Lietuvoje šiuo metu išduota daugiau mokėjimo kortelių, nei yra gyventojų – maždaug 3,7 mln. vienetų, tačiau, kaip rodo tyrimai, jomis atliekama tik viena iš penkių atsiskaitymo operacijų. Kodėl gyventojai, dažnai savo piniginėje turintys po kelias mokėjimo korteles, vis dar linkę už kasdienes prekes ir paslaugas atsiskaityti grynaisiais?
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Viena priežasčių – baimė nesukontroliuoti asmeninių piniginių reikalų. Psichologai pripažįsta, kad skirtis su virtualiais pinigais žmonėms tarsi ir lengviau, nei su kišenėje skambančiomis monetomis. Leisdamas grynuosius jautiesi labiau kontroliuojantis savo išlaidas, žinantis, kiek turi, kiek išleidai ir kiek dar gali išleisti, o finansinės drausmės neturinčiam žmogui kortelė gali atrodyti kaip neišsemiama piniginė.

„Atsiskaitydamas grynaisiais žmogus jaučiasi labiau kontroliuojantis pirkimo procesą, - sako psichologė Inga Šulcienė. - Suvokiant ir apdorojant informaciją svarbų vaidmenį atlieka tokie pojūčiai kaip pvz., rega, lytėjimas, uoslė, klausa. Kai žmogus atsiskaito grynaisiais visi šie pojūčiai padeda jam apdoroti informaciją bei priimti tam tikrus sprendimus. Atsiskaitymas grynaisiais nėra toks automatizuotas veiksmas kaip atsiskaitymas kortele. Juk paduodant kortelę retas kuris žino, kiek kortelėje yra pinigų, neturi galimybės nei jų matyti, nei liesti, nei išgirsti jų šnarinimo, nereikia jų ir suskaičiuoti“.

Kita vertus Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Stasys Kropas pastebi, kad nors privatūs asmenys vis dar linkę dažniau mokėti grynaisiais, atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis skaičius auga.

„Šiemet taip pat stebimas operacijų, atliekamų mokėjimo kortele, augimas. Per pirmąjį metų ketvirtį, lyginant su praėjusiais metais, atsiskaitymai mokėjimo kortele Lietuvoje išaugo maždaug penktadaliu“, -- sakė S. Kropas.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas taip pat pastebėjo, kad šalies gyventojai po truputį atsikrato baimių ir įprotis už paslaugas bei prekes atsiskaitinėti elektroniniu būdu stiprėja.

„Be abejo, įtakos tam turi ir tai, kad jau ir mažesniuose šalies miestuose daugėja vietų, kur galima mokėti ne tik grynaisiais pinigais, bet ir bankų kortelėmis. Be to, ir patys gyventojai korteles aktyviau naudoja ne vien tik pinigams išsigryninti bankomatuose“, - sakė LBA prezidentas. S. Kropas taip pat atkreipė dėmesį, kad kiekvienas bankas savo klientams siūlo patogių priemonių, kaip kontroliuoti lėšų ir išlaidų srautus kortelėje ir banko sąskaitoje.

Savo virtualiąsias išlaidas turbūt lengviausia kontroliuoti pasitelkus elektroninės bankininkystės sistemą. Ji leidžia tiksliai sekti savo ar savo šeimos išlaidas – kiekvienas išleistas litas yra suskaičiuojamas ir įrašomas į sąskaitą, todėl rinkti pirkinių čekių nebūtina. Sistema veikia nepertraukiamai, prie jos galima jungtis bet kuriuo metu, bet kurioje, kur yra interneto ryšys, vietoje.

Greitas būdas sužinoti, kiek sąskaitoje likę pinigų - skambutis banko trumpuoju telefono numeriu. Duomenis apie sąskaitos likutį, paskutines atliktas operacijas šiuo būdu kai kuriuose bankuose galima gauti ir visą parą, o siunčiant SMS užklausas būtina nurodyti banko suteiktą mokėjimo kortelės savininko atpažinimo kodą.

Duomenis apie sąskaitą ir pasikeitimus joje į savo mobilųjį telefoną galima gauti ir užsisakius banko SMS pranešimų paslaugą. Pranešimą galima gauti dviem būdais – pačiam išsiuntus užklausą arba automatiškai kaskart, kai sąskaita yra papildoma arba iš jos nuskaitomos lėšos.

Kai kurie šalies bankai pastaruoju metu taip pat ėmė siūlyti galimybę savo sąskaitą tvarkyti mobiliuoju internetu. Tokia paslauga gali naudotis tie, kurie turi mobiliuosius telefonus su įdiegta mobiliąja naršykle.

Taip pat vis dar galima užsisakyti popierinę savo sąskaitos ataskaitą, siunčiamą kas mėnesį paštu arba gauti ją į elektroninio pašto dėžutę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (226)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (136)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (302)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (178)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (31)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (15)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (9)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...