantiną: siunčia žinutę dėl naujos atmainos (69)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį Kaune vakcinavosi sustiprinančią vakcinos...

Dėl migracijos krizės VRM siūlo dar mėnesiui pasienyje pratęsti nepaprastąją padėtį papildyta (1)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo dar mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su...

Prekybos vietose niekaip nepavyko sumokėti mokesčių: pardavėjos atsisakė priimti 200 eurų banknotus (108)

Vilnietė Rasa susidūrė su neįprasta situacija. Paskutinę dieną norėjusi susimokėti mokesčius,...

Keičiasi pluoštas eismo taisyklių: kai kurios naujovės keliuose vairuotojus privers įpročius keisti iš esmės (350)

Nuo pirmosios ateinančių metų dienos įsigalioja Kelių eismo taisyklių pakeitimai, ir dalis...

Putinas perspėjo dėl „raudonųjų linijų“: būsime priversti veikti JAV: bet kokia Rusijos agresija sulauks atsako (64)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad karinės pratybos ir kiti Vakarų...

Naujos ES sankcijos Baltarusijai: žiniasklaida paviešino visą sąrašą papildyta (74)

Paaiškėjo visas juridinių ir fizinių asmenų, kuriems bus taikomas penktasis Europos Sąjungos...

Grožio vakaro metu – tik kviestinė publika: viešnios pasidalijo savo jaunystės paslaptimis (8)

Pirmadienio vakarą žinomi vilniečiai įstabia miesto panorama galėjo gėrėtis lyg iš paukščio...

Vyrų apgauta Donalda Meiželytė: Lietuvoje pilna alfonsų, norinčių pasinaudoti moterų padėtimi ir pinigais (62)

Žinoma dainininkė Donalda Meiželytė mus pasitinka savo bute. Nors už lango girdisi Vilniaus...