Apie sėkmingus mokslo ir bendradarbiavimo modelius Lietuvoje kol kas tenka retai išgirsti. Patirtis rodo, kad dažniausiai mokslininkai kuria sau, o verslininkai nesupranta, ką mokslininkai gali duoti jų verslui. Tačiau visame pasaulyje gausu pavyzdžių, kaip šios dvi sritys produktyviai bendradarbiauja ir tokiu būdu yra pasiekiamas geriausias rezultatas ir maksimali nauda.
Pietinis įėjimas į Siemens kampusą - Makso Plankas
© S. Orlovo nuotr.

Į vieną iš tokių pavyzdžių norėtume atkreipti dėmesį - vieno žinomiausių pasaulyje Vokietijos koncernų „Siemens“, kuris savo būstinė yra virtusi savotišku kompanijos miesteliu.

„Siemens“ - tarptautinė elektronikos ir elektros inžinerijos kompanija, tiekianti produktus ne tik įvairioms pramonės, energetikos ir sveikatos apsaugos bendrovėms, bet ir siūlanti inžinerinius sprendimus miestams ir didmiesčiams. Kompanija veikia jau 165 metus.

Jūsų dėmesiui – specialiai iš Erlangeno parengtas Makso Planko šviesos fizikos institute dirbusio mokslininko Sergejaus Orlovo reportažas, kuris dar 2008 metais gavo Aleksandro fon Humboldto draugijos stipendiją.

Pirmoje reportažo dalyje publikavome mokslininko įspūdžius apie sėkmingai Erlangene išvystytą mokslo ir bendradarbiavimo modelį. Šį kartą - žvilgsnis į milžino „Siemens“ kiemą.

Vokietijos pramonės milžinas „Siemens“ į miestelį atėjo dar 1925 metais, kuomet jis įsigijo įmonę, gaminusią medicininę Rentgeno spindulių įrangą, bei čia įkūrė savo medicininės technikos padalinį. Antrojo pasaulinio karo metu centrinė „Siemens“ būstinė buvo perkelta į Erlangeną, dėl šios priežasties karo metu miestas nestipriai nukentėjo bombardavimų metu. Dėl tos pačios priežasties miestas po karo pradėjo stipriai augti, kadangi 1947 metais visa „Siemens“ vadovybė persikėlė į palyginus mažai sugriautą Erlangeną.

Dabartinis Erlangenas – tai „Siemens“ vardu paženklintas miestas: stambiausios gatvės yra pavadintos įžymių „Siemens“ inžinierių ir mokslininkų vardais ir ištisi miesto kvartalai yra sudaryti iš daugiaaukščių kompanijos „Siemens“ pastatų bei kampusų. Nėra ko stebėtis, juk vien nuo 1985 iki 1995 metų „Siemens“ investavo į Erlangeną beveik vieną milijardą Vokietijos markių.

Be medicininės įrangos „Siemens“ kompanija Erlangene turi dar keletą savo padalinių: industrinį (automatika ir robotika), energetikos (elektros energijos gavyba ir perdavimas tinklais), infrastruktūros ir miesto (traukiniai, mobilumas, smart technologijos).

„Siemens“ kampusai yra tarsi uždaryti nuo pašalinių miesteliai, kurių periferija apjuosta aukšta tvora, o į vidų patekti galima tik su specialiomis elektroninėmis kortelėmis pro vartus, kuriuos kiaurą parą saugo apsauginiai. Šios elektroninės kortelės - tai uždaro „Siemens“ kampuso pasas, piniginė ir raktas. Miestelio viduje yra kelios valgyklos, parduotuvės, paštas, dviračių taisykla, „Siemens“ gaisrinė bei medicinos punktas. „Siemens“ turi net savo vaikų darželius bei būsto paieškos agentūras, dirbančias tik su „Siemens“ darbuotojais. Tokiame miestelyje vienoje vietoje yra viskas, pradedant administracijos padaliniu baigiant moksline „Siemens“ laboratorija. Dalį kampuse esančių pastatų „Siemens“ nuomoja kitoms mažesnioms firmoms, institutams bei universitetui.

Niekada nesustoja, nuolat plečiasi

Sėkmingai besivystanti kompanija „Siemens“ planuoja statyti moderniausią, darnaus vystymosi principais remiantis kurtą „Siemens“ miestelį (iš angl. k. „Siemens Campus“) Erlangene. Planuojama, jog „Siemens“ miestelis iškils iki 2030 m.

Šis statybų projektas, kainuosiantis apie 500 mln. eurų išsidrieks per 52 hektarus. Tai prilygsta 75 futbolo stadionų plotui.

Kaip atrodys būsimas „Siemens“ miestelis, galite pažiūrėti čia. 

Per paskutinius keletą mėnesių įvyko galimybių studijos, kurių metu „Siemens“ ištyrė savo milžiniško projekto įgyvendinimo prielaidas ir sąlygas.

Studija buvo atlikta glaudžiai bendradarbiaujant su Bavarijos žemės ir Erlangeno miesto institucijomis, joms teikiant duomenis apie galimą miestelio integraciją į transporto tinklus. Aptartos tolimesnės vystymosi perspektyvos, taip pat nutarta, kaip išsaugoti istoriškai svarbias vietas. Ir Bavarijos žemės, ir Erlangeno miesto atstovai patikino remsiantys „Siemens“ projektą ir visapusiškai padėsiantys jį įgyvendinti.

Galimybių studijoje buvo suplanuoti ir preliminariai numatyti etapai, kuriais anksčiau uždara miesto erdvė bus perkurta ir ilgainiui pristatyta visuomenei. Planuojama, kad apie 30 hektarų visos miestelio teritorijos ploto bus panaudota biurams, konferencijų centrams, stovėjimo aikštelėms sukurti. Gyvenamiesiems būstams bus skirta apie 17 hektarų – trečdalis visos teritorijos. Likusių 7 hektarų paskirtis paaiškės projekto diegimo metu.

Lietuvoje mokslo ir verslo bendradarbiavimą skatina Europos Sąjunga. Praėjusiame ES finansiniame laikotarpyje daugiausia dėmesio ir lėšų, skatinant mokslinių tyrimų ir technologijų plėtrą, teko integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų infrastruktūros projektų įgyvendinimui. 2007 – 2013 m. finansavimo laikotarpiu buvo kuriami tyrimų centrai, mokslo ir technologijų parkai, technologijų perdavimo centrai, įsigyta būtina laboratorinė įranga. Šiuo pagrindu Lietuvoje buvo sukurti penki verslo ir mokslo slėniai: „Saulėtekio“ ir „Santaros“ Vilniuje, „Santakos“ ir „Nemuno“ Kaune, taip pat „Jūrinis“ Klaipėdoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvų pasirinkimas lemia visos žmonijos ateitį: kuo tikėti – žmonių pasakojimais ar moksliniais tyrimais (78)

Vilnietis Algirdas savo antrojo sūnaus nusprendė visai neskiepyti , nes pirmajam po vakcinos neva...

Iš LFF stadiono išsišaipęs ispanas: yra ir kitas, garsesnis „Žalgiris“ (82)

Ispanijos futbolo grandų gretoms priskiriama „Sevilla“ komanda santykius su Vilniaus...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (90)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Policija tiria Eugenijaus Ostapenko veiksmus feisbuke: tiesioginėje transliacijoje – nuoga moteris (47)

Skandalingai pagarsėjęs dainininkas Eugenijus Ostapenko (41) pastaruoju metu garsėja ne savo...

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai (423)

Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Vienintelis suknelės siluetas, kuris padailins bet kokią figūrą

Rasti tobulą suknelės formą, kuri papildytų ir padailintų jūsų figūros tipą, atrodo sunki...

Karbauskis įtaria, kad Grybauskaitė turėjo planą jį pakeisti: žinau, kas buvo daroma (661)

Valstiečių – žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad rinkimus laimėjus jo partijai...

JAV: Kinija apmoko karo pilotus pavojingoms misijoms (52)

Kinija aktyviai stiprina savo karines oro pajėgas, kurias siekia papildyti naujais ilgo nuotolio...

Vasara baigtis neketina: po trumpos pertraukos vėl grįš +28 (20)

Šeštadienį sulauksime labai šiltų orų, bet popiet aplankysiančios liūtys atneš atvėsimą,...

Jankevičius VRK nariu siūlo skirti teisininką Taurą Rutkūną

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pasiūlė skirti teisininką Taurą Rutkūną...