Orvidų sodyba – iš kryžių ir akmenų pastatytas gyvas paminklas pasipriešinimui prieš sovietų valdžią. Sodybos įkūrėjas Vilius Orvidas žinojo, kaip priversti komunistus nusilenkti dievams, kurių skulptūras šie įsakinėjo griauti. Per stebuklą išlikusioje ramybės oazėje šiandien lankosi savęs ieškantys ir pasaulį suprasti norintys žmonės.

Akmuo šeimai buvo brangiausias turtas

Kadaise ši vieta, esanti Gargždelės kaime, tebuvo plynas laukas. Buvo tol, kol vienas žmogus ištarė: „Aš noriu kažką po savęs palikti“. Po šių žodžių čia iškils galybė akmenų ir kryžių, paminklų visiems tikėjimams ir dievams. Turbūt ne kiekvienas žino, kad tai, kas šiandien ne vienam atvykėliui užgniaužia kvapą, kilo iš didelės įtampos ir kovos.

Žmogus, pavertęs plyną lauką akmenų ir kryžių šalimi – Vilius Orvidas. Šiandien sodybą prižiūri jo sesuo Palmira Beniušienė su savo šeima. Kartu jie saugo šviesų Viliaus atminimą ir gedi jau 26-erius metus.

Orvidų sodyba
Orvidų sodyba
© DELFI / Karolina Pansevič

Sodybos žemę pirko iš Meškuičių atvykęs akmentašys, Viliaus senelis Jonas Orvidas, vietos klebono paprašytas padėti pastatyti Salantų bažnyčią. Pastatęs bažnyčią, vyras pasiliko čia gyventi: nusipirko 16 hektarų žemės plotą, pasodino sodą, pastatė daržinę.

Akmentašių tuo metu buvo mažai. Senelis norėjo palaikyti amato tradicijas giminėje, todėl anūkai pradėjo nuo raidžių kalimo, portretų atvaizdų ant paminklų. Tokia buvo Viliaus draugystės su akmenimis pradžia.

Jo sesuo Palmira prisimena, kad anuomet buvo intensyviai vykdoma melioracija ir atėjo metas, kai visi sodybos kaimynai buvo iškeliami.

„Mes vieninteliai likom. Ir akmenis, ir storiausius šimtamečius ąžuolus rovė, vežė viską. O Vilius žiūrėjo į akmenį kaip į gyvą. Ir tėvukas dirbo su akmeniu, tai akmuo jam buvo brangiausias turtas. Kas liko iš sodybų, tą Vilius gelbėjo. Jis žinojo, kad viskas bus sunaikinta, nieko neliks. Iš visko teliks skalda, supilama į kelius“, – pasakoja Palmira.

Palmira Beniušienė
Palmira Beniušienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Kūrė didelėje įtampoje ir nuolatinėje baimėje

Tokia sodyba, kokią matome šiandien, pradėjo kilti Viliui grįžus iš kariuomenės 1973 m. Jo sesuo prisimena, kad brolis visuomet buvo kitoks nei visi. Net ir tuo metu, kai tikėjimas buvo draudžiamas, jis jo neprarado: sovietmečiu kalė vyčius, kryžius. Tiesa, jis neatmetė nei vieno tikėjimo: čia su savo dievais galėdavo pabūti kiekvienas žmogus, nesvarbu, kuo betikėtų.

„Jis viską matė į priekį ir buvo nesuprastas. Jeigu esi kitoks, esi nepriimtas. Visi žmonės turi būti vienodi. Kaip čia aš dabar išsiskirsiu, mane visi pasmerks, žiūrės į mane kitaip. Vilius priešinosi sovietinei valdžiai ir kovojo už laisvę per religiją. Kaip kryžiaus kalną ne kartą griovė, taip ir čia. Atvažiavus saugumiečiams, Vilius slėpdavosi. Jis čia patyrė didelę įtampą. Visa šeima taip gyveno“, – pasakoja Palmira.

Vis dėlto, Vilius sukūrė erdvę, kurioje kiekvienas atrasdavo savo tikėjimą, savo kelią. Čia atvykdavo ir nepritapusieji, sergantys, priklausomybių turintys žmonės – akmenų ir kryžių kraštas jiems tapdavo reabilitacijos centru, į kurį Vilius, pats neturėdamas jokių priklausomybių, priimdavo kiekvieną.

Orvidų sodyba
Orvidų sodyba
© DELFI / Karolina Pansevič

Nieko keisto, kad sovietmečiu tokią vietą įsakyta nugriauti. 1967-1976 m. LSSR kultūros ministras Lionginas Šepetys šeimai ištarė žodžius, kurių Palmira negali pamiršti.

„Tėvukui jis pasakė: nebijok, tėvukai, turėsi kur gyventi. Gyvensi gyvenvietėje, alytnamyje. Net gyventi čia nebūtų leidę, viską būtų išnaikinę. Kaip buvo lygūs laukai, taip ir būtų. Čia yra tokia istorija, kad net jokių legendų kurti nereikia“, – teigia Palmira.

Einant sodybos takeliu, vienu metu pasiekiama žema akmeninė arka. Norintieji eiti toliau neturi kitos išeities, kaip žemai nusilenkti ir pro ją praeiti.

„Žinote, ką tai reiškia? Čia nusilenki Dievui. Ir visi komunistai, kurie ateidavo, lenkdavosi. Vilius specialiai taip padarė, kad jie nusižemintų. Komunistai, su švarkais ir kaklaryšiais, įsivaizduojate? O niekas ir nežinojo, kam čia toks įėjimas“, – juokiasi Palmira.

Čia žmonės pajaučia galingą kosmoso energiją

Šiandien sodybą Viliaus sesuo vadina tautos dvasios šaltinėliu, kurioje laukiami ir netikintys žmonės.

Už laisvę kovojo akmenimis ir kryžiais: sodyba, kurioje komunistai žemai nusilenkdavo

„Čia Vilius paliko visokiausių ženklų. Netikintys juk irgi kažką jaučia. O kiti sako, kad vienu keliu čia ateina, o visai kitokie išeina. Žmonės jaučia, kad čia išsivalo jų sielos. Čia galima pajausti pasaulio, kosmoso energiją, kokia ji galinga. Atsisėskit, pasikraukit jos – čia tokia vieta. Gaila, kad valdžia mūsų niekada nepripažino“, – sako Palmira.

Atėjo diena, kai kruopštaus žmogaus darbo niekas nebenori nugriauti. Deja, Vilius jos nesulaukė. Tačiau tai, ką jis norėjo palikti po savęs – gyvena ir plečiasi toliau.

Čia įkvėpimo semiasi menininkai, vyksta plenerai, žmonės atvyksta pamedituoti, užsiimti joga, rebefingu. Palmiros šeimos iniciatyva kryžių ir akmenų kraštą papildo dar viena erdvė – Dievo Apvaizdos akis, kurioje pasodinti medelį gali kiekvienas norintis.

O tai, kad istorija nesibaigia, rodo čia žaidžiantys vaikai, kurie ant didžiųjų akmenų vieną ant kito stato mažesnius akmenėlius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atsinaujino kalbos apie investicijas į žilvičius: aukso kalnai ar lipimas ant to pačio grėblio (13)

Apie trečdalį išaugusios biokuro kainos kursto energetinių gluosnių augintojų entuziazmą....

Maistas darželiuose ir mokyklose nuo rugsėjo keisis radikaliai: ar jūsų vaikas tam pasiruošęs? (309)

Mokyklose ir darželiuose nuo rugsėjo – nemažai pasikeitimų, tarp jų ir maitinimo srityje.

Po Putino linksmybių vestuvėse – pasipiktinimas: ji net nesuvokia, kad ja pasinaudojo (28)

Birželio pradžioje Vienoje viešėjusį Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną Austrijos užsienio...

„Greitų ir įsiutusių“ scenarijus Lietuvos keliuose – pareigūnams įkliuvo šimtai „skraiduolių“ (60)

Šventinė savaitė Kelių policijos pareigūnams buvo darbinga – vienas po kito į jų akiratį...

Ūkininkai: jei nebus mokestinių lengvatų, streikuosime (81)

Ūkininkai, motyvuodami, kad dėl antrus metus iš eilės užklumpančių stichinių nelaimių...

Adomaitis ieško paskutinio naujoko, kuris nestabdytų Echodo progreso (2)

Pasiruošimą artėjančiam sezonui pradėjusį Vilniaus „Rytą“ artimiausiu metu turėtų...

Orai: įspėja dėl perkūnijos, stipraus vėjo ir karščių (12)

Pirmadienį vietomis Lietuvoje galima perkūnija, stiprus vėjas, vyraus aukšta temperatūra,...

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo (7)

Žinomas konditeris su žmona laukia šeimos pagausėjimo. Žinoma pora apie tai pranešė...

Netikros aukštosios mokyklos vilioja studentus valstybės nepripažįstamais bakalauro ir magistro diplomais (151)

Įstaigos pavadinime – užuomina į aukštąjį mokslą, žadami bakalauro ir magistro diplomai...