Politinės sistemos krizė – tai rizika, dėl kurios šalies verslininkai linkę labiausiai nerimauti. Vis dėlto kur kas didesnę grėsmę įmonėms kelia kasdieniškesni dalykai. Advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ partnerė advokatė Vilija Vaitkutė Pavan išskiria tris pagrindines rizikas, apie kurias verslas turės vis dažniau pagalvoti artimiausioje ateityje, rašoma pranešime spaudai.
© DELFI / Domantas Pipas

1. Technologinės rizikos

Skaitmeninės technologijos per pastarąjį dešimtmetį gerokai pakeitė verslą ir kasdienę bendrovių veiklą. Daugybė kasdienių procesų šiuo metu yra paremti skaitmeniniais ir kitais technologiniais sprendimais. Jie verslui neša didelę naudą, bet tuo pačiu metu kuria ir naujų grėsmių.

Pasak V. Vaitkutės Pavan, vis platesnis ir intensyvesnis technologijų naudojimas kelia didžiausią riziką įmonių veiklai, kurios daugelis verslininkų dar tinkamai neįvertina.

„Kai klausi verslininkų, kas jiems kelia didžiausią riziką, dažniausiai jie įvardija valdžios institucijų krizes, politines aklavietes.

Vis dėlto didžiausia rizika verslui bent artimiausius penketą metų kyla dėl daugybės procesų skaitmenizacijos, išmanizacijos sprendimų, įvairias sritis apimančio keitimosi duomenimis“, – sako teisininkė.

Anot jos, skaitmeninės technologijos sudaro naujų galimybių pasipelnyti programišiams ar kibernetiniam sabotažui.

Kai kuriais atvejais ir pačios įmonės elgiasi neapgalvotai, pavyzdžiui, komerciniais tikslais renka asmeninius žmonių duomenis ir neužtikrina atitinkamos jų apsaugos.

Vėliau iš įmonės nutekėję ar pavogti asmeniniai klientų duomenys gali tapti pagrindu finansiniams nusikaltimams, padaryti žalos įmonės reputacijai ar užtraukti priežiūros institucijų baudą.

V. Vaitkutė Pavan prognozuoja, kad ateityje įmonių vadovai turės kur kas atidžiau vertinti naudojamas technologijas ir jų keliamą grėsmę, diegti ir laikytis tam tikrų saugumo standartų, galop pasirūpinti draudimo produktais, kuris dengtų šį naujo tipo rizikų spektrą.

2. Reguliavimo aplinkos rizika

Vis didesnių iššūkių verslui ateityje kels ir įvairiose srityse gilėjantis ir platėjantis reguliavimas, kuris lemia papildomas veiklos sąnaudas ir gali apsunkinti verslo plėtrą.

Šiuo metu tarp griežčiausiai reguliuojamų verslo subjektų yra bendrovės, veikiančios energetikos, finansų, medicinos paslaugų, statybų, transporto ir elektroninių ryšių sektoriuose.

Pasak V. Vaitkutės Pavan, vienas iš pastarojo meto pavyzdžių yra bankų sektorius, kuriame po 2008-ųjų pasaulinės finansų priežiūros institucijos visame pasaulyje nustatė daug naujų sisteminę finansų sektoriaus riziką turinčių sumažinti taisyklių.

Tam, kad atitiktų naujus reikalavimus, bankai yra priversti skirti didelę dalį savo veiklos sąnaudų, tačiau tai sudaro kliūčių investuojant į plėtrą ar naujus produktus.

„Žvelgiant į ateitį, reguliavimo aplinka ir toliau griežtės įvairiose srityse. Be to, plėtros galimybių į užsienio rinkas ieškančios įmonės susidurs su būtinybe savo veiklą adaptuoti prie nevienodų standartų, greitai reaguoti į reguliavimo aplinkos pokyčius“, – teigia V. Vaitkutė Pavan.

Visa tai reiškia, kad planuodamos plėtrą, įmonės turi labiau atsižvelgti į galimas rizikas, kurias jų verslo modeliui padarytų pasikeitusi reguliacinė aplinka. Jos turi būti pasirengusios apsvarstyti šią riziką mažinančias alternatyvas.

3. Socialinės aplinkos grėsmės

Mažėjantis žmonių skaičius šalyje, palyginti didelis emigracijos mastas ir senstantys gyventojai – tai dažnai kartojamos Lietuvos socialinės problemos. Šie veiksniai apsunkina, o tam tikrais atvejais ir visai užkerta galimybes plėtrai vietos rinkoje. Tačiau net ir tie verslininkai, kurie orientuojasi į užsienio rinkas, susiduria su sunkumais.

„Neseniai teko bendrauti su italų tekstilės pramonės atstovais, kurie norėtų įsteigti bendrovę Lietuvoje, tačiau net ir siūlydami palyginti nemažą 800 eurų atlygį negali rasti reikiamos kvalifikacijos darbuotojų.

Ir tai tik vienas iš daugelio atvejų, apie kuriuos girdime vis dažniau“, – sako V. Vaitkutė Pavan.

Pasak jos, šioje srityje neįmanoma pritaikyti greito ir efektyvaus sprendimo, todėl Lietuvos verslas turės siekti kaip galima geriau prisitaikyti prie nepalankių demografinių tendencijų.

Ateityje įmonėms teks ieškoti būdų, kaip padidinti turimų darbuotojų produktyvumą, sudaryti lankstesnes darbo sąlygas, taip pat galvoti, kaip išlaikyti įdarbintus vyresnio amžiaus žmones ir užtikrinti jiems dirbti tinkamą aplinką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Apie blogus žurnalistus, „lepšę iš tarnybos“ ir prarastus milijonus (3)

Ambicingi planai vaizdingoje sostinės vietoje statyti daugiabučius namus ir iš to uždirbti...

Vaikų globėjo kaukė slėpė siaubingą potraukį: ragina atsipeikėti visus (10)

Žinomo klaipėdiečio, įtariamo vaikų tvirkinimu, sulaikymas apnuogino opią problemą: Lietuvoje...

„Mano eksperimentas“ – išbandė 300 skirtingų pomidorų rūšių, kaip pasirinkti

Vilniuje gyvenančiai Svetlanai pomidorų auginimas – neatsiejama gyvenimo dalis. 250 skirtingų...

Tobuliausias gyvūnas: ištvėrė ne vieną masinį išnykimą ir neabejotinai pragyvens žmoniją

Tvirčiausias pasaulio gyvūnas nėra koks dramblys ar raganosis. Tai – pusės milimetro dydžio...

Daugiabučiuose gyvenančių kauniečių norai pildosi: lūkesčiai viršija prognozes

Pavasarį startavusi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pranoko pirmines...

Odontologės papasakojo, pagal kokį pagrindinį kriterijų iš tikrųjų reikia rinktis dantų šepetėlį būtina viena papildoma priemonė (53)

Prekybos vietose siūlomi įvairių tipų dantų šepetėliai . Skiriasi jų galvutės dydis,...

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (55)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (271)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Egidijus Dragūnas apie santykius su modeliu Kotryna Kozlovaite: mes tikrai susituoksime (12)

Praėjusią savaitę DELFI redakcijoje viešėjęs grupės „Sel“ lyderis Egidijus Dragūnas...

Orai bus permainingi: grįšiantį 30 laipsnių karštį nuplaus lietūs (7)

Artimiausiomis dienomis netrūks permainų. Po saulėtesnio trečiadienio į šalį sugrįš 30...