aA
Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“, atsižvelgdama į faktais nepagrįstas diskusijas dėl visuomeninių rinkimų komitetų neskaidrios veiklos, atliko visuomeninių rinkimų komitetų analizę, kuria siekė išsiaiškinti politinės kampanijos dalyvių sąsajas su ne pelno siekiančiomis organizacijomis bei politinės reklamos internetinėje erdvėje atitikimą teisiniams reikalavimams. Analizė parodė, kad tik 9 iš 87 savivaldos rinkimuose dalyvaujančių visuomeninių rinkimų komitetų turi su jais sietinas visuomenines organizacijas, tačiau dauguma komitetų daro politinės reklamos pažeidimus.
Visuomeninių rinkimų komitetų analizė - nuo sąsajų su organizacijomis iki politinės reklamos pažeidimų
© DELFI / Karolina Pansevič

Dažnai keliamas visuomeninių rinkimų komitetų veiklos ir finansavimo skaidrumo klausimas, kai tie patys komiteto atstovai veikia ne pelno siekiančioje organizacijoje analogišku pavadinimu. Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovai pagal visų visuomeninių rinkimų komitetų pavadinimus (modifikuojant, ieškant bent vieno ar kelių pagrindinių žodžių) vykdė paiešką juridinių asmenų registre bei rekvizitai.lt portale, kas parodė, kad tik 10 procentų komitetų turi sietinas organizacijas.

Visuomeninių rinkimų komitetų analizė - nuo sąsajų su organizacijomis iki politinės reklamos pažeidimų
© Organizatorių nuotr.

2015 metų savivaldos rinkimuose beveik kas trečias visuomeninis rinkimų komitetas turėjo „motinines“ organizacijas. Skaičiai rodo, kad nėra vyraujančios tendencijos kurti visuomeninius rinkimų komitetus, naudojantis jau egzistuojančių organizacijų pavadinimu. „Siekiant užkirsti kelią neskaidriam politinių kampanijų finansavimui, analogiški visuomeninių rinkimų komitetų bei organizacijų pavadinimai nėra esminis klausimas. Reikia vykdyti profesionalią įvairių komunikacijos priemonių stebėseną, nes neskaidrus finansavimas nebūtinai sietinas su tokio pačio vardo organizacija“, - teigia visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė.

„Baltosios pirštinės“ atliko ir visuomeninių rinkimų komitetų, kaip politinės kampanijos dalyvių, vertinimą tikrindami jų rinkiminės komunikacijos socialiniuose tinkluose atitikimą politinės reklamos taisyklėms. Pastebėta, kad vos daugiau nei pusė visuomeninių rinkimų komitetų atitinka VRK keliamus politinės reklamos reikalavimus. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką visi politinės kampanijos dalyviai privalo agitacinę informaciją žymėti „politinė reklama“ arba „rinkimų agitacija“ žymomis, nurodant ir apmokėjimo lėšų šaltinį. Pažymėtina, kad pusė mokamą reklamą socialiniame tinkle „Facebook“ skleidusių visuomeninių rinkimų komitetų, nenurodė iš kokių lėšų ji bus apmokėta, ką galima vertinti kaip akivaizdų politinės reklamos pažeidimą, keliantį klausimą dėl neskaidraus finansavimo.

Visuomeninių rinkimų komitetų analizė - nuo sąsajų su organizacijomis iki politinės reklamos pažeidimų
© Organizatorių nuotr.

Dažnai pasitaikantis skeptiškas požiūris į galiojančias taisykles - kai kurie politinės kampanijos dalyviai išsisukinėja interpretuodami politinės reklamos reikalavimus. Kandidatai vietoj aiškaus žymos pateikimo įrašo pabaigoje, kurią skaitytojai ilgainiui atpažintų kaip techninį rinkimų kampanijos elementą ir vertintų neutraliai, skatina abejoti rinkimus įgyvendinančiomis institucijomis ir jų taikomais reikalavimais. Pasitaiko ir itin ironiškų interpretacijų, kurias sunkiai galima vertinti, kaip atitinkančias politinės reklamos žymėjimo reikalavimus: „cepelinai nedalyvauja politinėje kampanijoje, tačiau mes esame priversti žymėti, jog tai politinė reklama“, „visos kadencijos metu informavau savo krašto žmones apie naujienas, tačiau dabar, kai esu kandidatė į merus, privalau tai žymėti kaip politinę reklamą“.

Nors nemažai politinės kampanijos dalyvių traktuoja, kad šie reikalavimai yra pertekliniai, jų nepaisymas sukuria terpę įvairaus pobūdžio pažeidimams ir korupcijai rinkimų metu, todėl būtinas didesnis politinės kampanijos dalyvių sąmoningumas ir dėmesys taikomiems teisiniams reikalavimams.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rusija grįžta prie kaimynių bauginimo: du signalai skirti ir Lietuvai (76)

Koronaviruso pandemijai slopstant Rusija , nepaisant augančių užsikrėtimo ir mirčių skaičių,...

Nesąžiningų vystytojų pinklės: susigundę gali likti su neegzistuojančiu būstu (1)

Nuosavo būsto įsigijimas gali tapti ne išpildyta svajone, o didžiuliu nuostoliu ir galvos skausmu....

Didžiausioms arabų ekonomikoms blogiausia jau praeityje: verslas prisitaiko

Verslo sąlygos trijose didžiausiose arabų pasaulio ekonomikose gegužės mėnesį prastėjo...

Matas Bytautas

Laimė

Laimė, ne tik vienas labiausiai komercializuotų jausmų, kuris kraštutinėje savo melo formoje...

Su žinomos atlikėjos buvusiu sutuoktiniu poruojama Goda Alijeva: dabar bet kuriam vyrui pavojinga su manimi susitikti (5)

Jau kurį laiką sklinda kalbos, kad grupės „69 danguje“ narė Goda Alijeva susitikinėja su...

Korupcijos ir dopingo lizdas: pasauliniu mastu demaskuoti sunkiosios atletikos užkulisiai (31)

Kanados profesorius Richardas McLarenas, atlikęs pagrindinį vaidmenį narpliojant Sočio olimpiados...

Iš ligoninės pabėgusi pensininkė Vanda sako, kad tai priminė košmarą: jie mane gaudė ir nenorėjo išleisti (206)

Lietuvoje – kažkoks keistas bėgimo iš ligoninių sezonas. Pacientai vis dažniau patys...

Atkeliauja šiltesnių ir neramesnių orų banga

Penktadienio pirmąją dienos dalį debesys bus reti, todėl vyraus saulėti orai, lietaus nenumatoma....

|Maža didelių žinių kaina