aA
Nors Kalėdų prasmė ir pagrindiniai akcentai visame krikščioniškame pasaulyje yra tokie patys arba labai panašūs, kiekviena šalis turi ir savitų tradicijų, ateinančių iš gilios senovės – kartais ir labai keistų.
Kalėdų patiekalai
Kalėdų patiekalai
© Bubblekitchen

Kalėdų valgiai skirtingose pasaulio dalyse taip pat gali gerokai skirtis. Na, o mūsų prekybininkai sako pastebintys, kad net ir tokių tradicinių švenčių metu, kaip Kalėdos, lietuviai yra linkę išbandyti ką nors naujo.

Austrijoje neapsieinama be velnių

Vienas keisčiausių Kalėdų paprotys išlikęs Austrijoje. Vieną dieną, iki Kalėdų likus maždaug porai savaičių, vyrai persirengia kraupiai atrodančiais velniais, išeina į gatves ir rankose laikydami botagus bei lazdas „kėsinasi“ jais įkrėsti į kailį niekuo dėtiems praeiviams.

Tokiu būdu persirengėliai atvaizduoja piktąjį Kalėdų senelio brolį dvynį Krampusą, kuris baudžia negerai visus metus besielgusius vaikus.

Šiurpinančių elementų galima užtikti ir Italijos Kalėdų tradicijose. Nors dabar ir čia įsigali visame pasaulyje populiarus Kalėdų Senelis, dar gyvas ir senasis itališkas mitas pagal kurį dovanas Kalėdų naktį atneša… ragana!

Keisčiausios Kalėdų tradicijos ir įdomiausi valgiai svetur
© Reuters / Scanpix

Toje pačioje Italijoje, kaip ir kitose Pietų Europos šalyse – Portugalijoje, Ispanijoje populiarus komiškas personažas, kurį galima aptikti ne kur kitur, o pačioje svarbiausioje ir švenčiausioje Kalėdų istorijos dalyje – prakartėlėje.

Prakartėlėje – „kakojantis“ piemuo

Šmaikštieji pietų europiečiai greta Juozapo, Marijos, Trijų Karalių ir kitų įprastų prakartėlės veikėjų sugalvojo įkurdinti ir „kakojantį“ piemenį. Tiesa, šiais laikais piemenį vis dažniau pakeičia žinomų žmonių – garsių aktorių, politikų – karikatūrinės skulptūrėlės.

Nors yra tyrinėtojų, bandančių čia įžvelgti gilių teologinių prasmių, labiau linkstama manyti, kad tai – tiesiog šio regiono žmonių savotiško humoro išraiška.

O tuo tarpu Ukrainoje yra įdomi tradicija Kalėdų eglutę puošti vorą ir voratinklį simbolizuojančiais žaisliukais. Paprotys kilęs nuo gražios legendos apie neturtingą moterį, kurį neturėjo pinigų Kalėdinės eglutės žaisliukams ir negalėjo nudžiuginti savo vaikų. Tačiau atsikėlusi iš ryto pamatė, kad voras per naktį savo įmantriais žvilgančiais voratinkliais apraizgė medelį ir taip jį papuošė.

Kūčioms – jautiena kimštas kalakutas

Lietuvoje, kaip ir beveik visoje Rytų Europoje svarbiausias yra Kūčių vakaras, kurio metu laikomasi pasninko. Tuo tarpu daugelyje kitų Europos ir viso pasaulio šalių, pagrindinė šventės dalis yra kalėdiniai pietūs.

Kalakutas
Kalakutas

Tiesa, pavyzdžiui Peru, Pietų Amerikos valstybėje, prie stalo taip pat sėdama per Kūčias, tačiau pasninko nematyti nė iš tolo. Pagrindinis perujiečių patiekalas Kalėdų išvakarėse – kalakutas, kimštas malta jautiena ir riešutais, puoštas šviežiomis ananaso riekelėmis ir vyšniomis.

Prancūzai per Kalėdas neapsieina be žąsų ar ančių kepenėlių, ant stalo galima išvysti specialiai paruoštų austrių, rūkytos lašišos, omarų, keptą antį, žąsį ar kalakutą, kurie dažnai patiekiami su keptais kaštonais. Didžiojoje Britanijoje ir daugelyje kitų anglakalbių šalių pagrindiniai Kalėdų stalo akcentai – keptas kalakutas, pyragai su malta mėsa ir, žinoma, kalėdinis pudingas.

Praturtintos šventės

Kuo gi mums gali būti aktuali ši kitų šalių patirtis? Nemažą dalį įdomių papročių ar tradicinių kitų šalių valgių mes galime išbandyti ir patys. Tai suteiktų pagyvintų šventę ir suteiktų Kalėdoms naujų spalvų.

Kalėdiniam vakarėliui puikiai tiktų piktojo Kalėdų senelio brolio Krampuso ar užkeiktos ir į raganą paverstos snieguolės personažai.

Jei vaikai jau paaugę, net ir namuose galėtų apsilankyti piktasis personažas ir ne atnešti, o atvirkščiai – reikalauti dovanų. Bet vėliau pasirodęs tikrasis Kalėdų Senelis galėtų išvyti apsimetėlius lauk ir išgelbėti Kalėdas įteikdamas užtarnautas dovanas.

Austrų kalėdinis monstras Krampusas
Austrų kalėdinis monstras Krampusas
© Scanpix

Lygiai taip pat galime paruošti ir vieną kitą tradicinį kitų kraštų valgį. Pavyzdžiui, kalėdinis angliškas pudingas tikrai papuoštų bet kurios lietuvių šeimos Kalėdinį stalą ir puikiai tiktų mūsų skoniui.

Viskas, ko reikia Kalėdoms

O mūsų šalies prekybininkai sako pastebintys, kad pastaraisiais metais lietuviai vis dažniau Kūčių ir Kalėdų stalui ieško ne tik tradicinių, bet anksčiau neįprastais laikytų produktų.

Pasak Kaune įsikūrusio prekybos miestelio „Urmas“ marketingo vadovo Jono Plentos, dabar jau nieko nestebina Kūčių vaišės, praturtintos alyvuogėmis ar jūros gėrybėmis, o per Kalėdas dažna šeima ragauja kimštą kalakutą ar Vakarų Europoje populiarų rasto formos kalėdinį pyragą.

„Mūsų prekybos miestelyje lankosi daug Lietuvoje gyvenančių užsieniečių, iš užsienio šventiniu laikotarpiu sugrįžusių mišrių šeimų ar tiesiog lietuvių emigrantų, norinčių savo artimuosius nustebinti tuo, ką patys matė ir sužinojo svečiose šalyse.

Pas mus įsikūrusiame centriniame Kauno turguje galima rasti iš tolimiausių pasaulio kampelių atkeliavusių egzotiškų maisto produktų. Šimtai parduotuvių, kuriose gausu įvairiausių puošybos, dekoro elementų, papuošalų, dovanų gamybai skirtų priemonių, o taip pat jau paruoštų dovanų ir kitų šventėms reikalingų dalykų, garantuoja, kad čia tikrai rasite viską, ko reikės jūsų Kalėdoms. Mūsų prekybininkai greitai reaguoja į besikeičiančius pirkėjų poreikius ir pasiūlo sparčiai populiarėjančių prekių“, – pasakojo prekybos miestelio atstovas.

Nepalikite paskutinei minutei

Pasak jo, vienas svarbiausių dalykų artėjant svarbiausioms metų šventėms – nepalikti visko paskutinei minutei ir stengtis įsigyti reikalingų produktų ir dovanų kuo anksčiau.

„Tada ir jums bus mažiau streso, ir mūsų prekybininkai galės jums padėti išsirinkti patardami ir pasiūlydami geriausią variantą“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Daugiau informacijos galite rasti čia.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sinoptikė: nuo vasario vidurio gali prisnigti tiek, kad maža nepasirodys (35)

Kad ir koks pabodęs ir nemielas būtų cepelininės spalvos dangus, o mintyse vis kiltų klausimas,...

Nuo Gintarinės ledi iki Šatrijos Raganos: kaip šiandien gyvena Kazimira Prunskienė (151)

Prie Kazimiros Danutės Prunskienės vardo klijuojama daug pravardžių – vienas jų ji pasirinko...

Sąmokslo teorija: dėl vaistų ar baruose praleisto laiko galite negauti paskolos (136)

Ar vartojami vaistai arba pomėgis lankytis baruose gali pakenkti asmens kreditingumo vertinimui?...

Užkalnis: baigėsi pinigai, geriu arbatą, ja ir kvėpinuosi (19)

Žinoma, pinigai nesibaigė, gyvenimas vis saldesnis, kaip aną dieną rašė portale DELFI apie...

Kuriozu pažymėtose rungtynėse – Sabonio flirtas su trigubu dubliu ir „Pacers“ viršus (24)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį San Fransiske vykusiose NBA rungtynėse Indianos „Pacers“...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Norite laimėti rinkimus – lipkite ant vamzdžio

Po „ Grigeo “ skandalo įtūžę piliečiai kone kasdien atranda vis naujų aplinkos teršėjų, o...

Renesesą pribloškė „Žalgirio“ artilerija: tai buvo neįprasta

Prieš du mėnesius žaisdama namuose Berlyno ALBA pati provokavo Kauno „Žalgirį“ bandyti...

Paskutinės dienos SSRS: kodėl sovietai taip nenorėjo paleisti Baltijos šalių knygos ištrauka (77)

Sprendimai dėl Sovietų Sąjungos likimo, priimti nuo 1991 metų liepos iki gruodžio pabaigos,...

Priešprieša su Nausėda brangiai kainavo Skverneliui: jo reitingas dramatiškai krito žemyn papildyta 8.13 (394)

Sauliaus Skvernelio ir Gitano Nausėdos kovą dėl susisiekimo ministro viešoje erdvėje pralaimi...

Svaiginančią pergalę žalgiriečiai skyrė sirgaliams: pagaliau galime solidžiai atsidėkoti (13)

„Lyg diena nuo nakties“, – atšovė Edgaras Ulanovas , paprašytas palyginti „Žalgirį“ 11...