Nereikėtų laukti paskutinės dienos. Nepriklausomi ekspertai pataria prieš pasirenkant atidžiai peržiūrėti ir palyginti skirtingų tiekėjų pasiūlymus, mat juose skirtis gali ne tik paslaugų kaina.

„Gyventojai turėtų tiesiog kreiptis į pasirinktus tiekėjus, kad šie pateiktų jiems individualius pasiūlymus. Taip pat, kaip renkantis mobiliojo ryšio tiekėją. Išsirinkus labiausiai patinkantį pasiūlymą, jį pateikęs tiekėjas pakvies pasirašyti sutartį. Daugiau niekuo rūpintis gyventojams nereikia“, – sako AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovas spaudai Tomas Kavaliauskas.

Natūralu, kad svarbiausias iš šių žingsnių – atidus pasiūlymų palyginimas bei geriausiojo iš jų pasirinkimas. Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų profesoriaus bei „Energetinių tyrimų instituto“ vadovo Tomo Janeliūno, vertinant kainą svarbu atsižvelgti į tai, kad tiekėjai ieško įvairių būdų pateikti kuo labiau išskirtinius pasiūlymus.

„Paprasčiausia lyginti dviejų laiko zonų tarifus: dieninį ir naktinį. Tačiau pasiūlymuose gyventojai neabejotinai ras skirtingų sprendimų, kuriuos tarpusavyje palyginti yra sudėtingiau. Pavyzdžiui, dalis tiekėjų gali taikyti nuolaidas, renkantis fiksuotos kainos ilgalaikę sutartį ar kurį nors specialų tarifą“, – teigia ekspertas.

Visgi, pasak T. Janeliūno, itin didelių kainų skirtumų nereikėtų tikėtis.

„Būtina žinoti, kad daugiau nei pusę viso tarifo sudarys visiems tiekėjams vienoda elektros energijos skirstymo kaina. Be to, visi jie yra priklausomi nuo elektros biržose esamų kainų lygio.

Mūsų atlikti skaičiavimai parodė, kad tarp didžiųjų elektros tiekėjų galutinių kainų skirtumai būtų tik 2-3 eurai suvartojantiems apie 300 kWh bei 3-4 eurai suvartojantiems apie 500 kWh per mėnesį. Skirtumai dar labiau mažės, mažėjant sumoms sąskaitose“, – sako jis.

Svarbu – ne tik kaina

Šiuo metu įsigyti elektros energiją gyventojams siūlo šešios įmonės: UAB „Elektrum Lietuva“, UAB „Enefit“, UAB „Ignitis“, UAB „Inregnum“, UAB „Egto energija“ ir UAB „Perlas Energija“. Daugiau informacijos apie kiekvieną iš jų pateikiama svetainėje www.pasirinkitetiekeja.lt

„Tiekėjų skaičius nuo pokyčio paskelbimo pamažu auga, tai rodo, kad konkurencijos didėjimo galime tikėtis ir ateityje. Tai reikštų dar daugiau įvairovės ir įdomesnių pasiūlymų gyventojams“, – teigia ESO atstovas T. Kavaliauskas.

Pasak T. Janeliūno, nors kol kas itin ryškių, išskirtinių sprendimų dar nematyti, būdų sudominti klientus įvairiomis naudomis jau ieško ir esami tiekėjai.

„Dauguma siūlo papildomus pasirinkimus: pavyzdžiui, tiekti tik „žaliąją“ elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių šaltinių. Taip pat beveik visi siūlo planą, kuris priklausys nuo einamųjų elektros energijos kainų biržoje. Taip gyventojai galėtų hipotetiškai sutaupyti, jei biržoje kainos kristų, bet ir mokėtų brangiau, jei jos išaugtų. Tokie planai paprastai pateikiami su rizikos mokesčiu“, – teigia ekspertas.

Jo teigimu, reikėtų įvertinti ir patogumo, aptarnavimo aspektus: ne visi tiekėjai siūlo vienodus apmokėjimo būdus, skiriasi ir jų siūlomos savitarnos svetainės.

„Pasirinkimą gali lemti ir labai individualūs motyvai: aptarnavimo, bendravimo patirtys, tiekėjų įgyvendinami rinkodaros sprendimai“, – apibendrina T. Janeliūnas.

Nepriklausomą tiekėją iki šių metų gruodžio 10 d. pasirinkti kviečiami daugiau nei 420 kWh elektros energijos per mėnesį suvartojantys ar daugiau nei 60 eurų per mėnesį už ją mokantys klientai. Nepasirinkę norimo tiekėjo iki šios dienos vartotojai ir toliau galės naudotis elektros energija, tačiau nuo sausio 1 d. ji bus teikiama kaip garantinio tiekimo paslauga. Įstatymas numato, kad garantinio tiekimo metu elektros energijos kainai yra taikomas 1,25 koeficientas, o garantinis tiekėjas yra ESO. Garantinis tiekimas užtikrinamas 6 mėnesių laikotarpiui.

Mažiau elektros energijos suvartojantys gyventojai rinktis tiekėją bus kviečiami 2021-aisiais ir 2022-aisiais metais. Visgi, nepriklausomai nuo to, kiek elektros suvartoja, visi vartotojai sudaryti sutartis su norimais tiekėjais gali jau dabar.

Daugiau informacijos: www.pasirinkitetiekeja.lt ir telefono numeriu 8-626-55565.