Kaip veikia homeopatiniai vaistai, ar šie preparatai turi tik placebo efektą? Ar jų veikimas neprieštarauja chemijos bei fizikos dėsniams? Į šiuos ir kitus klausimus, skaitytojų pateiktus DELFI konferencijoje, atsakė gydytojas homeopatas Simonas Stankūnas.
© Corbis

"Cheminiai vaistai dažniausiai slopina kažką arba pavaduoja trūkstamas medžiagas (pavyzdžiui, hormonus), o homeopatiniai preparatai aktyvina paties organizmo savireguliacijos reakcijas.

Homeopatiniai vaistai nėra vien placebas. Moksliniai tyrimai parodė, kad tai yra daugiau nei placebo. Homeopatiniai preparatai veikia ne tik suaugusius žmones, bet ir naujagimius, ir gyvūnus, ir augalus. Tai įrodyta moksliniais tyrimais. Šie preparatai gydymui naudojami jau daugiau nei 200 metų tiek gydant ūmias infekcines ligas, tiek profilaktiškai“.

Anot S. Stankūno, homeopatinis preparatas turi savyje informaciją tos žaliavos, iš kurios jis buvo gamintas.

„Šie preparatai pagaminti taikant specialią metodiką, serijinius praskiedimus bei sukratymus, kuriuose lieka be galo mažas kiekis pradinės medžiagos, tačiau išryškinamas ir sustiprinamas tos medžiagos informacinis signalas. Šie preparatai pasižymi reguliuojančiomis savybėmis. Homeopatiniai preparatai yra gaminami iš labai įvairių medžiagų, t.y. didesnę dalį sudaro augalinės kilmės, tačiau naudojama praktiškai visa periodinė cheminių elementų lentelė“ - aiškino gydytojas homeopatas, kuris esant peršalimui ar traumoms, pats gydosi homeopatiniais vaistais.

Anot S. Stankūno, homeopatai dažnai eksperimentuoja su savimi: „Visi homeopatiniai preparatai pirmiausia yra išbandomi sveikų savanorių, jais dažnai būna patys homeopatai (mums tiesiog rūpi geriau pažinti savo darbo instrumentus) bei besidomintys homeopatija kursų dalyviai, ir pan.“

Ar preparatai padės pasveikti, priklauso nuo organizmo: „Jei organizmas pajėgus tą atlikti savo resursais (kažin ar jis pajėgus ištirpinti didelius akmenis tulžies pūslėje???), tai homeopatiniai preparatai gali būti reikiamas stimulas tai padaryti. Kartais tiesiog užtenka organizmui parodyti jo problemą ir pasiūlyti sprendimo būdą“.

Simonas Stankūnas
Simonas Stankūnas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Anot S. Stankūno, skiriant homeopatinį preparatą, svarbu prieš tai nustatyti priežastį, kodėl žmogus susirgo

Veikimo mechanizmas sukėlė diskusijas

DELFI skaitytojai domėjosi, kiek šie vaistai yra efektyvūs ir kaip paaiškinti homeopatinių preparatų veikimo mechanizmą, „juk jis prieštarauja pagrindinėms fizikos ir chemijos dėsniams“.

„Atlikta labai daug mokslinių tyrimų, kurie įrodo efektyvumą. Vien "Hombrex" duomenų bazėje jų galima rasti gerokai daugiau nei 1000. Tai ne tik klinikiniai tyrimai, tačiau ir tyrimai su augalais, gyvūnais. Dėsniams homeopatiniai preparatai neprieštarauja, prieštarauja nebent susiformavusiam požiūriui, kad preparato formokologinį efektą nulemia tik veikliosios medžiagos dozė, esanti preparate“, - teigė S. Stankūnas.

Skaitytojai pateikė ir provokuojančių klausimų: „Ar žinote, kad Jamesas Randi yra įsteigęs 1 mln. dolerių prizą tam, kas įrodys homeopatinių vaistų veiksmingumų, bet nei gamintojai, nei gydytojai, nei pacientai nebando to prizo laimėti, kaip manote, kodėl?“

„Apie prizą aš girdėjau, - atsakė. - Tyrimų yra tikrai daug, pavyzdžiui, 2009 metų prancūzų virusologo Nobelio premijos už žmogaus imuno deficito viruso atradimą Luco Montagnier darbai tiriant potencijuotus bakterijų DNR tirpalus. Įrodyta, kad tie tirpalai, pagaminti, pagal homeopatinius principus, skleidžia tam tikrą elektromagnetinį spektrą.

L. Montagnier, paskelbęs šią studiją, negavo ne tik J. Randi milijono, bet ir apskritai negavo finansavimo tolimesnėms studijoms. Pats jis aiškina tuo, kad tai yra tema, kuri Vakarų mokslo pasaulyje yra tabu ir jos paprasčiausiai bijomasi. Čia įsikišo kinai ir pakvietė šį mokslininką su visa komanda dirbti toliau Šanchajuje, jo vardu įsteigtame institute“.

„Homeopatai tvirtina, kad gydomųjų savybių turi vandens molekulėse atsispaudusi informacija, kuri ir atsakinga už gydomąjį poveikį. Tai kaip veikia sausos homeopatinės tabletės, kuriose vandens nėra? Taip pat labai įdomu dėl skiedimo principų: 200 C atskiedimas reiškia 100^200, o visoje visatoje tėra 100^40 atomų, taigi nėra jokių molekulių tame skiedinyje, nėra veikliosios medžiagos, nėra veikimo“, - svarstė vienas DELFI skaitytojas.

„Taip, aukštų potencijų homeopatiniuose preparatuose nerasite nei vienos veikliosios medžiagos molekulių. Yra įrodyta, kad tokie preparatai veikia. Šiandien dažniau kalbama apie vandens savybes išsaugoti tam tikrą informaciją. Nuo seno žinoma, kad tokiomis savybėmis pasižymi alkoholis, laktozė, pieno cukrus, vaškas. Tabletės, kurių pagrindas yra laktozė tam neprieštarauja. Nors profesionalūs homeopatai tam naudoja preparatus mažų baltų žirniukų pavidalu“, - teigė S. Stankūnas.

Anot jo, šiandien yra daug informacijos apie homeopatinių preparatų veikimo mechanizmą, atliekamus ekspermentus, tačiau „šiai informacijai nebūtinai sudaromos sąlygos plisti, tarkime "Wikipedia" atsisako spausdinti homeopatų pateiktą medžiagą ir neleidžia publikuoti jokių nuorodų į profesionalias organizacijas“.

Homeopatija, chemija ir šalutinis poveikis

Skaitytojai teiravosi, ar vartojant papildus ir gydantis žoliniais preparatais, galima derinti natūralias priemones su cheminiais vaistais. Taip pat, kodėl informaciniuose lapeliuose dažnai rašoma, kad „sąveika su kitais vaistais nežinoma, apie šalutinį poveikį duomenų nėra“.

„Galima, o kartais ir būtina derinti, ypač kalbant apie gyvybei pavojingas būkles, - atsakė S. Stankūnas. - Homeopatiniai preparatai skiriami pagal panašumo principą - panašus gydo panašų. Tai yra, sergančiam žmogui skiriamas preparatas, sveikam galintis sukelti panašią būklę. Taip paskirti preparatai aktyvina paties organizmo esančias reakcijas. Natūralios medicinos esmė - tiesiog veikti išvien su organizmu. Mūsų supratimu, jis geriausiai žino kelią pasveikti. Mūsų siekis yra maksimaliai prisiderinti prie paties žmogaus organizmo, jam padėti judėti ta linkme, kuria jis jau juda.

Jau 200 metų apie homeopatinių preparatų savybes mes sužinome išbandymų metu skiriant juos sveikiems savanoriams. Fiksuojami simptomai bei subtiliausi pakitimai, kuriuos gali sveikam žmogui sukelti vienas arba kitas preparatas. Homeopatinio preparato šalutinis poveikis ir yra jo poveikis. Taigi jo iš principo kaip ir nėra.

Tinkamai paskyrus preparatą, gali būti pirminis paūmėjimas, kuomet suintensyvėja simptomai, pavyzdžiui sloga, kosulys, bet tai ir yra mūsų pageidaujama reakcija, bet tai trunka labai neilgai ir vėliau stebimas stabilus pagerėjimas“.

DELFI skaitytojai teiravosi, ar tiesa, kad homeopatiniai vaistai parenkami individualiai ne tik pagal paciento ligos požymius, bet ir pagal charakterį, pomėgius ir t.t., ir „paskirti preparatai jokiu būdu netinka gydyti kitą žmogų; tuo tarpu plačiai pardavinėjami vaistinėse gerai žinomi homeopatiniai vaistai tinka visiems, net kūdikiams... Kaip tai suprasti?“

„Taip, homeopatiniai preparatai yra efektyviausi, kai būna parinkti individualiai. Individualus parinkimas ypatingai svarbus lėtinių ligų atveju. Esant ūmioms ligoms, simptomai dažnai yra panašūs visiems sergantiems tam tikra liga. Todėl gali būti pateisinamas kompleksinių preparatų skyrimas. Į jų sudėtį įeina preparatai, dažniausiai naudojami tam tikroms būklėms gydyti. Pavyzdžiui, traumos atveju ar gripo epidemijos atveju, simptomai įvairių žmonių daugiau ar mažiau yra panašūs“, - teigė gydytojas homeopatas.

Anot S. Stankūno, šiandien homeopatijos ribos yra išsiplėtusios tiek, kad nelabai ir aišku, kur ji prasideda, kur baigiasi.

„Šiandien mes daugiau kalbamės apie informacinę mediciną, informacinius preparatus, kur homeopatija užima tiktai tam tikrą dalį. Dabar iš tikrųjų daugėja informacijos apie homeopatinių preparatų poveikį, vykdoma daug tyrimų, tad homeopatija kasmet vis labiau plinta, ji pradėta dėstyti ir Lietuvos universitetuose“, - teigė S. Stankūnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po dramatiško finišo atsikvėpęs Šaras: dabar visa Europa žino, kad „Žalgiris“ – aukščiausias lygis specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (247)

Šarūnas Jasikevičius didžiuojasi tuo, ką Kauno „Žalgiriui“ pavyko nuveikti tiek šį...

Linksmybės „Žalgirio“ rūbinėje: daina kapitonui, vakarėlio planai ir lažybos dėl futbolo specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (6)

„Jau mačiau, kaip lietuviai moka linksmintis, todėl esu tikras, kad bus geras vakarėlis“, –...

Po „Žalgirio“ smūgio – negailestinga kritika CSKA: pasakyti du žodžius? Itoudis vėl pratrūko (72)

„Pralaimėjimas yra pralaimėjimas. Tai – apmaudu ir nemalonu. Bet atsilikti 20 taškų buvo...

Orai: po lietaus plūstels vasariškas karštis (2)

Šią savaitę šalyje ir toliau išsilaikys maloniai šilti orai. Savaitei įpusėjus pradžiugs tie,...

Trileris Eurolygos finale: „Real“ nukarūnavo Eurolygos čempionus MVP – Dončičius (116)

Sekmadienio vakarą Belgrado „Štark“ arenoje vykusiame didžiajame Eurolygos finale stipriausio...

Miestiečiai brandžiame amžiuje nėrė į kaimo verslą ir nepasigailėjo (21)

Kada nors nusibelsti iš savosios Dzūkijos į kitame Lietuvos pakraštyje, Molėtų rajono Medeikių...

Planas sustabdyti Kremlių Baltijos šalyse: kuo gali praversti „Uber“ pavyzdys (717)

Staigaus Rusijos puolimo metu JAV ir sąjungininkų pajėgos Baltijos šalyse būtų greitai...

Baltos vestuvių ceremonijos varnos: parodė, kaip nereikėtų rengtis į karališką puotą (55)

Kvietimai į karališkas vestuves buvo išsiųsti dar kovo mėnesį, tačiau kai kurie svečiai vis...

„Žalgirį“ geresniu už CSKA pavadinęs Jasikevičius: šitie vyrai – daugiau nei fantastiški (197)

Kauno „Žalgiris“ išgyveno Maskvos CSKA šturmą ir pirmą kartą Eurolygos istorijoje iškovojo...

Stančikas: pati opozicija nenorėjo komisijos (12)

Neįveikę valdančiųjų pasipriešinimo sudaryti žemės ūkio komisiją, konservatoriai paskelbė...