aA
Ne vienam lietuviui yra tekę pakliūti į situaciją, kai po darbo tenka tekinom bėgti į beužsidarančią kirpyklą ar telefonų taisyklą. Tai, kad kai kurių smulkių įmonių darbo laikas nėra tinkamas dirbančiam žmogui, parodė ir DELFI užsakymu atlikta „Spinter tyrimų“ visuomenės nuomonės apklausa.
© DELFI

Tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai nuo 18 iki 75 m.

54,9 proc. apklaustųjų teigė, kad su problemomis dėl kirpyklų, siuvyklų, batų taisyklių, smulkių parduotuvių ir t. t. darbo laiko nesusiduria, 38 proc. sakė kartais patiriantys nepatogumų, o 7,1 proc. teigė, kad problemų iškyla nuolat. Su panašiomis problemomis dažniausiai susiduria aukštesnes pajamas gaunantys didmiesčių gyventojai.

40,6 proc. respondentų su problemomis dėl darbo laiko susiduria gydymo įstaigose, 38,4 proc. įvairiose taisyklose (laikrodžių, batų, telefonų), 30,5 proc. grožio paslaugų įstaigose, 22,1 proc. smulkiose parduotuvėse.

Vilnietei teko atsisakyti grožio salono paslaugų

Dėl netinkamo darbo laiko kai kurios įstaigos praranda klientus. Puikus to pavyzdys – vilnietės Aistės atvejis. Ji pasakoja, kad nuolat lankėsi viename sostinės grožio salone, kuris buvo įsikūręs visai greta namų.

„Man tai buvo atradimas – darbai būdavo atlikti ne tik itin kokybiškai, bet ir pigiau nei kitur. Lankydavausi ten apie metus – tada dirbau pagal lankstų grafiką, tad kada mane galėdavo priimti, tada ir nuvykdavau“, – sako Aistė.

Kai kurių paslaugų dirbantiems tenka tiesiog atsisakyti
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tačiau pradėjusi dirbti įprastomis darbo valandomis (nuo 8 iki 17 val.), ji buvo priversta atsisakyti grožio meistrės paslaugų – ši dirbo tik iki 18 val. ir tik darbo dienomis.

„Tos valandos nepakanka, kai iš centro važiuoju per kamščius, tad teko atsissakyti šio grožio salono paslaugų. Jei dirbtų bent iki 20 valandos arba nors vieną savaitgalio dieną, tikrai ir toliau ten lankyčiausi“, – tikina vilnietė.

Panašias tendencijas parodo ir visuomenės apklausa. Atvejais, kada reikiama įstaiga nedirba tinkamu metu, dauguma respondentų (39,2 proc.) sakė, kad ieško kitos įstaigos, 30,2 proc. sugeba apsieiti be reikiamų paslaugų, 21,9 proc. bando reikalus susitvarkyti darbo metu, 8,7 proc. – laukia atostogų. Moterys dažniau nurodė, kad ieškotų kitos įstaigos arba eitų darbo metu, o vyrai linkę keisti planus ir apsieiti be reikiamų paslaugų.

Mano, kad šalyje pradeda trūkti dirbančių

Apžvalgininkas Andrius Užkalnis sako, kad šalies verslai nedirba „keistomis valandomis“ dėl to, kad niekas tiesiog nenori dirbti.

„Vilniečiai žino, kad 22 valandą picą užsisakyti pasidaro misija neįmanoma. Daugelis picerijų apskritai dirba iki 22, o kadangi pristato per 3 valandas, tai užsakymus priima išvis iki 19 valandos. Aš įsivaizduoju, kad picerijos, laikrodžių, batų taisyklos mielu noru nusistatytų kitokias darbo valandas, jeigu rastų, kas tada dirba“, – sako A. Užkalnis.

Jis sako manantis, kad Lietuvoje pradeda trūkti darbo jėgos. Kaip to pavyzdį jis mini taksi vairuotojus iš svečių šalių, kurie ir lietuviškai nemoka, ir nepažįsta miesto. „Jie vis tiek su navigacija vairuoja po Vilnių. Arba važiuoji su tokiu, arba išvis taksi neatvažiuoja. Pagrindinė problema yra darbo jėgos trūkumas. Galima kalbėti, iš kur tas trūkumas atsirado – daug žmonių emigravo, nėra patenkinti atlyginimais“, – mąsto apžvalgininkas.

Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis
© DELFI / Domantas Pipas

Dėl šios priežasties jis sako manantis, kad verslas vakarais, savaitgaliais nedirba ne iš piktos valios. Anot A. Užkalnio, verslas kaip tik yra suinteresuotas pasiimti klientų pinigus, tačiau dėl susiklosčiusios situacijos tiesiog negali to padaryti.

„Parduotuvėlių, esančių prekybcentriuose, vitrinose pusę laiko yra pakabintas laikrodukas „parduotuvė uždaryta“ – pardavėja ilsisi, padavėja išėjo pietauti. Aš nemanau, kad parduotuvėlių savininkai yra patenkinti. Jiems galbūt labiau patiktų darbuotojai, kurie daugiau dirba, mažiau ilsisi darbe. Bet, kad kitokių nepaimsi, naudojasi tokiais“, – kalba A. Užkalnis.

Vis dėlto Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas prof. dr. Boguslavas Gruževskis tikina, kad darbo jėgos trūkumas įstaigų darbo laikui įtakos neturėtų turėti. Anot jo, viskas priklauso nuo to, ar verslininkai nori daugiau užsidirbti, ar ne.

„Smulkaus verslo per daug reguliuoti negalime, patys privatininkai turi suprasti, kad dienos metu mažiau žmonių gali ateiti pasinaudoti jų paslauga. Jie patys turi matyti galimybę ir sudaryti sąlygas žmonėms dirbti vėliau, o jeigu tai savarankiškas asmuo, jis turėtų savo darbo laiką padalinti į dvi, tris dalis, kad paslaugos būtų maksimaliai prieinamos tada, kai žmonės gali ateiti ir jomis pasinaudoti.

Jeigu verslininkui užtenka pelno, tai, aišku, kam jam dirbti papildomai, niekas neturi jam pretenzijų, jeigu jam mažai ir jis nori uždirbti daugiau, jis turėtų maksimaliai prisitaikyti prie potencialių klientų poreikių.

Darbo jėgos trūkumas neturėtų būti priežastis, nes, visų pirmiausiai, reikia žiūrėti, ar verslininkas yra patenkintas savo pajamomis, ar ne“, – aiškina pašnekovas.

Mini dėl konkurencijos nukritusias kainas

Visuomenės apklausa parodė, kad jeigu prekes ir paslaugas teikiančių įmonių darbo laikas būtų ilgesnis, 55,9 proc. apklaustųjų įpročiai nepasikeistų, tačiau 35,4 proc. jose lankytųsi šiek tiek arba daug dažniau.

A. Užkalnis sako manąs, kad įvairių prekių, paslaugų paklausa netradiciniu laiku Lietuvoje yra. Tačiau čia jis išskiria dar vieną verslo nenorėjimo taikytis prie klientų priežastį – konkurenciją dėl kainų.

„Klientas nori pigumo. Kai verslai konkuruoja vienas su kitu kaina, jos tiek sumažėjo, kad jie nebegali mokėti normalių atlyginimų. Vienas picas daro už 3 eurus, tai mes atvešim už 2,5. Kad ten jau nelieka niekam pinigų. Aš jums garantuoju, jeigu klientas už picą būtų pasiruošęs mokėti ir 30 eurų, tai atsirastų, kas ją iškepa, atveža ir 2 valandą nakties“, – kalba A. Užkalnis, pridurdamas, kad tokia pat situacija yra ir su taksi paslaugomis sostinėje.

Kipro pica
Kipro pica
© DELFI / Modesta Meškė

Apžvalgininkas sako, kad, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose ar Jungtinėje Karalystėje situacija yra kiek geresnė. Taip, anot jo, yra dėl į minimas valstybes traukiančių emigrantų iš viso pasaulio.

„Man atrodo, kai tie patys ukrainiečiai pradės pristatinėti picas, tai greitai situacija pasitaisys. Nebūna taip, kad niekas tos rinkos dalies neužimtų. Paklausa akivaizdžiai yra. Mes matom, kaip gyvena prekybos centrai – nė vienas nestovi su tuščia stovėjimo aikštele“, – kalba A. Užkalnis.

Tikina, kad viskas yra gerai

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos prezidentė Zita Sorokienė sako, kad dalis verslininkų negali patys spręsti, kada dirbti, nes vykdo savo veiklą turgavietėse, kurių darbo laiką nustato administracija.

Tačiau Z. Sorokienė tikina, kad kitais atvejais smulkūs verslininkai visada prisitaiko prie klientų poreikių ir dirba ne iki 18, o 19-20 val. „Be abejo, yra tokių verslininkų, kurie dirba normalią darbo dieną. Tačiau pačios pagrindinės veiklos, kaip siuvimas, grožio paslaugos, automobilių, buitinės technikos remontas dirba ilgiau. Smulkieji verslininkai yra mobilūs laike, nes nuo pasirinko darbo laiko priklauso jų atlygis“, – tikina asociacijos prezidentė.

Pašnekovė mano, kad smulkūs verslininkai, dirbantys ne stacionaruose vietose, o pagal užsakymą, dažnu atveju apskritai neriboja savo darbo laiko ir stengiasi kuo greičiau įvykdyti pavestą užduotį.

Zita Sorokienė
Zita Sorokienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kalbėdama apie savaitgalinį darbą Z. Sorokienė sako suprantanti verslininkus, kurie nenori dirbti laisvomis dienomis. „Pripažinkime, kad žmogus, vykdantis veiklą, turi šeimą, vaikus, ilsisi. Jeigu miestelyje yra kelios siuvyklos, grožio salonai, verslininkai tiesiog pasiderina tarp savęs – vieni dirbą vieną savaitgalį, kiti kitą. Dauguma jų dirba šeštadienį iki pietų“, – tikina asociacijos prezidentė.

Rekomenduoja keltis į internetą

„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė aiškina, kad verslininkai atidžiai skaičiuoja, kada apsimoka dirbti, kada neapsimoka.

„Smulkaus verslo pagrindinis iššūkis yra ištekliai. Mūsų atlikti tyrimai rodo, kad viena pagrindinių kliūčių pradėti savo verslą yra pradinio kapitalo trūkumas. Dažnai toliame versle dirba savininkas ar šeima, o jei verslas didesnis, samdomi pagalbiniai darbuotojai. Be jokios abejonės, verslininkai skaičiuoja, ar verta dirbti ilgiau, savaitgalį ar švenčių dienomis. Jei klientų srautas yra, dažnas verslas dirbs, tačiau jei jų vos keli, greičiausiai ne“, – sako specialistė.

Tačiau kartais, anot jos, gali susiklostyti „vištos ir kiaušinio“ situacija – verslininkai įsitikinę, kad jų darbo laikas teisingas ir nebando jo keisti, kas galbūt atneštų ir didesnį pelną, ir daugiau klientų.

Kompiuteris
Kompiuteris
© DELFI / Andrius Ufartas

J. Cvilikienė sako, kad problemą dėl darbo laiko sprendžia verslo perkėlimas į virtualią erdvę, kur klientas bet kuriuo paros metu gali nusipirkti reikiamą produktą ar užsisakyti paslaugą.

„O jei klientams būtina gyvai apžiūrėti prekes, gal galima tartis su kitų, veikiančių parduotuvių savininkais, kad jas eksponuotų, o pasidaliję erdve mažintų savo nuomos mokestį“, – pataria.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (68)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (2)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (144)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

Sirgalių žinutę išgirdęs Adomaitis po skaudaus pralaimėjimo citavo dukterį (2)

Vilniaus „Ryto“ vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio 45-ojo gimtadienio vakaras –...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (13)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (21)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (245)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Sugadintas Adomaičio gimtadienis: „Lietkabelis“ sutriuškino Vilniuje nušvilptą „Rytą“ (402)

Panevėžio „Lietkabelis“ (11-8) įspūdingai nutraukė keturių pralaimėjimų seriją...

Vilniuje automobilis rėžėsi į stulpą, vairuotojas, įtariama, apsvaigęs automobilyje rasta švirkštų (8)

Vilniuje šeštadienio vakarą automobilio nesuvaldęs vairuotojas rėžėsi į stulpą. Į avariją...

Kodėl susitikinėjau vien su vyresnėmis moterimis

Vargšas Yannas Moix! Šis Prancūzijoje garsus kelių romanų beigi filmų autorius (beje, jau...