aA
Daugelis pasakytų, kad ieškant darbo svarbiausia – geras atlyginimas. Vis dėlto darbo skelbimuose labai retai galime matyti, kokį finansinį atlygį už tam tikrą darbo poziciją siūlo darbdavys ir norimas darbovietes turime rinktis pagal darbo pozicijos aprašymą. Vieniems tai nekliūna, tuo tarpu kitus – erzina ir pykdo.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nenurodyti atlyginimo – plačiai naudojama praktika

„Paprastai atlygis nenurodomas dėl vienos iš šių priežasčių: arba tai įmonės politika ir siekis apsaugoti konfidencialią informaciją, arba noras pritraukti daugiau kandidatų ir galbūt padaryti išimtis dėl atlyginimo tam tikrais atvejais. Kartais kandidatas, galintis padaryti stiprų teigiamą poveikį įmonei, yra „per brangus“, tuomet atlygio nenurodymas skelbime suteikia galimybę jam kandidatuoti, o įmonei pasiūlyti didesnį atlyginimą nei numatyta“, – sako Rita Sokolovienė, personalo atrankos įmonės „Grafton Recruitment“ pardavimo vadovė.

Pastaruoju metu vis dažniau sulaukiama klausimų iš klientų, ar skelbti atlyginimą. Klausimas paprastai „grįžta“ atgal klausėjui: o kokią jūs turite sistemą, kaip reaguos kolektyvas? Tokių klausimų nekyla su tarptautinėmis korporacijomis, kurios paprastai nelinkusios nurodyti atlygio dėl informacijos konfidencialumo, tad belieka išsiaiškinti su kandidatais, ko jie tikisi.

Pasak R. Sokolovienės, verslo praktika, kai darbo skelbimuose nėra nurodomas būsimas atlygis, nėra bloga. Į tokį skelbimą atsiliepę kandidatai – tai tie, kurie ieško geriausių darbo galimybių, nori savo darbu parodyti, jog yra verti darbo pokalbio metu aptarto atlygio arba jo nelaiko svarbiausiu dalyku darbo paieškose.

„Kartais matau komentarus, diskusijas, neva tik Lietuvoje darbo skelbimuose nėra nurodomi atlyginimai. Tai netiesa – tokia praktika taikoma ir užsienyje. Tuo įsitikinti nesunku – pasinaudojus viena paieškos internete platformų galite greitai rasti užsienio darbo skelbimų, kuriuose atlygis nenurodomas“, – pasakoja R. Sokolovienė.

Nurodyti atlyginimą skelbime nėra būtina

Lietuvos įstatymai nereikalauja, kad darbo skelbimuose būtų nurodytas atlyginimas. Vis dėlto, manau, kad darbdaviai elgtųsi sąžiningai, jei darbo skelbimuose nurodytų siūlomą atlygį, bent jau jo „žirkles“ . Tokiu atveju potencialūs darbuotojai galėtų orientuotis ir suvokti, kokios yra atlyginimo tam tikroje kompanijoje galimybės“, – sako Dalia Foigt–Norvaišienė, advokatų kontoros „Cobalt“ teisės patarėja–advokatė.

Pasak D. Foigt – Norvaišienės, dar vienas su atlyginimų konfidencialumu glaudžiai susijęs aktualus klausimas – praktika, kai įmonės viduje darbuotojai nežino, kokį atlygį gauna kiti kolegos. Konkretaus darbuotojo atlyginimas kaip ir informacija apie jo sveikatą, asmens kodas, namų adresas, tautybė ir pan., yra laikoma konfidencialia ir ji gali būti atskleista tik gavus darbuotojo sutikimą. Jei darbo skelbime iš anksto būtų nurodomas atlygis, galėtų kilti klausimų ir abejonių, ar tai nepažeidžia minėtojo konfidencialumo nurodymo naujam darbuotojui prisijungus prie komandos.

Apie atlyginimą kalbama vos susitikus

Dažnėja tendencija, kad dar prieš pakvietimą į pirmąjį darbo pokalbį pagal skelbimą, kuriame nėra nurodytas atlygis, jau žinoma, ko tikėtis. Taip būna todėl, kad jau per pirmąjį pokalbį telefonu galima sužinoti, koks atlyginimas yra planuojamas tam tikroje pozicijoje. Anksčiau būdavo įprasta apie atlyginimą kalbėti tik darbo pokalbio pabaigoje, dabar, kartu su greitai kintančia verslo aplinka ir sąlygomis, tai yra atgyvenęs modelis. Tiesa, atgyveno ir tai, kad kandidatui yra atskleidžiamas atlygis.

„Dabar jau mes klausiame kandidato apie jo atlyginimo lūkesčius ir tik tada pasakome, ar jam realu tikėtis tokio atlygio. Tai darome kuo anksčiau, dažnai – net ir pirmo pokalbio telefonu metu. Taip tiesiog taupome visų mūsų laiką: jei žmogus tikisi daugiau, visai tikėtina, kad naujame darbe jis ilgai neužsibus, jei kiti jam pasiūlys šiek tiek daugiau“, – sako R. Sokolovienė.

Kreipiasi daugiau kandidatų

„Nenurodant atlygio darbo skelbime, darbuotojų atrankos kokybė nenukenčia. Tokiais atvejais paprastai kreipiasi daugiau kandidatų, kurie ne visai atitinka pozicijai keliamus reikalavimus, ne visada yra apsisprendę, ar tikrai nori dirbti darbą, į kurį kandidatuoja. Vis dėlto tame yra ir daug teigiamų aspektų: į pokalbius atėję kandidatai yra įtraukiami į potencialių darbuotojų kontaktų duomenų bazę, tad stipriai padidėja jų galimybės įsidarbinti.

Be to, pokalbio metu pats kandidatas geriau supranta, kokio darbo norėtų, kas jame jam svarbiausia, ko galima tikėtis iš kitų interviu, realiai įsivertina savo kompetencijas ir patirtį. Taip pat toks kandidatas pradeda geriau orientuotis ir darbo rinkos siūlomoje atlyginimų skalėje“, – sako R. Sokolovienė.

Beje, pastaruoju metu skatinami ir darbo rinkos poreikių, ir darbo pasiūlymų portalų, darbdaviai jau dažniau nurodo atlyginimus. Tačiau tokiais atvejais reikėtų apsispręsti: ar norime tik „pagražinti“ skelbimą, ar tikrai skelbiame realų atlygį. Nurodant itin plačias atlygio ribas, kai atlyginimas „svyruoja“ nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių,tai beveik tolygu jo neskelbimui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (463)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (66)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (81)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (4)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (712)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (9)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (69)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (12)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (5)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...