Visų akį traukianti, greitai ištuštėjanti ir ne taip dažnai papilnėjanti – tai kiekvieno mūsų piniginė.
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Orestas Gurevičius

Šio aksesuaro turinys kelia daug klausimų, ypač, kai piniginė – žinomo žmogaus. „Pinigų kartos“ rubrika „Svetima piniginė“ lenda į politikų, ekonomistų, sportininkų, dainininkų pinigines ir aiškinasi įdomiausius dalykus, susijusius su šių žmonių finansais.

Pradedame nuo piniginių, priklausančių tiems, kurie išvažiavo atstovauti Lietuvai Europos Parlamente. Pirmoji piniginė patekusi į mūsų rankas – Gabrieliaus Landsbergio.

Žmogaus, kuris nešioja garsią pavardę, augina keturis vaikus ir moko juos, kad taupymas – neatsiejama gyvenimo dalis. Gimęs būti politiku ir dabar atstovaujantis savo tėvynei Europoje, G. Landsbergis niekada neužmiršta vaikystėje išmoktų pamokų apie pinigus ir su nostalgija prisimena laikus, kuomet senelis suteikdavo galimybę dalyvauti mažose loterijose...

- Gabrieliau, ką pinigai reiškia politikoje?

- Pirmiausiai, kai politikas kalba apie pinigus, jis turi kalbėti apie skaidrumą. Ir, aš manau, mes per mažai kalbame apie tai Lietuvoje. Ir tą dieną, kai mes iš to nesijuoksime, kai mes kelsime visiems politikams tokį standartą, kad jeigu tu pasirinkai viešą gyvenimą, tu pasirinkai politiko gyvenimą, tai tavo piniginė irgi yra lygiai taip pat vieša. Ir tai nėra tiesiog vienos deklaracijos užpildymas. Visi klausimai, atėję iš žiniasklaidos ar visuomenės turi būti atsakyti.

- Ir ką reiškia pinigai Jūsų gyvenime?

- Pinigai pirmiausia yra atsakomybė ir darbas. Iš savo tėvų gavau pamoką, kad pinigai neatsiranda iš niekur. Pinigai tai yra sunkus darbas, svarbūs sprendimai gyvenime ir tik tada ateina tam tikras atlygis. Atlyginimo pavidalu, kuriuo gali savo gyvenimą kažkaip palengvinti, paįvairinti, praturtinti.

- Ar savo vaikus irgi to paties mokote?

- Taip, aš labai tą patį ir savo vaikams stengiuosi įdiegti. Kad pinigai, pirmiausia, yra atsakomybė ir darbas. Pirma, tu turi sugalvoti, ką tu darysi, tu turi daryti tai gerai, turi stipriai ir daug dirbt, o tada bus atlyginimas. Vaikai labai dažnai šito klausimo klausia: kada aš uždirbsiu daug pinigų? Kada aš turėsiu daug pinigų ir būsiu turtingas? Pirmiausiai visada turi nuspręsti, ką tu darysi ir daryti tai gerai. O pinigai ateis vėliau.

- Koks buvo pirmasis Jūsų darbas?

- Pirmas darbas buvo statybų bendrovėje, man buvo turbūt 14-15 m., aš turėjau pilti cementą ir lieti grindis. Tada dar buvo labai griežti apribojimai, aš nežinau kaip dabar yra, bet tada nebuvo galima dirbti daugiau valandų, jeigu tau tik penkiolika, negalima kelti per sunkaus krepšio su cementu ir pan.

Bet man tai buvo nepaprastai gera patirtis. Kai tu uždirbi pirmuosius 300 litų per mėnesį ir tada su draugais išeini į miestą bei nusiperki skanėstų už savo uždirbtus pinigus – nepaprastai geras jausmas.

- Kur išleidote pirmąjį atlyginimą?

- Pirmieji pinigai buvo iš vasaros darbų – iš pradžių dirbau statybose, vėliau – degalinėje operatoriaus padėjėju. Pinigus išleisdavau savo hobiui – įvairioms technologijoms.
Vėliau atsirado noras į Palangą nuvažiuoti.

O, atsimenu, mano pirmasis atlyginimas, kai jau turėjau nuolatinį darbą – dirbau vienoje iš televizijų vertėju, versdavau filmus – ir turėjau nuolatinę sutartį, tai mano pirmi sutaupyti pinigai keliavo atostogoms. Tai buvo pirmos atostogos, kai išvažiavau už savo uždirbtus pinigus.

- Esate taupus žmogus, kam taupote?

- Iš tikrųjų visą gyvenimą esu sau išsikėlęs tokį tikslą kartu su šeima, kad taupymas yra vertybė. Visada maniau, kad pagrindinis tikslas yra vaikai ir vaikų išsilavinimas. Ir kadangi šeimą sukūriau labai jaunas, man buvo devyniolika metų, ir netrukus vaikai gimė, tai pirmuosius atlyginimus ir didžiąją jų dalį atidėdavom vaikų mokslui.

Jeigu aš gerai atsimenu, tai 70 procentų bendrų pajamų keliaudavo vaikų mokslui – tai būreliai, mokyklos ir kiti užsiėmimai. Atsimenu mes sulaukdavome ganėtinai daug nusistebėjimų iš aplinkinių – tiek iš tėvų, tiek iš draugų: „Jūs sau nieko neleidžiat“.

Bet mes leidžiam, mes leidžiam vaikus į mokslus. Ir ta intencija liko tokia pati dabar. Situacija, žinoma, pasikeitė šiek tiek, gyvenimo tempas pasikeitė, bet pagrindinis taupymas, kam mes atidedam, tai yra vaikai. Šiandien tai yra vaikų mokslai, vaikų universitetai.

O kai vaikai baigs mokslus, kam tada taupysite?

- Pensijai (juokiasi).

- Kad ir koks taupus ir atsakingas bebūtum, vis tiek kartais pavyksta nusipirkti nereikalingą daiktą. Koks jis buvo jums?

- Kažkada studentiškais metais nusprendžiau, kad nepaprastai reikia automobilio. Atrodė labai svarbus dalykas. Ir, atsimenu, ypač taupėm ir jį nusipirkom. O paskui supratom, kad buvo visiškai veltui pirkinys, nereikėjo.

Nei tokio – buvo galima ir paprastesnį, ir apskritai mes būtume gal išsisukę be jo. Ir sakau, buvo toks jaunatviškas dalykas, toks jausmas, kad štai – aš pasiekiau tą lygį, kad jau galiu nusipirkti automobilį.

Tai yra toks atsiminimas, kurį mes su žmona visada prisimenam: „Na taip... Gal ne pats protingiausias pirkinys buvo“. Ypač kai tuomet dar skaičiuoji centus ir studentiškai bandai savo pajamas visaip laviruoti ir dėliotis.

- Tai studentavimo laikotarpis buvo sudėtingas?

- Taip, jis buvo ganėtinai įtemptas.Tai turiu pripažinti, kadangi aš buvau antrame kurse, kai mums gimė sūnus, žmona studijavo magistro studijose, tuomet ji baigė ir stojo toliau mokytis, paskui aš studijavau magistro studijose. Dar vėliau žmona pradėjo rašyti disertaciją ir tokiu būdu mes beveik 10 metų studijavome.

Tai buvo ganėtinai didelis iššūkis ir tuo metu vaikai augo. Na, studijų, darbo ir šeimos diena trukdavo labai ilgai. Buvo toks sudėtingas etapas, o dar mūsų tėvai patys dar buvo jauni ir tai reiškia, kad jie turėjo savo darbus ir kitus vaikus, todėl mes negalėdavome tikėtis labai daug pagalbos. Aš atsimenu, antrame kurse į paskaitas vaikščiodavau su Augustu vežimėlyje. Atrodydavo, kad aš pirmas studentas toks, o mūsų visuomenė tokia įdomi... Mano žmonai tuo metu darbas, ji privalo dirbti, negali išeiti iš darbo, auklei mes neturėjome galimybės.

Mano paskaitos būdavo tokios – aš užmigdau sūnų, palieku prie auditorijos durų, nueinu, sėdžiu, konspektuoju, klausausi – pradeda verkti, nueinu pastumdyti vežimėlį, ir vėl pasėdžiu. A, jau atsibudo visai – tada pasiimu ant rankų ir ateinu – būnu su vaiku ant rankų.

- Kalbant apie vaikystę, kokį nuotykį, susijusį su pinigais, geriausiai prisimenate?

- Mano senelis, mamos tėtis,buvo sugalvojęs tokį žaidimą. Sovietiniais laikais automobiliai būdavo užsakomi – tu paduodi paraišką, lauki keturis metus ir galų gale valstybė skiria tau automobilį. Tai šeimai jau būdavo šventė ir atsimenu, kad man buvo 8-10 m. ir ta šventė atėjo į mūsų namus.

Mes gavome laišką, kad štai Kirtimuose yra naujas, blizgantis, jūsų laukiantis žigulys. Ir mano senelis sugalvojo žaidimą. Sako: žiūrėkit, numeris yra iš keturių skaičių. Jeigu atspėji keturis skaičius, tai gausi šimtą rublių. Tai aš su savo pusseserėmis spėliojome. Buvo visiška loterija, surašėme skaičius ant lapelio ir padavėm. Senelis įsidėjo ir nuvažiavome paimti automobilio. Aš atspėjau du skaičius. Na, tai senelis sako – nori pinigų ar ką darai? Sakau – noriu dviračio. Ir važiavom pirkti mano dviračio už tuos pinigus. Šiek tiek trūko, aš turėjau savo tokių santaupų, kurias prisidėjau prie savo naujo „ereliuko“.

METŲ PIRKINIAI:

Bėgiojimo batai – „Labai pasisekęs pirkinys“
Papildyta muzikos kolekcija – „Esu truputį hipsteris ir vis dar klausausi muzikos iš kompaktinių diskų.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, verta siaubo filmo: patėvis su mergaite darė viską, ką norėjo (25)

Viename Lietuvos mieste nutikusi istorija verta siaubo filmo siužeto. Mažametė penkerius metus...

Spektaklis tęsiasi: į Kauną atskrenda visa „Olympiakos“ sudėtis (26)

Eurolygos ketvirtfinalio serija tarp Kauno „Žalgirio“ ir Pirėjo „Olympiakos“ bus pratęsta...

Žinutė Kremliui: Didžiojo septyneto šalys žada vieningą atkirtį (167)

Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai sekmadienį demonstravo vieningą bendrą...

Kaip gauti gerą švedišką pensiją: sukaupti tokias sumas yra sukurta visa sistema (217)

Jau 12 metų iš pensijos gyvenantis švedas Stigas Wahlstrumas nesiskundžia – pinigų pakanka ir...

Politinės korupcijos byla gali sulaukti ir Europos Tarybos ekspertų dėmesio (252)

Dvejus metus tirta politinės korupcijos byla , galima sakyti, pakeitusi Lietuvos politinį veidą,...

Paviešinta didžėjaus Avicii nuotrauka, įamžinta vos dieną prieš jo mirtį (33)

Prieš kelias dienas muzikos pasaulį sukrėtė netikėta žinia – mirė vienas populiariausių...

Advokatas patarė, kaip elgtis „nusvilus“ nuo nesąžiningų kelionių organizatorių (1)

Patrauklios kainos ir egzotiškos kryptys dažnai vilioja įsigyti užsienio kelionių organizatorių...

Draudžiančiųjų gyvybę laukia pokyčiai: naikina pilkąsias zonas (23)

Seimo priimtame naujos redakcijos Draudimo įstatyme yra kelios naujovės, ypač aktualios gyvybės...

Nauja Ballų šou dalis: tinginys sūnus, trenerio LaVaro fiasko ir siurprizas DELFI redakcijoje (15)

Tradiciškai pirmadienį feisbuke pasirodė nauja „Ball in The Family“ serialo dalis, kurioje...

Mažinamą „Statyk ir važiuok“ kainą vadina absurdu: bilietai turėtų būti piginami visiems (26)

Kiek girdėjau, nuo gegužės mėnesio Vilniuje, aikštelėse „ Statyk ir važiuok “ galima bus...