Vaizdas, atsiveriantis nuo Merkinės piliakalnio – gali tiesiog užgniaužti kvapą. Nenuostabu, kad šis piliakalnis yra tapęs vienu iš populiariausių ir labiausiai lankomų objektų visoje Dzūkijoje. Atvykę čia ir užlipę stačiais, ilgais laiptais žmonės grožisi Nemuno ir Merkio santaka bei Dzūkijos šilais.

Ant įspūdingo 30 metrų aukščio kalno stovėjo viena svarbiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Merkinės pilis, o pati Merkinė buvo viena didžiausių XIV-XVIII a. Dzūkijos krašto gyvenviečių. Po Žalgirio mūšio, tapusi vienu žymiausių Lietuvos ūkio ir administracijos centrų, Merkinė iki pat XVII a. buvo viena mėgstamiausių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių ir Lenkijos karalių buveinių.

Didžią praeitį menanti vieta: Lietuvoje tai buvo pagrindinis karalių kelias į Europą

„Merkinė stovi istorinių Lietuvos kelių sankryžoje. Tai yra Kaunas, Gardinas, Vilnius, Varšuva. Čia buvo Lietuvos karalių kelias į Europą. Merkinė įsikūrusi 4 upių sankirtoje: Merkys, Nemunas, Stangė ir Strauja teka čia. Šio krašto šlovės laikais čia skambėjo keturių mūrinių bažnyčių varpai. Dviejose vienuolynuose vienuoliai perrašinėjo šventąsias ir mokslo knygas, o rūmų menėse šoko gražiausios Lietuvos ir tuo pačiu Europos moterys“, – pasakojo Algimantas Černiauskas, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato turizmo ir informacijos skyriaus specialistas.

Istorine praeitimi garsi ir turtinga Merkinė turistų iš Lietuvos ir užsienio šalių sulaukia ištisus metus. Aplankę piliakalnį, jie dažniausiai užsuka į Merkinės krašto muziejų, kuris įsikūręs kadaise čia stovėjusios rotušėje. Ši XIX a. pab. buvo nugriauta, o vietoj jos iš senojo pastato plytų buvo pastatyta tipinio projekto cerkvė.

Merkinės piliakalnis
Merkinės piliakalnis
© Stopkadras

„Jeigu carizmo laikais visoje Lietuvoje cerkvės buvo statomos priėmus vietinės valdžios sprendimą, tai Merkinės atveju įvyko atvirkščiai – sprendimas pastatyti cerkvę buvo priimtas Peterburge, nes rotušę – valstybingumo, miesto ir kultūros simbolį – reikėjo nugriauti. Šioje vietoje buvo pastatyta cerkvė, tačiau mūsų Merkinės muziejaus jaunimas talkomis padarė rotušės maketą ir dabar jau visi atvažiuojantys mato, kad čia, šioje vietoje, stovėjo rotušė. Tik reikia nepamiršti, kad jeigu rotušė būtų kaip makete, tai jinai būtų trečdaliu aukštesnė už cerkvę“, – sakė A. Černiauskas.

Miestelio centre įsikūrusiame muziejuje ne tik pamatysite šiuolaikiškai įrengtą ekspoziciją, išgirste pasakojimų apie Merkinės pilies ir miesto laikus, bet ir turėsite galimybę daugiau sužinoti apie keturis šimtmečius miestelį lankiusį, jį garsinusį bei pagrindinėje Merkinės aikštėje mirusį Lietuvos didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių Vladislovą Vazą IV-ąjį.

Merkinės krašto muziejus
Merkinės krašto muziejus
© Stopkadras

Beje, šių metų gegužės 19-ąją dieną, Vazos IV-ojo mirties išvakarėse, muziejuje jam buvo atidengtas skulptoriaus Daliaus Drėgvos paminklas.

Pamatyti įspūdingų Nemuno kraštovaizdžio draustinio vaizdų toliau keliaujame į Merkinės apžvalgos bokštą.

Skulptoriaus Daliaus Drėgvos paminklas Vladislovai Vazai IV
Skulptoriaus Daliaus Drėgvos paminklas Vladislovai Vazai IV
© Stopkadras

Nuo šios, 9 aukštų pastatui prilygstančios konstrukcijos, atsiveria Nemuno ir Merkio santaka, Pastraujo sala, kuri yra didžiausia nacionalinio parko teritorijoje. Nuo Merkinės apžvalgos bokšto galime pamatyti ir Merkinės tiltą per Nemuną, kuriam jau 104 metai, taip pat jau minėtą Merkinės piliakalnį bei Šiaurės Rytuose dalį Merkinės senamiesčio su puošnią gotikine-barokine bažnyčia.

Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
© Stopkadras

Per 1655 metais vykųsį ATR ir Maskvos karą bažnyčią nusiaubė Rusijos kariuomenė. Ją savo lėšomis sutvarkė LDK karo vadas ir Vilniaus vaivada Mykolas Kazimieras Pacas. Per tiek amžių šventovės interjeras pasikeitė, tačiau jo pamatas – baroko dailė. Čia išliko penki dvitarpsniai barokiniai altoriai. Viename iš jų – Šv. Onos altoriuje – yra nedidukas Marijos su Kūdikiu atvaizdas, tapytas ant liepos medžio. Tai pats seniausias šios bažnyčios paveikslas. Įdomu dar ir tai, kad 1699 metais bažnyčios skliautai išpuošti Lietuvos ir Lenkijos valstybės herbais yra išlikę iki šiol.

Lietuvos ir Lenkijos valstybės herbais išpuošti Merkinės bažnyčios skliautai
Lietuvos ir Lenkijos valstybės herbais išpuošti Merkinės bažnyčios skliautai
© Stopkadras

Merkinėje taip pat aplankykite kryžių kalnelį, tai – didžiausias memorialas Lietuvos partizanams, žuvusiems už Lietuvos laisvę kovose su okupacine sovietų valdžia. Šioje vietoje buvo užkasami enkavedistų ir stribų nužudytų Dainavos krašto partizanų kūnai. Kiek jų buvo čia užkasta, nežinoma, nes slepiant pėdsakus 1972 metais šioje vietoje buvo įrengtas Merkinės vidurinės mokyklos stadionas.

Merkinės Kryžių kalnelio koplyčia
Merkinės Kryžių kalnelio koplyčia
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Ir jau viešnagės pabaigoje užsukome pas senojo puodininkystės amato puoselėtoją Džiugą Petraitį. Amato išmokęs iš tėvų dabar Džiugas šeimos sodybos lankytojams demonstruoja juodosios keramikos gamybos procesą, technologijas.

Puodininkystės amato puoselėtojas Džiugas Petraitis
Puodininkystės amato puoselėtojas Džiugas Petraitis
© Stopkadras

Puodžius pasakoja, kad kaimai aplink Merkinę garsėja keramikais, nors kažkada šis amatas šiuose kraštuose buvo beveik išnykęs.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gabrieliaus Landsbergio 750 tūkst. eurų investicijos istorija: kaip vystėsi Austėjos verslas (601)

Konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad pinigų 750 tūkst. eurų investicijai į „SEB...

Valdas Adamkus: didžiausios grėsmės Vakarams – terorizmas, ekonominis nesaugumas ir migracija (67)

Didžiausios grėsmės, su kuriomis susiduria tiek Europa, tiek Jungtinės Valstijos , yra...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako (19)

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva (122)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog miško kirtimo normos didinimas leidžia atjauninti...

„Celtic“ stovykloje mintis apie „Sūduvą“ gožia žvaigždės paskelbtas streikas Lietuvoje žais nesitreniravę

Labiau formalumas nei rimtas iššūkis – taip Škotijoje vertinamas paskutinis barjeras, skiriantis...

Stano ir Deivydas Zvonkus galvas nusiskuto plikai: grįžus namo nepažino nei žmona nei vaikai

„Hipsterių laikai praėjo. Mes sekam naujausias Paryžiaus mados tendencijas ir galime patikinti...

Kaune iš biuro dingo vokas su 127 tūkst. eurų (4)

Iš biuro Kaune dingo vokas su 127 tūkst. eurų.

Košmariškas Donaldo Trumpo antradienis: vienas jo padėjėjų kaltę verčia pačiam prezidentui du padėjėjai pripažinti kaltais (25)

Donaldas Trumpas buvo apkaltintas sąmokslu sukčiauti per rinkimų kampaniją, o du jo buvę...

„Revolut” pristatė kortelę su naujomis paslaugomis (38)

Finansinių technologijų startuolis „Revolut“ pristatė metalo kortelę su naujomis paslaugomis.