aA
Kalėdos tradiciškai – šeimos suartėjimo ir ramybės metas, tačiau lietuviai ramūs per šias šventes būna retai, po pasisėdėjimo prie Kalėdų stalo tiek medikai, tiek policininkai darbo turi.
Lietuvių Kalėdos: persivalgyti įpratę esame nuo senovės, o girtuokliais pavertė rusai
© Vida Press

Kalėdas ir Kūčias mes švęsdavome nuo senų senovės. Kaip aiškina Vytauto Didžiojo universiteto Kultūros studijų katedros vedėja doc. Laimutė Anglickienė, visos pasaulio tautos sekdavo gamtos ciklus ir vienaip ar kitaip minėjo saulėgrįžos šventę gruodžio 24 d.

Jau senovėje lietuviai per šventes prisivalgydavo, pasak L. Anglickienės, Lietuvoje per Kūčias ir Kalėdas stalai būdavo gausiai nukrauti.

„Dar gerokai anksčiau buvo laikomasi pasninko, kai nebuvo galima valgyti ne tik mėsos, bet ir pieno produktų. Tai kai žmogus 4 savaites nevalgęs tų produktų, kokia šventė jam būdavo Kalėdos. Ant stalo didelis mėsos kepsnys, gausybė vaišių, gali valgyti kiek nori. Taip pat Kūčių vakarienė, 12 patiekalų jau daug, gali valgyti kiek nori, gali prisivalgyti.

Lietuvių Kalėdos: persivalgyti įpratę esame nuo senovės, o girtuokliais pavertė rusai
© DELFI / Valdas Kopūstas

Ir tais laikais maistas, kurį valgė per šventes, žmonėms būdavo prabangus. Tai, ką mes šiandien valgome per Kūčias, Kalėdas ir kitas šventes, jau yra tapę mūsų kasdieniniu maistu. Mes kasdien galime valgyti iš tų pačių produktų pagamintus patiekalus, mums tai nėra prabanga, mums nėra brangu. O anksčiau žmonės prisivalgydavo skanių ir tiems laikams prabangių produktų, kurių negalėjo sau leisti valgyti kasdien“, – aiškina L. Anglickienė.

Tuo tarpu alkoholis senovėje laisvai nesiliedavo, per Kūčias, kaip ir dabar, jo žmonės išvis nevartodavo, o per Kalėdas – nepiktnaudžiaudavo.

„Bendrai, per visas šventes žmonės alkoholio turėdavo, bet jis nesiliedavo taip laisvai, kaip dabar. Ir per tas pačias talkas, darbų pabaigtuves, šventes, jei vyrai atsinešdavo kokį puslitriuką, tai pakankamai didelis ratas vyrų apsukdavo tą butelį. Nors visais laikais būdavo girtuoklių, susirgdavo žmonės ir pragerdavo savo ūkius, šeimos dėl to labai kentėdavo. Bet per šventes nebuvo tuo piktnaudžiaujama“, – tikina L. Anglickienė.

Alkoholizmas Rusijoje
Alkoholizmas Rusijoje
© Scanpix

Komunikacijos fakulteto Muzeologijos katedros vedėjas prof. Rimvydas Laužikas pastebi, kad prie platesnio masto piktnaudžiavimo alkoholiu Lietuvoje smarkiai prisidėjo carinės Rusijos ir Sovietų Sąjungos okupacijos.

„Visada, kai Lietuvą okupuodavo Rusija, gėrimo kiekis išaugdavo. Vodka visada buvo valstybės politika ir valstybės iždo papildymo priemonė. Vienas dalykas, kad prasigėrę žmonės labiau su viskuo susitaiko ir juos lengviau valdyti, kitas dalykas, ne paslaptis, kad visada Rusijoje buvo alkoholio monopolis ir tai atneša didžiules pajamas į biudžetą“, – sako R. Laužikas.

Darbo turi ir policija, ir medikai

Šiais laikais prisėdę prie vaišių stalo dažnai persistengiame. Kaip pasakoja Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja gydytoja kardiologė Vanda Pumputienė, darbo per Kalėdas gerokai padaugėja.

Vanda Pumputienė
Vanda Pumputienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Dabar įpratę truputį smagiau švęsti lietuviai. Nežinau, ar reikia išskirti lietuvius, ar ne, bet Lietuvoje, kiek susiduriame, per pačias Kūčias iškvietimų skaičius nelabai išauga, bet kitomis dienomis užtektinai, darbo daug. Ir persivalgiusių, ir persigėrusių būna.

Saikas yra pagrindinis sveikatos palydovas, ir persivalgymui, ir persigėrimui. O per šventes nutaria visi atsigriebti ir leisti sau atsipalaiduoti. Perkrautas organizmas neturi tiek fermentų, kad viską suvirškinti, todėl persivalgę turi problemų. O jeigu per daug vartoja alkoholio, tai būna ir apsinuodijimo, prasideda ir muštynės, ir taip toliau, traumos, nelaimingi atsitikimai, atsargumas taigi sumažėja“, – pasakoja V. Pumputienė.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas patvirtina, kad lietuviams tikrai trūksta šventimo kultūros.

Lietuvių Kalėdos: persivalgyti įpratę esame nuo senovės, o girtuokliais pavertė rusai
© Vida Press

„Žmogus, jau švęsdamas šventę nesimėgauja maistu, neragauja. Pavyzdžiui, tikrai yra labai įdomūs, sotūs ir galbūt, sakytume sveikatai nepalankūs patiekalai, bet nedidelę porciją, nedidelį gabaliuką suvalgytų, pasimėgautų tuo skoniu, tada nebūtų rizikos.

Už tai reikia valgyti mažais kiekiais, ilgai kramtyti, jeigu švenčiam, tai bendrauti, kad ta šventė netaptų vien valgymu, bet kad tai būtų tikrai šventė švenčiama, bendraujama, kažkokių daugiau pramogų susigalvoti, ne vien prie stalo sėdėti. Pats žmogus kaltas, kad jis suvalgo per didelį maisto kiekį“, – konstatuoja R. Stukas.

Visada, kai Lietuvą okupuodavo Rusija, gėrimo kiekis išaugdavo. Vodka visada buvo valstybės politika ir valstybės iždo papildymo priemonė.
R. Laužikas

Policija taip pat patvirtina, kad per Kalėdas padaugėja nusikalstamų veikų, eismo įvykių ir kitų viešosios tvarkos pažeidimų.

„Pastebėtinas įdomus faktas, kad esant speigams, ypač žemai temperatūrai, nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų padaroma gerokai mažiau. Deja, šios šventės prognozuojamos neįprastai šiltos, tad ir suvestinės, pagal šią tendenciją, neturėtų būti visai trumpos“, – sako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Simona Ludavičiūtė.

Lietuvių Kalėdos: persivalgyti įpratę esame nuo senovės, o girtuokliais pavertė rusai
© DELFI / Ainis Gurevičius

S. Ludavičiūtė ragina išvykstančius iš namų gyventojus pasirūpinti savo būsto saugumu. Be to, rekomenduoja laikytis ir elementariausių saugumo reikalavimų: negerti ir neblaiviems nesirodyti viešoje vietoje, girtam nesėsti prie vairo ir elgtis taip, kad nesugadinti švenčių sau ir kitiems.

Žmonės švenčia namie

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas pasakoja, kad Kūčias žmonės tradiciškai sutinka namie ir į kaimo turizmo sodybas nesiveržia.

„Vienetai sodybų randa vieną kitą klientą, kuris atvažiuoja Kūčioms. Šiandien kalbėjau su viena sodybos savininke, tai ji sakė, kad, savo nuostabai, rado klientų.

Reikia valgyti mažais kiekiais, ilgai kramtyti, jeigu švenčiam, tai bendrauti, kad ta šventė netaptų vien valgymu, bet kad tai būtų tikrai šventė švenčiama
R. Stukas

Būna, kad kažkas renkasi praleisti pirmą ar antrą Kalėdų dieną sodyboje su draugais. Yra atvejų, kai giminės pasirenka sodybas šeimos susitikimui, tam linksmesniam, aktyvesniam pabuvimui, kad švęsti nereikėtų namuose arba tam tiesiog neturi namuose vietos“, – sako L. Žabaliūnas.

Ne vienerius metus savo sodybą Kalėdoms išnuomojantis Paulius A. atskleidžia, kad bent pas jį šventės būna ramios.

„Atvažiuoja dažniausiai giminės pasibūti kartu. Nestoviu su žvake, nežiūriu, kaip jie švenčia, bet kad visada viskas būna labai tvarkingai. Po to nusiaubtos sodybos nerandu“, – sako Paulius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaip per Velykas atrodys Lietuvos miestai: kelius blokuos policijos ekipažai ar betoninės užtvaros Palangai padės pasieniečiai  (248)

Baigiantis ketvirtai karantino savaitei jo laikytis teks dar griežčiau. Jau nuo penktadienio lauks...

Epidemiologas patarė, kaip prieš Velykas apsipirkti saugiai: yra 16 punktų kodėl geriau rinktis ne pirkinių krepšį, o vežimą (1)

Artėjant Šv. Velykoms ir laikui, kuomet gyventojai suskubs į parduotuves, specialistai perspėja,...

Vilnius ruošiasi blogiausiam scenarijui: laikinas ligonines įkurtų gimnazijose ir „Siemens“ arenoje (120)

Sėkmingai per itin trumpą laiką įrengusi mobilius patikros punktus bei karščiavimo klinikas,...

Naujausi užsikrėtusiųjų maršrutai rodo pasikeitusį lietuvių elgesį (9)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliko epidemiologinius tyrimus ir išnagrinėjo, kur...

Konservatoriai kalba apie būtinybę remti nepriklausomą žiniasklaidą (3)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) frakcijos seniūnas...

Po viešo nepasitenkinimo dėl gimdymo karantino metu – jautri Rūtos Mikelkevičiūtės patirtis: net dabar nejučia imu ašaroti

Socialiniuose tinkluose pastaruoju metu netyla kalbos apie gimdymą karantino metu. Dalis...

Profesorius – apie tai, ką daryti su pirkiniais: geriau palaikyti keletą valandų saulėje papildyta  (158)

Nuo penktadienio įsigalioja reikalavimas viešose vietose dėvėti kaukes. Vilniaus universiteto...

Koronaviruso rodikliai Europoje vėl prastėja: kas bus dėl švelninamų ribojimų? (1)

Augantis naujų koronaviruso užsikrėtimų skaičius Italijoje, Ispanijoje ir kitur kelia...

VDU mokslininkų koronaviruso prognozės: reikėtų dar 2 mėnesių griežto karantino (567)

Užkrėstųjų skaičius Lietuvoje gali pasiekti daugiau nei 3 tūkstančius, o viruso plitimas bus...

Šešis vaikus auginantys tėvai apie kalbas stabdyti nuotolinį mokymą: visuomenė išprotėtų ir degraduotų

Nuotolinis mokymas ir karantinas Lietuvoje tapo iššūkiu mažamečius vaikus auginantiems tėvams....

|Maža didelių žinių kaina