Kodėl sakoma, kad didėjant liemens apimčiai, didėja ir širdies ligų tikimybė? Kuo čia dėti riebaliukai ant pilvo ir širdis? Atsako Baltijos Amerikos klinikos gydytoja Eglė Merkelienė.
Viršsvoris
© Corbis/Scanpix

Metabolinis sindromas ( MS ) jau keletą metų įvardijamas kaip pagrindinis širdies - kraujagyslių ligų rizikos faktorius. Klinikiniai sindromo kriterijai: antsvoris / nutukimas, padidėjęs arterinis kraujospūdis, gliukozės ir cholesterolio apykaitos sutrikimai. Labai daug būtų galima diskutuoti apie visas minėtus sutrikimus sukeliančias priežastis; kartais jas bandoma skirstyti į koreguojamas ir nekoreguojamas.

Gydytoja Eglė Merkelienė
Gydytoja Eglė Merkelienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nekoreguojamiems rizikos veiksniams priklausytų genetinis polinkis, amžius, lytis, rasė... Su savo pacientais stengiuosi diskutuoti apie priežastis, kurias galime vienaip ar kitaip koreguoti - savo gyvenimo būdu, savo požiūriu. Pilvinis nutukimas yra būtinas MS diagnostikos kriterijus; jis diagnozuojamas, kai liemens apimtis vyrams yra ≥ 102cm ir moterims ≥88cm.

Arterinis kraujospūdis turėtų būti ne didesnis nei 130/ 85 mmHg AKS; gliukozės kiekis ≤ 5,6 mmol/ l nevalgius. Labai svarbus yra cholesterolio kiekis: trigliceridų neturi būti daugiau nei 1,7 mmol/l, o DTL- chol vyrams ≤ 1,03 mmol/l, moterims ≤1,3 mmol/ l.

Pirmasis ginklas bandant kovoti su MS priežastimis - gyvenimo būdo korekcija: fizinio krūvio didinimas, jei tam neprieštarauja medicininiai duomenys ( vyraujant aerobinės mankštos tipui; laikantis ne mažiau nei 30 min. fizinio krūvio kasdien 5- 6 kartus/ sav) bei mitybos režimo bei kokybės kontrolė ( rekomenduojama sumažinto kaloringumo dieta, ribojant gyvulinės kilmės riebalus,nesaikingus greitai įsisavinamų angliavandenių kiekius; didinant skaidulų, polinesočių riebalų, pilnaverčių baltymų turtingų produktų kiekį).

MS atsiradimo rizikos turintiems pacientams šiek tiek juokaujant ir labai trumpai tariant, reiktų laikytis taisyklės: „Mažiau valgyk + daugiau judėk“. Savo pacientams stengiuosi priminti, kad MS išsivystymui didžiulę įtaką daro mūsų emocinė būsena, jausmai.

Jau įrodyta, kad stresas daro didžiulę įtaką, pvz. cholesterolio koncentracijos kitimams. Galima badauti, nelogiškai daug sportuoti, turėti modelio kūną ir.... blogą cholesterolio kiekį kraujuje. Tokių pavyzdžių sutikau savo klinikinėje praktikoje.

Norėdami ilgai turėti sveiką širdį bei kraujagysles, puikią kraujotaką, nepamirškime reguliariai tikrinti savo kūno masės indekso, kraujospūdžio, gliukozės, cholesterolio, šlapimo rūgšties koncentracijos. Privalome kasdien būti fiziškai aktyvūs ir sveikai maitintis.

Ir dar - stenkimės būti daugiau pozityvūs, gyventi be juodų minčių, nerimo, baimių. Išmokime džiaugtis tuo, ką turime,nenustokime svajoti, tobulėti, judėti į priekį, mokytis, save realizuoti... Ir, svarbiausia, mylėkime ir būkim mylimi. Mūsų vidinė ramybė, harmonija yra tie pamatai, ant kurių galime statyti sveiką ir laimingą gyvenimą. Ir širdis bus sveika.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims (491)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (109)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Premjeras į ūkio ministrus teikia Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą (16)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis BNS patvirtino pasirinkęs parlamentaro „valstiečių“...

Brangęs sviestas turi naują konkurentą - kyla kiaušinių kainos

Kainų tyrimas atliktas lapkritį parodė, kad sviesto kainos kilimas stabilizavosi, o kai kurie pieno...

Spūsčių priežastys – kaip ant delno: štai, kaip jos formuojasi (56)

Nuolat susidarantys, o po kiek laiko be jokios akivaizdžios priežasties išsiskirstantys transporto...

Dėl Rusijos milijardieriaus – įtūžis Maskvoje (33)

Prancūzijos pareigūnai trečiadienį pateikė kaltinimus mokesčių slėpimu Rusijos...

Vystytojai įvardino klaidas, kurias padaro naujakuriai (5)

Žmonės, įsigiję butą be apdailos, lengvai gali padaryti keletą klaidų, kurios paskui skaudžiai...

Aukštojo mokslo likimas Kaune: susijungimas neišvengiamas (10)

Šiuo metu Kaune veikia 5 universitetai, tačiau po reformos jų turėtų likti mažiau. DELFI domisi,...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (553)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Iš Kim Jong Uno – akibrokštas visoms Šiaurės Korėjos motinoms (39)

Bet kokį progresą paralyžiuojančias tarptautinės bendruomenės sankcijas užsitraukusioje ir...