Ar žinote, kad kas trečia moteris miršta dėl širdies ligų? Deja, tik apie trečdalis moterų žino, kad širdies ligos yra dažniausia išsivysčiusių šalių moterų mirties priežastis. Ir vyrų taip pat. Širdies ligos gali ne tik sukelti mirtį, bet ir tapti neįgalumo ar gerokai suprastėjusios gyvenimo kokybės priežastimi.
Moteris
© Corbis

Negailestingi faktai apie širdies ligas

• Širdies ligos per metus nužudo daugiau žmonių nei visos kitos mirčių priežastys kartu sudėjus, įskaitant visų rūšių vėžius – krūties vėžį, žarnyno vėžius, prostatos vėžį ir kt.

• Nuo mirties dėl širdies ligų apsisaugoti lengviausia. Gyvenimo būdo veiksniai yra vienas pagrindinių širdies ligų sukėlėjų. Tokie dalykai, kaip rūkymas, reguliaraus mankštinimosi nebuvimas ir maitinimasis nesveiku maistu gali žymiai padidinti širdies ligų riziką.

• Yra daug veiksnių, turinčių įtakos rizikai mirti nuo širdies ligų – įskaitant rasę, gyvenamosios vietos geografiją ir valstybę, kurioje gyvenate.

• Menopauzė yra laikas, kai pradeda didėti širdies ligų išsivystymo moterims rizika. Ilgą laiką buvo manoma, kad pomenopauzinė pakaitinė estrogeno ar estrogeno ir progestino terapija padės apsaugoti moteris nuo širdies ligų. Tačiau šios teorijos atsisakyta, nes „Women's Health Initiative“ mokslinis tyrimas įrodė, jog estrogenas su progestinu iš tiesų padidina širdies ligų riziką ir yra daugiau žalingi nei naudingi.

• Deja, daugelis moterų rizikos susirgti širdies liga nevertina asmeniškai. Dažna moteris, kaip ir daugelis mūsų, mano, jog „man taip nenutiks“. Ir neretai moterys nesuvokia ryšio tarp tokių rizikos veiksnių, kaip hipertenzija ar aukštas cholesterolio lygis ir jų asmeninės rizikos susirgti vienokia ar kitokia širdies liga.

• Dauguma mūsų žino vadinamuosius „normalius“ infarkto simptomus – krūtinės skausmas, sklindantis į kairę ranką, spaudžiantis krūtinės skausmas ir panašiai. Tačiau ar žinote, kad moterys infarkto simptomus neretai jaučia kitaip nei vyrai?

• Taigi, ką darote norėdama apsaugoti save nuo tapimo širdies ligos ar infarkto auka?

Jei rūkote, meskite. Rūkymas ne tik didina širdies ligų išsivystymo riziką, bet ir sukelia daugybę kitų sveikatos problemų, būdingų tik moterims.

• Daugumos išsivysčiusių šalių gyventojų fizinis aktyvumas yra nepakankamas. Įrodyta, kad vos viena valanda aerobinių pratimų 3-5 kartus per savaitę žymiai sumažina širdies ligų ir kai kurių vėžio rūšių išsivystymo riziką.

• Nutukimas ir su juo susijusios komplikacijos yra viena pagrindinių širdies ligų priežasčių. Ar žinote, kad daugiau nei pusė JAV gyventojų turi viršsvorio problemų (KMI daugiau nei 25), o ketvirtis suaugusių amerikiečių yra nutukę (KMI daugiau nei 30)?

Širdies ligos vystosi daug metų ir jų vystymasis neretai prasideda dar paauglystėje. Niekada ne per vėlu ir ne per anksti imtis prevencinių priemonių, galinčių apsaugoti jus nuo širdies ligų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Diskusijų platforma laikinai išjungta. Prašome pabandyti vėliau.

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims (468)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (104)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Premjeras į ūkio ministrus teikia Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą (10)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis BNS patvirtino pasirinkęs parlamentaro „valstiečių“...

Spūsčių priežastys – kaip ant delno: štai, kaip jos formuojasi (51)

Nuolat susidarantys, o po kiek laiko be jokios akivaizdžios priežasties išsiskirstantys transporto...

Vystytojai įvardino klaidas, kurias padaro naujakuriai (3)

Žmonės, įsigiję butą be apdailos, lengvai gali padaryti keletą klaidų, kurios paskui skaudžiai...

Dėl Rusijos milijardieriaus – įtūžis Kremliuje (29)

Prancūzijos pareigūnai trečiadienį pateikė kaltinimus mokesčių slėpimu Rusijos...

Aukštojo mokslo likimas Kaune: susijungimas neišvengiamas (9)

Šiuo metu Kaune veikia 5 universitetai, tačiau po reformos jų turėtų likti mažiau. DELFI domisi,...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (546)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Iš Kim Jong Uno – akibrokštas visoms Šiaurės Korėjos motinoms (38)

Bet kokį progresą paralyžiuojančias tarptautinės bendruomenės sankcijas užsitraukusioje ir...

Legendinio Benny Hillo gyvenimas už kadro buvo lyg tragikomedija: vaidino ištvirkėlį, mirė vienas prieš televizorių (24)

Alfredas Hawthorne‘as „Benny“ Hillas (1924 m. sausio 21–1992 balandžio 20) buvo britų...