Kelių vaikų darželių Vilniuje vadovė ir dviejų mažamečių vaikų mama Aleksandra Leontjeva nedvejodama vertina, kad situacija – bauginanti.

„Vaikai visur eina, nuo kalniukų čiuožinėja – stebiu ir matau, kad jie neišmokyti saugaus elgesio. O ir tėvai yra atsipalaidavę – tai mane dar labiau baugina. Vaikus aprengia taip pat visiškai juodai, be jokių atšvaitų – vaikų gatvėse tiesiog nesimato. Situacija tikrai kelia nerimą“, – nerimauja A. Leontjeva.

„Dalis tėvų nekreipia jokio dėmesio, ar jų vaikas yra saugus. Kol mažyliai leidžiasi nuo kalnelių su rogutėmis netoli kelio važiuojamosios dalies, tėveliai visą dėmesį skiria arba telefonui, arba visai į kitą pusę žiūri“, – stebisi dviejų mergaičių mama.

Pasak jos, nors darželiuose su vaikais yra kalbama apie saugumą, tačiau už mažamečių saugumą atsakingi, pirmiausia, – tėvai. „Mes su vaikais nuolatos kalbame apie saugumą, eidami į žygius būtinai dėvime liemenes su atšvaitais“, – teigia pašnekovė.

Aleksandros Leontjevos nuotr.

Gali įspėti, tačiau atsakingi – tėvai

Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja teigia, taip pat pastebinti nemažai pavojų žiemą. Vienas tokių – tamsiuoju paros metu neapšviestoje eismo aplinkoje keliaujantys vaikai, kurie nesegi atšvaitų arba juos segi netinkamose, kitiems eismo dalyviams nematomose, vietose.

„Neretai neįvertiname žiemos eismo ypatumų: slidi kelio danga, snygis ar staiga į važiuojamąją kelio dalį įbėgantys vaikai. Kitas neretai pasitaikančių pavojų – rogėmis ar slidėmis nuo kalnelių, esančių prie važiuojamosios kelio dalies ar automobilių stovėjimo aikštelių, slidinėjantys vaikai“, – vardija Vilniaus apskrities policijos atstovė.

Pareigūnė sako, kad visi kalneliai šalia važiuojamosios kelio dalies yra pavojingi – jų daug miegamuosiuose rajonuose, prie gyvenamųjų namų. Pavojingas ir ypač daug vaikų dėmesio sulaukiantis Tauro kalnas Vilniuje.

„Pirmiausia vaikų saugumu turi pasirūpinti patys tėvai ar įstatyminiai vaiko atstovai. Tėvai individualiai turėtų įvertinti kylančias rizikas ir nesaugias vietas, kur vaikai leidžia laisvalaikį“, – sako J. Samorokovskaja.

Patarimai, padėsiantys išvengti skaudžių įvykių

Nors vaikų saugumas – tėvų atsakomybė, tačiau tiek mažamečiams, tiek suaugusiems svarbu žinoti pagrindinius patarimus, padėsiančius išvengti skaudžių įvykių.

Pirmiausia – rogėmis ar slidėmis reikėtų leistis nuo kalniuko, kuris yra toliau nuo važiuojamosios kelio dalies, būtina dėvėti šalmą. Gatvei ar keliui pereiti pasirinkti pėsčiųjų perėją, staiga neįžengti į važiuojamąją kelio dalį.

„Jei tenka pereiti kelią užmiestyje ar gatvėse, kuriose pėsčiųjų perėjų nėra, reikėtų pasirinkti vietą, kur yra galimybė iš abiejų pusių gerai apžvelgti eismą, nes žiemą, kai yra daug sniego, kelkraščiuose stūksančios sniego pusnys riboja matomumą“, – atkreipia dėmesį Vilniaus apskrities policijos atstovė ir priduria, kad svarbu ir taisyklingai segėti atšvaitą, kad jis būtų matomoje vietoje.

Aleksandros Leontjevos nuotr.

Dažnai neįvertiname su žiemos pramogomis atkeliavusių pavojų. Nors pirmiausia vaikų saugumu turi pasirūpinti patys tėvai, tačiau mažamečių saugumu susirūpinęs turi būti kiekvienas – praeivis gatvėje, matantis neatsakingai besielgiančius vaikus, policininkas ar darželio auklėtojas. Vertėtų pasirūpinti atšvaitais ir taisyklingai juos segėti, įvertinti kalnelių prie važiuojamosios kelio dalies ar automobilių stovėjimo aikštelių pavojingumą – visos šios rizikos turi būti žinomos, norint išvengti skaudžių nelaimių.

Informacija parengta bendradarbiaujant su VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija.