aA
Vaikų priklausomybės nuo technologijų bijantys tėvai dažnai patys kuria šiai priklausomybei reikalingą aplinką, teigia privačiam vaikų darželiui „Vaikystės sodas“ vadovaujanti Austėja Landsbergienė.
Austėja Landsbergienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Tokiomis įžvalgomis A. Landsbergienė pasidalijo konferencijoje „Login 2013“, analizuodama vaikų potraukį technologijoms ir to sukeliamas tėvų baimes.

„Vaikams vis dėlto gerai yra tos technologijos“, - pradėjo „Vaikystės sodo“ vadovė bei žinoma tinklaraštininkė.

Pasak jos, vaikai technologijomis domisi ir neretai susižavi. Tuo tarpu tėvai į šį potraukį dažnai žiūri kaip į priklausomybę. Kaip to pavyzdį, A. Landsbergienė pateikė pasipiktinusio tėvo laišką, kuriame vyras piktinosi, kad „Login“ vyksta ne moksleivių atostogų metu, ir jo „prie kompiuterio prilipęs“ sūnus labai nori vykti į renginį.

Anot A. Landsbergienės, tėvų ir vaikų konflikto dėl technologijų viena iš priežasčių – supratimo trūkumas. Mat tėvai gali suprasti, pvz., vaiko potraukį sportuoti ar užsiimti muzika, tačiau polinkis į technologijas tėvams kur kas mažiau suvokiamas.

„Tada dažniausiai sako: „eik geriau paskaityti, eik užsiimti geresniais dalykais“, - konstatavo A. Landsbergienė, primindama ir „siaubo-baubo“ įvaizdį technologijoms sukeliančius tyrimus, plačiai nušviečiamus žiniasklaidoje.

Pasak jos, įjunkimas į technologijas iš tiesų kelia dėmesio sutrikimo, nutukimo ir kitas rizikas. Tačiau tinkamas technologijų panaudojimas rizikas esą gali eliminuoti, o vaikų socialinį potencialą – padidinti.

„Mes tam ir esame suaugę, kad mes galėtume padėti vaikui atrasti tose technologijose, ką jam verta atrasti. Ir apsaugoti nuo to, ko jis neturėtų atrasti“, - pabrėžė A. Landsbergienė.

Pranešėja pabrėžė, kad tėvai dažnai patys nepastebi kuriantys netinkamą aplinką. Vaikams nuo trečiųjų gyvenimo metų rekomenduojama per dieną leisti ne daugiau 120 minučių prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano, tačiau patys prie ekrano kiurksantys suaugusieji esą dažnai nesuvokia šį laiką savo vaikams gerokai prailginantys.

„Jeigu tai yra jūsų gyvenimo fonas, tai jau yra vadinamasis ekrano laikas. (...) Mes turime būti gyvenimo be ekrano pavyzdžiu. Jeigu mes sėdėsime ant sofos priešais televizorių ir sakysime „tu eik, paskaityk“, jis skaityti neis“, - aiškino A. Landsbergienė.

Sykiu ji priminė, kad tai tėvai yra padėties šeimininkai. Jie gali vaiką „nunešti“ šalin nuo technologijų, o pasiteisinimas, esą su dvejų metų vaiku „neįmanoma susitarti“ yra nieko vertas.

A. Landsbergienės teigimu, technologijų pasaulyje yra aibės vaikams naudingo turinio – tereikia jį surasti. „Viena, kai mes vaiką bukai pasodiname ir nueiname, o kita – kai mes su vaiku aptariame, ką matome“, - konstatavo „Vaikystės sodo“ vadovė.

Kaip vieną akivaizdžiausių technologijų naudos pavyzdžių, ji pateikė užsienio kalbų žinių lavinimą – esą technologijos dažnai vaiko tarties gebėjimus tobulina kur kas geriau, nei gyvi pedagogai.

„Ir ta mokytoja niekada neturi biuletenio. Vadinasi, tam mokytoja visada bus vietoje. (...) Jinai visą laiką bus vienodai užsidegusi ir vienodai džiaugsis“, - sakė A. Landsbergienė.

Pasak jos, į „iPad“ ir kompiuterį reikia žiūrėti kaip į vaiko lavinimo įrankius – taip, kaip žiūrima į futbolo kamuolį, dviratį ar knygą. Technologijų keliamas fobijas ji palygino su situacija, kai vardan „tradicijų“ vietoj automobilio susisiekimui naudojamas arklių traukiamas vežimas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Seksualinę prievartą patyrusiai mergaitei – smūgis: sulaukusi pasmerkimo motina stojo ginti pedofilą (5)

Tai, kas įvyko viename nedideliame Lietuvos miestelyje, netelpa į jokius sveiko proto rėmus –...

Kas didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką: kardiologė prakalbo apie slaptąjį žudiką

Ar gali būti, kad mirtis yra pirmas ir paskutinis širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) simptomas?...

Lietuvos ambasadoms užsienyje – grasinimai susprogdinti (3)

Šią savaitę penkios Lietuvos ambasados užsienyje sulaukė elektroninių laiškų su grasinimais...

„Delfi TV“ laida „Iš esmės“

Putino režimas siunčia žinutę Rusijos gyventojams: „dovanėlė“ gali atskristi į patį Kremlių (5)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychaila Podoliakas šią savaitę įspėjo,...

Taavi Minnikas, delfi.ee

Ukrainos žvalgybos pulkininkas: deja, bet Putiną gydo geriausi Vakarų gydytojai (9)

„Pavasaris ir vasara karui bus lemiami. Jeigu Rusijos tam metui planuojamas didelis puolimas žlugs,...

Vytautė Merkytė

Asmenybės sutrikimas, kurio gydymas situaciją tik pablogins: tokiais žmonėmis mes smarkiai susižavime, o vėliau kenčiame

„Tas tai visiškas psichopatas “, – veikiausiai bent kartą esate girdėję tokį pasakymą. O...

Ekonomistai mato vien teigiamą rekordinės imigracijos pusę: užkamšė darbo rinkos skyles, kelia vartojimą ir pensijas (12)

Lietuvoje gyvena beveik 190 tūkst. užsieniečių – šis skaičius per metus beveik padvigubėjo ir...

„Eurovizijos“ atrankose laimę bando dar 15 dalyvių: balsuokite už savo favoritus! apklausa

Šeštadienį, sausio 28 dieną, eteryje rodoma antroji atrankų į „Euroviziją“ laida...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Rusijos pajėgos ruošiasi pradėti didelį puolimą ankstyvą pavasarį Mariupolyje pasigirdo garsus sprogimas

339-oji Rusijos karo Ukrainoje diena. Rusijos invazijai Ukrainoje tęsiantis jau 11 mėnesių,...