aA
2020-aisiais išsipildė ekonomisto Žygimanto Maurico prognozė: Lietuvoje pirmą kartą ne tik ūgtelėjo bendras gyventojų skaičius, tačiau augo ir Lietuvos piliečių gretos. Tą lėmė dėl pandemijos į Lietuvą grįžę emigrantai, panašios tendencijos prognozuojamos ir 2021-iesiems.
Oro uostas
Oro uostas
© Shutterstock

Nuo kelių šimtų iki keliolikos tūkstančių


Į gimtinę grįžę svetur legaliai dirbę lietuviai turi galimybę susigrąžinti dalį užsienyje sumokėtų mokesčių.

Anot mokesčių susigrąžinimo bendrovės „RT Tax“ vadovo Žydrūno Janušausko, pavyzdžiui, tik 60 procentų Nyderlanduose ir Vokietijoje dirbusių Lietuvos piliečių atgauna šiose valstybėse „paliktas“ mokesčių permokas.

Yra ne viena prielaida, kodėl tik kiek daugiau nei pusė dirbusių šiose šalyse išnaudoja galimybę legaliai papildyti savo banko sąskaitą.

Daugelis nežino, kad įprastai galima susigrąžinti už paskutinius 4-5 metus sumokėtų mokesčių. O bent pasidomėti galimybėmis tokiu būdu papildyti piniginę tikrai verta, nes „RT Tax“ praktikoje buvo atvejų, kai klientai susigrąžino net keliolika tūkstančių eurų.

Susigrąžinus dalį ar net visus pajamų mokesčius, nekils jokia grėsmė nei senatvės pensijai, nei darbo stažui, nei galimybei dirbti užsienyje ateityje.
Žydrūnas Janušauskas, „RT Tax“ vadovas

„Kiekvienas atvejis labai individualus, bet esame paskaičiavę, jog vidutinė grąžintina suma siekia 804 eurus. Turime ir tokių atvejų, kai klientams 2020-aisiais pavyko sugrąžinti 13 ar 14 tūkst. Eur. Taip pat prieš kelerius metus mūsų praktikoje yra tekę sugrąžinti ir 19 tūkst. Eur. Šis žmogus dirbo Norvegijoje, naftos platformoje. Štai, visai neseniai viena mama gavo net 11 tūkst. Eur, tai buvo išmokos už vaikus“, – pasakojo Ž. Janušauskas.

Nesusigrąžinant teisėtai priklausančių išmokų, tiesiog nukenčia svetur dirbę lietuviai: kasmet prarandamos milijoninės sumos. Štai, pernai bendras nesusigrąžintų mokesčių dydis siekė net 3,2 mln. eurų.

Daug lietuvių taip praranda savo pinigus: tik dalis grįžusių emigrantų susigrąžina įspūdingas sumas
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tarsi papildoma alga


Ne vienerius metus suvirintoju Šiaurės Jūros naftos platformoje dirbantis Evaldas susigrąžintus pinigus vadina papildomu atlygiu.

Anot jo, dažnas gali įsivaizduoti, jog dirbant Šiaurės Jūros platformose galima susikrauti didžiulius turtus. Tačiau, kaip teigė pašnekovas, atlyginimas tikrai nėra toks didelis, koks gali pasirodyti. Nors aptarnaujantis personalas uždirba nuo 25 iki 35 eurų per valandą, bet darbo atlygį žymiai apkarpo sumokami nemaži mokesčiai.

Laimei, yra galimybė, kad ir vėliau, susigrąžinti pajamų mokestį, kadangi sumos, kurios yra sumokamos užsienio valstybei, yra tikrai nemažos. „Pavyzdžiui, aš pats kreipiausi į mokesčius grąžinančią įmonę „RT Tax“ dėl galimybės susigrąžinti savo pajamų mokestį. Po 6 mėnesių sąskaitą papildė 5320 eurų. Tai lyg papildomas atlygis, kurį gavau tuomet, kai dalį pinigų jau buvau išleidęs“, – teigė platformoje dirbantis vyras.

Daug lietuvių taip praranda savo pinigus: tik dalis grįžusių emigrantų susigrąžina įspūdingas sumas
© Reuters / Scanpix

Kodėl abejoja lietuviai?


Neretai iš užsienio grįžę emigrantai labiausiai bijo netekti socialinių garantijų. Pasak Ž. Janušausko, socialinės garantijos ir mokesčių deklaracijos teikimas bei mokesčių susigrąžinimas yra tarpusavyje nesusiję, dėl to, kad grąžinami tik pajamų mokesčiai, tuo metu socialinio draudimo mokesčiai lieka neliečiami.

Mokesčių grąžinimas tėra deklaracijos pateikimo proceso dalis, neturinti nieko bendro su socialinėmis garantijomis. „Tai yra legalus asmeniui priklausančių pinigų atsiėmimas iš užsienio valstybės, o nesusigrąžinti mokesčių yra tas pats, kas parduotuvėje palikti grąžą“, – sako Ž. Janušauskas.

„Susigrąžinus dalį ar net visus pajamų mokesčius, nekils jokia grėsmė nei senatvės pensijai, nei darbo stažui, nei galimybei dirbti užsienyje ateityje“, – pridūrė „RT Tax“ vadovas.

Kartais sugrįžę emigrantai vengia pateikti mokesčių deklaracijas užsienio šalims, bijodami, kad teks mokesčius sumokėti ir Lietuvai. Tokius įsitikinimus turėtų panaikinti faktas, kad Lietuva su užsienio valstybėmis yra pasirašiusi „Tarptautinio dvigubo apmokestinimo išvengimo“ sutartis, kurios leidžia išvengti atvejų, kai nuo tų pačių pajamų reikėtų mokėti mokesčius ir Lietuvoje, ir užsienio šalyje.

Gali kilti klausimas, ar pajamas susigrąžinti galima tik deklaravus sugrįžimą į Lietuvą? Anot įmonės atstovo, pajamų deklaravimas nėra susijęs su gyvenamosios vietos deklaravimu: mokesčius galima susigrąžinti nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos.

Kokius mokesčius galima susigrąžinti?

Mokesčius susigrąžinti gali asmenys, kurie oficialiai dirbo užsienio valstybėje ir ten mokėjo pajamų mokesčius. Būtent dauguma atvejų užsienyje dirbę asmenys susigrąžina pajamų mokesčius, tačiau yra ir kitų išmokų, kurias galima susigrąžinti: išmokas už auginamus vaikus (Vokietija, Nyderlandai bei Norvegija), nepanaudotą atostogų išmoką (Danija), socialinio draudimo mokestį (Olandija).

Pajamų mokesčių grąžinimas iš užsienio vykdomas teikiant pajamų ir sumokėtų mokesčių deklaraciją tos šalies, kurioje asmuo dirbo, valstybinėms mokesčių institucijoms.

Geriausias ir tinkamiausias laikotarpis kreiptis dėl sumokėtų mokesčių grąžinimo daugelyje šalių yra pasibaigus finansiniams metams, po gruodžio 31 dienos, išskyrus Jungtinę Karalystę, kur finansiniai metai baigiasi balandžio 5 dieną.

„Mes visada rekomenduojame kreiptis į specialistus, kurie dirba šį darbą ir tai darome dėl paprastų priežasčių: dokumentus supildyti galima savarankiškai, tačiau dažnai mokesčių institucijų darbuotojams kyla daug klausimų ir vyksta betarpiška komunikacija tarp mūsų įmonės darbuotojų ir mokesčių institucijų darbuotojų.

Atsakyti į klausimus, patikslinti informaciją daugeliui nėra lengva, dėl šių priežasčių išmokų grąžinimas vėluoja arba apskritai neįvyksta“, – paaiškina „RT Tax“ vadovas.

Padeda ne tik ES, bet ir dirbusiems JAV

„RT Tax“ įmonė padeda susigrąžinti mokesčius bei kitas išmokas iš šių ES šalių – Vokietijos, Airijos, Danijos, Nyderlandų, Austrijos, taip pat – Jungtinės Karalystės ir Norvegijos.

Be to, „RT Tax“ mokesčių ekspertai padeda susigrąžinti pajamų mokesčius JAV dirbusiems asmenims. Didžioji dalis klientų yra pagal „Work and Travel“ programą JAV dirbę studentai.

Taip pat kompanija ketina plėsti savo veiklos geografiją ir siūlys susigrąžinti pajamų mokesčius dirbusiems Suomijoje, Švedijoje, Belgijoje bei Liuksemburge.

Kalbant apie Kanadą, Australiją, Naująją Zelandiją, šios šalys suteikia galimybę susigrąžinti pajamų mokesčius ir „RT Tax“ įmonė prieš keletą metų šias paslaugas siūlė, tačiau kuomet bankai nustojo gryninti šių valstybių išduodamus čekius, „RT Tax“ turėjo atsisakyti šių paslaugų.

Ką svarbu žinoti?

„RT Tax“ pateikia sąrašą dalykų, kurie yra ypač svarbūs norint susigrąžinti dalį užsienio valstybėje sumokėtų mokesčių.

1. Algalapiai ir suvestinės: svarbu išsaugoti iš darbdavio gautus algalapius. Visose šalyse darbdaviai mokėdami algą kas savaitę ar mėnesį išduoda algalapius ir algalapiuose atsispindi visa informacija – kiek žmogus uždirbo, kiek ir kokių mokesčių sumokėjo. Jei algalapių nepavyksta išsaugoti, darbdaviai metų pabaigoje išduoda suvestines, kuriose taip pat yra surašoma visa informacija.

2. Patiriamos išlaidos: svarbu fiksuoti ir rinkti dokumentus apie patiriamas išlaidas, kurias vėliau galima įtraukti į pajamų ir mokesčių deklaracijas.

3. Adresas: jei žmogus darbdaviui ar mokesčių institucijoms yra deklaravęs užsienio adresą, jis išvykdamas iš šalies turi pasirūpinti adreso pakeitimu – t.y. nurodyti Lietuvoje gyvenamosios vietos adresą. Tokiu būdu tiek darbdaviai, tiek mokesčių institucijos išsiųs reikiamus dokumentus ir žmogus juos gaus.

4. Būtina išsaugoti visų darbdavių, pas kuriuos asmuo dirbo, pavadinimus, adresus, kontaktinius duomenis, o jei yra priskirtas vadybininkas, šio asmens kontaktinius duomenis.

5. Proceso eiga: užsienyje dirbęs žmogus registruojasi „RT Tax“ svetainėje (https://rttax.com/lt/) arba apsilanko „RT Tax“ biure (ne karantino metu) mokesčių grąžinimui. Gavę jo paraišką „RT Tax“ specialistai analizuoja pateiktus dokumentus ir įvertina, ar žmogus pretenduoja ir į kokias išmokas pretenduoja. Jei paaiškėja, kad galima sugrąžinti vienokias ar kitokias išmokas, pildomi dokumentai ir išsiunčiami mokesčių institucijoms. Mokesčių institucijos peržiūri dokumentus ir išmoka susidariusias išmokas.

6. Proceso trukmė priklauso nuo tokių veiksnių, kaip dokumentų tvarkingumas, tinkamumas, nuo mokesčių institucijų vidinių tvarkų, dokumentų pateikimo termino. Paprastai tai yra 3-6 mėnesių laikotarpis.

7. „RT Tax“ siūlo išsaugoti įvairius pranešimus, laiškus iš užsienio valstybių mokesčių institucijų. Vėliau tokie laiškai gali būti svarbūs siekiant susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių.

Kviečiame dalyvauti konkurse ir nominuoti savo pažįstamą emigrantą. Tai galite padaryti paspaudę čia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
2.4667

Top naujienos

Feisbuke netrūko aistrų: ar galima pykti ant Šimonytės už tiesą? (1537)

Gruodžio 11 d. prisiekus premjerės Ingridos Šimonytės ministrų kabinetui, dalis Vyriausybės...

Gediminas Inčiūra | D+

Per anksti atgulęs „Žalgirio“ barzdočius: tyliojo milžino gyvenimą keitė pragaištingi palydovai (21)

„Ano šimtmečio „ Žalgiris “ pasiekė tokių estetinių aukštumų, kad buvo pasimetę visi to...

Juodajame COVID-19 sergamumo sąraše atsidūrusios savivaldybės sutaria: tokius skaičius lėmė dvi priežastys (105)

Statistikos departamento duomenimis, kai kuriose savivaldybėse sergamumas COVID-19 liga yra ypač...

Vis daugiau vyrų Lietuvoje ryžtasi šiai operacijai: pailgėjęs lytinis aktas – tik vienas iš privalumų (26)

Maždaug kas penktam europiečiui vyrui atlikta apipjaustymo procedūra – nors kai kuriose...

Orai: šilumos kasdien bus vis mažiau (5)

Antradienio dieną per šalį greitai praslinks šaltasis atmosferos frontas, jis bus mažai aktyvus,...

PSO: pasaulis šiemet koronaviruso dar neįveiks (98)

Nerealu tikėtis, kad pasaulis įveiks koronaviruso pandemiją iki šių metų pabaigos, pirmadienį...

Miglė Rakauskaitė | D+

Makabriškas britų planas: kaip benamio lavonas tapo sudėtingos Antrojo pasaulinio karo operacijos dalimi

Auštant saulėtam 1943 metų balandžio rytui, jaunas žvejys pastebėjo keistą objektą...

Nelaimė Salantuose: į upę visą vakarą teka teršalai, meras prašo pagalbos (17)

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pirmadienio vakarą feisbuke pranešė, kad Priešgaisrinės...

Neplanuotas nėštumas pakeičia visą gyvenimą: perėjo kryžiaus kelius, kad susigrąžintų gyvybės langelyje paliktą kūdikį (38)

Neatlaikę žinios apie netikėtą nėštumą vyrai tiesiog pasipusto padus. Moterys skuba...

Dėl LSDP pirmininko posto varžysis politologas Gudžinskas (36)

Dėl Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko posto su jau iškeltais kandidatais...