aA
Atėjus rudeniui turėtų keistis ne tik vairuotojų elgesio, bet ir automobilių priežiūros įpročiai. Nors rugsėjo pradžia dar lepina pakankamai saulėtais ir šiltais orais, saugaus eismo ekspertai primena, kad būtent dabar – geriausias laikas automobilį paruošti rudens darganai, kuriai užklupus ne vienam vairavimas gali tapti iššūkiu.
Prasidėjus rudeniui vairuotojus ragina keisti įpročius: daugiau dėmesio ne tik vairavimui, bet ir automobiliui
© Shutterstock

Norintiems kelyje išvengti netikėtumų patariama atlikti svarbius namų darbus bei pasiruošti dažniausioms rudenį įvykstančioms situacijoms. Specialistai pataria, kad pirmiausia reikėtų patikrinti automobilio padangas bei įvertinti, ar jų protektoriaus gylis yra pakankamas, kad išstumtų vandens perkelių. Nors vasaros sezono metu Kelių eismo taisyklės numato, kad minimalus protektoriaus gylis yra 1,6 mm, saugaus eismo ekspertai tikina, kad tokios ribos pasiekti nederėtų ir padangas reikėtų keisti anksčiau. Nusidėvėjusios ar senos padangos, ypač ant drėgno ir šalto asfalto, prasčiau sukibs su kelio danga, o dėl to ne tik pailgės stabdymo kelias, tačiau vairuotojui gali nepavykti išvengti ir eismo įvykio.

Matymas ir apšvietimas

Ne ką mažiau svarbu patikrinti ir valytuvų kokybę. Mat nors dažnai vairuotojai numoja ranka jei prasčiau valo keleivio pusėje esantis valytuvas, specialistai įspėja, kad prasidėjus rugsėjui ir padidėjus ne tik automobilių srautui, bet ir pėsčiųjų skaičiui keliuose, dėl tinkamai nenuvalyto lango apribotas matomumas gali tapti nelaimės priežastimi.

Stiklo valytuvai
Stiklo valytuvai
© Įmonės archyvas

Vertindami valytuvų būklę vairuotojai turėtų nepamiršti patikrinti ir langų apiplovimo skysčio lygio. Pasibaigus langų skysčiui vairuotojas gali susidurti su itin keblia situacija, kai važiuojant drėgnu keliu purvas iš po priekyje važiuojančių automobilių ratų patenka ant priekinio stiklo, tačiau jo nuvalyti be langų skysčio nepavyksta.

Kad būtų užtikrintas tinkamas vairuotojo matomumas, vairuotojas turėtų daugiau dėmesio skirti ir automobilio žibintų švarai. Dienoms trumpėjant specialistai pataria ne tik užtikrinti, kad tinkamai veiktų žibintų apiplovimo sistema, tačiau prireikus pasirūpinti skilusių ar pageltusių stiklų keitimu arba žibintų poliravimu. Pažeisti ar nešvarumais pasidengę žibintai ne tik neužtikrins tinkamo kelio apšvietimo sutemus, tačiau ir gali laužti spindulį bei taip apakinti kitus vairuotojus.

Tinkamai šviesti turėtų ne tik priekiniai, bet ir galiniai automobilio žibintai. Pastebėję, kad vieno iš gabaritų lemputė perdegė, vairuotojai turėtų kuo skubiau ją pakeisti nauja bei įsitikinti, ar veikia automobilyje esantys rūko žibintai. Rudens rytus vis dažniau pasitinka tirštas rūkas, todėl labai svarbu, kad vairuotojai ne tik važiuotų saugiu greičiu bei laikytųsi didesnio atstumo nuo priekyje važiuojančių transporto priemonių, tačiau ir užtikrintų savo matomumą.

Stiklo valytuvai
Stiklo valytuvai
© Įmonės archyvas

Dėmesys ne tik technikai, bet ir elgesiui

Specialistai primena, kad įsitikinus, jog automobilio techninė būklė yra gera, reikėtų nepamiršti patikrinti ir automobilyje esančių filtrų. Atėjus rudeniui ypač didesnį dėmesį reikėtų skirti salono filtrui. Mat būtent dėl seno ir tinkamai savo darbo neatliekančio salono filtro vairuotojų keliones ir matymą apsunkina rasojantys langai. Specialistai taikina, kad ypač sutemus, toks trikdis gali tapti ypač pavojingas.

Saugaus eismo ekspertai atkreipė dėmesį, kad vėstant orams, ypač rytais, kai dėl rūko asfaltas neretai būna drėgnas, vairuotojai turėtų keisti ir vairavimo įpročius: važiuoti ne maksimaliu leistinu, o saugiu greičiu, laikytis didesnio atstumo nuo kitų transporto priemonių, pradėti anksčiau stabdyti bei būti atidesni, mat keliuose padaugėjo ne tik transporto priemonių, bet ir pėsčiųjų.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai (24)

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Šūviais į apsauginį įtariamo vyro feisbuke – raginimai ginkluotis: ei, mentai, ir ką jūs man padarysit? (125)

„Ei, mentai . Vaikštinėju visur be kaukės. Ir ką jūs man padarysit?“ - savo feisbuko...

Vaistinės po ribojimų sugriežtinimo: tiek pykčio dar niekada nebuvome sulaukę (191)

Nuo penktadienio vaistinės e, kuriose priimami pacientai ir be galimybių paso, vienam pirkėjui...

Primena, kad darbuotojų laukia ilgasis savaitgalis – truks 4 dienas šiemet laukia dar vienas ilgasis savaitgalis

Dirbančiųjų kitą savaitgalį laukia tikra atgaiva – bus galima pasimėgauti net 4 dienų ilguoju...

Incidentas garsiame Vilniaus kvartale: aidėjo šūviai, iškviestos gausios policijos pajėgos įtariamasis neblaivus (167)

Pirmadienį specialiosios tarnybos sulėkė į Kauno gatvę Vilniuje . Pranešama apie ginkluotą...

Valdantieji siūlo valstybės lėšomis rezidentūrą baigusiems medikams atidirbti Lietuvoje (1)

Siūloma, kad valstybės lėšomis rezidentūros studijas baigę medikai turėtų kelerius metus...

Kelių finansavimo reforma: apie asfaltuojamus žvyrkelius savivaldybės turės paskelbti iš anksto (17)

Seimui pateiktoje kelių finansavimo reformoje, be kita ko, numatyti su vietinės reikšmės...

Koronavirusas pasiglemžė Kėdainių progminazijos mokytojos gyvybę

Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje – skaudus įvykis. Užsikrėtusi koronavirusu , paskutiniu...

Ramūnas Bogdanas. Kaip sekasi talibams?

Prieš porą mėnesių per pasaulį ūžtelėjo nuotraukomis iliustruotos informacijos banga, kaip...

Pagaliau „Žalgirio“ stovykloje – pozityvesnės naujienos (7)

Kauno „Žalgirio“ stovykloje galų gale yra ir geresnių žinių. Antradienį Tel Avive...