aA
Jei anksčiau kalbėjimas telefonu vairuojant buvo viena iš dažniausių problemų kelyje, tai šiais laikais, tobulėjant išmaniesiems telefonams nebegalime atitraukti akių nuo mums siunčiamų pranešimų, žinučių ar nuotraukų. Tad šį kartą su psichologe Genovaite Petroniene kalbamės apie tai, kas iššaukia nevalingą norą imti telefoną į rankas vairuojant bei kaip atsikratyti šio blogo įpročio?

Kaip aiškina psichologė, polinkis net ir prie vairo imti telefoną į rankas yra susijęs su įpročiu multitaskinti.

„Žmonėms atrodo, kad tai yra lygiai tas pats, kaip sėdėti prie stalo, kompiuteryje kažką skaityti, atrašinėti žinutes telefonu ir tuo pačiu užkandžiauti. Visgi, tai nėra tas pats. Tai yra automobilis, kuriame visas dėmesys turi būti sukoncentruotas į kelią. Jei multitaskinimas yra įmanomas, tarkime, viena ranka maišant puodą, kita – kalbant telefonu, tai mašinoje multitaskinti yra ypatingai pavojinga. Kol tu pasižiūri į telefoną, kelyje gali įvykti daugybė pasikeitimų: priešais važiuojantis automobilis imti stabdyti, į kelią įžengti pėsčiasis, iššokti gyvūnas, užsidegti draudžiamas šviesoforo signalas ir panašiai“, – teigia G. Petronienė.

Kur kas rimtesnė problema, kuri identifikuoja žmogaus potraukį naudotis telefonu automobilyje, pasak pašnekovės, yra psichopatinis bruožas nepaisyti KET taisyklių.

„Deja, tokį bruožą turi trečdalis žmonių. Tokius vairuotojus „pagauna“ impulsas – kaip norėsiu, taip ir darysiu, taisyklės man nėra svarbios. Tai reiškia, kad žmogus neturi valios, negali valdyti savo pasąmonės ir tokiu būdu nevalingai nusižengia taisyklėms“, – aiškina psichologė.

Pasak jos, yra ir kitų, kur kas paprastesnių, tačiau taip pat aiškiai signalizuojančių bruožų apie turimą įprotį naudotis telefonu vairuojant.

„Pavyzdžiui, negalėjimas atsisakyti atsiliepti ar atrašyti. Skambina viršininkas, klientas, mylimasis ar kitas svarbus žmogus. Žmogus jaučia, kad jis privalo paimti telefoną ir atsakyti, nes kitaip įvyks konfliktas, kils problemų, bus prarastas sandoris ir t. t.

Na, o ko gero pats paprasčiausias dalykas yra tai, jog žmonės yra tiesiog priklausomi nuo socialinių tinklų. Jie visuomet turi kažką juose veikti: dalintis, kelti nuotraukas, komentuoti ir panašiai. Tad jei reikia laukti prie šviesoforo ar spūstyje, žmogui darosi taip nuobodu, kad jis tiesiog negali nepatikrinti savo telefono, gal kažkas pakomentavo jo nuotrauką, gal įkėlė naują „story“ (liet. istoriją) ir panašiai“, – pasakoja G. Petronienė.

Psichologės pasiteiravus, ką reikėtų daryti norint atsikratyti šio įpročio, pasak jos, vienas paprasčiausių būdų – telefoną automobilyje padėti taip, kad vairuojant jo fiziškai nepavyktų pasiekti.

„Sakoma, kad telefoną reikėtų dėti į bagažinę, tačiau, manau, kad kur kas realiau yra jį laikyti krepšyje ar rankinėje ant galinės automobilio sėdynės. Tokiu būdu jį pasiekti taps praktiškai neįmanoma“, – sako pašnekovė.

G. Petronienė mėgėjams naudoti telefonu automobilyje taip pat labai rekomenduoja pasidomėti, kiek dėl šio blogo įpročio kelyje per metus įvyksta avarijų bei kiek gyvybių jis „nusineša“.

Tačiau tiems, kurie šio polinkio atsikratyti sąmoningai nenori, G. Petronienė mato tik vieną išeitį –baudų už tokį nusižengimą didinimas.

„Tiesą pasakius, baudos už naudojimąsi telefonu vairuojant yra tikrai nedidelės, todėl daugeliui sumokėti keliasdešimt eurų yra mažas nuostolis. Visgi, jei toks nusižengimas būtų sulyginamas su vairavimu neblaiviam, kas iš tiesų, pagal sulėtėjusios reakcijos laiką, yra vienas ir tas pats pažeidimas, tai daugelį, manau, tikrai atgrasytų nuo minties kelyje imti telefoną į rankas“, – sako psichologė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (313)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (375)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Lemtinga JAV klaida: vis dažniau į reanimacijas patenka jaunesni

Sunkių COVID–19 ligonių gretose Amerikoje – vis dažniau pasitaiko jaunų žmonių, jiems tenka...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (9)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (98)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Skaičius vėl šoktelėjo: pasieniečiai į šalį neįleido 91 migranto, vidurnaktį Baltarusijoje iššautos 4 signalinės raketos (1)

Šeštadienį neteisėtai iš Baltarusijos bandančių patekti migrantų skaičius šoktelėjo,...

Metų seklys: į laisvę paleistas kalėjimų veteranas subūrė gaują, bet ji buvo greitai sutriuškinta

Delfi, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Vakaruose įprasta, o lietuviai nedrįsta: urologas paaiškino, kada vyro sterilizacija – geriausia išeitis (11)

Nors kontracepcija ilgą laiką buvo tik moterų rūpestis, pastarieji metai rodo, kad ir šioje...

Neuromokslininkė išaiškino, kodėl susinervinus labai svarbu skaičiuoti iki 10: tai gali išsaugoti jūsų gyvybę (5)

Ar pastebėjote, kas nutinka jūsų organizmui, kai patiriate tam tikras emocijas – pavyzdžiui,...

Birutė Saulytė | D+

Garsių knygų įkvėpti receptai: angelų sparneliai, kukurūzų duona ir daniškos spurgos (autorius)

Mano galva, jaukiuose namuose iš esmės svarbūs tik du dalykai: knygų pilna lentyna ir maisto...