aA
Atšilus orams į kelius sugrįžo ne tik motociklininkai, tačiau ir kita, neretai vadinama viena pažeidžiamiausių, eismo dalyvių grupė – dviratininkai ir elektrinių paspirtukų vairuotojai. Deja, policijos pareigūnams jau teko užfiksuoti pirmuosius eismo įvykius, kai sėdintys automobiliuose nebuvo užtektinai atidūs ir susidūrė su dviračių transporto priemonių vairuotojais.
Elektrinių paspirtukų nuomos bendrovės pradėjo sezoną anksčiau
Elektrinių paspirtukų nuomos bendrovės pradėjo sezoną anksčiau
© Įmonės archyvas

Pareigūnai neslepia – nors tokio tipo avarijos, kai susiduria automobilių ir dviračių bei elektrinių paspirtukų vairuotojai – nėra itin dažnos, jos kone visą laiką labai skaudžios. Mat ant elektrinio paspirtuko ar dviračio esantys eismo dalyviai visiškai neapsaugoti. Be to, dalis jų, važiuojančių dviračių takais ar šaligatviais, nedėvi šalmų, o galvos traumos yra bene pačios sudėtingiausios ir pavojingiausios.

Saugaus eismo žinovai pabrėžia, kad pirmiausia kiekvienas eismo dalyvis turėtų visą savo dėmesį sutelkti į vairavimą ir tai, kas vyksta aplinkui. Mat, anot jų, nors Kelių eismo taisyklės (KET) vienai ar kitai eismo dalyvių grupei numato pirmenybę, reikėtų neskubėti ir įsitikinti, ar veiksmą atlikti išties saugu – tik šitaip įmanoma išvengti eismo įvykio.

Nukenčia pažeidžiamiausi

Vos prasidėjus pavasariui, vienoje iš judrių sostinės gatvių buvo užfiksuotas automobilio ir dviratininko susidūrimas. Automobilio vairuotojas liko sveikas, buvo aplamdyta tik jo transporto priemonė, tačiau dviratininkas – nukentėjo. Eismo įvykio metu iš šalutinio kelio išvažiuodamas ir į dešinę sukdamas automobilis nepraleido dviračių taku tiesiai važiavusio dviračio vairuotojo.

Ne taip retai vairuotojai pirštu baksnoja į kitus eismo dalyvius ir tikina, kad dėl dviratininkų ar paspirtukininkų veiksmų tenka „kirsti“ per stabdžius, patys jie taip pat neišvengia klaidų. Ypač tokių, kur, žvilgtelėjus į KET, atrodo visiškai aišku, kaip elgtis.

Elektrinių paspirtukų nuomos bendrovės pradėjo sezoną anksčiau
Elektrinių paspirtukų nuomos bendrovės pradėjo sezoną anksčiau
© Įmonės archyvas

Ne tik jie, bet ir juos

KET numato, kad dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojai privalo važiuoti dviračių, pėsčiųjų ir dviračių takais, o kur jų nėra – kelkraščiu pagal eismo judėjimo kryptį. Jei dviračių tako ar kelkraščio nėra, arba jais važiuoti pavojinga (pvz., duobėti), galima važiuoti šaligatviu arba važiuojamąja kelio dalimi, kuo arčiau dešiniojo kelio krašto.

Kur eismas nėra reguliuojamas, šių alternatyvaus transporto priemonių vairuotojai, norėdami kirsti važiuojamąją kelio dalį, privalo praleisti kitas ja važiuojančias transporto priemones. Vis tik dviratininkams ir paspirtukininkams kiti vairuotojai turi sukeiti pirmenybę, kai šie kerta išvažiavimus iš šalia kelio esančių teritorijų – gyvenamosios zonos, kiemo, stovėjimo aikštelės – ar važiuojamąją dalį, į kurią kiti vairuotojai suka.

Tai reiškia, kad į šias teritorijas įvažiuojantys ar iš jų išvažiuojantys kiti eismo dalyviai riedančius dviratėmis transporto priemonėmis praleisti privalo. Tad važiuodami ar išvažiuodami iš kiemų, degalinių, parduotuvių stovėjimo aikštelių vairuotojai privalo būti ypač atidūs ir gerai apsižvalgyti, ar neatvažiuoja dviratininkai ar elektrinių paspirtukų vairuotojai.

KET 60 punktas taip pat numato, kad minėtose vietose, kur pirmumo teisė numatyta dviratininkams ir paspirtukininkams, šiems eismo dalyviams nereikia nulipti nuo savo transporto priemonės ir jos vestis.

Turi užtikrinti savo saugumą

Vis tik tada, kai elektrinio paspirtuko ar dviračio vairuotojas artėja prie pėsčiųjų perėjos, jis privalo sumažinti važiavimo greitį, sustoti ir savo transporto priemonę persivaryti. Kirsti važiuojamąją kelio dalį nenulipus nuo dviračio ar paspirtuko galima tik ten, kur veda dviračių takas – dviem lygiagrečiomis linijomis, sudarytomis iš kvadratų, pažymėta linija. Žinoma, tokiose vietose šie eismo dalyviai privalo įsitikinti, kad juos automobilių vairuotojai mato bei praleidžia, ir tik tada tęsti kelionę.

Tais atvejais, kai dviračio ar elektrinio paspirtuko vairuotojui, riedančiam važiuojamąja dalimi, reikia pasukti į kairę, apsisukti ar pervažiuoti į kitą kelio pusę, rekomenduojama nuo dviračio ar elektrinio paspirtuko nulipti ir kirsti važiuojamąją dalį transporto priemonę vedantis.

Kas ką turi praleisti, kai susikerta dviračio, elektrinio paspirtuko ir automobilio keliai
© DELFI / Domantas Pipas

Pabrėžiama, kad visi eismo dalyviai pirmenybę turėtų teikti savo ir aplinkinių saugumui, todėl matydami, kad kitos transporto priemonės vairuotojas padarė klaidą, ar važiuojančio šalia nepastebėjo, nebandytų savo pirmumo teisių įrodyti, taip sukeldami grėsmę savo sveikatai ir gyvybei.

Taisyklės neverčia, tačiau nauda yra

Verta pastebėti ir tai, kad šviesą atspindinti liemenė, baltos ir raudonos spalvos žibintai ant dviračio ar elektrinio paspirtuko, privalomi tik tamsiu paros metu važiuojant važiuojamąja kelio dalimi.

Nepaisant to, ryškiaspalvė apranga ir žibintai net ir tada, kai dviratininkas ar el. paspirtuko vairuotojas juda šaligatviu ar dviračiu taku, padės kitiems eismo dalyviams greičiau ir lengviau pamatyti atvažiuojantį žmogų.

Šalmas taip pat privalomas tik nepilnamečiams, važiuojantiems važiuojamąja kelio dalimi, tačiau saugaus eismo ekspertai atkreipia dėmesį, kad ši, ganėtinai nebrangi, saugos priemonė yra efektyvi tada, jei susidūrimo išvengti nepavyksta. Mat krentant nuo dviratės transporto priemonės tada, kai susiduriama su kitais eismo dalyviais, šalmas padės apsaugoti galvą nuo galimų ypač sudėtingų traumų.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.4167

Top naujienos

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas (18)

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą (5)

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją....

Skardžius nusprendė trauktis iš LSDP (17)

Parlamentaras Artūras Skardžius ketvirtadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame paskelbė,...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (8)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas: sinoptikai papasakojo, koks laukia savaitgalis

Šiandien per Lietuvą slinks šiltasis atmosferos frontas. Diena bus debesuota su pragiedruliais....

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažino per klaidą paskelbusi apie Rusijos kariuomenės pasitraukimą iš miesto Chersono srityje (2)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (24)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Europos čempionato finalo pakartojime – saldus anglų revanšas Ronaldo rekordas ir dublis

Ketvirtadienį startavo atranka į 2024 metų Europos futbolo pirmenybes. Jau patį pirmą vakarą...

Haidi Hando, delfi.lv

Erotiniai žaidimai, kuriais galima paįvairinti savo seksualinį gyvenimą: įvardijo populiariausią daugelio fantaziją (1)

„Sąmoningose dominavimo ir nuolankumo praktikose svarbiausia yra nustatyti ribas bei jų paisyti,...