aA
Europos Sąjungos (ES) visoms šalims narėms pasiekiama mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020” – tikras džiaugsmas įvairaus tipo organizacijoms. Vis tik Lietuvos organizacijos į šią galimybę gauti finansavimą ir dar pasisemti patirties iš kitų šalių organizacijų žiūri įtariai.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Atrodo, jog ir konkursai dideli (juk konkuruoja visa ES!), ir taisyklių daug nežinomų, o ir domėtis viskuo reikia. Nors tai įprasta procedūra bet kurio projekto ruošimui ir įgyvendinimui, daug kas nori ieškoti lengvesnio kelio. Pavyzdžiui, rinktis įvairius nacionalinius fondus, kurie yra ne europiniai ir tolimi, bet lietuviški ir artimi. 

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) tarptautinių programų skyriaus vyriausiasis specialistas Viktoras Mongirdas tvirtina, kad ši tendencija – tikrai aiški. 

„Prieš pat paraiškų pateikimą būna norinčiųjų dalyvauti suaktyvėjimas. Bet dalyvavimas tikrai nėra intensyvus. Tai didelė programa, kuri pirmiausiai skirta dideliems žaidėjams, pasaulinio masto idėjų turėtojams ir įgyvendintojams. Vis dėlto yra paprastesnių šaltinių gauti finansavimą – pavyzdžiui per struktūrinius fondus… Didesnis susidomėjimas kilo tik tada, kai vienos programos struktūrinių fondų finansavimas baigėsi, o kitos programos finansavimas dar neprasidėjo”, - situaciją pristato ekspertas. 

Programos pavirtimas, tam tikra prasme, šalutiniu šaltiniu yra nulemtas ir Lietuvos organizacijų nenoro konkuruoti.

„Čia tikrai didelė konkurencija. Vietinį finansavimą visuomet yra lengviau gauti. O kai, tarkime, kaip grasinama, tokios galimybės baigsis ar bent sumažės 2020-ais metais, tai tokia programa pasidarys daug reikalingesnė”, - apie galimus pokyčius ateityje pasakoja V. Mongirdas. 

Pagalbos netrūksta

Programos „Horizontas 2020” oficialiame Lietuvos puslapyje dažniausiai užduodamų klausimų sąrašas gana kuklus – ten yra tik keturi klausimai. Pareiškėjai dažniausiai domisi projektų vertinimo kriterijais, finansavimo intensyvumu, reikalavimais, susijusias su dalyvių skaičiumi. Vis tik anot, V. Mongirdo, MITA specialistams skambinantys potencialūs dalyviai daugiausiai užduoda buhalterinių klausimų.

„Pirmiausiai tai paraiškos sąmatos suderinimas. Pinigai labiausiai neramina pareiškėjus. Tad dažniausi klausimai yra apie bendras sąmatos taisykles, tinkamas ir netinkamas išlaidas. Taip pat juos domina, kaip įvertinti savo darbą, visas išlaidas dalyvaujant projekte”, - dažniausius klausimus vardija MITA atstovas.

Jis taip pat akcentuoja, kad, nepriklausomai nuo klausimų, į agentūrą paskambinęs potencialus pareiškėjas visuomet gaus norimą informaciją. Kvailų klausimų nebūna, o ir ekspertai supranta, kad kartais išsinagrinėti oficialius ES dokumentus paprasčiausiai pritrūksta laiko.

„Mes patariame įvairiais klausimais. Nors „Horizontas 2020” programos atveju visos dalyvavimo taisyklės yra gana aiškiai išdėstytos, kartais pareiškėjai į jas neįsigilina dėl laiko stokos ar kitų priežasčių. Tad paprasčiausias būdas yra kreiptis į mus visais klausimais: tiek teisiniais, tiek organizaciniais, tiek administraciniais, tiek ir finansiniais”, - pagalbą žada specialistas.

Pavyzdžių galia

Paskatinti dalyvauti Lietuvos organizacijas šioje, kaip ir bet kurioje kitoje programoje, geriausia, žinoma, remiantis pavyzdžiais. V. Mongirdas tvirtina, kad programos finansavimą gavusios organizacijos noriai dalijasi savo gerąja praktika ir įgytomis žiniomis.

„Grįžtamasis ryšys yra. Visi geranoriškai reaguoja, jei kreipiamės. Jei reikia pasidalinti informacija, sudalyvauti kažkokiuose renginiuose – visada atsiranda galinčių”, - apie programos naudą jau pajutusių žmonių dalyvavimą informacijos sklaidoje pasakoja specialistas.

Šiek tiek sudėtingiau yra su pavyzdžiais iš užsienio. Kadangi galimybės labai priklauso nuo šalies gyventojų skaičiaus, mums pirmiausiai reiktų lygiuotis į panašaus dydžio šalis, tokias kaip Estija.

„Čia sunku lyginti šalis. Be abejonės, dėl skirtingo potencialo negalime lygintis su didelėmis šalimis. Mums galbūt reiktų lygiuotis į Estiją, nuo kurios vis dėlto atsiliekame. O daugiau iš kaimynių sunku kažką ir paminėti…. Programoje jokiu būdu negalime lygintis su, pavyzdžiui, Lenkija. Kad ir kaip ji mums būtų artima, tarkime, pagal ekonominius rodiklius, jos potencialas ir mastai yra visai kiti”, - apie pavyzdžių paiešką pasakoja V. Mongirdas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Greitas poveikis, greita ir priklausomybė: šiais vaistais esame linkę smarkiai piktnaudžiauti (104)

Jei prieš jus stovėtų trys lietuvės moterys – bent viena iš jų savo gyvenime būtų vartojusi...

Auklė Šarūnė – apie darbo užkulisius: auklės yra sudariusios ir juoduosius tėvų sąrašus (75)

Auklė Šarūnė Jovaišaitė tvirtina, kad nenorėtų dirbti nuolatine aukle vienai šeimai, kur...

Vilnius ne jūsų, o mūsų: kas atbaido kaimynus nuo žygio „atsiimti“ Lietuvos sostinę (513)

Šiuolaikinė Lietuva neturi nieko bendro su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Tai ne lietuvių...

Naktinė prekyba Gariūnuose: mažiausios kainos, turistiniai autobusai ir besislepiantys prekeiviai (110)

Antradieniais didžiausias Lietuvos turgus darbą pradeda 2.30 val. nakties. Kol dauguma vilniečių...

Neišnaudojami žemės gelmių turtai: kasdien naudojama medžiaga slypi po mūsų kojomis (6)

Skaičiuojama, kad po mūsų kojomis slypi 17 žemės gelmių išteklių rūšių. Tačiau ne visi...

Sekmadienio vakarą, daugybei žmonių grįžtant į Vilnių, prie sostinės susidūrė 4 automobiliai (64)

Sekmadienio vakarą šalia Vilniaus, netoli Gariūnų, magistralėje Klaipėda-Vilnius, susidūrė...

Vietovė aplink Kauną, kurią tarpukariu vadino pasiturinčių miestiečių meka: turėti čia ūkį tapo mados reikalu

Kalvoje apaugusioje šimtametėmis liepomis ir ąžuolais paskendę stovi raudoni rūmai. Iš vienos...

Antetokounmpo šou nepadėjo: graikai pratęsime nusileido serbams ir prarado puolėją

Giannis Antetokounmpo surengė dar vieną šou draugiškame Akropolio turnyre Atėnuose, tačiau...

Kodėl reikia kalbėti apie neištikimybę (30)

Esame linkę apie savo partnerius galvoti gerai, bet galbūt nereikėtų taip aklai jais pasitikėti.