Apie sėkmingus mokslo ir bendradarbiavimo modelius Lietuvoje kol kas tenka retai išgirsti. Patirtis rodo, kad dažniausiai mokslininkai kuria sau, o verslininkai nesupranta, ką mokslininkai gali duoti jų verslui. Tačiau visame pasaulyje gausu pavyzdžių, kaip šios dvi sritys produktyviai bendradarbiauja ir tokiu būdu yra pasiekiamas geriausias rezultatas ir maksimali nauda.
Pietinis įėjimas į Siemens kampusą - Makso Plankas
© S. Orlovo nuotr.

Į vieną iš tokių pavyzdžių norėtume atkreipti dėmesį - vieno žinomiausių pasaulyje Vokietijos koncernų „Siemens“, kuris savo būstinė yra virtusi savotišku kompanijos miesteliu.

„Siemens“ - tarptautinė elektronikos ir elektros inžinerijos kompanija, tiekianti produktus ne tik įvairioms pramonės, energetikos ir sveikatos apsaugos bendrovėms, bet ir siūlanti inžinerinius sprendimus miestams ir didmiesčiams. Kompanija veikia jau 165 metus.

Jūsų dėmesiui – specialiai iš Erlangeno parengtas Makso Planko šviesos fizikos institute dirbusio mokslininko Sergejaus Orlovo reportažas, kuris dar 2008 metais gavo Aleksandro fon Humboldto draugijos stipendiją.

Pirmoje reportažo dalyje publikavome mokslininko įspūdžius apie sėkmingai Erlangene išvystytą mokslo ir bendradarbiavimo modelį. Šį kartą - žvilgsnis į milžino „Siemens“ kiemą.

Vokietijos pramonės milžinas „Siemens“ į miestelį atėjo dar 1925 metais, kuomet jis įsigijo įmonę, gaminusią medicininę Rentgeno spindulių įrangą, bei čia įkūrė savo medicininės technikos padalinį. Antrojo pasaulinio karo metu centrinė „Siemens“ būstinė buvo perkelta į Erlangeną, dėl šios priežasties karo metu miestas nestipriai nukentėjo bombardavimų metu. Dėl tos pačios priežasties miestas po karo pradėjo stipriai augti, kadangi 1947 metais visa „Siemens“ vadovybė persikėlė į palyginus mažai sugriautą Erlangeną.

Dabartinis Erlangenas – tai „Siemens“ vardu paženklintas miestas: stambiausios gatvės yra pavadintos įžymių „Siemens“ inžinierių ir mokslininkų vardais ir ištisi miesto kvartalai yra sudaryti iš daugiaaukščių kompanijos „Siemens“ pastatų bei kampusų. Nėra ko stebėtis, juk vien nuo 1985 iki 1995 metų „Siemens“ investavo į Erlangeną beveik vieną milijardą Vokietijos markių.

Be medicininės įrangos „Siemens“ kompanija Erlangene turi dar keletą savo padalinių: industrinį (automatika ir robotika), energetikos (elektros energijos gavyba ir perdavimas tinklais), infrastruktūros ir miesto (traukiniai, mobilumas, smart technologijos).

„Siemens“ kampusai yra tarsi uždaryti nuo pašalinių miesteliai, kurių periferija apjuosta aukšta tvora, o į vidų patekti galima tik su specialiomis elektroninėmis kortelėmis pro vartus, kuriuos kiaurą parą saugo apsauginiai. Šios elektroninės kortelės - tai uždaro „Siemens“ kampuso pasas, piniginė ir raktas. Miestelio viduje yra kelios valgyklos, parduotuvės, paštas, dviračių taisykla, „Siemens“ gaisrinė bei medicinos punktas. „Siemens“ turi net savo vaikų darželius bei būsto paieškos agentūras, dirbančias tik su „Siemens“ darbuotojais. Tokiame miestelyje vienoje vietoje yra viskas, pradedant administracijos padaliniu baigiant moksline „Siemens“ laboratorija. Dalį kampuse esančių pastatų „Siemens“ nuomoja kitoms mažesnioms firmoms, institutams bei universitetui.

Niekada nesustoja, nuolat plečiasi

Sėkmingai besivystanti kompanija „Siemens“ planuoja statyti moderniausią, darnaus vystymosi principais remiantis kurtą „Siemens“ miestelį (iš angl. k. „Siemens Campus“) Erlangene. Planuojama, jog „Siemens“ miestelis iškils iki 2030 m.

Šis statybų projektas, kainuosiantis apie 500 mln. eurų išsidrieks per 52 hektarus. Tai prilygsta 75 futbolo stadionų plotui.

Kaip atrodys būsimas „Siemens“ miestelis, galite pažiūrėti čia. 

Per paskutinius keletą mėnesių įvyko galimybių studijos, kurių metu „Siemens“ ištyrė savo milžiniško projekto įgyvendinimo prielaidas ir sąlygas.

Studija buvo atlikta glaudžiai bendradarbiaujant su Bavarijos žemės ir Erlangeno miesto institucijomis, joms teikiant duomenis apie galimą miestelio integraciją į transporto tinklus. Aptartos tolimesnės vystymosi perspektyvos, taip pat nutarta, kaip išsaugoti istoriškai svarbias vietas. Ir Bavarijos žemės, ir Erlangeno miesto atstovai patikino remsiantys „Siemens“ projektą ir visapusiškai padėsiantys jį įgyvendinti.

Galimybių studijoje buvo suplanuoti ir preliminariai numatyti etapai, kuriais anksčiau uždara miesto erdvė bus perkurta ir ilgainiui pristatyta visuomenei. Planuojama, kad apie 30 hektarų visos miestelio teritorijos ploto bus panaudota biurams, konferencijų centrams, stovėjimo aikštelėms sukurti. Gyvenamiesiems būstams bus skirta apie 17 hektarų – trečdalis visos teritorijos. Likusių 7 hektarų paskirtis paaiškės projekto diegimo metu.

Lietuvoje mokslo ir verslo bendradarbiavimą skatina Europos Sąjunga. Praėjusiame ES finansiniame laikotarpyje daugiausia dėmesio ir lėšų, skatinant mokslinių tyrimų ir technologijų plėtrą, teko integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų infrastruktūros projektų įgyvendinimui. 2007 – 2013 m. finansavimo laikotarpiu buvo kuriami tyrimų centrai, mokslo ir technologijų parkai, technologijų perdavimo centrai, įsigyta būtina laboratorinė įranga. Šiuo pagrindu Lietuvoje buvo sukurti penki verslo ir mokslo slėniai: „Saulėtekio“ ir „Santaros“ Vilniuje, „Santakos“ ir „Nemuno“ Kaune, taip pat „Jūrinis“ Klaipėdoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Henriko Daktaro advokatas: tai – lyg prasto skonio televizijos realybės šou (30)

Dėl labai sunkių nusikaltimų griežčiausia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausme nuteistas...

Valdžios malonė: suteiks vienkartinę galimybę susimokėti (4)

2019 metais gyventojai ir įmonės turės vienkartinę galimybę susimokėti „pamirštus“...

Gydytojai atskleidė tiesą: kada moteris po gimdymo iš tikrųjų gali vykti namo? (130)

Kembridžo kunigaikštienė Kate Middleton nustebino visą pasaulį iš ligoninės išvykusi...

Ieško darbininkų už tūkstantį eurų su apgyvendinimu: sekasi labai sunkiai (369)

Skuodo rajone darbą siūlantys ūkininkai pasiruošė mokėti nemenką atlygį, tačiau net ir 1...

Orai: po lietaus plūstelės 25 laipsnių šilumos banga (15)

Artimiausiu metu didelių staigmenų nebus: vyraus gaivesni orai , dangumi plauks tai didesni, tai...

Seimo narys Matulas pats koduodavo alkoholikus: tie metodai galbūt ne žmonėms buvo skirti (58)

Seimo narys Antanas Matulas (61) atskleidė apie save mažai kam žinomus biografijos faktus.

Darbdavio pasiūlytas atlygis nustebino studentą: turėjau pasitikslinti, ar gerai išgirdau (116)

Esu pirmakursis studentas, šiuo metu ieškau nekvalifikuoto darbo. Pastebėjau tendenciją –...

Nebyli pirmųjų ponių stiliaus dvikova: kuri atrodė efektingiau? balsavimas (5)

Jos – pirmosios ponios, kurias linksniuoja kaip vienas stilingiausių politikos atstovų žmonų....

Skambina pavojaus varpais: tolimųjų reisų vairuotojai gali likti be pensijų (5)

Pakelti tolimųjų reisų vairuotojų bazinį atlyginimą ir sumažinti „Sodros“ mokesčiais...

Beata Nicholson ir Kate Middleton gimdė toje pačioje ligoninėje: tik be šukuosenos ir raudonos suknelės (28)

Vakar visą pasaulį apskriejo džiugi žinia – princas Williamas ir jo žmona Kate Middleton...