aA
Skaitmeninė transformacija – grėsmė vartotojui nepakilti iš lovos, sako šių metų LOGIN pranešėjas, reabilitacijos klinikos „Altamedica“ kineziterapeutas Marius Žukauskas. Vis daugiau laiko praleisdami prie telefono ir kompiuterio ekranų net nepastebime, kokią įtaką tai daro mūsų sveikatai. Nugaros skausmais jau skundžiasi net vaikai, taip pat vis jaunesni žmonės patiria infarktą ar insultą.
Marius Žukauskas
Marius Žukauskas
© Organizatorių nuotr.

M. Žukauskas tikina, kad visų mūsų gyvenimą lengvinančios moderniosios technologijos turi ir tamsiąją pusę. Jos skatina mažiau judėti, o tai ateityje gali turėti skaudžių pasekmių visai žmonijai. „Dėl mažesnio judėjimo, natūralu, kad keisis žmonių laikysena, mažės raumeninė masė <...>. Žvelgiant į tolimesnę ateitį, gali pasikeisti net žmonių stuburo linkiai“, – tvirtina jis. Apie tai – interviu su kineziterapeutu.

Kokiomis sveikatos problemomis šiandien dažniausiai skundžiasi į jus besikreipiantys pacientai?

Daugiausiai dirbu su žmonėmis, kurie skundžiasi nugaros skausmais. Pastebiu, kad mažiau fiziškai aktyviems žmonėms, dirbantiems sėdimą darbą, pasireiškia laikysenos pokyčiai. Tai būdinga net vaikams.

Jau net nuo 5-erių iki 18-likos metų amžiaus vaikai skundžiasi nugaros problemomis, kurios atsiranda dėl pakankamai mažo fizinio aktyvumo. Paklausus, kaip jie leidžia laisvą laiką, vaikai atsako, kad dažniausiai sėdi prie kompiuterio ar telefono, ruošia namų darbus. O fizinio aktyvumo – labai mažai. Dėl to man kilo klausimas: kaip ateityje keisis žmonių gyvenimo būdas ir sveikata, jei jie vis daugiau laiko praleis prie išmaniųjų technologijų?

Ar galima teigti, kad su įvairiomis sveikatos problemomis šiais laikais susiduria vis jaunesni žmonės?

Taip. Įvairios ligos – ne tik griaučių raumenų sistemos, bet ir širdies kraujagyslių – pasireiškia vis jaunesniems žmonėms. Tai yra problema. Tai, kas būdavo būdinga vyresnio amžiaus žmogui, šiais laikais jau pasireiškia ir jaunesniame amžiuje. Ir tai gydytojams net nebekelia nuostabos, o beveik tampa norma.

Jei tokios tendencijos pastebimos jau dabar – kas tuomet laukia ateityje?

- Sergamumo įvairiomis ligomis statistiniai rodikliai pagal amžiaus rodiklį trauksis žemyn. T.y., ligos, kuriomis sergančių žmonių amžiaus vidurkis būdavo 50 m., taps, tarkime, 35–40 m. Tai tokios ligos kaip miokardo infarktas, insultas. Dėl mažo fizinio aktyvumo turėtų dažnėti ir lėtinės ligos, pavyzdžiui, lėtinis nugaros skausmas. Taip pat dėl mažesnio judėjimo, natūralu, kad keisis žmonių laikysena, mažės raumeninė masė.

Žmonės vis tiek po truputį evoliucionuoja, kūnas prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų. Šiuo atveju – prie mažesnio judėjimo. Mūsų gyvenimas keisis, bus vis mažiau fizinės veiklos, todėl ir žmogaus kūno normos gali tapti visiškai kitokios. Žvelgiant į tolimesnę ateitį, gali pasikeisti net žmonių stuburo linkiai. Dabar turime lordozinį ir kifozinį stuburo linkius, tačiau po kelių šimtų metų, gali būti, kad nebeliks, pavyzdžiui, lordozinio linkio.

Piešiate tikrai nedžiuginančią ateities prognozę. Ar yra ir gerų žinių?

Yra ir teigiama technologijų pusė. Galimybių domėtis sveika gyvensena dabar yra daugiau, nei būdavo anksčiau. Atsiranda visokių prietaisų, priemonių, kaip galime gerinti savo sveikatą. Nors kasdienis gyvenimas ateityje bus pasyvesnis, žmonėms rečiau reikės kažkur eiti, nes beveik viską bus galima atlikti nuotoliniu būdu, tačiau tai galimai paskatins žmones susirūpinti savo sveikata ir rinkis aktyvesnį gyvenimo būdą. Kita vertus, jei nesistengsime daugiau judėti, mūsų sveikata blogės ir ligos pasireikš vis jaunesniame amžiuje.

Kaip kiekvienas galime prisidėti prie to, kad ateityje neišsipildytų visų mūsų sveikatai nepalankiausias scenarijus?

- Reikia kuo daugiau kalbėti apie fizinio aktyvumo naudą ir būtinybę. Daugelis žmonių to dar nesupranta ir nežino, kokią didelę įtaką tai gali turėti jų ateičiai. Be to, pakankamai nejudėdami, nebūsime nei produktyvūs, nei sėkmingi. Tad rinkimės sveiką gyvenimo būdą.

Apie skaitmeninės transformacijos keliamas grėsmes žmonių sveikatai kineziterapeutas Marius Žukauskas pasakos jau gegužės 11–12 dienomis didžiausiame Baltijos šalyse inovacijų festivalyje LOGIN. Šiemet dalyvių lauks dvi dienos pokalbių ir daugiau nei 150 pranešėjų. Bilietai jau prekyboje. Daugiau informacijos ČIA.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...

Prancūzijos URM vadovė apie santykius su Rusija: visiškai aišku, kad šiandien ne metas dialogui

Prancūzijos laikysena karo Ukrainoje klausimu nesikeitė ir išlieka principinė, sako šalies...

Eurolygos dvikova Kaune: „Žalgiris“ – „Monaco“ gyvai (1)

„Žalgirio“ (15-15) krepšininkai pasitinka dar vieną šio sezono dvigubą Eurolygos savaitę....

Verslas PliusArūnas Milašius

Naudingi Amšiejaus patarimai sode: priminė apie pamirštą unikalų senųjų obelų genėjimo metodą

Sodininkas Algirdas Amšiejus piktinasi, kad dabartiniai genėtojai labai mėgsta skubėti. Jie per...

Jonathan Tirone

Kinijos vadovui – Putino akibrokštas (1)

Praėjus vos kelioms dienoms nuo Rusijos ir Kinijos vadovų susitikimo, pastarasis sulaukė Kremliaus...

Kas dešimta vaisingo amžiaus moteris gyvena su šia klastinga liga: gydytojas pasakė, kodėl ji neretai kalta ir dėl nevaisingumo

Lėtinė, progresuojanti, dažnu atveju – be jokių akivaizdžių simptomų. Apie endometriozės...

Parengė Jurga Grigienė

Neįtikėtina istorija – vyras popieriaus sąvaržėlę išmainė į dviejų aukštų namą. Kaip jam tai pavyko?

Ši istorija nėra išgalvota m Kanados tinklaraštininkui Kyle`ui MacDonaldui iš tiesų pavyko...

Kaip iš išvaizdos atskirti šviežią kiaušinį nuo pastovėjusio ir kodėl jų negalima laikyti šaldytuvo durelėse tyrimai parodė, kokie kiaušiniai geriausi (1)

Rudi ar balti, didesni ar mažesni – vizualiai kiaušiniai neturi tiek daug skirtumų. Tačiau...

Ar verta rinktis robotą siurblį „du viename“: nusipirkę skundžiasi prastu veikimu, gamintojai ragina daugiau pasidomėti

Lietuvoje ir visame pasaulyje toliau sparčiai populiarėja robotai pagalbininkai. Jie tampa įprastu...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje laukiama gerų naujienų: okupantai jau skundžiasi Reznikovas: tuoj prasidės kontrpuolimas (2)

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...