aA
Vyresnio amžiaus žmonės miesto šventėse Kęstučio ir Monikos Zinkevičių prisibijo. Drąsiausi, priėję prie prekystalio, klausia: kodėl policija jūsų dar nesupakavo? O 99 proc. jaunimo, tikina Kęstutis, teiraujasi vieno: ar turite parūkyti?
© DELFI

Reikėtų surūkyti 20 hektarų

„Atsakau, kad turiu ir kad kainuos 100 eurų. Aišku, nieko neturiu, kišenės tuščios“, – juokiasi pluoštinių kanapių ūkį turintis Kęstutis.

Su Monika ir Kęstučiu susitikome jų namuose, Jakutiškių kaime. Dardant senu kaimo asfaltu sunku įsivaizduoti, kad vasarą čia žmonės atvažiuoja pilnais autobusais. Tačiau Kęstutis tikina, kad praeitą vasarą taip ir buvo. „Turėjo pasidarę kanapių labirintą. Žmonės tokių dalykų nebuvo matę, tad važiavo būriais. Šiais metais laukus prie namų pailsinsime ir kanapių nesėsime“, – pasakoja ūkininkas ir kartu nukulniuojame iki pavėsinės, kur laukia itin ryškios žalios spalvos kanapių arbata.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Pluoštinės kanapės gali pamaitinti, sušildyti ir aprengti – kiekviena augalo dalis kažkuo yra naudinga. Tik štai, sako Kęstutis, kad nuo jų apsvaigti nepavyks.

„Reikėtų surūkyti 20 hektarų, kad apsvaigtum nuo pluoštinės kanapės. Tai beprotiškai didelis skaičius. Nežinau, kas išdrįstų auginti 20 hektarų, kad galbūt pajustų dūmelį“, – šypsosi Kęstutis.

Nors avantiūristų tokie skaičiai neatbaido. Pasak Kęstučio, pirmais metais, kai kanapes pasėjo prie namų, pro Jakutiškius pravažiuojantis jaunimas sustodavo, išsiraudavo kanapių su šaknimis ir šokdavo atgal į automobilį ir nurūkdavo, kad net kelias dulkėdavo. „Jie turėjo nusivilti, nes svaiginimo efekto jos neturi“, – pastebi ūkininkas. Tą jis gerai žino, nes kiekvienais metais Valstybinė augalininkystės tarnyba atlieka tyrimus ir stebi, ar jų auginamos kanapės neviršija leistinos normos. Už tai, priduria Kęstutis, tenka sumokėti net 120 eurų.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Rėkė, kad visi tapsim narkomanais

Pluoštinės kanapės, sako ūkininkas, Lietuvoje buvo legalizuotos 2014 metais. „Europoje jos jau seniai legalios, bet lietuviai – konservatyvūs žmonės. Šiaip ne taip pavyko įkalbėti politikus, kad nieko blogo nebus, narkomanų šalimi netapsime. Tikrai keletas politikų rėkė, kad legalizavus pluoštinę kanapę, visi tapsime narkomanais“, – pamena Kęstutis ir pastebi, kad baimė buvo tokia stipri, kad esame vieni iš paskutiniųjų ją legalizavę Europoje.

Ir nors nuo legalizavimo praėjo 4 metai, jauna ūkininkų šeima teigia, kad žmones dar tenka šviesti, todėl jie organizuoja ir edukacines degustacijas. „Spaudžiame kanapių aliejų. Jis ryškios žalios spalvos, nes yra kupinas chlorofilo – augalų statybinės medžiagos. Veganams ir vegetarams labai tinka. Čia yra žemaitiškas prieskonis – kanapinė druska. – Kęstutis ranka mosteli į dubenėlį, pilną smulkių tamsių grūdelių. – Tikra žemaičių šeima Kūčių vakarą ant patiekalų pabarstydavo kanapinės druskos“.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kanapinę druską, anot Kęstučio, nėra sunku pasigaminti: tereikia minutę keptuvėje paskrudinti kanapių sėklas, tada jas sumalti su kavamale ir įdėti šiek tiek druskos. Kęstutis siūlo ją pabarstyti ant sumuštinių. O kanapes, pasakoja ūkininkas, vartoti naudinga: jų produktuose pilna įvairiausių vitaminų, amino rūgščių ir net omega-3, omega-6 ir omega-9, tad gerti žuvies taukų tikrai nereikia.

Kęstutis ir Monika dar rekomenduoja gabalėlį duonos pasmeigti dantų krapštuku, įmerkti į kanapių aliejų, o tada į druską. Skonis, tikina jie, nuostabus ir neįprastas.

Anot ūkininko, kanapinę druską lietuviai naudojo dar prieš sovietų okupaciją, nes Lietuvoje natūraliai auga nesukultūrinta kanapių rūšis. „Jas negražiai vadina šiukšlinėmis kanapėmis“, – sako Kęstutis ir suskuba pridurti, kad nuo jų, kaip ir nuo jo auginamų kanapių, apsinešti neišeis.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Ar bitės neapsvaigs?

Monika ir Kęstutis buvo vieni pirmųjų ūkininkų Lietuvoje, kurie pradėjo auginti kanapes. Pastaraisiais metais tokių ūkininkų daugėja, tačiau, sako Kęstutis, į augančią konkurenciją jie žiūri optimistiškai ir pozityviai, nes vis daugiau žmonių šviečia visuomenę.

O šviesti žmones, tikina ūkininkai, tikrai reikia: mitų – begalė. „Visiems kanapė asocijuojasi su narkotikais. Bet yra narkotinė kanapė ir maistinė kanapė. Narkotinę kanapę galime parūkyti ir apsvaigti. Mes su tuo nieko bendro neturime

Jaunimas dažnai klausia, ar turi parūkyti, o vyresni klausia, kaip mums leidžia savo produkciją pardavinėti. Pluoštinė kanapė savo išvaizda atrodo kaip narkotinė, jas atskirti gali tik su augalu susipažinę žmonės“, – teigia Kęstutis.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Kai pirmą kartą sėjome kanapes, atskubėjo visi šalia buvę ūkininkai. Jiems labai smalsu buvo, o vienas paklausė, ar jo laikomos bitės neapsvaigs nuo kanapių žiedadulkių“, – su šypsena priduria šalia sėdinti Monika.

Anot šeimos, persikėlus į Jakutiškes, juos dažnai aptarinėdavo vietinėje parduotuvėje. „Kaimelis mažas“, – sako Kęstutis.

Pradėjo ūkininkauti iš vieno kambario buto

Kanapes auginti jauni ūkininkai pradėjo dar gyvendami Kaune, vieno kambario bute. Kaip pasakoja Kęstutis, jo norui ūkininkauti tai visai netrukdė. „Turėjome vieną hektarą, jį užsėjome pačia blogiausia veisle – vėlyviausia. Jos subrendo spalio gale. O koks ūkininkas ką nors kulia spalio gale?“ – klausia Kęstutis, o Monika jam juokais atsako – tie, kurie augina kanapes.

Ūkininkų, kurie sutiktų nukulti kanapių laukus, teko ieškoti ilgai, sako Monika. „Koks užsispyrimas buvo. Vienas ūkininkas sako ne, antras sako ne, trečias sako irgi ne. Šiaip ne taip radome ūkininką, pas kurį stovėjo dar kombainas ir jis sutiko mums iš smalsumo padėti“, – pamena Monika.

Derlius, priduria Kęstutis, buvo prastas. „Bet išsispaudėm tokį nuostabų žalią, pilną chlorofilo aliejų ir pardavėme. Motyvacija augo po truputį. O 2015 metais gimė dukra ir tai buvo priežastis keltis į kaimą iš vieno kambario buto“, – šypteli jis.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Šeima atvirauja, kad pažįstami į norą ūkininkauti žiūrėjo skeptiškai. „Mus vadino baltarankiais, sakė, kad net pečiaus neužsikursime“, – juokiasi Monika.

„Žmonės mumis rūpinosi su ironiška šypsena, duodavo vaikiškų patarimų. Mes neįsižeisdavome, tarpusavyje pajuokaudavome. Šiai dienai pragyvename iš ūkininkavimo“, – džiaugiasi Kęstutis.

Pirmais metais net kiti ūkininkai rimtai į tuomet Kaune gyvenusius ūkininkus nežiūrėjo. „Kanapių pluoštas yra storas, vos ne medeliai. Kombainų vairuotojams sakėme, kad reikia pjauti atsargiai, tačiau jie mūsų neklausė ir po kelių valandų sulaukėme skambučio, kad vienas kombainas sulūžo, o antras – rūksta“, – pamena Kęstutis.

Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
Zinkevičių pluoštinių kanapių ūkis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Pradedantiems ūkininkams šeima pataria būti užsispyrusiais. „Turi būti susižavėjęs savo idėja. Ja gyventi taip, kad iššūkiai atrodytų kaip normalūs dalykai, kurie yra neišvengiami. Pirmai kliūčiai papuolus nereikia pasiduoti. Lietuvoje būti ūkininku nėra lengva“, – tikina Monika.

Kęstutis pastebi, kad į nauda nėra ir šių metų sausra. Šeima turi užsėję du laukus, vienas Marijampolėje, kitas – Panevėžyje. „Marijampolėje sausra, kanapės dabar dvigubai mažesnės nei Panevėžyje“, – teigia jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (227)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (34)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Neįprastas Unikausko receptas nuo gripo – prireiks vos kelių ingredientų: pagelbės 100 proc. (13)

Neseniai Škotijoje atlikti tyrimai parodė, kad sergantiems ar persirgusiems gripu ar plaučių...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (30)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (15)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Antrininkų galimai turi ne tik Melania Trump: kitos garsenybės to net neslepia (3)

Kino ir televizijos aktoriai labai dažnai tam tikroms scenoms filmuoti naudojasi dublerių...

Pasitikrinkite, ar ir jūs turite šią nereikalingą kūno dalį (7)

Galbūt skamba įžeidžiančiai, bet tiesa ta, kad žmogaus organizmas, tarsi muziejus, pilnas...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (224)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (29)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (146)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...