aA
Karantino laikotarpiu Lietuvoje atsirado skirtingų viešosios tvarkos taisyklių, kurių iš pradžių laikytis panoro ne visi. Pasibaigus karantinui, draudimus būriuotis, vaikščioti be kaukės ar net išvažiuoti į kitą miestą keitė švelnesni reikalavimai. Tačiau gyventojų atsipalaidavimas viešąją tvarką užtikrinančioms institucijoms atnešė naujų iššūkių.
Daugėjant Covid-19 užsikrėtimo atvejų stebima, ar gyventojai nepamiršo laikytis taisyklių
© DELFI / Andrius Ufartas

Pavasario pradžioje prasidėjus karantinui ir siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą, buvo priimti sprendimai, kaip gyventojai privalo elgtis viešojoje erdvėje, kad vieni kitiems nekeltų pavojaus. Kol, pavyzdžiui, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras rūpinosi su COVID-19 virusu susidūrusiais žmonėmis, pagrindinė Lietuvos policijos užduotis buvo prižiūrėti viešąją tvarką: stebėti parkus, skverus ir daugelį kitų vietų, kur būriuodavosi žmonės.

Viešosios tvarkos užtikrinimas pandemijos įkarštyje

Lietuvos policija buvo viena iš institucijų, kuriai teko bene didžiausias krūvis reguliuojant viešąją tvarką. Policijai įgijus teisę surašyti administracinio nusižengimo protokolus už karantino taisyklių pažeidimus, pasitaikydavo tokių savaitgalių, kai Lietuvoje būdavo užfiksuojama virš 150 pažeidimų.

Vis dėlto, Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis pastebi, kad, nors ir pasitaikydavo dienų, kuomet būdavo surašoma nemažai protokolų, žmonės po truputį darėsi vis labiau sąmoningi.

„Būdavo dienų, kai surašydavome nemažai protokolų, tačiau vėliau žmonės suprato, kad reikia laikytis taisyklių dėl savo pačių saugumo, o ne tik dėl to, kad bus gaunama didelė bauda“, – prisimena R. Matonis.

Ramūnas Matonis
Ramūnas Matonis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Daugiausia pažeidimų buvo fiksuojama už izoliacijos nesilaikymą, kuomet pareigūnai tikrindavo tam tikras vietas ir jose nerasdavo žmonių, kurie turėdavo izoliuotis. Už saviizoliacijos pažeidimus pagal Administracinių nusižengimų kodeksą asmenims grėsė ir vis dar gresia bauda nuo 500 eurų iki 1500 eurų.

Taip pat nemažai pažeidimų buvo fiksuojama dėl būriavimosi ir kaukių apsaugos nedėvėjimo. Vis tik, R. Matonis pastebi, kad policija gyventojų sąmoningumą stengėsi skatinti ne baudomis, o informacijos skleidimu: „Mes pasirinkome tokią taktiką: ne kuo daugiau nubausti, o stengtis informuoti žmones. Tiek ir mes pakankamai aktyviai komunikavome, tiek ir pati policija kūrė nemažai prevencinės medžiagos, kurią platino žmonėms, ir kuri, manau, davė gerų rezultatų.“

Vienas iš didžiausių iššūkių policijos pareigūnams buvo šventinis Velykų savaitgalis – tada reikėjo užtikrinti, kad gyventojai liktų namuose ir nekeliautų iš vienų miestų į kitus. Tą savaitgalį dirbo apie 4 tūkst. pareigūnų, todėl, kaip pastebi R. Matonis, jis buvo išskirtinis.

„Reikėjo uždaryti visą Lietuvą, nebuvo galimas laisvas judėjimas tarp miestų, tai tikrai buvo pakankamai didelis iššūkis ir tam reikėjo pasiruošti. Esame labai dėkingi Šaulių sąjungai, kurie padėjo policijai, taip pat ir Karo policijai, rėmėjams ir savanoriams. Tą savaitgalį tikrai jautėsi žmonių susitelkimas ir didelių problemų nebuvo. Žinoma, piktybinių atvejų pasitaikė, bet didžioji dalis žmonių sureagavo pakankamai gerai.

Niekas labai ir nejudėjo tą savaitgalį. Tie, kurie judėjo, iš esmės irgi buvo geranoriškai nusiteikę ir buvo siekiama, kad nebūtų kažkokia labai griežta kontrolė. Skleidėme žinią, kad pareigūnai būtų labiau sukalbami, geriau nusiteikę, labiau šypsotųsi. Matėme ir tokių įdomių dalykų, kad postuose, kur stovėdavo pareigūnai, žmonės vežė maisto produktų, kavos, arbatos, taigi, jautėme žmonių palaikymą“, – pasakoja Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas.

Rita Tamašunienė
Rita Tamašunienė
© DELFI / Domantas Pipas

Lietuvos policijos darbas neliko nepastebėtas ir Vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės. Angelų sargų dienos proga ministrė dėkoja pareigūnams už jų pastangas vienu sudėtingiausių Lietuvai laikotarpiu. „Jūs esate tie, kurie gina žmonių teises ir laisves, saugo valstybę, padeda kiekvienam piliečiui ir šeimai. Ne veltui visuomenės pasitikėjimas policijos pareigūnais bei pačia policijos institucija yra vienas didžiausių.

Tačiau tai ne tik garbinga, bet ir nuolatinių pavojų bei iššūkių kupina profesija. Angelų sargų dienos proga Jums, mieli pareigūnai, linkiu stiprybės, sveikatos ir ryžto sąžiningai tarnauti valstybei bei savo sunkiu darbu išsaugoti visuomenės pasitikėjimą“, – sako R. Tamašunienė.

Žmonių atsipalaidavimas kelia naujų iššūkių

Praėjus karantinui reikalavimai sušvelnėjo, todėl ir kontrolė iš policijos pusės šiuo metu nėra tokia griežta, kokia buvo. Tiek policija, tiek Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir kitos institucijos šiandien stebi, kaip žmonės laikosi saviizoliacijos reikalavimų.

Naujausi duomenys rodo, kad saviizoliacijoje yra apie 14 tūkst. asmenų, o į šį skaičių įeina sergantys, sąlytį su sergančiais turėję asmenys bei tie, kurie yra atvykę ar grįžę iš užsienio. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktoriaus Roko Petraičio pastebėjimu, tokiems skaičiams rastis įtakos turėjo žmonių atsipalaidavimas vasarą.

„Tenka konstatuoti, kad pasibaigus karantinui žmonių atsipalaidavimas visgi turėjo įtakos didesniam viruso plitimui visuomenėje. Šilta vasara, visų išsiilgtas bendravimas, atostogų metas – visa tai mums, epidemiologams, lėmė ypač darbingą vasarą. Užsikrėtimo atvejų daugėjo, su židiniais susijusių sąlytį turėjusių asmenų skaičiai taip pat augo. Esame užfiksavę keletą židinių mažesniuose renginiuose, kuriuose infekcija išplito, apie juos buvo pranešama, nemažai kalbėta spaudoje“, – pasakoja R. Petraitis.

Tačiau kaip priežastį augančiam koronavirusu užsikrėtusiųjų ir saviizoliacijoje esančiam žmonių skaičiui, NVSC direktorius įvardija ne tik žmonių atsipalaidavimą viešojoje erdvėje. Internete plintančios „melagienos“ pradeda kelti žmonių nepasitikėjimą institucijomis, dėl ko ne visi nori laikytis viešosios tvarkos saugumo taisyklių.

Daugėjant Covid-19 užsikrėtimo atvejų stebima, ar gyventojai nepamiršo laikytis taisyklių
© DELFI / Andrius Ufartas

„Koronaviruso pandemijos metu visuomenei kyla daug iššūkių. Aš kalbu ne tik apie reikalavimų laikymąsi, savo bei aplinkinių sveikatos saugojimą, bet ir apie bendrą informacinį foną, kuris darosi vis įvairesnis, painesnis – atsiranda melagingų, mokslu nepagrįstų pranešimų ar netgi raginimų netikėti valstybės institucijų skelbiama informacija, pasitelkiant socialinius tinklus, kuriose kuriamos netikros paskyros, visuomenei skleidžiama tikrovės neatitinkanti informacija.

Manau, kad žmonėms gali būti tikrai sunku susigaudyti, gali kilti įvairių abejonių. Raginčiau visus būti budrius, atidžiai sekti oficialius informacijos šaltinius – informaciją tikrinti oficialiose valstybės institucijų svetainėse“, – sako R. Petraitis.

R. Matonis taip pat sutinka, kad šiuo metu svarbiausia – gyventojų sąmoningumas: „Pačių žmonių sveikata ir gyvybė yra pirmoje vietoje, o paskui visi antraeiliai dalykai. Tikime, kad žmonės viską vykdys sąmoningai.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (35)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (15)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Aiškėja daugiau detalių apie Marijampolėje pabėgusį pavojingą recidyvistą

Apie pabėgusį kalinį Jevgenij Vorobjov policijai pranešta tik po valandos.

Narkomanus nuodija drambliams skirtais vaistais

Su organizuotu nusikalstamumu kovojantys pajūrio pareigūnai ant teisiamųjų suolo pasiuntė kelis...

Karas Ukrainoje. Ekspertai pastebi, kad per Rusijos žiemos puolimą Kremliaus tikslų pasiekti nepavyko pasigirsta žinių apie karinių vadų keitimą

403-ioji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Naujausioje JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje...

Verslas PliusJulija Leimonė

Rūta paliko mylimą darbą ir pradėjo ūkininkauti: nors darbas čia juodas, pajamos didesnės keliais kartais

Meilės emigrantė – taip būtų galima pavadinti Antalieptėje gyvenančią Rūtą Kanapeckienę....

Dosni Žilvino Žvagulio dovana Donato Čižausko artimiesiems: koncerto metu pranešta šeimai svarbi žinia (1)

Donatui Čižauskui skirtame atminti koncerte jo gerbėjai išgirdo gražiausias dainas, kurias...

Tiks ir kasdienai, ir šventėms – 10 gardžių patiekalų, kurie atrodo labai prabangiai

Yra patiekalų, kuriai puikiai atrodo tiek ant kasdienio stalo, tiek patiekti švenčių proga. 10...

Verbų sekmadieniu prasideda šventinė savaitė: priminė tradicijas, pasak senolių, turinčias magiškų galių

Velykos – didžiausia pavasario šventė , o jos apeigos pradedamos prieš savaitę, nuo Verbų...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (14)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...