Prasidėjus mokslo metams mamos vėl stos į kovą su mokyklinukų nenoru pusryčiauti. O kur dar informacijos gausa, kad štai šis valgis tinka, o anas – tikri nuodai...
© Shutterstock nuotr.

Dribsniai dribsniams nelygūs

Kai patys tėvai dar buvo vaikai, egzistavo trys klasikiniai pusryčių variantai: košė, kiaušiniai ir sumuštiniai. Šuo metu reklama pakeitė mūsų nusistatymus. Ji netgi mūsų sąmonėje patalpino „sausų pusryčių“ sampratą. Tiesa, tai ne šiaip sausas maistas, o visokie dribsniai, rutuliukai, žvaigždutės ir kiti traškūs „pribumbasai“, kuriuos itin patraukliai reklamuoja animaciniai personažai.

Įvairūs dribsniai, supakuoti į ryškias dėžutes, kuriose vaikai dar gali rasti ir kokį nors niekutį, viliote vilioja mažuosius. Tėveliai negali atsakyti savo atžaloms, džiaugdamiesi, kad šios nors ką nors suvalgo prieš išeidamos į mokyklą. Beje, kainuoja tokie dribsniai nepigiai, o didžiąją sumą sudaro būtent pakuotės kaina.

Dar vienas šių dienų tipiškų pusryčių ingredientų – įvairūs šokoladiniai ir riešutų kremai. Reklamose jie paprastai tepami ant baltos duonos, taip pabrėžiant jų naudingumą. O kur dar įvairių milelių, kuriuos pakanka užpilti karštu vandeniu ir štai tai kakava, padėsianti mokiniui geriau mokytis. Ar iš tiesų taip yra?

Pernai anglų mokslininkai lygino, kaip 12-15 metų paauglių mokslo rezultatus veikia atsisakymas valgyti pusryčius ir dveji sausų pusryčių, kurių sudėtyje yra tiek pat kalorijų, baltymų, riebalų ir angliavandenių, variantai.

Pasirodo, alkis ir sausi pusryčiai iš kukurūzų dribsnių veikia neigiamai, o netipiški sausi pusryčiai (jų reklamos nepamatysite TV) – teigiamai. Tokie pusryčiai padėjo vaikams tiksliau ir greičiau atlikti pažintinius testus. O ir sveikatai buvo naudingesni. Tai patvirtino kraujo tyrimai. Kuo gi skyrėsi tie dveji pusryčiai?

Naudingi buvo tie dribsniai, kurie buvo be cukraus. Pagaminti jie buvo ne iš miltų, o iš neskaldytų kviečių ar avižų grūdų. Tokių dribsnių žemesnis glikemijos indeksas, tai yra jie lėčiau virškinami ir pasisavinami, todėl vaikas ilgiau jaučiasi sotus.

Taip pat yra naudingos ir košės, tiesa, tos kurias reikia virti, o ne užpilti virintu vandeniu. Netinka tik manų ir ryžių košės – jų glikemijos indeksas irgi aukštas, kaip ir dribsnių, pagamintų iš miltų.

Kakava ir šokoladas

Yra produktų, kurie dar labiau naudingi moksleiviams. Jie gerina atmintį, greitina informacijos apdorojimo laiką. Ir tai ne kartą įrodė moksliniai tyrimai. Šie produktai naudingi ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams bei seneliams, mat saugo nervų ląsteles nuo žūties. Šie produktai tikrai gerai žinomi, tačiau retai sutinkami ant pusryčių stalo.

Kalbame apie kakavą ir šokoladą. Pasakysite, kad jūsų vaikas geria kakavos gėrimą, tačiau jokio ypatingo efekto jūs nepastebėjote...

Esmė ta, kad vaikų pamėgtuose kakavos gėrimuose ar šokoladiniuose kremuose kakavos yra labai mažai. O didžioji dalis parduotuvių lentynose gulinčio šokolado yra beverčiai. Šiuose gaminiuose cukraus žymiai daugiau nei kakavos.

Tuo tarpu moksliniai tyrimai įrodo tik natūralios kakavos ir juodojo šokolado naudą. Natūralią kakavą reikia virti, o toje, kurią pakanka tik užpilti verdančiu vandeniu, flavonidų, padedančių smegenims dirbti efektyviau ir apsaugančių nervų ląsteles, yra 10 kartų mažiau. Šios naudingosios medžiagos suyra kakavos pupeles apdirbant šarmu.

Be to, kakavos gėrimuose ir įvairiuose šokoladiniuose kremuose gausu ne tik cukraus, bet ir kitų maisto priedų.

Taigi, jeigu norite, kad vaikas augtų sveikas ir gerai mokytųsi, teks apsišarvuoti kantrybe ir vietoje saldžių dribsnių, kakavos gėrimų ar šokoladinių kremų ant pusryčių stalo patiekti ką nors sveikesnio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (527)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (308)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Rimvydas Valatka. Seimo Tvin Pyksas – tobula kelionė į niekur (157)

Seime dedasi keisti dalykai. Žinoma, ir anksčiau visko Seime dėjosi. Bet po praėjusios savaitės...

Suskaičiavus penktadalį balsų, R. T. Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose papildyta (11)

Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) pirmauja sekmadienį...

Petras Gražulis siūlosi vaiką auginti ir pats: nežinau, ką gali duoti vaikui tokia moteris papildyta vaiko mamos komentaru (1144)

Po nesantuokinio žinomo politiko Petro Gražulio vaikelio skandalo kilo nemažai klausimų . Tačiau...

Gyvai / Pasaulio čempionatas: Lenkija – Kolumbija (7)

Sekmadienio vakarą Kazanės arenoje finišuoja antrasis pasaulio futbolo čempionato turas....

Iš Rytų įkvėpimo pasisėmę šiauliečiai ėmėsi verslo: ruošia ypatingus juoduosius česnakus (16)

Palangoje šurmuliuojant pirtininkų festivaliui, savo palapines ir prekystalius ištiesė ir...

Dekoravimo klaidos, kurios sukelia tikrą galvos skausmą: ko verčiau nedaryti?

Namų dekoravimas savomis jėgomis gali tapti tikru iššūkiu, nes tenka pasikliauti vien savo...

8 deriniai vyresnio amžiaus moterims, kurie privers pasijusti gerokai jaunesne (3)

Mados tendencijos neturėtų būti griežtai susijusios su amžiumi. Nepaisant to, ar jums 20, ar 80...

Užkalnis tikrino Birštoną: Palangai trejus metus keliais ropoti (123)

Buvo laikai, kai Birštonas , net ir Lietuvos mastais, buvo varganas provincijos kurortukas: jei kas...