aA
Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“, atsižvelgdama į faktais nepagrįstas diskusijas dėl visuomeninių rinkimų komitetų neskaidrios veiklos, atliko visuomeninių rinkimų komitetų analizę, kuria siekė išsiaiškinti politinės kampanijos dalyvių sąsajas su ne pelno siekiančiomis organizacijomis bei politinės reklamos internetinėje erdvėje atitikimą teisiniams reikalavimams. Analizė parodė, kad tik 9 iš 87 savivaldos rinkimuose dalyvaujančių visuomeninių rinkimų komitetų turi su jais sietinas visuomenines organizacijas, tačiau dauguma komitetų daro politinės reklamos pažeidimus.
Visuomeninių rinkimų komitetų analizė - nuo sąsajų su organizacijomis iki politinės reklamos pažeidimų
© DELFI / Karolina Pansevič

Dažnai keliamas visuomeninių rinkimų komitetų veiklos ir finansavimo skaidrumo klausimas, kai tie patys komiteto atstovai veikia ne pelno siekiančioje organizacijoje analogišku pavadinimu. Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovai pagal visų visuomeninių rinkimų komitetų pavadinimus (modifikuojant, ieškant bent vieno ar kelių pagrindinių žodžių) vykdė paiešką juridinių asmenų registre bei rekvizitai.lt portale, kas parodė, kad tik 10 procentų komitetų turi sietinas organizacijas.

Visuomeninių rinkimų komitetų analizė - nuo sąsajų su organizacijomis iki politinės reklamos pažeidimų
© Organizatorių nuotr.

2015 metų savivaldos rinkimuose beveik kas trečias visuomeninis rinkimų komitetas turėjo „motinines“ organizacijas. Skaičiai rodo, kad nėra vyraujančios tendencijos kurti visuomeninius rinkimų komitetus, naudojantis jau egzistuojančių organizacijų pavadinimu. „Siekiant užkirsti kelią neskaidriam politinių kampanijų finansavimui, analogiški visuomeninių rinkimų komitetų bei organizacijų pavadinimai nėra esminis klausimas. Reikia vykdyti profesionalią įvairių komunikacijos priemonių stebėseną, nes neskaidrus finansavimas nebūtinai sietinas su tokio pačio vardo organizacija“, - teigia visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė.

„Baltosios pirštinės“ atliko ir visuomeninių rinkimų komitetų, kaip politinės kampanijos dalyvių, vertinimą tikrindami jų rinkiminės komunikacijos socialiniuose tinkluose atitikimą politinės reklamos taisyklėms. Pastebėta, kad vos daugiau nei pusė visuomeninių rinkimų komitetų atitinka VRK keliamus politinės reklamos reikalavimus. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką visi politinės kampanijos dalyviai privalo agitacinę informaciją žymėti „politinė reklama“ arba „rinkimų agitacija“ žymomis, nurodant ir apmokėjimo lėšų šaltinį. Pažymėtina, kad pusė mokamą reklamą socialiniame tinkle „Facebook“ skleidusių visuomeninių rinkimų komitetų, nenurodė iš kokių lėšų ji bus apmokėta, ką galima vertinti kaip akivaizdų politinės reklamos pažeidimą, keliantį klausimą dėl neskaidraus finansavimo.

Visuomeninių rinkimų komitetų analizė - nuo sąsajų su organizacijomis iki politinės reklamos pažeidimų
© Organizatorių nuotr.

Dažnai pasitaikantis skeptiškas požiūris į galiojančias taisykles - kai kurie politinės kampanijos dalyviai išsisukinėja interpretuodami politinės reklamos reikalavimus. Kandidatai vietoj aiškaus žymos pateikimo įrašo pabaigoje, kurią skaitytojai ilgainiui atpažintų kaip techninį rinkimų kampanijos elementą ir vertintų neutraliai, skatina abejoti rinkimus įgyvendinančiomis institucijomis ir jų taikomais reikalavimais. Pasitaiko ir itin ironiškų interpretacijų, kurias sunkiai galima vertinti, kaip atitinkančias politinės reklamos žymėjimo reikalavimus: „cepelinai nedalyvauja politinėje kampanijoje, tačiau mes esame priversti žymėti, jog tai politinė reklama“, „visos kadencijos metu informavau savo krašto žmones apie naujienas, tačiau dabar, kai esu kandidatė į merus, privalau tai žymėti kaip politinę reklamą“.

Nors nemažai politinės kampanijos dalyvių traktuoja, kad šie reikalavimai yra pertekliniai, jų nepaisymas sukuria terpę įvairaus pobūdžio pažeidimams ir korupcijai rinkimų metu, todėl būtinas didesnis politinės kampanijos dalyvių sąmoningumas ir dėmesys taikomiems teisiniams reikalavimams.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (125)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (6)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (402)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (532)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“ (2)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (5)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (93)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (68)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....