Mūsų gyvybinės funkcijos kūrėsi pirmykščiame bendruomeniniame periode, kuomet maisto ieškodavęs, nuo pavojų gelbėdavęsis žmogus judėdavo daug ir aktyviai. Daugelis bėgimo metų pripratino organizmą prie fizinio krūvio. Ir dabar, norint išsaugoti sveikatą, mums reikia judėti.

Tačiau žmonės visuomet siekia palengvinti sau gyvenimą. Dabar mes judame automobiliais, spoksome į televizorius ir jau daugelį metų nepakylame nuo sofų, norėdami perjungti kanalą – juk tam yra nuotolinio valdymo pultelis! O ir daugelio mūsų darbas – sėdimas.

Pirmiausiai nuo mažo judrumo nukenčia raumenys, kurie nuo krūvio stokos pamažu atrofuojasi. Ir kalbama ne tik apie nuo ilgo sėdėjimo ant kėdės nutirpusius kojų raumenis ar silpstančius rankų raumenis. Pavojinga tai, kad kenčia ir širdies raumuo (miokardas), ir kraujagyslių sienelės. Dėl to vystosi hipertenzija, išemija, sutrinka širdies ritmas. Be to, sulėtėja medžiagų apykaita, todėl didėja kaulų trapumas ir sutrinka vidaus organų veikla, o angliavandenių-riebalų balanso sutrikimas yra tiesiausias kelias į nutukimą.

Kokios yra tingulio pasekmės?

Pastebimai sumažėja bendras organizmo atsparumas, žmogus pradeda lengvai „gaudyti“ įvairiausias infekcijas, dažniau apsinuodija maisto produktais ir kenčia nuo galvos skausmų. Stuburo iškrypimai sukelia vidaus organų persislinkimus, o dėl to prasideda įvairios vidaus organų ligos – taip pat ginekologinės. Ir tai dar ne viskas.

Mūsų raumenų veikla yra tiesiogiai susijusi su nervine veikla, todėl sėdimas gyvenimo būdas yra siejamas su sumažėjusiu darbingumu, dirglumu, emociniu nepastovumu ir netgi depresijomis. Tai ką gi daryti?

Kaip įveikti hipodinamiją?

Pradedame nuo ankstyvo ryto

Jei dar sugebate (t.y., nesusikrovėte nutukimo ir kitų lydinčių patologijų kraičio, su kuriuo susidoroti jums padėti gali tik gydytojas), skubiai keiskite dienotvarkę. Pamirškite apie vėlyvas vakarienes, bet rytą pradėkite nuo sočių pusryčių.

Idealus variantas – mankšta, tačiau ja šiais laikais sunku ką nors sudominti. Jei pritūpimai ir atsilenkimai jums yra pernelyg nuobodus užsiėmimas, tuomet šokite. Rytais ar vakarais – nesvarbu. Tiesiog įsijunkite muziką ir judėkite. Šokite, kol galvojate ką apsirengti, kol džiovinate plaukus fenu, kalbate telefonu. Judant šokio žingsneliu keliaukite į virtuvę ir tokiu pačiu žingsneliu grįžkite. Papildomo laiko tai neužims, o štai nuotaika ir sveikata pagerės.

Užduotis dienai

Jeigu darbe jums tenka ilgai sėdėti, būtinai prasimankštinkite. Atsistokite nuo kėdės ir pasivaikščiokite po biurą, gatvę, užlipkite ir nulipkite laiptais. Pasivaikščiojimai naudingi ir tiems, kurie darbe ilgai stovi. Jeigu yra galimybė, pasivaikščiokite basomis kojomis. Namie leiskite kojoms pailsėti: atsigulkite ant lovos, o kojas priremkite prie sienos arba užkelkite ant pagalvių. Svarbiausia – kad kojos būtų aukščiau galvos, tai padės pagerinti kraujo nutekėjimą, kitaip tariant, sumažins varikozinio venų išsiplėtimo riziką.

Lankykitės treniruoklių salėje ar baseine. Nėra kada? Vadinasi, jums reikėtų pratintis į viršų ir žemyn leistis tik laiptais. Mėnuo eksperimento – ir pajusite, kokia stangri taps minkštoji jūsų kūno dalis. O štai gulėjimas ant lovos jums turėtų tapti maloniu atlygiu po fizinio krūvio. Leiskite sau ilsėtis, juk, kaip sakė žymusis filosofas Imanuelis Kantas, vienas iš neabejotinų ir tyrų džiaugsmų yra poilsis po darbo.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją