aA
„Moterys galvoja: suvalgysiu "X" produktą, pasilaikysiu trumpalaikės dietos ar išgersiu piliulę - ir stebuklas įvyks... Blogiausia, kai bandomos vis naujos dietos ar tabletės. Moterims atrodo, kad „šį kartą viskas bus kitaip“, bet stebuklas neįvyksta“,- sako mitybos specialistė Vaida Kurpienė.
© Shutterstock nuotr.

Prieš imantis naujo „stebuklingus“ rezultatus žadančio dalyko - dietos ar piliulės - moteris pataria užduoti sau du esminius klausimus.

Pirma, kas pasikeičia organizme, jei nieko nedarant, tik geriant piliules, „stebuklingą“ gėrimą ar arbatą svoris krenta. Labai tikėtina, kad mūsų kūnas žalojamas, nes sutrikdomos jo funkcijos. Nei vienas gydytojas jums nerekomenduos tokių svorio metimo priemonių.

Antra, kas bus, kai nustosiu vartoti papildus/arbatą? Ar turėsiu vartoti juos visą gyvenimą? 

„Manau, tokie du paprasti klausimai priverčia susimąstyti, nes atsakymai į juos Jums tikrai nepatiks.  Visada sakau, kad jei negali kažko daryti visą gyvenimą, tai šis pokytis bus trumpalaikis“,- įsitikinusi mitybos specialistė.

- Kokie didžiausi pavojai tyko besilaikančių dietos?

- Žinoma, dietos džiugina dėl keleto priežasčių: nereikia keisti savo mitybos įpročių, akivaizdus rezultatas pasiekiamas per labai trumpą periodą. Be to, nereikia domėtis sveika mityba ir savo organizmu.

Suprantu, kad greiti pokyčiai džiugina. Bet privalau įspėti, kad tokiu atveju Jums gresia sulėtėjusi medžiagų apykaita, sutrikdyta organizmo veikla ir prastas savęs vertinimas. Blogiausia tai, kad tai ne įsivaizduojami pavojai, bet realios pasekmės dietų mėgėjoms.

Pirmiausia reikia suprasti, kad įprastai dietų kaloringumas yra mažas. Tai reiškia, kad dažniausiai energijos nepakanka net normaliai organizmo veiklai užtikrinti. Juk kalorijos naudojamos ir širdžiai plakti, ir kvėpavimui, ir smegenų darbui... net mirksėjimui.

Reiškia, jei jūsų kūnas negauna pakankamai maisto, organizmas įjungia ekonominį režimą. Smegenys nežino, kuomet vėl pradės gauti pakankamai energijos ir taip siekia užtikrinti kuo ilgesnį gyvybės palaikymą. Medžiagų apykaita sulėtėja jau antrą dietos dieną. 

Antra medžiagų apykaitos sulėtėjimo priežastis yra raumenų masės sumažėjimas. Daugiausiai kalorijų degina mūsų vidaus organai ir raumenys. Per greitai metant svorį pirmiausia šalinasi organizmo skysčiai, ardomas raumuo ir tik maža dalis riebalų. Ar iš tiesų tokie pokyčiai yra tai, ko jūs siekiate?

Sugrįžus prie įprastinės mitybos, skysčiai netrukus sugrįžta, o medžiagų apykaita dėl raumenų masės sumažėjimo ir ekonominio organizmo režimo būna sulėtėjusi. Bloga naujiena dar ir tai, kad sulėtėjusi medžiagų apykaita ilgai neatsistato net ir pakankamai valgant. Raumenų masę atstatyti galima tik sportuojant. Be to, tyrimais įrodyta, kad po savaitinės dietos sutrinka sotumo ir alkio jausmai. Žmogus nesąmoningai suvalgo daugiau nei iki dietos.

Dėl visų ankščiau išvardintų priežasčių svoris ne tik netrunka sugrįžti. Galutinis dietos rezultatas plius dešimt procentų masės prie pradinio svorio. Žinoma, moteris ima graužtis ir kaltinti save, jai atrodo, kad ji neturi valios. Aš nuoširdžiai stebiuosi, kaip moterys gali išbūti alkanos tiek daug dienų, jau nekalbant apie neskanų maistą.... 

Fiziologijos nenugalėsite niekada. Organizmas visada atsiims tai, kas jam priklauso. Antsvorio tikrai galima atsikratyti visam laikui. Reikia tik pasidomėti savo organizmu, sveika mityba ir pakeisti mitybos įpročius visam gyvenimui.

Beje, tai nėra taip sudėtinga, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Susireguliavusios mitybą savo mėgstamus produktus galėsite valgyti, tik rečiau ir mažiau. Tuomet ir apimčių bei svorio pokyčiai džiugins jus visą laiką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (176)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (122)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Orai: šaltis parodys savo nagus (32)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti (24)

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis (52)

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Šią naktį visas pasaulis stebėjo kruvinojo Mėnulio užtemimą (18)

Praėjusią naktį žmonės visame pasaulyje stebėjo Mėnulio užtemimą.

Ką susirgę renkasi lietuviai - žolelę ar piliulę (21)

Įpusėjus šaltajam metu laikui, kuomet vis mažiau laiko praleidžiama gryname ore ir padidėjus...

Inga Stumbrienė prisipažino: augindama vaikus darė vieną klaidą (1)

Žinoma verslininkė ir modelis Inga Stumbrienė kartu su vyru Aivaru augina berniuką ir mergaitę,...

Didžiausi grožio mitai, kuriais lietuvės vis dar aklai tiki (1)

Turėti skaisčią ir švarią odą – nelengva, o kai kuriems ir ypač sudėtinga užduotis....

Nusivylė sistema, kuri gyvybiškai reikalinga šimtams tūkstančių jaunų šeimų (6)

Vilniečių šeima labai nusiminė, kai sužinojo, kad jų dukra negavo vietos darželyje. O taip...