aA
Natalija Bunkė, kartu su metų neturinčiu sūnumi automobiliu keliaujanti keletą kartų per savaitę, sako dedanti daug pastangų, kad pasirūpintų vaiko saugumu. Jauna mama savo automobilį pažymėjo specialiu lipduku, įsigijo 900 Lt kainavusią automobilinę kėdutę. Ši, anot dainininkės, yra labai svarbi, norint mažametį apsaugoti avarijos atveju.
Goda Alijeva ir Natalija Bunkė
Goda Alijeva ir Natalija Bunkė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Aš manau, kad ėmiausi visų įmanomų atsargumo priemonių – nusipirkau pačią saugiausią automobilinę kėdutę, užsiklijavau lipduką „Vaikas automobilyje“, nuolatos stebiu, ar mano automobilis yra techniškai tvarkingas“, – pasakojo N. Bunkė.

Ji teigė, kad tėvai, vežantys savo vaikus ne specialiai tam pritaikytose kėdutėse, yra labai neatsakingi. Mažametį vežti prie sėdynės prisegtame lopšyje, pasak dainininkės, taip pat nesaugu.

Neatsargius tėvus siūlo auklėti didesnėmis baudomis

„Vaikas yra ne pigus malonumas. Galbūt valstybė galėtų kažkokias lengvatas taikyti. Juk automobilinė kėdutė yra būtina vežant vaiką. Ji iš tikrųjų nėra pigi. Mano kainavo gal 900 Lt – gana brangi, bet internete tokią padėvėtą galima nusipirkti už 300 Lt“, – dėstė dainininkė.

Jos įsitikinimu, automobilinė kėdutė yra būtina priemonė, reikalinga tam, kad avarijos atveju vaikas išliktų gyvas: „Tu vairuoji labai puikiai, bet jeigu kažkas iš eismo dalyvių trinktelėjo į tave ir vaiko galvelė nulūžo. Ką tada daryti? Man atrodo, kiekvienam tėvui gyvenime būtų skaudžiausias dalykas, jeigu vaikui kažkas atsitiktų. Aš nežinau, geriau man tai atsitiktų negu vaikui.“

N. Bunkės žodžiais tariant, už vaikų vežimą ne specialiai tam pritaikytose kėdutėse reikėtų didinti baudas, „kad tėvams net nekiltų tokia idėja“.

Gali lūžti kaklo slanksteliai

Lietuvos automobilininkų sąjungos projektų vadovė Eglė Kestenienė taip pat mano, kad mažamečių saugumui automobilinės kėdutės yra labai svarbios.

Ji atskleidė, kad kai kurie tėvai specialių kėdučių nenaudoja dėl kelių priežasčių: grėsmės nesuvokimo, atsakomybės stokos ir kėdutės kainos. Pašnekovė mano, jeigu šeimoje laukiama vaikelio ir planuojama jį vežioti – saugos kėdutė turi būti būtiniausių daiktų sąraše.

Projektų vadovė sakė, kad ne visi vaikai nori sėdėti specialioje kėdutėje – tėvai daro klaidą tenkindami mažamečio kaprizą. Anot jos, vaikai visuomet turi būti vežami saugos kėdutėse, net ir netoli važiuojant: jei vieną kartą mažamečiui leidžiama važiuoti ne kėdutėje, kitą kartą yra sunku paaiškinti, kodėl reikia laikytis taisyklių. Mokant vaikus saugaus elgesio automobilyje, labai svarbu yra nuoseklumas ir pastovumas.

„Kai kurios kėdutės neveltui yra brangesnės. Tokios yra saugesnės, minkštesnės, tvirtesnės konstrukcijos. Žinoma, prekybos centruose parduodamos kėdutės vienas, du – ir sulūžo.“

Perkant kėdutę svarbu įsitikinti, jog ji atitinka privalomus standartus ir turi tą patvirtinantį lipduką. Kėdučių kainos yra įvairios – kiekviena šeima gali pasirinkti pagal kišenę.

E. Kestenienė nepataria pirkti naudotų kėdučių, nes dažniausiai jos būna be įtvirtinimo instrukcijos ir nėra garantijos, kad kėdutė nebuvo patekusi į avariją.

„Kėdutė turi tikti ne tik konkrečiam vaikui, bet ir konkrečiam automobiliui. Ji ant sėdynės negali judėti“, – aiškino E. Kestenienė.

Ji teigė, kad Vokietijoje ADAC Technikos centre buvo atlikti specialūs bandymai. Atlikus tyrimą nustatyta, kad avarijos metu iš savo vietos skriejančio vaiko svoris padidėja nuo 20 iki 50 kartų, trimečiui, prisegtam suaugusių saugos diržais, gresia kaklo slankstelių lūžis.

Mama nelaimingo atsitikimo metu, pasak pašnekovės, nėra pajėgi savo vaiką išlaikyti rankose – nuo smūgio lekiantis mažametis gali ne tik susižaloti pats, bet ir sužeisti kitus transporto priemonėje esančius žmones.

KET pakeitimai: svarbu ne vaiko amžius, bet jo ūgis

Lietuvos automobilininkų sąjungos projektų vadovė teigiamai vertina naujai įsigaliojusią mažamečių vežimo tvarką: „Labai džiaugiuosi, kad nuo balandžio 1 d. yra pakeistos kelių eismo taisyklės. Nuo šiol vaikai specialioje kėdutėje arba ant specialaus paaukštinimo turi būti vežami iki tol, kol jų ūgis bus 135 cm. Didelė klaida, kad vaiką specialioje sėdynėje veža iki 3 metų, o po to jį prignybia suaugusiųjų saugos diržais.“

Pašnekovės nuomone, vaikų amžius neturi didelės reikšmės – daug svarbiau jų ūgis ir svoris.

Vokietijoje atliktas bandymas parodė, kad viršutiniam diržui juosiant vaiko kaklą, smūgio metu yra didelė tikimybė, jog kaklas bus stipriai pažeistas. Jei apatinis diržas juosia mažamečio pilvą, šiam avarijos metu staigiai įsitempus gali būti pažeisti vidaus organai.

E. Kestenienė teigė, kad saugos diržai turi juosti petį ir klubų sritį. Todėl vežant vyresnius vaikus būtina naudoti specialius paaukštinimus, kurie pakelia vaiką iki reikiamo aukščio, tam, kad saugos diržai jį teisingai apjuostų.

Specialus projektas „Saugus eismas“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vieno valstiečio reputacijai gelbėti skubiai pakeista viena iš karantino nuostatų (952)

Tam, kad bent iš dalies būtų galima teisiškai pateisinti Seimo nariui, „valstiečiui“ Dainiui...

Pirmąją savaitės pusę orai bus saulėti, sausi ir šilti (10)

Pirmadienio dieną mūsų šalies orus lems anticiklonas. Diena bus saulėta, plonų debesų pasirodys...

Pritrūkus darbo Lietuvoje, pasiūlymų dairosi užsienyje: įspėja, kad visiems jų neužteks (138)

Lietuvos įdarbinimo agentūros jau ruošiasi vasaros sezonui. Atstovai pasakoja, kad lietuviai ir...

Netrukus į Prancūziją grįš grupė žmonių, net nenutuokiančių apie prasidėjusią pandemiją (76)

Tikriausiai apie pasaulį siaubiantį naująjį koronavirusą jie žino nedaug arba visai nieko....

Nėra imunitetą stiprinančio supermaisto, tačiau mineralai ir vitaminai yra būtini: įvardijo 3 svarbiausius (44)

Imuninė sistema pastaruoju metu nuolat linksniuojama dėl koronaviruso pandemijos, tačiau ji...

Taip seniau gydytojai saugojosi nuo maro: manė, kad padės keistos kaukės su snapais (51)

Septynioliktame amžiuje žmonės tikėjo, kad tokia apranga padeda išvalyti apnuodytą orą. Jie klydo.

Johnsonas dėl COVID-19 simptomų pristatytas į ligoninę (97)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas buvo pristatytas į ligoninę atlikti papildomų...

Gediminas Jankauskas. Ateistas iš Dievo malonės: Luiso Bunuelio sapnai ir iliuzijos (5)

Luiso Buñuelio (1900–1983) kūryba, kurios pradžia – žymiausias pasaulyje kino rebusas...

Klaipėdos laboratorija atnaujino darbą, pranešė uostamiesčio meras (20)

Klaipėdos universitetinės ligoninė s (KUL) laboratorija vėlų sekmadienio vakarą atnaujino...

|Maža didelių žinių kaina