Istorinės aplinkybės liudija, kad Kaunas yra vienintelis šalies miestas, galintis save vadinti tikrąja Kalėdų sostine. Sąsajos tarp Kalėdų senelio ir Kauno miesto – daugiau nei akivaizdžios ir neginčijamos. O tai pagrindžia ir socialinių tinklų vartotojų sumanymą šventinius miesto įvykius šiemet žymėti grotažyme #KaleduSostine.
© R. Tenio nuotr.

Dar 1998 metais Kauno miesto globėju oficialiai paskelbtas šventasis Mikalojus ne be reikalo yra laikomas Kalėdų Senelio pirmtaku ar tiesiog prototipu. Graikijoje jo vardas yra Nikolaus, o štai kitose šalyse jis trumpinamas į Klaus (Claus). Taigi šventasis Mikalojus galėtų būti vadinamas tiesiog Santa Klausu.

Kauno miesto savivaldybės pranešime spaudai teigiama kad, Kaune jau penkerius metus gyvuoja tradicija gruodžio pradžioje, minint šv. Mikalojaus dieną, visam šventiniam laikotarpiui miesto raktus perduoti būtent jo globėjui.

Savo globėju jį paskelbę daug pasaulio miestų ir šalių, tačiau Lietuvoje tėra vienintelis toks – Kaunas. Kauno globėju anuomet jį patvirtino arkivyskupas, istorikai ir miesto meras. Tai liudija ir oficialūs įrašai Nyderlanduose įsikūrusiame Šventojo Mikalojaus centre.

Šv. Mikalojaus simboliai – Kalėdų dovanas reiškiantys trys rutuliai – puikuojasi tiek Kauno herbe, tiek ir reprezentacinėje vėliavoje bei mero antspaude.

Kalėdinis Kaunas
Kalėdinis Kaunas
© Organizatorių archyvas

Saugos šv. Mikalojaus skulptūrą

„Netgi senuosiuose dokumentuose, antspauduose yra pavaizduotas šventasis Mikalojus. Jo atvaizdai rasti ir senamiesčio pastatų, tarp jų ir miesto rotušės senoviniuose kokliuose. Kaune turime ir Švento Mikalojaus bažnyčią. Taigi visi faktai įrodo, kad Kaunas išties gali pagrįstai vadintis Lietuvos Kalėdų sostine“, – šypsosi Kauno Rotušės aikštės draugijos pirmininkas Kęstutis Ignatavičius.

Šv. Mikalojaus bažnyčioje visus metus saugoma jo skulptūra prieš Kalėdas kasmet iškilmingai atnešama į Kauno rotušę ir ten būna visą šventinį laikotarpį, taip simbolizuodama šv. Mikalojaus šeimininkavimą Kalėdų mieste. Dar viena svarbia iškilmių dalimi tapęs paties šv. Mikalojaus sveikinimas kauniečiams, sakomas iš pagrindinio rotušės balkono.

Šiemet šią 5 metus gyvuojančią teatrališką tradiciją ketinama kiek pakeisti. Pasak K. Ignatavičiaus, nuspręsta surinkti visas į senosios vaško krosnies ekspoziciją kauniečių bei turistų sumestas monetas, sukrauti į tris maišelius ir padovanoti visuomeninėms organizacijoms, pavyzdžiui, vaikų dienos centrams.

Kaunas rėžė: esame vienintelis miestas, galintis save vadinti tikrąja Kalėdų sostine
© R. Tenio nuotr.

Greta visų argumentų K. Ignatavičius vardija ir ne vienerius metus gražiausia išrinktą Kalėdų eglę, Kaune rengiamus „Gerumo kristalų“ apdovanojimus ir nuo pat 1990-ųjų kasmet vykstantį kalėdinį labdaros vakarą: „Ne be reikalo sakoma, kad Kalėdos – gerumo metas. Visos šios gerumo kupinos iniciatyvos renkant labdarą ir apdovanojant miesto žmones dar kartą patvirtina, kad tai gali vykti tik pačioje tikriausioje Kalėdų sostinėje.“

Legenda apie Mikalojų

Manoma, kad graikų kolonijoje Pataros mieste (dabartinėje Turkijos teritorijoje) gimęs Mikalojus augo pasiturinčioje krikščionių šeimoje, o anksti mirus tėvams, paveldėjo jų turtus ir paskyrė juos labdarai. Pasak legendos, jis išgirdo neturtingo vyriškio maldas ir padėjo ištekinti tris jo dukras.

Kaunas rėžė: esame vienintelis miestas, galintis save vadinti tikrąja Kalėdų sostine
© R. Tenio nuotr.

Neturtingoje šeimoje kraičio neturinčioms merginoms grėsė likti netekėjusioms, tačiau Mikalojus sudėjo savo auksines monetas į maišelį ir Kūčių vakarą užlipęs ant stogo įmetė pro kaminą vidun. Pataikė į vyriausios sesers kojinę, pakabintą džiūti prie židinio. Šeima apsidžiaugė ir netrukus vyriausia duktė ištekėjo, o kitąmet tokia pati sėkmė aplankė ir viduriniąją. Galiausiai šeimos tėvas panoro sužinoti, kas tas geradaris. Patykojęs jis pamatė, kad nepasiturintiems gelbsti ir dovanas slapčia neša būtent šv. Mikalojus.

Daugiau skaitykite čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Siūlo būdą Lietuvai išgarsėti (24)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas pasiūlė lietuviams pirmiesiems įsteigti Nobelio premiją už...

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (7)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Vaistus be receptų pirko dvejus metus: papasakojo, kiek laukia pas gydytojus eilėse (286)

Pakeitus tvarką ir sudarius galimybę vaistinėse lankytis slaptiesiems pirkėjams, kilo nenumatytų...

Stokholmo centre aidėjo šūviai, vienas žmogus sužeistas (2)

Stokholmo centre Estermalmės rajone penktadienį buvo šaudoma, policija tebeieško šaudžiusiojo...

Buvusio „Taxify“ vairuotojo patirtis - kaip iš filmo (37)

Socialiniame tinkle kaunietis vairuotojas pasidalino istorija, kurioje skundžiasi bendradarbiavimu su...

Naujas tyrimas atskleidė, kas ir kaip gintų Lietuvą: skaičiai nustebins (955)

Ar Lietuvos piliečiai nusiteikę ginti savo šalį, iškilus grėsmei? Kiek gyventojų ir kaip gintų...

Anglijoje ore susidūrė lėktuvas ir sraigtasparnis atnaujinta 17.49 (22)

Jungtinėje Karalystėje, netoli Londono esančioje Bakingamšyro grafystėje ore susidūrė...

Penktadienio vakarą sostinę sukaustė spūstys (28)

Penktadienio vakarą Vilniuje susiformavo didžiulės spūstys: užsikimšo Geležinio Vilko g.,...

Grybauskaitę Švedijoje nustebino žurnalistės klausimas apie pažeidžiamas lietuvių algas (481)

Švedijoje viešinčią Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę nustebino vietos žurnalistės...

Į naujos kolekcijos pristatymą susirinkę garsūs žmones nosis pabalnojo prabangiais akiniais (13)

Ketvirtadienio vakarą sostinės naktinį klubą „Anna Mesha“ užpildė žinomi šalies žmonės...