aA
Daugiau gamtos, mažiau žmonių – taip galima apibūdinti Vištyčio miestelį ir jo apylinkes. Trijų valstybių sankirtoje esantis kraštas anksčiau garsėjo aktyviu verslumu, tačiau žmonėms keliantis į didmiesčius kraštas nurimo ir tapo poilsio vieta. Ją šiandien saugoja Vištyčio regioninis parkas – domimės, kokių unikalių objektų jame galima atrasti.

Visiems girdėta, kad Suvalkija – lygumų ir derlingų žemių kraštas, tačiau patekę į jame esantį Vištyčio regioninį parką galite pamanyti, kad geografijos mokytoja jus apgavo. Įtarimų kyla vos tik pravažiavus ženklą, skelbiantį apie parko pradžią: važiuojant tai kylančiais, tai besileidžiančiais keliukais, galima pasijusti lyg atrakcionuose. Ne tokios ir lygios tos Suvalkijos lygumos.

Lietuvos reljefą suformavo paskutinis ledynmetis. Ledynas, prieš 10-12 tūkst. metų sustūmęs Suvalkijos lygumas, sustojo ties Vištyčiu, jame palikdamas banguojančias kalvas.

Ir tai ne vienintelis gamtos pokštas, randamas Suvalkijoje. „Kaip mano diedukas sakydavo: vaikeli, mes Vištytyje renkame du derlius. Vieną akmenų, kitą – daržovių“, – juokiasi parko direktorius Nerijus Paškauskas, paklaustas apie čionykščių žemių derlingumą.

Nerijus Paškauskas
Nerijus Paškauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Taigi, lygumų ir derlingų žemių Suvalkijoje yra toks kraštas, kuris – nei lygus, nei derlingas, betgi ypatingas. Kaip sako N. Paškauskas, parkas saugoja Suvalkų kalnyno kraštovaizdį ir kultūros paveldo vertybes, o čia galima rasti tikrų gamtos šedevrų ir savitų krašto keistenybių.

Klestėjimo ir kontrabandos laikai baigėsi: šiandien čia žmonės ilsisi

Kaip pasakoja parko kraštotvarkininkė Vaida Šimanauskienė, Vištyčio gyvenvietės pavadinimas kilo nuo čia telkšančio Vištyčio ežero.

Gyvenvietė atsirado apie 1530-1550 metus, kuomet garsi to meto karalienė Bona Alytaus girios vakarinėje pusėje steigė naujas gyvenvietes. Jau 1570 metais Žygimantas Augustas suteikė Vištyčiui Magdeburgo miesto, turinčio savo herbą ir vėliavą, teises.

„1589 metais čia apsigyveno žydų bendruomenė, gyveno ir vokiečiai, ir lietuviai. Virė gyvenimas: veikė daugybė smulkių parduotuvėlių, krautuvėlių, žmonės vertėsi įvairiausiais verslais, buvo batsiuvių, šaltkalvių, kalvių. Vištytis ribojosi su Prūsija, todėl buvo svarbiu punktu pasienyje. Žmonės keliaudavo pro čia į Vokietiją, pirkdavo įvairiausius produktus. Didelė dalis žmonių vertėsi kontrabanda, veždavo spiritą ir vynspiritį – tai buvo miesto klestėjimo metai“, – pasakoja V. Šimanauskienė.

Vaida Šimanauskienė
Vaida Šimanauskienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Vištyčio reikšmė sumažėjo XIX amžiuje, kuomet nutiestas geležinkelis Varšuva-Sankt Peterburgas, einantis per Kybartus. Gyventojai persikėlė į didesnius miestus, o 1901 metais Vištytį supleškino didelis gaisras, liepsnojęs visą savaitę ir sudeginęs daugiau kaip pusę namų.

„Žmonės neteko savo verslų, pragyvenimo šaltinių, tačiau sulaukė pagalbos. Apie šią didžiulę nelaimę sužinojo Vokietijoje medžiojęs kaizeris Vilhelmas II-asis. Jis atvyko į Vištytį su savo palyda ir padovanojo miestui 4 tūkst. rublių. Bei įtikino savo bičiulį carą Nikolajų II-ąjį suteikti Vištyčiui paramą, sumažinti prievolę. Vis dėlto, didesnio pakilimo Vištytis nuo to laiko nesulaukė“, – aiškina V. Šimanauskienė.

Šiandien apie anksčiau Vištytyje virusį gyvenimą primena išlikęs malūnas ir aliejinė. Tiesa, miestas tuštėja: nuolatinius gyventojus pamažu pakeičia trumpam apsilankantys poilsiautojai. Čia jie renkasi pailsėti prie ežero, nusiprausti veidą šventame šaltinėlyje, kurį supa būrys didelių kryžių, bei pasigėrėti kalvotos Suvalkijos kraštovaizdžiu, atsiveriančiu nuo Pavištyčio piliakalnio.

Vištytis
Vištytis
© DELFI / Andrius Ufartas

Pro Vartelių kaimą – į trijų valstybių sankirtą, kurioje lengva gauti baudą

Vištytis ribojasi su siena, skiriančia net tris valstybes. Artėjant link jos, tenka pravažiuoti kaimelį, turintį labai simbolišką pavadinimą – Varteliai.

Pravažiavus Vartelius, galima išvysti skulptūrą, stovinčią trijose valstybėse. Čia vienas neatsargus žingsnis gali patraukti administracinėn ar net baudžiamojon atsakomybėn, tačiau sprendžiant iš besibūriuojančių poilsiautojų, tai jų negąsdina. Vištyčio pasienio užkardos specialistas Algirdas Markevičius priduria, kad šioje vietoje kaimynai rusai turi „kamerėlę“, pro kurios akį pažeidimai neprasprūsta.

„Esame prie ženklo, kuris žymi trijų valstybių sankirtą: Lenkijos respublikos, Lietuvos respublikos ir Rusijos federacijos. Lenkijai priklauso didžiausia teritorija ir šiame plote galima judėti nevaržomai, nes tiek Lenkija, tiek Lietuva yra Europos Sąjungos narės. Plote, kuris žymi Rusijos federacijos dalį, negalime vaikščioti – ten patektumėte tik turėdami vizas. Jei ten užlipsime, bus traktuojamas neteisėtas sienos kirtimas“, – aiškina specialistas.

Algirdas Markevičius
Algirdas Markevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Taigi, jei užlipsite ant Rusijos federacijai priklausančio skulptūros ploto, bus pradedamas ikiteisminis tyrimas.

„Yra atvejų, kai siena kertama dėl neatsargumo – dėl to numatoma administracinė nuobauda. Be vizos ten patekti negalima – už tai gresia atsakomybė“, – perspėja A. Markevičius. Šis taškas vadinamas ne tik trijų valstybių sankirta, bet ir Lenkijos šalčio poliumi. Lenkai čia fiksuoja žemiausią savo valstybės teritorijoje esančią temperatūrą.

Vištytis
Vištytis
© DELFI / Andrius Ufartas

Ramybę atranda prie švento šaltinėlio

Kiek saugesnis lankytinas Vištyčio regioninio parko objektas – šventas šaltinėlis, tekantis Šilelio miške ant aukštos kalvos. Šaltinėlio šventumą saugoja aplink stovintys kryžiai, kurių atsiradimą aiškinančią legendą papasakoja parko kraštotvarkininkė V. Šimanauskienė.

„Prieš Pirmąjį pasaulinį karą vienas neturtingas valstietis susapnavo mergelę Mariją, prašančią prie šaltinėlio pastatyti ąžuolinį kryžių. Vargšas neturėjo nė kirvio, nė medienos, todėl pastatyti kryžiaus negalėjo. Tas pats sapnas jį aplankė ir antrą kartą, o kai Marijos prašymą sapne išgirdo trečią kartą, kreipėsi pagalbos į savo kaimyną, kuris jam padėjo. Jie kartu nuvyko į mišką, nukirto didelį ąžuolą ir pastatė čia ąžuolinį kryžių. Žmonės pradėjo tikėti šios vietos šventumu, pradėjo joje lankytis ir šlakstyti veidą šventu vandeniu“, – pasakoja vieną iš legendų ji.

Vištytis
Vištytis
© DELFI / Andrius Ufartas

Kalbama, kad žmonės, turintys silpnas akis, šioje vietoje stebuklingai išgydavo, praregėdavo. Išgijusieji skleidė žinią, o apsilankiusieji pradėjo statyti dar daugiau kryžių, prašydami Dievo sveikatos.

Bene aktyviausios šaltinėlio lankytojos – Šilelio miške gyvenančios voveraitės. Einantys pro šalį besidriekiančiu pažintiniu taku akylesni praeiviai kaskart jų suskaičiuoja po 3-4.

Norintiems Vištyčio regioninio parku pasigėrėti iš viršaus, galima įsilipti į Pavištyčio piliakalnį ar netoliese esančią regyklą – nuo čia atsiveria vaizdinga ežerų ir Romintos girios panorama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvas feisbuke šaukiasi pagalbos: paviešino 5-metės dukros prisipažinimą, kad ją muša patėvis (19)

Feisbuke tėvas paviešino įrašą, kuriame jo penkiametė dukra pasakoja, kad prieš ją smurtauja...

Pritarė Kukuraičio pataisoms vaikų nemušimo įstatymui: kada bus galima paimti iš šeimos vaikus (3)

Trečiadienio vakarą socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis Seime pristatė...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (540)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

200 tūkst. eurų iš biudžeto – maldos namams: LLRA sako, kad biudžetą palaikė ne dėl to (96)

Svarstant kitų metų biudžetą Seime antradienį pasiūlymų netrūko – parlamentarai prašė...

Prezidentės pataisos dėl etatinio mokytojų apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka papildyta (47)

Seimas ketvirtadienį pritaikęs ypatingos skubos tvarką priėmė prezidentės Dalios Grybauskaitės...

Dėl Kim Jong Uno – gandų banga Seule (3)

Pietų Korėją užliejo spekuliacinių gandų banga: spėliojama, ar Kim Jong Unas apsilankys šį...

Ekonomistas: išlaidaujant Kalėdoms nereikėtų pamiršti, kad kitąmet tokios geros nuotaikos nebus (74)

Pastaruosius trejus metus gruodį mokėjimo kortelėmis apyvarta būdavo 20 proc. didesnė negu...

Turtingiausias Indijos vyras dukros vestuvėms paklojo 100 milijonų, sukvietė pasaulio žvaigždes ir tai dar ne viskas (4)

Verslininkas Mukeshas Ambanis (61 m.), kurio turtas vertinamas apie 41,5 mlrd. dolerių, išpuošė...

Česnauskių geros savijautos receptas: trys produktai, kurie padeda stiprinti imunitetą (6)

Kartu su futbolininku Deividu Česnauskiu tris vaikučius auginanti „Mis Lietuva 2002“ Vaida...

Briuselyje viešinti Grybauskaitė pasidalijo ironišku kalėdiniu palinkėjimu (84)

Briuselyje viešinti prezidentė Dalia Grybauskaitė pasidalijo ironišku kalėdiniu palinkėjimu...