aA
Lankomės viename gražiausių Užnemunėje Zyplių dvaro komplekse. Lietuvos istorijos mastais matuojant, Zyplių dvaras dar gana „jaunas“. 1806 metais pirmuoju Zyplių dvaro savininku tapo kunigaikštis Juozapas Poniatovskis, kuris dvarą ir jo žemes gavo už karinę tarnybą Napoleono Bonaparto armijoje.

1813 metais J. Poniatovskiui žuvus, dvaras ir visi jo turtai atiteko seseriai Marijai Teresei Tiškevičienei, tačiau ji čia taip niekada ir nepasirodė. Pritrūkusi pinigų Senuosius Zyplius pardavė jų net nemačiusi. Vėliau Zypliai keliavo iš vienų dvarininkų rankų į kitas. Kalbant apie dvaro istoriją, svarbu paminėti dvarininką Joną Barkovskį, kuris pastatė centrinę-žemutinę rūmų dalį ir vėliau valdymą perėmusi Tomą Potockį.

Kadaise dvaru atsikračiusi Tiškevičienė šiandien gailėtųsi: verslūs miestelėnai šią vietą prikėlė naujam gyvenimui

Galiausiai dvaras buvo nacionalizuotas. Čia buvo įsikūrusi kunigų seminarija, vėliau veikė Žemės ūkio mokykla, karo metu čia buvo įkurta ligoninė, o sovietmečiu veikė kolūkio valdyba, kol galiausiai, 1972 metais čia buvo įrengti butai. Nuo tada, kaip pasakoja Lukšių seniūnas Vidas Cikana, dvaras pradėjo merdėti ir griūti, kol, pasak seniūno, jis pats prieš maždaug tris dešimtmečius atvyko į šį kraštą ir pradėjo dvarą gelbėti.

„Aš taip įžvalgiai žiūrėjau ir sakiau, vis tiek sukaupsim šito krašto žmonių pajėgas, gerumą ir darbštumą bei tai padarysim. Ir taip po truptį, pasinaudodami įvairiais projektais, finasavimo programomis, dvarą atgaiviome. Dar ir bedarbystė buvo atsiradusi, tai bedarbių aš čia apie 100 įdarbinau ir pradėjau atkūrinėti, tvarkyti“, – pasakojo V. Cikana.

Zyplių dvaro komplekas
Zyplių dvaro komplekas
© Stopkadras

Ir panašu, kad miestelio entuziastams pavyko atgaivinti tiek dvarą, tiek jo parką, kur be įvairiausių augalų sėkmingai auginamos net vynuogės. Šiandien tai – vienas iš labiausiai lankomų objektų Šakių rajone. Ne tik savaitgaliais, bet ir darbo dienomis čia lankytojų netrūksta.

Buvusiose dvaro arklidėse yra įrengta Zyplių dvaro galerija, čia nuolat eksponuojama daug meno dirbinių: paveikslų, rankdarbių, medžio, akmens skulptūrų, keramikos, kalvystės, stiklo dirbinių.

Viename iš dvaro pastatų – vežiminėje – įsikūręs ir Zanavykų muziejus, kuriame gausu teminių edukacijų. Pavyzdžiui, „Zanavykų tautinis kostiumas“, „Kraitinės skrynios“, kurių metu sužinosite viską apie tai, kaip rengėsi ir į ką savo kraitį krovė zanavykės, kodėl ant drabužių ir skrynių esantys simboliai būtent tokie, ir apskritai, kas tie zanavykai ir kodėl jų geriau nemaišyti su kapsais.

Zyplių dvaro komplekas
Zyplių dvaro komplekas
© Stopkadras

„Pirmiausia, kaip ir pridera krašto muziejui, pradedame nuo krašto istorijos. Stengiamės atskirti, kad regione yra ne tik zanavykai, bet yra ir kapsai. Kuo zanavykai išskirtiniai, kuo kitokie. Tikrai čia negyvena šykštūs žmonės. Tai – žemdirbių kraštas, pasiturintis kraštas, o čia gyvenantys žmonės pakankamai paslaugūs, darbštūs, net nepaprastai darbštūs ir be abejonės – išdidūs, bet tikrai ne skūpūs“, – sakė Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė.

Na, o ar tikrai Zanavykai neskūpūs, galėsite įsitikinti užsukę į taip pat dvaro kompleksui priklausančią 2017 m. restauruotą Zyplių dvaro virtuvę, kur įsikūręs restoranas „Kuchmistrai“. Jame galima paskanauti pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės virtuvės šefų tradicijas pagamintų patiekalų – tokių, kokie valgyti XIX–XX a. dvaruose.

Zyplių dvaro komplekas
Zyplių dvaro komplekas
© Stopkadras

Restorano virtuvės šefas Artūras Rakauskas pabrėžė, jog tam, kad virtuvėje kartais atrodo iš paprastų produktų gimtų skonis, dėl kurio verta būtų atvykti į Zyplių dvarą, tenka ne tik paprakaituoti, bet ir atsiversti istorines knygas, o gimusi idėja, dar turi nueiti ilgą kelią, kol atsiduria svečių lėkštėse.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (522)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (126)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (292)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1431)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (437)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (50)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (229)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (36)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Vandens ženklams (17)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

„Vilką“ išauklėjusi Miglė papasakojo, ką daryti, kad augintinis elgtųsi kaip šilkinis (8)

Kai kurie, Vilniaus gatvėse sutikę Miglę Narbutaitę, gali nustebti: atrodo, kad mergina su...