aA
Viešas Pajūrio regioninio parko (PRP) ribų ir tvarkymo planų projekto svarstymas sulaukė neregėto susidomėjimo. Į PRP lankytojų centrą susirinko beveik šimtas Karklės ir Kalotės kaimų gyventojų, kurie būgštauja, kad patvirtinus šį dokumentą jų sodybos taip pat bus įrašytos į nelegalių statinių sąrašą. Tačiau PRP atstovai ramina, kad žmonės bijo be reikalo. Esą nelegalių statybų parke nėra, o statybos draudžiamos tik dviejose vietose: Girulių miške ir Kalotės ežero pakrantėse.
Namai Pajūrio regioniniame parke
© M.Milinio nuotr.


Nenori Neringos istorijos

Su naujuoju dokumentu susipažinę kai kurie kalotiškiai nustėro:  siūlomame patvirtinti dokumente jų turimas sklypas staiga tapo mišku, kuriame nebegali būti prieš dešimtmetį pastatytos sodybos.

Dvi savaites keliais aplink ežerą šliaužiojo, vertybių ieškojo. Nerado. Tačiau vis tiek aiškina, kad čia gali įskurti jūrinis erelis.
N. Gendvilienė

„Lietuviai vejami nuo savo žemės. Daroma viskas, kad mes emigruotume“, - piktinosi Kalotėje sklypą turintis Ruslanas Riepšas.

Gyventojai bijo, kad gali pasikartoti Neringos istorija, kai turint visus reikiamus leidimus statyboms atsiradę pastatai buvo nugriauti arba bus griaunami artimiausiu metu.

Pavertė draustiniu

Netoli Kalotės ežero sodybą pasistačiusi ir didelį žemės ūkio paskirties sklypą valdanti Nina Gendvilienė aiškino, kad jai nesuprantamas aplinkosaugininkų siekis anksčiau tankiai apgyvendintą teritoriją paversti draustiniu ir jame uždrausti bet kokias statybas.

Namai Pajūrio regioniniame parke
Namai Pajūrio regioniniame parke
© M.Milinio nuotr.

„Mes gavome archyvinius dokumentus, pagal kuriuos matyti, kad prieš karą ežero pakrantė buvo tankiai apgyvendinta. Iki šiol išlikusi drenažo ir kanalų sistema. Visą tai reikėtų atnaujinti ir būtų galima paežerę paversti rekreacine vieta. Tačiau kažkas sugalvojo visas pakrantes paversti botaniniu-zoologiniu draustiniu ir nebeleidžia mums laisvai disponuoti savo žeme. Dvi savaites keliais aplink ežerą šliaužiojo, vertybių ieškojo. Nerado. Tačiau vis tiek aiškina, kad čia gali įskurti jūrinis erelis. Gal ir gali, bet iki šiol neįsikūrė. Kol vyras dirbo žemę, tol viskas buvo gerai. Bet jau tuoj pensija, norėtume tą plotą sklypeliais padalinti. Pardavę grąžintume paskolą bankui. Tačiau kažkam geriau, kad bankrutuotume ir viską pusvelčiui parduotume“, - piktinosi N. Gendvilienė.

Čia greičiausiai suveikė pavydo mechanizmas. Kai buvo dalijami sklypai visi ėmė ir neburbėjo. Nors jau tuomet visi žinojo, kad čia taikomi griežtesni reikalavimai, yra įvairių apribojimų. Sužinojo, kad kaimynas už sklypą gavo milijoną, o tada kodėl aš negalėčiau?
Erlandas Paplauskis

„Tame plane tikrai yra padaryta klaidų. Palyginti su dabar veikiančiu ir tebegaliojančiu planu, pakeistos kai kurių žemės savininkų galimybės. Kai kur sodybos jau stovi ar dar tik statomos, o pagal naująjį planą parodyta, kad jos turės būti paverstos mišku arba ariamais laukais“, – dėstė gyventojų atstovas Arvydas Urbis.

Pajūrio regioninio parko planų svarstyme - daug rūškanų veidų
Pajūrio regioninio parko planų svarstyme - daug rūškanų veidų
© M.Milinio nuotr.

Esą, kur dar ne taip seniai buvo galima statyti sodybas, šiandien šita galimybė naujuoju planu panaikinama.

Nieko negriaus

Savo ruožtu Pajūrio regioninio parko (PRP) atstovai aiškina, kad nieko griauti nesiūloma. Savininkams tiesiog rekomenduojama dalį sklypo apsodinti želdiniais.

„Nelegalių statinių mūsų parke nėra. Kalotėje stovi vienas namas, kurio projektą reikėtų pakoreguoti, nes jis neatitinka PRP statomiems namams keliamų reikalavimų. Tačiau griauti jo niekas nesiūlo. Be to, net ir žemės ūkio paskirties sklypuose niekas nedraudžia pasistatyti po

Erlandas Paplauskis
Erlandas Paplauskis
© M.Milinio nuotr.

vieną gyvenamąjį namą. Bet čia greičiausiai suveikė pavydo mechanizmas. Kai buvo dalijami sklypai visi ėmė ir neburbėjo. Nors jau tuomet visi žinojo, kad čia taikomi griežtesni reikalavimai, yra įvairių apribojimų. Sužinojo, kad kaimynas už sklypą gavo milijoną, o tada kodėl aš negalėčiau? Štai ir kilo triukšmas“, - aiškino PRP vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis.

Šio plano užsakovės, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, atstovai tvirtina, kad tėra tik dvi agresyviai reiškiamos pretenzijos. Tačiau esą gaunama ir kitokio pobūdžio laiškų, kuriuose piktinamasi, kad pajūrio regioniniame parke vyksta per daug statybų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas (8)

Liberalų sąjūdžio Pagėgių skyrius subyrėjo – didžioji dauguma nusprendė trauktis iš...

Atlygis už neryžtingumą: ką Putinui davė „neveiksmingos“ sankcijos (14)

Nepaisant to, kad iš esmės kiekvieną savaitę galima išgirsti apie naujas sankcijas Rusijai arba...

Įspėjimas pirkėjams: apžiūrėkite įsigytus vaisius, nes juose gali būti adatų (58)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) įspėja vartotojus būti budrius – šalies...

Garsus britų ekspertas apie pergudrautą Maskvą: užklupome juos nelauktai (92)

Sankt Peterburgo naujienų portalas „Fontanka.ru“ paskelbė trečio įtariamojo Sergejaus...

Kitą sekmadienį vėl suksime laikrodžius (71)

Kitą sekmadienį, spalio 28 dieną, 4 valandą nakties persuksime laikrodžius viena valanda atgal ir...

Gyvai / DELFI Diena. Valdžios siūlymas didinti mokesčius dirbantiems savarankiškai ir Monikos Linkytės vazdo klipo premjera (27)

Valdžia siūlo didinti mokesčius dirbantiems savarankiškai. Kodėl to reikia ir kaip gali keistis...

Su Gražuliu pas notarę dėl vaiko išlaikymo susitikusi Birutė neatsistebi: vaizdelis buvo kaip iš „TV pagalbos“ (160)

Skandalą dėl savo nesantuokinio ir iš pradžių slėpto vaikelio Lietuvoje sukėlęs politikas...

Motinystę su profesionaliu sportu derinanti Agnė Šerkšnienė: yra buvę, kai išeini į stadioną ir bijai net akis pakelti (1)

Sprinterė Agnė Šerkšnienė į profesionalųjį sportą grįžo po motinystės pertraukos ir...

Kinija planuoja iškelti į orbitą dirbtinių mėnulių miestams apšviesti (8)

Kinija planuoja iki 2020 metų paleisti dirbtinių mėnulių , atspindėsiančių Saulės šviesą...

Aukščiausiasis Teismas: Nacionalinio stadiono statybos konkursas stabdomas papildyta 15:46 (147)

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) penktadienį sustabdė 80 mln. eurų vertės Nacionalinio...