aA
Po praėjusių metų pandemijos gripo klausimas visuomenėje neretai svarstomas su tam tikru nerimu. Juk ir vėl artėja žiema, artėja naujo gripo sezonas. Ko laukti, kaip elgtis ir ką turėtumėte žinoti apie gripą?
© Corbis

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 2010 m. rugpjūčio 10 d. paskelbė, kad šeštoji pandeminio A(H1N1) gripo fazė jau pasibaigė ir šiuo metu mes gyvename popandeminį laikotarpį. Nerimo dėl šio gripo viruso šiuo metu kur kas mažiau ir, nepaisant to, kad infektologai ir kiti specialistai budriai stebės situaciją, galime lengviau atsikvėpti.

Tiesa, specialistai skelbia, kad šis virusas (2009 m. A(H1N1)) dar kelerius metus cirkuliuos kaip sezoninis gripo virusas, tačiau tokio masto infekcijos, kokia buvo praėjusią žiemą, sukelti galių nebeturės.

Ką daryti, jei įtariate, jog jums – gripas?

Pajutus į gripą panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmus, drebulį, nuovargį, viduriavimo ir vėmimo požymius), reikėtų likti namie ir kreiptis į šeimos gydytoją. Be abejo, reikėtų apriboti pašalinių asmenų lankymąsi jūsų namuose – juk gripo virusas plinta tiesiogiai nuo žmogaus žmogui. Paprastai tai įvyksta oro-lašeliniu būdu, tačiau gali įvykti ir artimo kontakto atveju, pvz., bučiuojantis.

Būtina laikytis higienos priemonių – dažnai plauti rankas su muilu arba naudotis dezinfekavimo priemonėmis. Nelieskite nosies, burnos, akių (ypač, jei rankos nenuplautos). Naudokitės vienkartinėmis nosinaitėmis, jas panaudoję, nedelsdami išmeskite. Žindančioms motinoms rekomenduojama tęsti kūdikio žindymą, tačiau patartina (beje, šis patarimas tinka visiems sergantiesiems) naudotis vienkartinėmis kaukėmis.

Kada reikia mažinti temperatūrą?

Temperatūros kilimas – apsauginė organizmo reakcija, ji reikalinga organizmui kovojant su ligą sukėlusiais virusais (kitais atvejais – bakterijomis). Temperatūrą patariama mažinti tik tais atvejais, kai ji didesnė nei 38,3°C.

Ar reikia gerti antibiotikų?

Į šį klausimą geriausiai atsakys jūsų šeimos gydytojas, įvertinęs būklę. Jei sergate gripu ir nėra bakterinės superinfekcijos (t.y. gripas + bakterinė infekcija), antibiotikų vartoti netikslinga. Antibiotikai neveikia gripo viruso, o štai žalos netikslingu antibiotikų vartojimu sukelti tikrai galite.

Kita vertus, esant komplikuotai ligos eigai, įtariant, kad piktą darbą atlieka ne vien tik gripo virusas, bet ir bakterijos (joms gripas, pažeisdamas gleivinę bei sutrikdydamas natūralias apsaugines funkcijas, tarsi atveria kelius), gydytojas gali išrašyti receptą antibiotikui. Įsidėmėkite – vaistą būtina gerti taip, kaip paskyrė gydytojas, nenutraukti vartojimo, net jei savijauta labai pagerėjo. Nepalikite antibiotikų kitai „juodai dienai“, išgerkite visas iki paskutinės išrašytos tabletės.

Ar yra gripo virusą veikiančių priemonių?

Sergant gripu, jeigu nėra bakterinių komplikacijų (kai sergant gripu papildomai prisideda bakterinė infekcija), paprastai gydomi simptomai, t.y. malšinamas karščiavimas, skausmas, reikalingas adekvatus skysčių vartojimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (46)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (8)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (1)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakare namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (471)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (1)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (71)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (88)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (5)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (727)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...