„Neįdėjus į puodą grūdų, neišvirsi košės: jei neinvestuosime į inovacijas, tai ir grąžos tikėtis neverta“, – sakė „Nextury Ventures“ valdybos pirmininkas Ilja Laursas renginyje, skirtame paminėti Sumanios specializacijos startui Lietuvoje.
© Organizatorių nuotr.

Pagal investicijas į inovacijas Lietuva atsilieka ne tik nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio, tačiau ir nuo tokių šalių kaip Estija. Jaunų ir sparčiai augančių kompanijų rėmėjas sako, jog Lietuva į būsimą naudą neinvestuoja ir kažin ar galės investuoti tiek, kiek reikia. Jo nuomone, trūksta ne tik investicijų, bet ir tinkamos joms aplinkos. 

Privalumų yra, tačiau jų nedaug

Nepaisant to, kad, būdama maža šalimi, Lietuva netenka daugelio pranašumų, ji gali didžiuotis gera technine infrastruktūra, kvalifikuotais darbuotojais, gerais universitetais. Šias stiprybes reikia visapusiškai išnaudoti.

„Per penkerius metus į Sumanios specializacijos kryptis bus investuota apie 600 mln. eurų. Nors tai atrodo didelė suma, tačiau tiek pinigų sunaudojama vieno vaisto sukūrimui ir įvedimui į pasaulinę rinką. Tiek pinigų gali uždirbti labai sėkmingas išmaniojo telefono žaidimas per pusmetį. Lietuvoje tai yra penkerių metų investicija į keletą mokslo sričių“, – sakė I. Laursas ir pasiūlė, siekiant investicijos efektyvumo, atkreipti dėmesį į universitetų rengiamų specialistų verslumą bei tinkamų naujiems verslams ir inovacijoms sąlygų sukūrimą.

Universitetai privalo mokytis

Verslininkas tvirtina, kad jaunų specialistų parengimas šiuo metu nesukuria tiek vertės, kiek norėtųsi, taigi reikia tobulinti universitetų edukacijos sistemą. 

I. Laursas pavyzdžiu laiko lyderį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Stenfordo universitetą, kuris pagal studentų skaičių penktadaliu mažesnis už Vilniaus universitetą – turi tik 17 tūkst. studentų. Jie savo naujiems verslams pritraukia apie 1 milijardą dolerių kasmet, o per 30 metų yra sukūrę apie 50 tūkst. kompanijų, kuriose dirba apie 5 mln. žmonių.

„Lietuvos universitetai negali pasigirti tokiais pasiekimais, todėl reikia peržiūrėti atskiras jų veiklos sritis, kuriose galima paskatinti verslo ir mokslo partnerystę.  Partnerystės skatinimo būdų arba instrumentų, kuriuos gali bendrai naudoti verslo ir universitetų atstovai, yra daugiau nei keli šimtai“, – sakė I. Laursas.

Kritikos strėlės ir į kotrolę

Rizikos kapitalo fondo valdybos narys sakė ne kartą susidūręs su daug sprangų turinčia ir inovacijoms besipriešinančia teisinės kontrolės priežiūros politika Lietuvoje: „Pusė naujai įkurtų kompanijų yra sulaukusios konfliktų ar priežiūros patikrinimų, nes inovacija pagal apibrėžimą veikia pilkoje teisinėje zonoje“, – sakė I. Laursas.

Tokių pilkojoje, kitaip tariant nereglamentuojamoje, zonoje veikiančių verslų Lietuvoje, kaip sakė I. Laursas, yra ne vienas. Tarkime, kaip vertinti gydytojo ir paciento vaizdo pokalbį? Ar gydytojas gali virtualiai konsultuoti savo pacientą? Kitas atvejis: tarkime, jei parduotuvė sumanė kaupti duomenis apie savo kliento pėdos dydį ir nori kitą kartą jam besilankant parduotuvėje iškart pasiūlyti jo dydžio batus, ji jau pažeidė duomenų apsaugos įstatymą.

Verslininko nuomone, inovacijų politika turėtų skatinti ir bandyti padėti verslo iniciatyvoms, nustatyti jų veikimo taisykles. Deja, kol kas verslininkui teko susidurti tik su atsakingų institucijų atsakomybės vengimu bei iniciatyvių ir kūrybingų jaunų kompanijų baudimu, spaudimu joms. 

„Mes girdime, kaip viršuje visi kalba apie inovacijų poreikį, tačiau apačioje matome pastangas žudyti inovacijas. Sukurti inovatyvų verslą ar produktą Lietuvoje yra panašu į bandymą išauginti ananasą Antarktidoje“, – sakė I. Laursas ir pridūrė, jog neturint inovacijoms palankios aplinkos visi Lietuvos pažangai skirti pinigai bus iššvaistyti veltui, o šalies potencialas liks neišnaudotas.

Inovacijoms palankios aplinkos trūkumas – viena priežasčių, kodėl jauni verslai kraustosi iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę, JAV ar įvairias Azijos šalis.

Karas dėl intelektinio kapitalo jau pralaimėtas

Dvidešimt pirmasis amžius – kovos dėl intelektinio kapitalo laukas. „Intelektinis kapitalas ekonomiškai tampa vis svarbesnis ir reikšmingesnis. Matyti, jog kuo toliau, tuo daugiau reikšmės jam teikia žmonės: be jo negalima išsiversti nei darbe, nei gyvenime,“ – sakė I. Laursas.

Lygindamas skaitmeninę priklausomybę su energetine, jis tvirtina, jog skaitmeninė ilgainiui taps dar svarbesnė už energetinę: „Skaitmeninė priklausomybė yra daug sunkesnė, nes jos atveju mes tampame priklausomi nuo privataus kapitalo, siekiančiu nuolat auginti ir didinti savo pelną mūsų sąskaita“, – aiškino I. Laursas. 

Taigi individas tampa priklausomas nuo išorinio kapitalo, o šalis netiesiogiai praranda daug pajamų: nepasiūlydami lietuviško populiaraus socialinio tinklo, kompanijai „Facebook“ lietuviai kasmet tarsi atiduoda 0,5 mlrd. dolerių. „Tai – suma, kurią galima palyginti su metiniu Lietuvos kariniu biudžetu. Beje, tokių užsienio verslo kompanijų, kurioms mielai „atiduodame“ savo pinigus yra ne viena“, – pridūrė I. Laursas. Be to, riboti tarptautinių kompanijų veiklą sunku arba net neįmanoma: tokie bandymai Lietuvoje niekada neveiks ir bus beprasmiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (385)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (115)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Nepamirškite: jau šiąnakt Lietuvoje įvedamas vasaros laikas (169)

Jau šiąnakt Lietuvoje bus įvedamas vasaros laikas – miegosime valanda trumpiau, tačiau...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (116)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (77)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (136)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (51)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Kraupiausi sovietų mokslininkų eksperimentai (183)

Praėjo beveik trys dešimtmečiai nuo tada, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga. Tačiau šiurpios...

Kilęs skandalas parodė tik mažą dalį feisbuko keliamų pavojų (16)

Feisbuką purtantis skandalas dėl duomenų pardavimo politinių konsultacijų bendrovei „ Cambridge...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (18)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...