aA
Dažniausiai keliuose netinkamai elgiasi ir pavojų eismo saugumui kelia jauni vyriškosios lyties vairuotojai. Taip teigiantys psichologai tikina, kad jaunimas neturi pakankamai sukaupęs gyvenimiškos patirties, todėl neįvertina žmogaus gyvybės trapumo.
© Shutterstock nuotr.

Lietuvos kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo skyriaus vyresnysis specialistas Vigandas Imbrasas atskleidė, kad praėjusiais metais eismo įvykiuose žuvusių asmenų amžiaus vidurkis – 44 metai.

Psichologų šis rodiklis nenustebino. Jie laikosi nuomonės, kad keliuose dažniau žūsta jauni žmonės, nes jie yra aktyvesni eismo dalyviai – dažniau naudojasi automobiliu. Pasak specialistų, jauni žmonės dažniau sukelia eismo įvykius, kadangi jiems trūksta atsakomybės.

„Žinoma, netinkamiausiai kelyje elgiasi jauni vaikinai. Kaip ir kitose gyvenimo srityse, taip ir kelyje, jie pasižymi nemotyvuota drąsa, neturi vaikų, nežino, kokia trapi yra gyvybė, nejaučia atsakomybės už kitus žmones“, – įsitikinusi psichologė Genovaitė Petronienė.

„Kelių erelius“ gali pakeisti avarija

Jaunų žmonių rizikingesnį vairavimą psichologė Inga Šulcienė sieja su aštrių pojūčių, įvairovės bei naujos patirties ieškojimu. Ji pastebi, kad jauni vairuotojai dažnai nenutuokia gresiančio pavojaus, mano, jog „nelaimingi atsitikimai nutinka tik kitiems asmenims, o aš esu nepažeidžiamas“.

Specialistės teigimu, jauną žmogų elgtis rizikingai gali paskatinti siekimas iš bendraamžių sulaukti įvertinimo ir pripažinimo. Anot jos, kai kuriose subkultūrose tokia elgsena gali būti traktuojama kaip tam tikra norma, simbolizuojanti galią ir jėgą.

„Kai kurie tyrimai rodo, kad jaunimas keliuose yra impulsyviausias, agresyviausias. Su amžiumi ateina išmintis ir vidinė pusiausvyra, kuri pasireiškia atitinkamu elgesiu keliuose. Kiti autoriai teigia, kad elgesiui keliuose daugiausia įtakos turi ne amžius, bet reali padėtis vairuojant. Dažnai buvę „ereliai“, patyrę sukrečiančią avariją, kurioje tegu tik buvo aplamdytas jų automobilis, tampa žymiai atsargesniais vairuotojais“, – aiškino psichologė doc. dr. Aistė Diržytė.

Jauni vairuotojai lengviau pasiduoda neigiamai įtakai

Vairavimo mokymo specialisto Artūro Pakėno žodžiais tariant, kiekviena vairuotojų amžiaus grupė skirtingai nusižengia kelių eismo taisyklėms. Anot jo, jaunimas stokoja atsakomybės jausmo, pilietiškumo, todėl lengviau pasiduoda neigiamai draugų įtakai. Vidutinio amžiaus vairuotojai, pašnekovo nuomone, nusižengia dėl skubėjimo, ambicijų ir pan.

Draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic“ Lietuvos filialo Kasko draudimo skyriaus vadovė Asta Andriukaitienė sakė, kad „pavojingiausi“ vairuotojai yra 18 – 25 metų amžiaus. Anot jos, rizika, kad eismo įvykio kaltininkas bus senyvo amžiaus žmogus – minimali: „Draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic“ statistika rodo, kad senyvo amžiaus žmonės padidėjusiu rizikingumu nepasižymi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Henrikas Daktaras nenori kalėti iki gyvenimo galo: skyrė teismui emocijų kupiną kreipimąsi (230)

Kauno šešėlinio pasaulio lyderiu anksčiau vadintas Henrikas Daktaras, pravarde Henytė prašo...

Kručinskienė apsisprendė: išsikrausto (231)

Eglė ir Gintaras Kručinskai pagaliau sutiko – išsikraustys į Kauno miesto savivaldybės...

Asfaltuojama prezidentės Grybauskaitės namų gatvė: kainą perpus pasidalino gyventojai ir savivaldybė (308)

Vasarą kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės namų gatvėje vyksta asfaltavimo...

Palionis patvirtino: valdžios pažadėtųjų vaučerių nebus (18)

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis braukia dalį projektų, kurie, pasak jo, per brangūs arba...

Paskelbta manekenės Didžiūnaitytės tragiškos žūties ikiteisminio tyrimo pabaiga: 18 tomų medžiagos - 64 asmenų liudijimai (86)

Po beveik pusę metų trukusio ikiteisminio tyrimo procesinių sprendimų teisėtumo kontrolės etapo...

Linas Kojala. NATO: namai – pragarai, be namų negerai (35)

„Pusryčiai su Donaldu Trumpu ir omletas buvo puikūs – juk amerikiečiai už viską...

Konservatoriai Skvernelį apkaltino nepagarba Seimui (266)

Nors pirmadienį premjeras Saulius Skvernelis grįžo į darbą po laikino nedarbingumo, tačiau...

Daržovių ir makaronų patiekalas – pasigaminkite ir pamatysite, kaip bus skanu

Šiandien jums sveiko maisto gamybos studijos „Good Food Studio“ įkūrėja Aistė Švetkauskė...

Hidrometereologai: virš Lietuvos teritorijos sumažėjo ozono kiekis

Virš Lietuvos, trečiadienio duomenimis, sumažėjo bendrasis ozono kiekis: jis yra 30 proc....