aA
Lietuvoje aktyviai vyksta elektros rinkos liberalizavimas. Pirmojo etapo dalyviai jau intensyviai renkasi, nes tam beliko vos mėnuo ir jau nebėra, ko laukti. Galėdami pasirinkti elektros tiekėją savarankiškai, turime ne tik rinktis atsakingai, tačiau nepamiršti ir svarbių detalių, sudarant sutartį. Tai į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Į pirmąjį etapą patenkantys nebegali laukti: viskas apie sutarties sudarymą su elektros tiekėju
© Shutterstock

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko pavaduotojas Renatas Pocius pasakoja, kad buitinio vartotojo prašymu nepriklausomas tiekėjas ne vėliau kaip per 10 dienų nuo vartotojo prašymo pateikimo dienos privalo parengti ir pateikti elektros energijos pirkimo-pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties projektą.

Sutarties su ESO vartotojams – nereikia

Svarbu nepamiršti, kad buitinis vartotojas sudaro elektros energijos pirkimo-pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartį su tiekėju, o atskira elektros energijos persiuntimo paslaugos teikimo sutartis su skirstomųjų tinklų operatoriumi (ESO) nesudaroma.

„Už elektros energijos persiuntimo ir kitas, su tuo susijusias paslaugas, su skirstomųjų tinklų operatoriumi, prie kurio tinklų yra prijungti sutartį su tiekėju sudariusių vartotojų elektros įrenginiai, atsiskaito nepriklausomas tiekėjas“, – atkreipia dėmesį VERT pirmininko pavaduotojas.

Pasak jo, sutartis gali būti sudaroma raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu jomis galima tinkamai identifikuoti sutartį sudarantį asmenį. Be to, nepriklausomo tiekėjo ir vartotojo sudaromoje sutartyje turi būti nurodyta sutarties įsigaliojimo data, jos galiojimo terminas, išankstinio sutarties nutraukimo tvarka, galutinė elektros energijos kaina arba jos apskaičiavimo principai. Taip pat atsiskaitymo tvarka ir terminai bei kitos esminės sutarties sąlygos. „Sutartis yra neterminuota, jei sutarties šalys nesusitaria kitaip“, – priduria R. Pocius.

Turi būti įtraukti visi galimi mokesčiai

Ne paslaptis, kad vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių elektros tiekėjo pasirinkimą, yra kaina, tai gali kilti klausimas, kaip elektros tiekėjai sutartyje turi sudaryti kainodarą? VERT pirmininko pavaduotojo teigimu, į vartotojams siūlomą galutinę elektros energijos kainą privalo būti įtrauktos elektros energijos tiekimo, persiuntimo ir kitos, su tuo susijusių paslaugų teikimo, kainos dedamosios dalis ir visi mokesčiai.

„Tuo atveju, jei galutinė elektros energijos kaina negali būti apskaičiuota iš anksto, sutartyje privalo būti pateikta aiškiai suformuluota informacija apie elektros energijos apskaičiavimo principus“, – sako R. Pocius.

Renatas Pocius
Renatas Pocius
© DELFI / Josvydas Elinskas

Rekomenduoja atsakingai susipažinti su sutartimi

Be to, neretai pasitaiko atvejų, kada vartotojai pasirašo sutartį su ja nesusipažinę, dalinai susipažinę arba nepaisydami to, kad kai kurios sąlygos vartotojui yra nesuprantamos arba neaiškios. Visais atvejais, prieš pasirašant sutartį, būtina atidžiai perskaityti visas sutarties sąlygas bei įsitikinti, kad viskas yra aišku ir suprantama, o kilus klausimams – kreiptis į sutartį pateikusį elektros energijos tiekėją.

„Rekomenduotina pasirašyti sutartį tik tuo atveju, jei sutarties sąlygos yra visiškai aiškios ir suprantamos“, – įspėja VERT pirmininko pavaduotojas R. Pocius.

Apibendrinant, galima išskirti kelis svarbiausius aspektus į kuriuos būtina atkreipti dėmesį prieš pasirašant sutartį su pasirinktu nepriklausomu elektros tiekėju.

Pirmiausia, koks bus taikomas tarifas, bei jo sudėtinės dalys, kokiais atvejais jis gali būti keičiamas ir kas kiek laiko, koks numatomas vartotojo informavimas apie šiuos pokyčius. Nemažiau svarbu ir koks numatomas sutarties galiojimas bei sutarties pratęsimo, nutraukimo tvarka. Galbūt, gali susidaryti įspūdis, kad sutarties sudarymas yra sudėtingas procesas, tačiau atkreipus dėmesį į minėtas detales – tai nesudėtingas ir sklandus etapas.

Į pirmąjį etapą patenkantys nebegali laukti: viskas apie sutarties sudarymą su elektros tiekėju
© Shutterstock

Ekspertai vieningi – rinktis jau yra būtina ir šio sprendimo negalima atidėlioti. Skyrus laiko tiekėjų pasiūlymų įvertinimui, sutartį sudaryti paprasta ir greita. Tiems, kas nespės to padaryti iki gruodžio 10 dienos, bus teikiama garantinio tiekimo paslauga, kuri bus tik laikinas „išsigelbėjimas“ ir už ją reikės mokėti daugiau, nei pasirinkus nepriklausomą tiekėją.

Apie visas elektros rinkos naujienas informaciją galite rasti čia: www.pasirinkitetiekeja.lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
1.8000

Top naujienos

Ukrainos pasienyje – ženkliai pasikeitusi situacija: kitas Rusijos žingsnis gali būti lemiamas (16)

Augant įtampai aplink Ukrainos sienas, politikai Lietuvoje svarsto, kad šiuo atveju yra tikimybė,...

Prasideda eglučių pardavimai: prognozuoja, kad kaina bus 1–2 eurais didesnė

Pardavėjai tradicinėse prekybos vietose rikiuoja eglutes, nors kol kas pirkėjai žaliaskarių dar...

Dulkys nurodė, kada būtų galima kalbėti apie karantiną: siunčia žinutę dėl naujos atmainos (73)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį Kaune vakcinavosi sustiprinančią vakcinos...

Lukašenka: pasiūlysiu Putinui sugrąžinti branduolinį ginklą į Baltarusiją pareiškė, kad Krymas priklauso Rusijai (2)

Baltarusija pasiūlys Rusijai dislokuoti šalies teritorijoje branduolinį ginklą, jei analogiškų...

Už Kazį: į rinktinę grįžo tvarka ir ramybė – grįš ir didelės pergalės? (1)

Dvi pergalės iš dviejų galimų. Kazio Maksvyčio diriguojamos Lietuvos krepšinio rinktinės...

Dėl migracijos krizės VRM siūlo dar mėnesiui pasienyje pratęsti nepaprastąją padėtį papildyta (2)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo dar mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį pasienyje su...

Sartų ežere užfiksavo nepaprastą ir itin retą reiškinį: vos prieš kelias dienas jis stebėtas ir Kanadoje (1)

Dusetose gyvenanti Vilija antradienį nufilmavo itin neįprastą reiškinį – Sartų ežere...

Keičiasi pluoštas eismo taisyklių: kai kurios naujovės keliuose vairuotojus privers įpročius keisti iš esmės (368)

Nuo pirmosios ateinančių metų dienos įsigalioja Kelių eismo taisyklių pakeitimai, ir dalis...

Aurimas Švedas ir Mykolas Katkus – apie pasaulį, kuris mūsų laukia už kampo

Vaizdas – kaip tekstas. Tokia yra 22-osios tarptautinės Vilniaus knygų mugės , kuri vyks 2022...