Sutapimas – spalio 28-ąją, kurią praleis istoriniame pastate Gimnazijos g. 4, Jenny Kagan mini savo gimimo dieną. Papildomo simbolizmo suteikia faktas, kad ši data žymi ir „Didžiąja akcija“ vadinamos tragedijos metines. 1941 m. Kauno gete įvykdyta atranka – Vilijampolėje, Demokratų gatvėje buvusioje aikštėje atrinkta 9200 Kauno gete uždarytų žydų, iš kurių beveik pusė – vaikai. Kitą dieną visi pėsčiomis nuvaryti į IX fortą ir sušaudyti netoliese esančiame lauke. Tai vienos didžiausių Lietuvos istorijoje per tokį trumpą laiką įvykdytų gyventojų žudynių.

Jenny Kagan tėvai – Margarita Štromaitė ir Juozapas Kaganas – išgyveno Holokaustą. Jie susipažino jau patekę į Kauno getą, kur įvyko ir pirmasis jų pasimatymas. Jaunų kauniečių išgyvenimai ir kova dėl išlikimo įprasminti unikalioje parodoje „Iš tamsos“. Didžiojoje Britanijoje, kur po karo įsikūrė Kaganai, gimusi menininkė atkūrė jų kelionę į laisvę. Tai ir skausmingai romantiška pažintis, ir dienoraščio puslapiai, ir aplink dėjęsi įvykiai, kurių metu nužudytas Jenny Kagan senelis, garsus Kauno verslininkas, kuriam priklausė kino teatras „Pasaka“. Neoninė pastato iškaba, kaip ir jautri „Lietūkio“ garažo žudynių interpretacija, pasitinka visus parodos lankytojus. „Sakyčiau, kad tai tarsi teatras be aktorių“, – pristatydama ne vienerius metus puoselėtą savo kūrinį kalbėjo menininkė.

Jenny Kagan

„Iš tamsos“ nepateikia jokių kaltinimų. Interaktyvi paroda, kviečianti atsiversti knygas, atidaryti lagaminus, sulošti stalo žaidimo partiją ar žvilgtelėti į nedidelę dėžę, kurioje slėpėsi Margarita ir Juozapas, yra drąsus meniškas priminimas apie tai, kas mažiau nei prieš 100 metų vyko Laikinojoje sostinėje ir kitur Europoje.

J. Kagan pasakojama istorija karo Ukrainoje akivaizdoje regisi dar artimesnė ir aktualesnė. Ji kelia klausimus apie mūsų pasirinkimus – deja, ne tariamuoju, o esamuoju laiku. Kaip elgiuosi aš, pasibeldus karui? Ar pasirenku kairę, ar dešinę? Jei privalau, į kurią pusę siunčiu kitą? Ar atidarau duris tam, kurį persekioja? Ar užmerkiu akis ir lieku pasyvus stebėtojas?

„Kodėl kas nors renkasi rizikuoti savo gyvybe, kad išgelbėtų mus – neišsprendžiamas klausimas“, – yra sakiusi Margarita Kagan. Parodoje išreiškiamas dėkingumas ir Jenny Kagan tėvų gelbėtojui Vytautui Rinkevičiui – jo portretas puošia vieną pastato erdvių. Ši detalė sujaudino po mirties kartu su žmona Elena Pasaulio tautų teisuoliu pripažinto V. Rinkevičiaus dukterį Vitaliją Čiurinskienę, kuri parodoje Gimnazijos g. 4 lankėsi jau ne kartą.

Viena reikšmingiausių ir kūrybiškiausių „Kaunas 2022“ parodų savo kelionę baigs sekmadienį. Spalio 28–30 d. norintys išvysti „Iš tamsos“ ar dar kartą pasivaikščioti Jenny Kagan sukurtais istorijų labirintais, tai galės padaryti be bilietų. Organizatoriai primena, kad pastate Gimnazijos g. 4 vienu metu gali lankytis ribotas skaičius žmonių, tad įėjimo į parodą gali tekti šiek tiek palaukti.

„Iš tamsos“ darbo laikas – trečiadienį, ketvirtadienį–sekmadienį: 11.00–18.00 val., ketvirtadienį: 11.00–19.00 val. Visą „Kaunas 2022“ renginių programą rasite www.kaunas2022.eu arba atsisiuntę mobiliąją programėlę „Kaunas 2022“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją